Barbie Sale
0

Розсада капусти: коли садити і як виростити

Капуста - королева овочів! Так вважають багато фахівців і не лише. Вона багата на корисні вітаміни і мінерали. Її можна використовувати в салатах у сирому вигляді та готувати різними способами. А вже квашена капуста - це щось із чимось! Саме тому посадка капусти на розсаду популярна в Україні.

Багато городників-початківців дивуються, скільки багато видів і сортів капусти існує. Так, вибирати справді є з чого! Якщо ви тільки знайомитеся з цією культурою, то вам буде корисно дізнатися про різновиди та терміни посадки: коли садити капусту на розсаду і як проходить вирощування розсади капусти. Безсумнівно це цікавий і до певної міри скрупульозний процес, що передбачає багато нюансів, яким ми обов'язково приділимо увагу в нашому блозі.

Коли сіяти капусту на розсаду?

Посів капусти на розсаду залежить від особливостей вашого регіону (тобто від погоди) та від виду вибраної капусти. Наприклад, у більшості регіонів України розсада білокачанної капусти виходить вдалою, якщо проводити посів у перші тижні березня. Це насамперед розсада ранньої капусти. Але буває ще й розсада пізньої капусти - у такому разі йдеться про посіви в середині/кінці квітня. Білокачанні сорти найкраще підходять для засолювання та приготування різного роду закруток. Існує ще розсада цвітної капусти. Вона досить теплолюбна, порівняно з білокачанною. Зазвичай її сіють з інтервалами на тиждень-півтора в період з кінця березня до середини травня. Залежно від того, коли ви хочете збирати врожай (рано чи пізніше) - тоді й займайтеся посівом цвітних сортів. Багато хто також цікавиться: коли садити пекінську капусту? Посів здійснюється в середині березня-початку квітня, а висаджування розсади у відкритий ґрунт проходить приблизно на початку травня.

Як виростити розсаду капусти в домашніх умовах: початкова підготовка

Вирощування розсади капусти з насіння завжди починається з його підготовки до посіву, незалежно від того, про який вид йдеться. Цей процес передбачає сортування посадкового матеріалу (потрібно відібрати візуально найкрасивіші та найбільші екземпляри). Насіння поміщають у марлю і вимочують спочатку у теплій воді (протягом 15 хвилин). Потім у холодній (2-3 хвилини). Потім його витримують приблизно добу акуратно викладеним на плоскій поверхні. Після цього йде процес стратифікації (передпосівна підготовка насіння з метою прискорення проростання) за характерної для нього температури. Потім насіння потрібно просушити. Процес досить тривалий і багатоетапний, тому більшість городників воліють купити готовий посадковий матеріал. У будь-якому випадку (які б не були види та сорти розсади капусти), слід орієнтуватися на інформацію вказану на упаковці. І пам'ятати, що хороша розсада капусти і всіх овочів, без винятку, виходить тільки з хорошого насіння від перевіреного продавця.

Як правильно посадити розсаду капусти: підбір ґрунтосуміші

 Раніше ми писали про агротехніку вирощування білокачанної капусти та про те, як отримати щільні суцвіття цвітної капусти. Давайте зараз наголосимо на умовах вирощування саме розсади. Що потрібно насамперед? Звісно, це якісний субстрат! Він повинен бути легким, пухким і достатньо поживним. Приблизно одна друга від усієї ґрунтосуміші - це торф. Біля 2/5 – дернова земля. Решта - пісок. Вітається додавання невеликої кількості перегною, деревної золи та буквально трохи комплексних мінеральних добрив (не більше столової ложки на 1 кілограм субстрату). Перед використанням таку ґрунтосуміш бажано піддати загартуванню і протримати тиждень-два в теплому приміщенні, щоб субстрат обзавівся корисною для майбутньої розсади мікрофлорою.

Найпростіший варіант - купити готовий субстрат в інтернет-магазині. Тоді вам не доведеться морочитися з його приготуванням та підготовкою. Місткості перед застосуванням слід продезінфікувати - обробити розчином марганцівки (1%).

Які умови вирощування розсади капусти?

 

У підготовлений субстрат, поміщений у місткість, акуратно вивантажується насіння. Його потрібно висаджувати з розрахунком 1 насінина на 1 квадратний см ґрунтової поверхні. Зверху слід дбайливо присипати тонким шаром субстрату (близько 1 см). Верхній шар ґрунту обов'язково має бути вологим, тому бажано додатково зволожити його водою кімнатної температури (оптимально - застосовувати пульверизатор). Горщики накриваються плівкою, щоб отримати ефект домашнього парника. У приміщенні має бути температура близько +20°C…+22°C. Приблизно через півтора тижня можете розраховувати на появу перших паростків. Як тільки є дебютні сходи - важливо знизити температуру (поставити місткість у більш прохолодне приміщення). Якщо ви живете у міській квартирі, то можна винести на засклений балкон. До речі, дуже ефективний та простий спосіб вирощування - мініатюрні торф'яні таблетки. Вони спеціально призначені для цієї справи та запобігають пошкодженню коренів саджанців при майбутньому пікіруванні.

Що робити з капустою після сходу?

Перші тижні після сходів - час, коли відкривати розсаду капусти потрібно обов'язково, тобто провітрювати її. Оптимальною вважається температура на кілька градусів нижче за кімнатну. Близько +15°C ... + 17°C, а вночі можна ще нижче. Незначні температурні перепади позитивно впливають на імунітет майбутньої розсади, а відносний холод потрібен для того, щоб вона різко не витягалася вгору, а була сильною та красивою. Важливу роль грає підсвічування (якщо сонячного світла мало). Поливати потрібно обов'язково! Дивіться за станом верхнього шару ґрунту. Як тільки підсох - зволожуйте. Але в жодному разі не можна заливати розсаду, інакше вона загине.

Регулярно провітрюйте приміщення, щоб зелень дихала свіжим повітрям, але не влаштовуйте протяги. Скільки днів росте розсада капусти? У середньому капуста (насіння, розсада) розвивається протягом 30-55 днів, але вже приблизно на другий-третій тиждень, якщо ви садили в загальні місткості, настає час, коли пікірувати просто необхідно.

Як підготувати розсаду капусти до посадки у відкритий ґрунт?

Перший етап підготовки - вже згадана пікіровка. Молоді саджанці потрібно пересадити в окремі контейнери, щоб вони не заважали один одному. Оптимальна температура - нижче за кімнатну (у приміщенні має бути прохолодно). Під час вирощування розсада капусти може жовтіти. Якщо з поливом і температурним режимом все в повному порядку, то причин пожовтіння кілька - нестача або надлишок живлення. Важливо розуміти, чим можна підгодувати розсаду капусти, а що буде зайвим. Через 5-10 днів після пікірування можна використовувати калійні добрива та суперфосфат у мінімальних дозах. Безпосередньо перед посадкою у відкритий ґрунт проводиться “загартування” (доза калію і фосфору підвищується - на 1 літр розчину йде 6 г і 4 г, відповідно). Існують основні хвороби капусти, від яких вона може страждати ще на стадії вирощування розсади. Хворі сіянці потрібно видаляти, а ґрунт - поливати розчином марганцівки. Чим обробляти розсаду капусти перед посадкою? Можна використовувати Фундазол або схожі за своїм складом та принципом дії препарати.

Василь Василашко

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити