Великі знижки на великоквіткові Гладіолуси
0

Типи томатів: детермінантні та індетермінантні – відмінності, особливості, переваги

Тип росту томатів – один з найбільш значущих критеріїв вибору сортів та гібридів, придатних для вашого городу. Що таке детермінантні та індетермінантні помідори?

Томаты, виды, типы, сорта помидоров, фото

Коли на упаковках насіння томатів, в описах сортів та гібридів ви зустрічаєте слова «детермінантний» та «індетермінантний» - що це означає? Цими термінами описують певні властивості росту рослини, кущі томатів. У побуті, садівники, які вирощують помідори називають їх - «дети» та «індети».

Детермінантні томати, властивості та особливості

Латиною, «детермінантний» – означає обмежений. Кущі томатів детермінантного типу – мають обмежений ріст. Тобто час та висота їх росту обмежені. Більшість детермінантних сортів та гібридів такого типу – мають ранні терміни дозрівання. Основний період плодоношення у них, як правило, короткий – до 3-4 тижнів. Вони дружно віддають урожай. Їх характерна особливість у тому, що ріст основного пагону закінчується – плодовою кистю. Томати цього типу, добре кущаться. У побуті їх називають «кущовими». Вважається, що детермінантні помідори усі низькорослі. Це не так.

Штамбові детермінантні ранні томати

Є, так звані, штамбові томати – це низькорослі кущі, з товстим, міцним основним стеблом, безліччю бічних пагонів. Їх висота не перевищує 40 см - 50 см. Є супердетермінантні сорти та гібриди - «супердети», вони майже не перевищують 30 см. Вони підходять для вирощування у контейнерах та вазонах на підвіконні, терасах, навіть у квітниках, вони дуже декоративні. Зверніть увагу на такі томати: Балконний F1 червоний та жовтий. Штамбові томати вирощують у відкритому ґрунті з підв'язкою до опори або на полях у розстил. Прекрасно показали себе сорти: Санька, Ефемер, Рома та ін. Томати цього типу, до середини серпня вже повністю віддають урожай, бадилля прибирають, а на звільненому місці можна планувати посіви інших культур.

Середньорослі та високорослі детермінантні томати

Цей тип томатів відрізняється від штамбових – більш високими кущами, і дещо більш розтягнутим періодом плодоношення. Іноді, їх неправильно називаються «напівдети», маючи на увазі – їх висоту, між невисокими штамбовими детами та високими індетермінантними томатами. Висота «напівдетів» залежить від сорту, і може варіюватися від 80 см - 100 см до 150 см. Високі томати краще вирощувати на опорах. Спробуйте сорти: Медовий бочонок, Дика троянда, Смарагдове яблуко та ін. При виборі насіння, звертайте увагу на тип (детермінантні) і висоту куща кожного із сортів, щоб ви могли планувати й терміни плодоношення та умови вирощування (з підв'язкою або без).

Індетермінантні томати, властивості та особливості

Ця група томатів відрізняється від попередньої тим, що рослини здатні рости і плодоносити при хороших умовах – рік і більше. Висота кущів, практично не обмежена, але зазвичай – від 200 см (у відкритому ґрунті) до 300 см (в умовах теплиці). В умовах України, індетермінантні томати можна висаджувати в теплиці рано навесні, отримувати урожай протягом літа і восени – до тих пір, поки буде достатньо тепла та світла. У відкритому ґрунті індетермінантні помідори теж мають розтягнутий період плодоношення. Їх вирощують, видаляючи бічні пагони (пасинки). Плодові кисті утворюються на основному пагоні, у проміжках між листям, і ніколи на точці росту. Є ранні сорти та гібриди, які починають давати врожай вже в червні, є середньоранні та пізні. Спробуйте сорти: Чорний принц, Де- Барао червоний, рожевий, помаранчевий, Манімейкер і ін. Всі індети потребують підв'язки, тому в побуті їх називають «кучеряві помідори».

Детермінантні та індетермінантні томати, різниця фото

Відмінності між детермінантними та індетермінантними томатами: питання та відповіді

Терміни дозрівання детермінантних та індетермінантних томатів. Дети та індети – мають різний тип росту та формування плодових кистей, але і у тій, і в іншій групі – є ранні та пізні сорти. Надранніми вважаються низькорослі дети та супердети.

Період плодоношення та урожайність – різниця між детермінантними та індетермінантними томатами. Детермінантні томати мають бурхливий, але короткий термін плодоношення – кілька тижнів. Індетермінантні – формують кисті послідовно, дозрівають вони поступово, період плодоношення розтягнутий на місяці.

Колір, розмір, смак детермінантних та індетермінантних помідорів. Не залежно від типу росту, томати можуть бути і гігантськими біф-томатами, і черрі, будь-якого забарвлення, щільності м'якоті, смакових характеристик.

Відмінності детермінантних та індетермінантних томатів при вирощуванні розсади. При однакових умовах вирощування, у сіянців детермінантних помідорів, підсім’ядольне коліно (стебло від землі до сім'ядольних листочків) – буде коротшим, ніж у індетермінантних. Розсада детермінантних – виглядає більш міцною та кремезною. А розсада індетермінантних – трохи витягнутою та «непритомною». При покупці розсади у незнайомих продавців, якщо хочете купити індетермінантні помідори, будьте уважні.

Формування плодових кистей, урожайність

  • Дети формують першу кисть не вище 7 справжнього листа, як правило, після 4-5 листа. Це теж ознака, за якою можна відрізнити розсаду. Якщо ви купили розсаду, що вже цвіте – то це найімовірніше детермінантні помідори. Надалі дети дають кожну наступну кисть через 1-2 листи (max 3). Всього детермінантний томат може дати до 7 кистей (зазвичай до 5).
  • Індетермінантні томати утворюють першу кисть вище 8-9 листа. Кожну наступну – через 3-4 листи. Індет при хороших умовах може дати до 10 та більше кистей, у потенціалі до 50. Загальна врожайність індетермінантних помідорів, особливо в умовах теплиці – значно перевищує детермінантні сорти.

Відмінності у догляді за детермінантними та індетермінантними томатами

Кущі формують по-різному. Індети формують у 1 або 2 стволи (основний + пасинок під першою кистю), видаляючи всі пасинки (бічні пагони в пазухах листків). Дети, проріджують або вирощують без пасинкування. Низькорослі томати можна вирощувати без підв'язки, підсапуючи низ стовбура, щоб рослини не падали. Індет – ростять тільки зі підв'язуванням.

Тепер ви розумієте, чому невідомий сорт, з незрозумілими параметрами росту – перетвориться у вашому городі на проблему. Завжди намагайтеся чітко знати до якого типу належить сорт або гібрид, що ви вирощуєте.

 

 

Відгуки
26.06.2021
Галина
Корисно не тільки для початківців.Головне щоб насіння було якісне і відповідало тому що пишуть на красивих упаковках.
28.06.2021
Експерт Яскрава Клумба
Дякуємо за ваш відгук! В наших лабараторіях перевіряємо і якість, і сортність.
23.06.2021
Марина
Вот это да! Прочла, все четко написано, да и видео есть, рисунки. Уже третью статью смотрю. И все понятно. Благодарю за ваш труд!
24.06.2021
Эксперт Яскрава Клумба
Приятно читать такие отзывы и понимать, что мы полезны!
23.04.2021
Ольга
Очень благодарна автору за статью,я начинающий огородник,прочитала и стало все понятно.
24.04.2021
Эксперт Яскрава Клумба
Спасибо за ваш отзыв. Для нас очень важно получать обратную связь!
26.03.2021
Ирина
Для начинающего садовода без таких статей просто не обойтись. Всё понятно и доступно объяснили. Спасибо.
26.03.2021
Эксперт Яскрава Клумба
Спасибо за вашу оценку. Будем и дальше радовать вас интересной и полезной информацией)
15.03.2021
Яна
Спасибо, очень полезная статья, особенно для начинающих!
15.03.2021
Эксперт Яскрава Клумба
Всегда приятно получать обратную связь. Спасибо за отзыв!
13.02.2021
Наталья
Благодарю, очень полезная статья. Буду применять на практике.
14.02.2021
Эксперт Яскрава Клумба
Спасибо за обратную связь. Для нас это очень важно)
Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити
Підпишись на розсилку Акції, подарунки, знижки, розпродаж