Barbie Sale
0

Овочі в теплиці: спільні посадки – що можна і не можна вирощувати поряд

Майже в кожному господарстві, де вирощують овочі – є теплиця. Навіть звичайна неопалювана сезонна теплиця під плівкою, склом або полікарбонатом може значно збільшити врожайність багатьох культур, порівняно з вирощуванням у відкритому ґрунті. У професійних фермерських господарствах кожній культурі відводять окрему теплицю, а й не одну. А ми розповімо про те, як в одній теплиці успішно вирощувати овочі, як поєднувати різні культури, які рослини поруч садити не можна і чому.

Щоб оптимізувати місце та збільшити період «роботи» теплиці, рослини вирощують у такому циклі:

 1. Рослини попередники. Зазвичай це холодостійкі рослини. які встигають вирости та їх прибирають із теплиці до посадки основних культур. Наприклад, як тільки температура в теплиці стає стабільно плюсовою, хоча б +5-7°С вночі, а вдень ще тепліше – можна посіяти редис, горох, руколу, салати, ранню капусту, ранню моркву, пекінську капусту, цибулю на перо, шпинат та ін. Також можна посіяти розсаду квіткових та інших овочевих культур під додаткове укриття, при необхідності.
 2. Основні культури. Традиційно це овочеві культури, які в теплиці можуть давати значно кращі врожаї, ніж у відкритому ґрунті – огірки, високорослі томати, солодкий та гострий перець, баклажани та ін.
 3. Проміжні або ущільнюючі культури. Це рослини, які можна встигнути виростити разом із основними або у певні періоди їх розвитку. Наприклад, поки томати ще маленькі поруч можна посіяти базилік. Поки він зійде і томати вже піднімуться вгору, в них «в ногах» буде достатньо місця для росту базиліка або ранніх буряків.
 4. Підзимові рослини. Після збирання врожаю та прибирання основних та ущільнюючих рослин, під зиму можна посіяти багаторічні та дворічні квіткові культури. Рекомендуємо посіяти холодостійкі листові овочі, як шпинат, салат, цибуля на перо, руколу, петрушку, кріп та ін. При затяжній осені та теплій зимі ви зможете всю зиму збирати в теплиці свіжу зелень. Для швидкого отримання зелені, за відгуками досвідчених садівників, у теплиці можна посадити кілька кореневищ петрушки, пастернаку, буряків, редьки, дайкону – і періодично зрізати молоду зелень, яка відростатиме.

Які особливості агротехніки потрібно врахувати, щоб підібрати добрих сусідів по теплиці

Щоб розібратися в тому, які овочі можна посадити в теплиці разом, потрібно розуміти, яка рослина якої агротехніки потребує і які основні параметри вирощування:

 • Ґрунт. Звичайно, земля має бути досить родючою, волого- і повітропроникною. Але для огірків, наприклад, з поверхневою кореневою системою основний поживний шар має бути буквально на поверхні землі, а для томатів – на глибині 20+см і глибше, щоб у них розвивалася потужна коренева система.
 • Температура повітря та провітрювання. У теплицях, як основну культуру, зазвичай вирощують теплолюбні овочі. Але, огірки, наприклад, люблять вологе тепле повітря без протягів, а перцям і особливо томатам потрібно не лише тепло, а сухе повітря та гарне провітрювання.
 • Поливи. Тут також потреби різних культур сильно відрізняються. Огіркам потрібен щоденний полив теплою водою, щоби земля весь час була достатньо вологою. Ніжні огірочки не виносять пересихання, слабшають, хворіють, скидають зав'язь. І при постійній нестачі поливів рослини швидко старіють та гинуть. Навіть найкращі сорти огірків не можуть реалізувати високий потенціал урожайності. Томатам потрібні рідкі поливи 1-2 рази на тиждень, щоб верхній шар підсихав, а в нижньому – зберігалося достатньо вологи.
 • Підживлення. І знову помідори з огірками майже антагоністи. Огірки – великі «ненажери», люблять органіку, розведений гній, курячий послід, азотні мінеральні добрива. Помідори, перець та баклажани – свіжу органіку не люблять. Від надлишку азотних добрив томати – хворіють та втрачають зав'язь. Їм більше подобаються збалансовані комплексні добрива навесні та на початку літа, а у період активного плодоношення – калійно-фосфорні.
 • Особливості рослин. Гострий та солодкий перець не можна висаджувати не лише в одній теплиці, а навіть на суміжних грядках. Особлива властивість перцю – при перезапиленні солодкого та гострого, плоди втрачають смак. Гострі сорти – втрачають свій пікантний пекучий присмак, а солодкі – стають гіркуватими. Тому ці групи перцю потрібно висаджувати подалі один від одного, у різних частинах саду. Наприклад, гострі з одного боку будівлі, а солодкі – з іншого, щоб комахи якнайменше переносили пилок безпосередньо з однієї квітки перцю на іншу.
 • Особливу увагу приділіть вибору сортів для посадки у теплиці. Є універсальні сорти, що підходять і для теплиць, і для відкритого ґрунту. Але краще вибрати сорти і особливо гібриди (F1), створені саме для вирощування в теплицях. Від звичайних вони відрізняються здатністю рости при загущеній посадці, мають високу врожайність в закритому ґрунті, компактний листовий апарат, стійкість до специфічних хвороб закритого ґрунту. Про те, як вибрати насіння овочів для теплиць – читайте у публікації. Для вирощування у теплицях, зазвичай, вибирають так звані індетермінантні та напівдетермінантрі сорти. Ця група томатів має розтягнутий період плодоношення та високу сумарну врожайність. Це високорослі сорти, які в умовах обмеженого простору теплиці ростуть не в ширину, а вгору. Про особливості та вибір сортів та гібридів томатів – розповідають наші експерти. Важливо правильно вибрати гібриди огірків для теплиці. Сучасні самозапильні партенокарпічні гібриди активно формують плоди без запилення комахами. Про особливості вибору насіння огірків для теплиць читайте у спеціальній статті.

Як правильно робити змішані ущільнені посадки в теплиці – приклади та рекомендації

В українських городників у теплиці на обліку кожен сантиметр площі. Нам важливо отримати максимально можливий урожай. Звичайно, ідеально вирощувати огірки та помідори в окремих теплицях, дуже різні умови їм потрібні для високої врожайності. Але що робити, якщо такої можливості немає і доводиться садити їх в одній теплиці?

Є кілька варіантів. Якщо у вас є два входи в теплицю з різних торців – відокремте частину, яку ви призначили для огірків – щільною плівкою від верху і до поверхні землі. Ідеально, якщо і землю ви відокремите заглибленою стінкою або хоча б дошкою, а плівка буде закріплена на цій перегородці. Так ви зможете забезпечити різну температуру і вологість землі та повітря в кожній частині теплиці. Якщо вхід лише один, то відокремте місце вирощування огірків плівкою вздовж огіркової грядки або так, як зможете обгородити потрібну ділянку.

Розпланувати посадки в теплиці з ранньої весни до пізньої осені допоможе схема посадок. Як її скласти? Сезон посадок основних культур у неопалюваній теплиці починається – не раніше середини квітня. Врахуйте, що для посадки томатів, огірків, перцю та інших теплолюбних культур температура ґрунту має бути мінімум +12°С-14°С, температура повітря вночі – не менше +14°С-15°С, денна, не менше 18°С -20°С. А невеликі плюсові температури у теплиці можуть бути вже з початку-середини березня. І це означає, що для вільного росту холодостійких рослин попередників у вашому розпорядженні від 1 до 1,5 місяців. За цей час ви зможете виростити повноцінний урожай ранньої редиски, листового салату, шпинату, крес-салату, руколи, цибулі на перо з насіння або цибулі-сіянки, часнику на перо та іншої ранньої холодостійкої зелені. Можна посіяти розсаду капусти, зелений горошок, з урахуванням того, що вони встигнуть вирости до того, як розсада основних культур почне їх витісняти. Кущову спаржеву квасолю можна посадити у будь-якій частині телиці. Здатність квасолі збагачувати землю азотом піде на користь усім сусідам по теплиці.

 • Томати, перець, баклажани

Томати люблять сухе повітря, часте провітрювання, рідкісні, але глибокі поливи під корінь. За таких умов можна ущільнити посадку. Якщо посадити поруч базилік, салати, пряні трави, петрушку, кріп та ін. рослини, яким підходять такі умови вирощування. Стовбури високорослих томатів у міру росту будуть йти вгору. І у них в ногах буде достатньо місця, щоб за бажанням виростити поряд не одну хвилю зелені. Нагадаємо, помідори поливають прохолодною водою. Не холодною, але прохолодною. Томати не люблять сильного перегріву ґрунту. Намагайтеся, щоб вода не потрапляла на листя. Використовуйте спеціальні добрива для томатів та перцю.

Порада: баклажани в теплиці краще відокремити від томатів кущами перцю або кількома рядками пряних трав. Нагадаємо, насіння томатів, перців, баклажанів – до посадки у теплиці потрібно вирощувати для одержання розсади. Як правильно та легко виростити розсаду перцю, томатів, баклажанів – читайте у нашому блозі.

 • Огірки

Земля під посадку насіння огірків добре удобрена, волога. При вирощуванні огірків на шпалері, коли виткі пагони підуть рости вгору – «в ногах» залишається достатньо місця, щоб виростити в теплиці інші овочі, яким вологий теплий огірковий клімат теж підійде. Для раннього врожаю можна попередньо виростити розсаду. Огірок поєднується з капустою, качанними салатами, редькою, редискою, кропом, петрушкою, фенхелем. Поливайте огірки часто теплою водою, додайте Аква-добрива. Рекомендуємо спеціальні підживлення для огірків.

Якщо є спокуса зайняти кожен куточок місця, вирощувати в теплиці дині або кавуни. Вони добрі сусіди для більшості тепличних рослин.

Спека у теплиці – що робити? Які рослини посадити по сусідству з парником

Перегрівання теплиці влітку – велика проблема. Рослини буквально варяться через високу вологість і температуру за +30°С. Нагадаємо, пилок томатів при температурі вище +26°С-27°С злипається, припиняється запилення, врожайність знижується. Щоб притінити теплицю – її накривають затінюючою сіткою. Вона ефективно захищає теплицю та не перевантажує каркас, сітка легка. Що посадити зовні теплиці? Для затінення поставте з південної або південно-західної сторони теплиці шпалеру і посадіть витку квасолю. Вона добре виносить спеку, при поливі та створить тінь для захисту теплиці від перегріву. Можна висадити й інші виткі рослини, квітучу іпомею, дині та гарбузи з невеликими плодами, люфу, лагенарію та ін. Високі стебла кукурудзи теж дадуть досить тіні, щоб захистити теплицю від перегріву.

Якщо ви заздалегідь продумаєте схему посадки, ранніх основних і пізніх культур, підберете правильні сорти та гібриди – навіть у найменшій теплиці зможете отримати значні врожаї.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Квасоля Борлотто 10 г
Квасоля Борлотто 10 г
21176
в наявності
1
18.89грн.
Перець Актеон (40-60 шт) Перець Актеон (40-60 шт)
1
Перець Актеон (40-60 шт)
34983
немає в наявності
1
23.49грн.
Томат Апельсин 0.1 г
1
Томат Апельсин 0.1 г
238
в наявності
1
6.89грн.
Огірок-корнішон Анулька F1 2.5 г
Огірок-корнішон Анулька F1 2.5 г
32134
в наявності
1
23.49грн.
Комплект насіння Рагу сет
Комплект насіння Рагу сет
48540
закінчується
8
88.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити