Barbie Sale
0

20 кроків до відмінної розсади томатів в домашніх умовах: терміни посіву, умови вирощування, способи посадки.

Без смачних, ароматних, напоєних сонцем, солодких помідорів – неможливо уявити жоден город. Більшість томатів вирощують через розсаду. Як виростити розсаду томатів в домашніх умовах і отримати відмінний результат – поради бувалих!

Вважається, що найкраща розсада вирощується в теплицях, а квартирна розсада не така хороша. Це не так! У домашніх умовах можна виростити відмінну розсаду томатів. Для цього потрібно врахувати кілька важливих нюансів і у вас ще будуть питати «а де ви взяли таку відмінну розсаду?»

Є маса способів вирощувати розсаду, різних методик, «танців з бубном», на просторах інтернету їх безліч. Ви, звичайно, можете користуватися і місячним календарем, і «китайським способом», і іншими «секретними» методами. Але в цій статті ви знайдете практичні і прості поради, які допоможуть вам не тільки отримати відмінну розсаду помідорів, а й зрозуміти – чому вона виходить така гарна. А значить – ви завжди зможете повторити успішний досвід.

томат

Оптимальні умови для вирощування домашньої розсади томатів

Отже, почнемо з підготовки до посіву. Для початку – давайте визначимося, коли ж потрібно сіяти помідори на розсаду.

Терміни посіву насіння томатів для отримання розсади

Звичайні терміни, коли рослини готові до пересадки – 60 - 70 днів від появи сходів. Для розрахунку часу посіву потрібно взяти до уваги кілька моментів:

 • розсада буде висаджуватися у відкритий або захищений ґрунт (теплицю);
 • опалювальна теплиця або не опалюється;
 • погодні умови – прогноз на весну, температура повітря і ґрунту.

Вибір термінів посіву, найчастіше, питання оптимістичних прогнозів. Були роки, коли в останніх числах квітня городники вже висадили розсаду у відкритий ґрунт. А були роки, коли навіть в середині травня – висаджувати томати без укриття було ризиковано, очікувалися заморозки, і температура за бортом навіть удень не перевищувала +10°С.

Оптимальними для висадки розсади помідорів на грядки без укриття – можна вважати умови:

 • коли нічні температури не опускаються нижче +10°С;
 • температура ґрунту не нижче + 10°С - +12°С.

Тому терміни посіву насіння томатів на розсаду визначають приблизно так:

 • якщо прогнозується рання і не дуже затяжна весна, а вам хочеться покуштувати перший помідор якомога раніше – можете сіяти насіння, починаючи з 20 лютого;
 • якщо ви плануєте висаджувати рослини в захищений ґрунт, плівкову теплицю, що не опалюється – то можете почати сіяти навіть на пару тижнів раніше, з середини лютого;
 • щоб розсада не переростала або вам незручно возити на дачу досить великі рослини – то можете сіяти і в першій, і в другій декаді березня.

Важливо: термін початку плодоношення томатів від 90 днів від сходів (для ультра ранніх сортів і гібридів) до 180 днів (для пізніх сортів). От і рахуйте. У більшості випадків, до першого врожаю рослина має рости місяці три. Вирощуючи розсаду, ми отримаємо урожай значно раніше, ніж при посіві томатів насінням у відкритий ґрунт безрозсадним способом.

Одне з основних питань при вирощуванні розсади – це земля, який вибрати субстрат для посіву насіння томатів.

Ґрунти та субстрати для вирощування розсади томатів

Ви можете зустріти масу різних «рецептів» і «корисних порад» складання субстратів для розсади. Тут і розгубитися не довго. Тому візьміть до уваги кілька важливих моментів.

Основні властивості грунту для вирощування розсади томатів:

 • Субстрат має бути легким – повітря- і вологопроникним.
 • Кислотність ґрунту – рН 5,5-6,5.
 • За механічними властивостями – земля має бути пухка, розсипчаста.

Найзручніше купити в спеціалізованому магазині готовий субстрат «для вирощування розсади». Більшість з них – на основі торфу.
Важливо: ні в якому разі не беріть важкі чорноземи і щільні суглинки. Їх потрібно змішувати з піском, дернової землею, торфом і іншими матеріалами, які зроблять землю легшою. Інакше, проблем – не уникнути.

Підготовка ґрунту до посіву насіння томатів

 • Готовий до посіву субстрат має бути помірно вологим. Якщо його потрібно підсушити – висипте його в таз або іншу плоску відкриту ємність, щоб зайва волога випарувалася.
 • Знезараження ґрунту – важливий момент, якщо ви хочете уникнути «чорної ніжки» і інших хвороб розсади. Можна виставити субстрат на мороз на кілька днів, але надійніше скористатися спеціальними препаратами (фунгіцидами) такими як Превікур або іншими. Полийте розчином ґрунт за кілька днів до посіву.
 • Якщо ви знезаражували ґрунт виморожуванням – перед посівом дайте йому прогрітися в теплому приміщенні. Він має бути кімнатної температури. У холодний – сіяти не можна категорично.

В чому вирощувати розсаду: контейнери, касети, торф’яні таблетки та стаканчики – чи є різниця?

Вибір ємності для посіву залежить від багатьох факторів.

 • Вирощування розсади з пікіровкою.

Якщо вирощувати сіянці до стадії 1-2 справжніх листків, а потім пересаджувати їх (пікірувати) у великі ємності, то можна сіяти в невеликі неглибокі контейнери – це схоже на посів рослин рядками в грядку. А потім потрібно буде розсаджувати рослини в касети, торф'яні стаканчики або контейнери.

 • Вирощування розсади без пікіровки.

При такому способі можна скористатися касетами або контейнерами, дуже зручно вирощувати томати в одноразових стаканчиках. Відразу сійте в них насіння по 1-2 насінини.

Немає особливої необхідності користуватися торф'яними таблетками при вирощуванні розсади помідорів, на відміну від тендітних огірків, томати – рослини міцні і добре переносять пересадку, навіть якщо коренева система буде при цьому порушена. Далі ми розповімо про спосіб вирощування – в пластикових стаканчиках без пікірування.

Переваги пластикових стаканчиків для вирощування домашньої розсади:

 • Стаканчик ємністю 200 мл – вміщує обсяг ґрунту, якого достатньо для рослини до висадки в ґрунт.
 • Його можна використовувати багато разів, до 5-6 сезонів. Вони компактно зберігаються до наступного разу.
 • Стінки прозорого стаканчика пропускають світло, а це важливо при домашньому способі вирощування, про який ми розповімо нижче.
 • Їх можна ставити в ящики зручного вам розміру (за величиною підвіконня або стелажів з підсвічуванням)..
 • Кожен стаканчик можна підписати – ви зможете точно знати, як себе веде розсада різних сортів, яке насіння краще проросло.
 • На відміну від касети, стаканчики можна розставити, переставити, розсунути, тобто забезпечити кожній рослині необхідні умови вирощування. Наприклад: частина насіння вже проросла - його потрібно виставити на світло в більш прохолодне місце, а частина ще не ні, і їй потрібно багато тепла, а світло їм поки ні до чого. Або більш компактні сорти досить довго не змикаються кронами, розсада не витягується. Більшим сортам в касеті вже стає тісно, і якщо немає можливості розсунути рослини – вони будуть витягатися. А стаканчики можна розставити на потрібну відстань.

Важливо: обов'язково зробіть дренажні отвори в дні стаканчиків, щоб був стік зайвої води. Це зручно робити шилом, пробивайте відразу стопку з декількох стаканчиків, ближче до стінок.
Тепер, коли ми визначилися з термінами посіву, вибрали підходящий субстрат, придумали, в чому будемо ростити розсаду – можна перейти до підготовки насіння до сівби.

Підготовка насіння томатів до посіву на розсаду

Дражовані, інкрустації – будь-яке спеціально оброблене насіння пророщувати і замочувати не треба. Детальніше про спеціально оброблене насінні ви можете почитати в нашій статті.

Звичайне насіння можна попередньо проростити. А насіння, куплене в неперевіреному місці, з рук у любителів, самозбір – потрібно попередньо знезаразити. Це можна зробити за допомогою спеціальних протруйників, фунгіцидів або міцного розчину марганцівки (витримаєте в ньому насіння кілька хвилин і промийте). Повірте – варто повозитися, якщо ви хочете здорову розсаду і продуктивні рослини. Нагадаємо: куплену у випадкових продавців розсаду теж потрібно обробляти від хвороб перед посадкою.
Купити насіння томатів різних сортів, які не потребують додаткової обробки, ви можете у нас, в інтернет-магазині Яскрава Клумба.

А тепер починається найцікавіше – приступаємо до посіву.

Як виростити розсаду томатів від посіву до висадки у відкритий ґрунт: покрокова інструкція

Почнемо із посівної кампанії:

 • Крок 1. Насипаємо землю в стаканчик.

Беремо підписаний (назва сорту) пластиковий стаканчик, в якому ми зробили дренажні отвори. І насипаємо в нього землі на 3/4 висоти. Чому не повний – скоро дізнаєтесь. Постукайте дном стаканчика по столу – земля злегка ущільниться і займе 2/3 висоти.

 • Крок 2. Робимо поглиблення в землі.

Тильною стороною олівця, робимо поглиблення в землі – місце для насіння. Можете робити 2-3 лунки, щоб посіяти кілька насінин із запасом. Зайві можна відщипнути або відсадити. Глибина лунки – 7 мм - 10 мм. Краще зробити позначку на олівці, щоб все лунки були однакової глибини – тоді ви отримаєте дружні і одночасні сходи.

 • Крок 3. У кожну лунку викладаємо 1-2 насінини.

Якщо ви сієте не дорогущий гібрид, то можете сіяти в кожен стаканчик по кілька насінин і навіть по парі в кожну лунку. Це дасть вам запас схожості, про всяк випадок. Якщо ви пророщували / замочували насіння заздалегідь, то не перетримуйте їх. Як тільки трохи показався корінець – відразу сійте. Інакше вам буде важко не пошкодити корінь, який став занадто довгим.

 • Крок 4. Загортаємо посіви.

Стаканчик – м'який, тому дуже просто обжати його пальцями по верхній лінії ґрунту – ось наше насіння і загорнуте.

 • Крок 5. Поливаємо посіви.

Здавалося б, які премудрості можуть бути в поливі. Важливо: поливайте тоненькою цівкою, щоб не розмити поверхню ґрунту, вода має розтікатися. І обов'язково теплою водою, кімнатної температури або трохи тепліше приблизно +20°С - +30°С. Холодною водою поливати не можна. Воду приготуйте заздалегідь, водопровідній – дайте відстоятися не менше доби. Краще використовувати м'яку воду з фільтра або природного джерела.

 • Крок 6. Накриваємо посіви плівкою.

Ставимо стаканчики в пластикові або інші ящики (на дно постеліть папір і / або плівку). У звичайний пластиковий ящик поміщається 20 стаканчиків. Дуже зручно. Накриваємо посіви склом або просто кульком – для збереження вологи.

 • Крок 7. Ставимо посіви в тепле місце.

На стадії проростання, насінню томатів світло не потрібне, а ось тепло – необхідне. Тому сміливо ставте ваші помідорчики вище – на шафу в кімнаті або кухні. Оптимальна температура для появи сходів томатів – +23°С - +25°С.

 • Крок 8. Провітрюємо посіви, стежимо за вологістю ґрунту.

Кожен день знімаємо плівку, струшуємо з неї конденсат. Даємо землі подихати кілька хвилин. Ґрунт має бути весь час помірно вологим, якщо потрібно – акуратно поливаємо всю поверхню землі, не тільки по кутах. Зручно це робити за допомогою пульверизатора.

Як доглядати за сходами розсади томатів:

 • Крок 9. Стежимо за сходами.

На цьому етапі будьте уважні. Сходи можуть з'являтися за 4-6 днів. Дуже постарайтеся не пропустити, коли з'являться перші петельки сходів. Інакше, сіянці можу сильно витягнутися, а це не бажано.
В ідеалі, кожну «петельку» потрібно негайно поставити на добре освітлене місце. Так як кожна рослина живе в окремому стаканчику – вам буде легко це зробити. Решта стаканчиків можуть залишатися в теплому місці до появи сходів.

 • Крок 10. Переносимо сходи на світле підвіконня.

Якщо вам нема коли займатися кожною рослиною окремо, після появи перших сходів – виставляйте на підвіконня весь ящик. Так, там буде нижче температура, і інше насіння покаже петельки пізніше. Але це краще, ніж допустити витягування сіянців, вони будуть даремно витрачати енергію.

 • Крок 11. Температура повітря та Правильний полив сходів.

Після того як з'явилися сходи – поливайте їх дуже помірно. Звичайно, не пересушуйте, але перезволоження не допускайте. Це загрожує загибеллю сіянців. Температура вирощування має бути не нижче +15°С і не вище +22° С. Зазвичай на підвіконні так і буває, при металопластикових вікнах.

Догляд за розсадою томатів:

 • Крок 12. Даємо розсаді додаткове підсвічування.

Бажано, щоб молоденькі рослини отримували додаткове освітлення. Сіянцям потрібно до 10-12 годин в день сонячного світла. Але в кінці лютого – початку березня сонце ще не досить високо, та й багато похмурих днів буває. Ідеальним став би стелаж з підсвічуванням фітолампами, але підійдуть і лампи денного світла. Навіть звичайна настільна лампа краще, ніж нічого. Лампа розжарювання – дуже не бажана, вона дає тепло і перегріває рослини, скористайтеся краще світлодіодними.

 • Крок 13. Повертаємо рослини до світла.

Раз на день розвертайте ящики з розсадою по відношенню до вікна на 180°. При будь-якому домашньому освітленні, рослини будуть розгортатися в бік природного світла. Якщо їх не повертати періодично – отримаєте однобокий розвиток розсади.

 • Крок 14. Вносимо підживлення для розсади.

Коли рослина розгортає 2-3 справжній листочка, можна починати давати підживлення. Не захоплюйтеся добривами з перевагою азоту, інакше рослини будуть слабкими і довгими. Радимо водорозчинні комплексні мінеральні добрива Зелений Гай АКВА Помідор або Зелений Гай АКВА Універсал. Розведіть їх в 5-7 разів менше рекомендованої концентрації і поливайте рослини у міру підсихання ґрунту. Краще давати весь час мікро-дози, ніж разово – ударні. Якщо ви купили професійний спеціальний ґрунт для розсади, то він містить всі необхідні мікроелементи, підживлення починайте не раніше, ніж через місяць від сходів.

Якщо все в порядку – то вам залишається, лише із задоволенням спостерігати за ростом розсади.

Можливі проблеми із розсадою томатів та як їх вирішувати

 • Крок 15. Якщо не все насіння зійшли - відкидають запасні сіянці.

Пам’ятаєте, ми сіяли насіння в 2-3 лунки. Тепер ви можете відсадити зайві сходи в ті стакани, в яких насіння не зійшло. Не забудьте позначити на стаканчику, що в ньому інший сорт. Найкращу схожість і якість розсади показує гібридне насіння томатів. Вони не дешеві, але варті того.

 • Крок 16. Допомагаємо рослині наростити більш потужну кореневу систему.

Спочатку, ми насипали землю в стакани так, щоб вона займала не більше 2/3 висоти. Якщо ваша розсада кремезна і не витягнулася від нестачі світла – просто досипте субстрат до верху стаканчика, залишивши лише 5 мм висоти для поливу. Навколо стебла за пару тижнів з'являться додаткові корені – це трохи стримає зростання розсади вгору, зробить її більш кремезної, а кореневу систему – сильнішою і могутнішою. На цьому етапі давайте підживлення із переважанням калію і фосфору. До цього часу сім'ядольне листя може вже відпасти само. Але якщо воно потрапляє під ґрунт – відщипніть його.

 • Крок 17. Якщо розсада переростає, стала витягуватися – укладаємо ствол горизонтально.

Не уявляєте як це? Дуже просто. Через нестачу світла або неправильне підживлення – розсада може стати тонкої і дуже довгою. Не біда – вихід є. Пропустіть пару поливів, щоб розсада злегка прив'янули – «повісила вуха». Вона стане більш гнучкою, і ви не пошкодити її при наступних маніпуляціях. Обережно покладіть стовбур під край стаканчика кругом і присипте його землею. Притисніть, ущільнить ґрунт. Стовбур надземної частини рослини притулиться до борту склянки. Так і треба. Полийте. Якщо стовбур нахилений – не переживайте. Він вирівняється за кілька днів. Рослина буде вести себе так само як описано в Кроці 16. Для поліпшення коренеутворення полийте рослини препаратом Корневін.

 • Крок 18. Затемнення і полив дорослої розсади.

З середини квітня вам потрібно буде поливати рослини двічі в день. Розсада вже велика, а сонце в цей час вже добре припікає. Якщо потрібно, закріпіть на склі листи офісного білого паперу, він розвіє прямі сонячні промені. Якщо розсада «повісила вуха» - не лякайтеся, а рясно полийте рослини. Але не чіпайте їх руками, навіть якщо листя повисли ганчірочками, вони дуже ніжні в такому стані. Після поливу вони прийдуть в норму.

 • Крок 19. За 10 днів до висадки - починаємо загартовуючи процедури.

У перші дні – виносьте розсаду на відкрите сонце на 1-2 години. Ставте перед відчиненим вікном. Щоб рослини звикали до ультрафіолету, віконне скло його не пропускає. Поступово доведіть час перебування до повного світлового дня. Так само рослини будуть звикати і до вітру і знижених температур. Перед самою посадкою, рослини вже мають і ночувати на балконі або у відритого вікна. Для того, щоб рослини краще перенесли загартовування і підготувалися до пересадки у відкритий ґрунт, використовуйте препарати-стимулятори: Агромікс Епін Максі і Агромікс Енерген Ультра.

 • Крок 20. Упаковка розсади для перевезення.

Полийте розсаду перед перевезенням. Ящики з розсадою оберніть папером (газетою) на висоту рослин. Закріпіть папір скотчем, щільно обмотавши навколо ящика. Так ви збережете листя від механічних пошкоджень. Така паперова обойма буде працювати як затінення та підтримає у дорозі необхідну вологість ґрунту та повітря.

Ось ми і пройшли наші 20 кроків до відмінної розсади. На завершення, ще пару ремарок:

 • Якщо ви вирощуєте високі індетермінантні томати (любителі їх називають виткими), то напевно знаєте, що зазвичай їх пасинкують і ведуть у два стволи. Виростивши в одному стаканчику дві рослини, їх можна висадити в одну посадкову яму і потім вести кожен в один стовбур. Ви отримаєте ті ж два стволи, але на двох коренях. Такий спосіб показав хороші результати.
 • Висаджувати таку розсаду дуже зручно. Пальцями обожміть стакан і акуратно потягніть за стовбур – рослина легко виймається з щільною грудкою коренів. Посадіть помідори в підготовлені лунки, злегка заглиблюючи рослини.

Залишилося лише дочекатися врожаю!

Ділимося секретами вирощування помідорів із розсади у нашому відео. Інструкція від фірмового розплідника Яскрава Клумба:

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

від грибкових хвороб Мідний купорос АгроМаг 100 г
Мідний купорос АгроМаг 100 г
40772
в наявності
1
49.90грн. 44.91грн.
Торф'яний горщик 8*8 см
Торф'яний горщик 8*8 см
14413
в наявності
1
5.90грн. 5.31грн.
Рятівник Томату 3 мл + 12 мл Рятівник Томату 3 мл + 12 мл
Рятівник Томату 3 мл + 12 мл
40993
немає в наявності
1
15.90грн.
Чистий Лист АКВА для розсади 300 г
Чистий Лист АКВА для розсади 300 г
37699
закінчується
1
99.90грн.
Гілея Розсада-старт 1 л
Гілея Розсада-старт 1 л
28031
немає в наявності
1
259.90грн.
Відгуки
30.01.2023
Ігор
Доброго дня. Найважливішим чинником на рослину, це правильно підживлений ґрунт.
31.01.2023
Експерт Яскрава Клумба
Добрий день!
Дякуємо за коментар. З цим важко не погодитись)
Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити