123123
0

Капуста – королева овочів: все що варто знати про види та сорти

Капуста – найпоширеніша та цінна овочева культура! 10 найсмачніших видів капусти, секрети та особливості вирощування.

Види капусти – найбільш затребувані овочі на нашому столі. Найбільш звична для наших городників – білокачанна капуста. Але є й інші смачні, поживні та дієтичні види, які наші овочівники успішно вирощують в українських садах. Вони розрізняються смаковими якостями, зовнішнім виглядом, термінами дозрівання, умовами вирощування. А ще капуста – дуже красива рослина! Давайте познайомимося із різними видами капусти ближче.

така різна капуста

Основні види городньої капусти:

 • Качанна. До цієї групи належать білокачанна та червоноголова капуста. Ці рослини формують великі щільні качани. Ранні сорти використовують для салатів і гарячих страв, а пізні – прекрасно зберігаються всю зиму, підходять для квашення.
 • Савойська. Цей вид утворює пухкий качан з шикарних гофрованих листів. Виглядає дуже декоративно. У савойської капусти більше рослинних білків, ніж в білокачанної, рослинні волокна – більш ніжні. Підходить для свіжого споживання і особливо смачна у гарячих стравах. Можна маринувати, але для квашення не підходить.
 • Брюссельська. Одна з найцінніших по харчовим властивостями серед усіх капустяних. Виглядає в саду дуже оригінально. Вона не утворює великого качана. В пазухах листків виростають невеликі качани, яких на одній рослині – сотні.
 • Цвітна капуста, Брокколі, Романеско. Ця група не утворює качанів, а є ніжними суцвіттями. По поживній та харчовій цінності – це дієтична група, з ніжною клітковиною, хорошим балансом вітамінів та мікроелементів. Романеско – відрізняється унікальною формою. Броколі – найніжніша, її називають спаржевою капустою. Цвітна капуста росте швидко і дає урожай значно раніше, ніж кочанні види.
 • Кольрабі. Самий незвичайний вид. Це кулясте потовщене стебло. Її їдять свіжою, в супах та гарнірах. Є скоростиглим видом.
 • Пекінська. Сьогодні це вид дуже популярний. Має вертикальний витягнутий пухкий качан, краї листків гофровані. Основне призначення – салати. Але прекрасно тушкується та вариться. Входить у рецепт одного з найвідоміших у світі салатів «Цезар». Дозріває набагато швидше білокачанної.
 • Китайська / пак-чой. Відноситься до групи Листових видів капусти, росте дуже швидко. У китайської капусти потовщені білі черешки з невеликою листовою пластиною. Черешки соковиті, смачні, салатного призначення. Можна тушкувати та смажити.
 • Листова. До цієї групи відносять вид, який не формує ні качанів, ні потовщених стебел. У них харчову і декоративну цінність представляють листя.

Всі ці види капусти ростуть в умовах України, досить прості в агротехніці і безумовно гідні того, щоб посадити їх у своєму саді та городі. А тепер – подробиці та нюанси, посіву та посадки, вирощування та догляду. Капуста – безумовно заслуговує на увагу. Пам'ятаєте слова давньоримського імператора Діоклетіана: «Якби ви знали, яку я виростив капусту ...»

капуста

Особливості вирощування городньої капусти різних видів: агротехніка, секрети та поради

Сорти і види капусти можуть дати ранній та пізній урожай, деякі з них можна встигнути виростити 2 рази і більше за сезон. Загальна властивість всіх городніх видів – це холодостійкі рослини, люблять регулярний полив та підживлення.

Білокачанна капуста: користь, агротехніка, особливості

Білокачанна капуста – найпопулярніший і наймасовіший у вирощуванні вид. Її клітковина необхідна нашому організму. Листя містять калій та вітамін С, масу мікроелементів. Капустяний лист – хороший засіб від набряків та болів в суглобах. Капуста очищає організм, допомагає при хворобах шлунково-кишкового тракту. Є сорти, ранні, які їдять свіжими вже у червні-липні. І пізні – які відмінно зберігаються до нового врожаю. Відрізняються сорти і за розміром качана – окремі екземпляри можуть досягати 15 кг, зазвичай 2-4 кг. Ранні сорти можна вирощувати прямим посівом у ґрунт, але зазвичай білокачанну капусту вирощують через розсаду. Детальніше про агротехніку читайте в спеціальній статті.

 • Ранні сорти та гібриди готові до збору врожаю вже за 45-65 днів після висадки 30-денної розсади. За сезон, висаджуючи розсаду у кілька хвиль, ви можете отримати 3 врожаї ніжних соковитих качанів. Зберігати її в прохолодному погребі можна до 40 днів. Рання капуста використовується свіжою, у салатах та гарячих стравах. Для квашення вона не підходить. Спробуйте сорти: Золотий гектар, Дітмарськая, Іюньська.
 • Середньостиглі сорти достигають за 80-90 днів після висадки розсади. Ці сорти призначені для використання у серпні-жовтні. Зберігаються вони не дуже довго, але мають соковите листя із гарним смаком, підходять для квашення. Спробуйте сорти: Надєжда, Слава та ін.
 • Пізні або зимові сорти. Від висадки розсади до збору – 130-150 днів. Утворюють тугі важкі качани, які відмінно зберігаються до весни наступного року. При хороших умовах зберігання можуть долежати навіть до першого врожаю молодої ранньої капусти у червні. Універсального призначення. Рекомендуємо сорти: Лангедейкер, Кам'яна голова, Українська осінь.

Червоноголова капуста: користь, агротехніка, особливості

Червонокачанна капуста, за більшістю властивостей схожа на білокачанну. Цей вид відрізняється ще більшою холодостійкістю. Листи за забарвленням, швидше фіолетові, ніж червоні. Головки дуже тугі, щільні, відмінно зберігаються. У листі в два рази менше клітковини, ніж у білокачанної, тому вони легші для травлення. А каротину у листках більше, ніж у білокачанної у рази, вони багаті мінеральними елементами, пантотеновою кислотою, а речовина, що дає цьому виду забарвлення листя – відмінний антиоксидант, допомагає зміцнювати стінки судин. Більшість сортів: середньопізні та пізні. Спробуйте: Топаз, Корнет F1, Кісендруп та ін. Агротехніка вирощування – аналогічна білокачанної.

Савойська: користь, агротехніка, особливості

Савойська капуста – одна з найсмачніших та красивих. Дозріває ближче до кінця літа та восени. Качани легкі, пухкі. Для квашення цей вид не підходить. Але для гарячих страв – смачніше капусти годі й шукати. Тушкована капуста, пиріжки, голубці, супи, борщі – вищі всяких похвал. Смак у савойської більш м'який та ніжний, ніж у білокачанної, без характерної гостроти. Вона прекрасно підходить навіть тим, для кого страви із звичайної капусти «важкі». За змістом корисних речовин – савойська нічим не поступиться іншим, а за вмістом калію та білку – перевершує більшість інших видів. Найпопулярніший у нас сорт: Вертус. Щоб отримати урожай вже у липні – вирощуйте через розсаду. Для осіннього – можна сіяти прямо в ґрунт у квітні-травні.

Брюсельська: користь, агротехніка, особливості

Брюсельська капуста – виглядає більш, ніж оригінально. На потужному стеблі в пазухах листків ростуть маленькі качанчики, як білокачанні, але розміром з волоський горіх. Нижнє листя у мірі росту видаляють, щоб качанчики отримували більше світла та живлення. Качани ростуть так густо, що до часу збору врожаю стебло обліплене ними так, що його не видно. По поживній цінності – брюсельська одна з найкращих. Її клітковина ніжна, за вмістом рослинного білку та мікроелементів вона багато у чому краща за білокачанну. Холодостійкість дуже хороша, під снігом рослина можете відмінно перезимувати і навесні ви зможете дозбирати з грядки смачні качанчики. Є сорти з зеленим або червоним (фіолетовим) листям.

капуста цвітна

Цвітна капуста: користь, агротехніка, особливості

Це найцікавіша група. Качанів ця капуста не формує, а дає нам ніжні смачні суцвіття. У неї м'який смак, маса вітамінів та мікроелементів і найкорисніша клітковина.

Цвітна капуста може бути ранньою та пізньою, а ще крім білих головок, може мати жовті, помаранчеві і навіть фіолетові. Цвітна капуста Романеско – абсолютно незрівнянна. Коли її бачать вперше, вона здається інопланетним дивом. Її суцвіття має складну регулярну геометричну форму та колір зелених оливок.

Цвітна капуста – продукт дієтичного харчування. Клітковина ніжна, мікроелементи і корисні речовини сприяють кровотворенню, допомагають при хворобах щитоподібної залози, суглобів. Вирощують цвітну капусту через розсаду для більш раннього врожаю. Вона більш вимоглива до поливу та підживлення, ніж білокачанна, зате смак її незрівнянно кращий. Може витримувати заморозки до -5°С. Щоб головка зберігала колір, краї довгих зовнішніх листів зав'язують над качаном, прикриваючи його від сонця і дощу. Детальніше про агротехніку читайте в спеціалізованій статті.

Броколі: користь, агротехніка, особливості

Броколі – називають «спаржева капуста» і не дарма. Це найніжніший делікатесний вид. Напівсферична головка складається з зелених бутонів. Бувають фіолетові сорти. Вона цінується серед капустяних особливо високо. Броколі багата мінеральними солями, найніжнішою дієтичною клітковиною, невід'ємна частина фітнес-меню. На відміну від цвітної капусти, вона смачна не тільки у термообробленому, а й в сирому вигляді. Броколі має антиоксидантні властивості, повний набір мікроелементів, вітамінів, прекрасний профілактичний засіб серцево-судинних захворювань. Спробуйте виростити сорти: Тонус, Цезар, Вітамінна та ін.

Кольрабі: користь, агротехніка, особливості

Кольрабі – дивовижний вид капусти. Вона не утворює ані качана, ані великих листів. Для їжі використовують кулясте потовщене стебло. Справжня капуста-ріпка, вага головки близько 300 г. Смак у кольрабі як у найніжнішої, солодкої та соковитої серцевини білокачанної капусти. Вона містить більше легкого рослинного білка, ніж кочанні види, багата мінеральними солями, калієм, залізом та ін. Її їдять і у свіжому, і у термообробленому вигляді. А вітаміну С в ній більше, ніж у цитрусових. Кольрабі – входить у більшість дієтичних та фітнес-меню. Є ранні сорти, такі як Делікатесна, і пізні, як фіолетовий сорт Віолетта.

капуста різна

Пекінська: користь, агротехніка, особливості

Пекінська капуста – смачна та корисна, повсюдно використовується і вирощується. Її культивують із 5 століття. В Європі та Америці сьогодні вона набула особливої популярності. За виглядом пекінська капуста схожа на кочанні види салату. Витягнутий пухкий великий качан до 1,5 кг, з гофрованою верхньою частиною листів. У неї ніжний смак, красивий вигляд, тому вона входить у масу рецептів салатів. Її можна тушкувати, смажити, варити. Термін зберігання у неї невеликий, до 1 місяця. Але цей нюанс з надлишком компенсується її скоростиглістю та харчовою цінністю. У ній багато вітамінів групи В, мікроелементів. А високий вміст вітаміну С вона зберігає навіть при тривалому зберіганні. Вирощують пекінську капусту через розсаду і посівом насіння у ґрунт. Качан формується за 70-80 днів після висадки. На першу хвилю врожаю можна виростити розсаду, а другу одержати, посіявши насіння у саду в травні. Спробуйте сорти: Мішель, Зимородок F1.

Пак-чой – китайська: користь, агротехніка, особливості

Китайська листова капуста (пак-чой / бок-чой) – скоростиглий цікавий вид. Його товсті соковиті черешки – цінуються за ніжний смак із легкою гостротою. За нехарактерну для капустяних форму її іноді називають «салат пак-чой». Вона є ідеальною для бажаючих схуднути та очистити організм. На відміну від інших видів, пак-чой не любить пересадку. Але її навіть зручніше сіяти прямо у ґрунт, це скоростигла та холодостійка культура. Ви можете отримати кілька врожаїв за сезон. Більшість сортів готові до збирання за 50 днів після посіву. Рекомендуємо: сорт Пак-Чой.

Більшість видів городньої капусти настільки цінний дієтичний продукт, що його варто вирощувати у своєму городі. У догляді це прості рослини і отримати великий урожай – зовсім не складно! По культурі це однорічні рослини, висівають їх насінням у ґрунт або розсадою. Всі види дуже холодостійкі.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити