123123
0

Опеньки: як виростити відмінні гриби з фірмового міцелію, прямо у вашому саду і навіть удома - покрокова інструкція

Опеньки – за світовою популярністю вже наступають на п'яти шампіньйонам і гливам. Найчастіше у штучних, промислових умовах вирощують опеньок зимовий. Затребувані й інші смачні, ароматні, улюблені нашими грибниками види опеньків, таких як о. літній, о. луговий, о. товстоногий та ін. У нашому каталозі можна купити міцелій більше десяти видів опеньків.

М'який смак, впізнаваний характерний аромат, високий вміст білків роблять ці гриби популярними як у гурманів, так і для сучасного низькокалорійного меню. При вирощуванні опеньків у теплиці та городі – ви отримуєте абсолютно безпечні гриби для сім'ї. Міцелій одних видів опеньків, найчастіше зимових, вирощують промисловим способом. Але, якщо ви любите опеньки і хочете ласувати ними з весни до осені і навіть взимку – рекомендуємо спробувати вирощувати їх у саду та вдома. Смакові якості домашніх опеньків, найчастіше, навіть перевершують дикорослі. Наш міцелій опеньків, чистий від хвороб та шкідників, це сучасний високоякісний посадковий матеріал. Ми розповімо, як посадити міцелій опеньків та вирощувати кілька врожаїв щосезону. Якщо організувати вирощування опеньків грамотно, то з однієї ділянки можна збирати гриби кілька років поспіль.

Опеньки – пластинчасті гриби, які належать до групи дереворуйнівних. Це означає, що вони ростуть на мертвій, пошкодженій чи живій деревині. Опеньок росте групами, поодинокі практично не зустрічаються. Ви, мабуть, бачили у лісі місця, де з одного великого пенька можна за один раз зібрати ціле відро грибів. Такий грибний пень або колода може бути у вас прямо в саду. Зверніть увагу, деякі види знову можуть рости не тільки на спиляній мертвій деревині, а й на живих деревах.

Міцелій опеньків, біологічно висушений – сучасний посадковий матеріал

Щоб краще зрозуміти, як вирощувати опеньки, розберемося, як ростуть гриби. Міцелій – це грибниця, тонкі кремово-білі нитки, які проростають під корою та всередині деревини. Згодом грибниця розростається, стає щільною, розгалуженою. Це і так зване вегетативне тіло гриба. Міцелій різних видів опеньків вирощують на зерновому субстраті в оптимальних умовах. Потім його висушують для того, щоб він довго і добре зберігався у звичайних умовах легко транспортувався. Якісний міцелій опеньків – зберігає силу росту, добрий потенціал урожайності. Після посадки в хороших умовах, через деякий час починають рости гриби-опеньки, тобто плодові тіла на грибниці, що розрослася.

Опеньки – види, відмінності, переваги

Які бувають опеньки? Чи всі види, що зустрічаються лісі, можна вирощувати в теплиці чи у підвалі, на пеньках у саду чи мішках? Розповідаємо про найбільш цікаві та смачні опеньки для вирощування. Зверніть увагу, на різні види опеньків.

 • Опеньок літній – у природних умовах росте з квітня по листопад, за більш-менш теплої погоди та достатньої кількості осадків. У штучних умовах, із зимовим обігрівом можна вирощувати цілий рік. Гриби невеликі, капелюшок до 3-6 см у діаметр, гладкий, у вологу погоду – трохи слизовий. Ростуть групами, молоді гриби з горбком посередині, з віком стають пласкими. Забарвлення шапочки при високій вологості більш світле, жовтувате, при зменшенні опадів – темніє. Довжина ніжки до 7 см, маленькі темні лусочки на поверхні.
 • Опеньок зимовий – найкраще росте при помірних температурах. У природних умовах Flammulina velutipes збирають навіть у зимові відлиги у проталинах снігу. Росте на листяних деревах, березах, липах, плодових, тополі та ін. Ніжка коротка від 2 см до 5 см. Капелюшки 2-10 см, світло-жовті, тонкі, щільні. Цей вид опеньків найчастіше успішно вирощують у штучних умовах в промислових масштабах.
 • Опеньок луговий – гриби невеликі 2-5 см капелюшка, окремі до 8 см. Шкірка гладка, на напівкулястому опуклому капелюшку, з горбком по центру. Краї капелюшка не рівні, напівпрозорі, центр темніший за краї. Забарвлення молодих грибів блідо-кремове. Пластинки – з помітними проміжками, білуваті. Ніжка невисока до 2-5 см, іноді до 6-7 см. Має виражений солодкуватий аромат схожим на спецію гвоздику. Відрізняється від інших опеньків тим, що росте на ґрунті, на рослинних залишках, що розкладаються, а не на деревині. Технологія вирощування опеньків цього виду схожа на агротехніку печериць.
 • Опеньок мармуровий або гіпсизигус ільмовий, як і опеньок луговий росте на багатих органікою ґрунтах, а не на залишках деревини. Гриби більші, ніж інші види опеньків 10-15 см, деякі до 20-25 см. Поверхня капелюшка шовковиста на дотик, з мармуровим малюнком, світло-сіра або світло-охриста. Ніжка білувата до 8-10 см заввишки, найчастіше, волокниста. Пластинки широкі, світлі, прирослі. Смак – приємний, м'який аромат ледь відчутний. Добре росте в штучному субстраті і на ґрунті біля коріння листяних і плодових рослин, іноді на дереві, що гниє.

Опеньки найкращі сорти для вирощування з міцелію

 • Опеньок темний – красиві гриби з опуклим темним лускатим капелюшком. Забарвлення червонувато-жовте або коричнювате, краї – бахромчасті із залишками світлого покривала. Пластинки – жовтуваті. Ніжка щільна, з потовщенням внизу. Мають ніжний смак і популярні завдяки гарному вигляду. Росте на мертвій та живій деревині. Тому, якщо ви вирощуєте міцелій опенька темного в саду, то зробіть окрему грибницю так, що вона не проростала в цінні для вас дерева, вчасно збирайте врожай, зрізайте капелюшки, щоб вони не спороносили. Вважається одним з найкращих для вирощування у штучних умовах.
 • Опеньок товстоногий – один із найкрасивіших видів, які можна вирощувати у штучно створених умовах. Діаметр капелюшка варіюється від 2 см до 10 см. Капелюшок ширококонічний, з підгорнутим краєм, поверхня – луската. Забарвлення молодих грибів темно-коричневе, іноді рожеве, у міру росту стає жовтувато-бурим. Пластинки часті, у молодих грибів білуваті. За відгуками, у товстогоного опенька незвичайний смак із слабким сирним ароматом. Росте на прілому листі та гниючій деревині, іноді на ослаблених деревах. Перед вживанням фахівці рекомендують двічі відварювати гриби.

Як виростити різні види опеньків з міцелію – покроково

Опеньки можна вирощувати за різними технологіями – у мішках з субстратом, на пеньках, колодах у саду, у теплиці, на городі, в підвалах, на дачі і навіть у банці на підвіконні. Для будь-якого з цих способів достатньо купити зерновий міцелій опеньків і дотримуватися наших рекомендацій. Ми розповімо, як приготувати субстрат, коли і як посадити міцелій, як правильно збирати врожай.

Субстрат для посадки різних видів опеньків – на чому краще вирощувати міцелій?

Найбільш технологічний та інтенсивний спосіб вирощування опеньків – на субстраті, у мішках, ящиках, банках та ін. Нагадаємо, більшість видів ростуть на деревині, листяних порід, та інших матеріалах, які містять целюлозу. Це можуть бути цільна деревина, наприклад, пні та колоди або подрібнена – тирса, стружка, тріска, та інші матеріали – солома, лушпиння насіння, висохле листя, стебла та листя кукурудзи тощо.

 • Субстрат для посадки опеньків. Цей спосіб вирощування опеньків на соломі та тирсі використовується частіше за інших. Субстрат роблять із суміші компонентів, але можна взяти і тільки тирсу або солому. Якщо є – додайте зернові висівки. Можна змішувати різні компоненти у будь-яких пропорціях. Важливо уникнути появи цвілі, найпростіший спосіб – залити суміш окропом. Так ви вирішите ще одне завдання – наситити субстрат водою. Після того, як суміш охолоне, акуратно відіжміть зайву воду. Вологість має бути приблизно 70-75%. Якщо ви стиснете субстрат у долоні, то з нього не має литися вода, він має бути напіврозсипчастим.
 • Як підготувати для посадки міцелію колоду, пеньок, спиляний коренінь або інший шматок цільного дерева. Таким способом найчастіше вирощують опеньки у саду. Ідеально підійде колода, яка залишилася лежати частково зануреною у вологу землю. Можна взяти свіжоспилену колоду листяних дерев, берези, тополі, липи та ін. Діаметр – близько 25-30 см. Опустіть колоди в ємність з водою, провантажте, щоб не спливало і залиште на 5-7 діб. Свіжі колоди достатньо залишити у воді на кілька днів.

Способи вирощування опеньків з біологічно висушеного з міцелію

Вирощування опеньків у субстраті

Цей спосіб дозволяє отримувати врожай у спеціально пристосованих приміщеннях цілий рік. На етапі проростання грибниці з міцелію – світло не потрібне взагалі. Після початку появи плодових тіл – мінімального тьмяного освітлення буде достатньо. Попередньо підготуйте мішки, ящики, банки та інші ємності для вирощування.

 1. Ще теплий і вологий субстрат змішайте із зерновим міцелієм – розкладіть по мішках, ящиках та ін. Орієнтуйтесь на розрахунки наших фахівців – 100 г міцелію опеньків орієнтовно на 40 кг вологого готового субстрату.
 2. Наповніть сумішшю ємності і накрийте вологою тканиною або плівкою з надрізами. Якщо ви використовуєте мішки, то зробіть кілька невеликих надрізів по всій поверхні по боках. Це необхідно для циркуляції повітря.
 3. При температурі +20-25°С міцелій прокинеться і розростатиметься у субстраті протягом 1-1,5 місяців. Весь субстрат буде пронизано білими нитками грибниці. Зволожуйте суміш, підтримуйте вологість лише на рівні 70-75%. Освітлення у цей період не потрібне.
 4. Ще приблизно за 1 місяць з'являться гриби. Як тільки ви помітите їх, увімкніть хоч невелике освітлення. Рекомендуємо підтримувати постійну температуру у приміщенні для вирощування. Слідкуйте за вологістю, субстрат не має пересихати.
 5. Протягом наступних кількох місяців ви збиратимете врожай, гриби з'являтимуться хвилями. Гриби викручуйте з грибниці разом із ніжкою. Якщо вам зручніше зрізати врожай чистим ножем, то шматки ніжки, що залишилися в субстраті, потрібно видалити з субстрату.
 6. У приміщенні має бути хороша вентиляція, повітря не має застоюватися.
 7. За такого способу гриби ростуть дуже інтенсивно. Коли врожай став невеликим – вміст мішків та ящиків видаляють та замінюють на новий.
 8. У такий спосіб можна вирощувати опеньки з міцелію в банках чи ящиках на підвіконні. Банки наповнюють субстратом з міцелієм, а шийку накривають вологою тканиною, можна ватою. Періодично піднімайте тканину, якщо з'явилися «намистинки» грибів – зніміть тканину.

Вирощування міцелію опеньків на цілісній деревині

Цей спосіб більше підходить для вирощування опеньків у саду. Після того, як колода або пень полежали у воді, їх виймають і роблять отвори або борозенки-надпили глибиною 5 см і шириною 2-2,5 см. Можна закладати в отвори сухий міцелій. А можна попередньо змішати його із невеликою кількістю субстрату. Міцелій наносять і на торці колод. Пеньки та колоди вкопують на 1/3 або наполовину у вологу землю в тінистому місці саду. Можна ставити пеньки один на одного, колоди теж скласти одну на другу. Накрийте все мокрою тканиною і підтримуйте рівень вологості. Швидкість розвитку міцелій проростатиме від 2 місяців до півроку, залежно від температури повітря. У теплу пору року опеньки ростуть досить швидко. Щоб створити більш стабільні умови для росту опеньків у саду при необхідності накрийте посадку агроволокном або в спеку захистіть ділянку від сонця сіткою, що затіняє. Можна розмістити колоди у теплиці. Урожай з таких колод ви будете збирати кілька років, за відгуками, до 5-7 років з кожної колоди або пня.

Вирощування опеньків з міцелію дещо складніше, ніж звичайні печериці або гливи, зате ви зможете готувати улюблені страви зі справжніми опеньками, ароматними та ніжними.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити