Barbie Sale
0

Огірки: чому плоди стають гіркими і що робити – 7 основних помилок догляду

Улюблені домашні огірочки – найсмачніші, літні, напоєні сонцем, вмиті вранішньою росою. Усі з нетерпінням чекають, коли можна буде нахрумтітися досхочу солоденькими ніжними плодами. У розпал сезону їх уже багато, можна їсти скільки завгодно, і маринувати, і заквашувати і робити малосольні, прихильники здорового харчування влаштовують собі огіркові дні. І як прикро, коли замість рівних зелених плодів виростають криві, пузаті, з порожнечами, круглі, гачком, та ще й гіркі огірки. Чому вони раптом стають такими негарними та несмачними? Чого їм не вистачає? В чому причина?

Огірки: чому плоди стають гіркими і що робити

Насіння та розсаду висаджують повсюдно і на грядках, і в теплицях, і на балконах, і в контейнерах на домашніх підвіконнях. Незважаючи на те, що огірки у нас традиційно вирощують покоління городників – їхня агротехніка не така проста як здається городникам-початківцям. То в огірків жовтіють листя, то вони цвітуть, але не зав'язують плоди, то вони ростуть дрібними і неправильною форми, а то й стають гіркими. Давайте розбиратися разом у причинах гірких огірків і що робити, щоб вони були солоденькі.

Чому огірки гірчать?

Є така чудова речовина – кукурбітацин, вона допомагає огіркам благополучно рости, а нам полегшує їхнє вирощування. Але все добре в міру. Коли кукурбітацину в огірках стає більше, ніж потрібно – ось тоді і з'являється той гіркий смак плодів. Іноді, достатньо зрізати шкірку і кінчики огірків, щоб прибрати гіркуватість, а іноді у плодів гірчить вже вся м'якоть повністю.

У процесі еволюції огірки виробили захисний механізм, який робить саму рослину та плоди – несмачними, ними менше цікавляться шкідники та тварини, тому плід може повністю дозріти і дати насіння. Відомо, що кукурбітацин виробляється в рослинах сімейства баштанних, до яких належить і огірок – за певних агротехнічних, погодних та природних умов, а також передається у спадок наступним поколінням через насіння. З одного боку, завдяки цій речовині в стеблах і листі, огірки менше схильні до враження шкідниками і нам простіше їх виростити з мінімумом обприскувань. З іншого боку, на помилки агротехніки, як тільки вони відчувають загрозу виживанню – огірки реагують появою гіркоти вже й у плодах. Тому догляд за рослинами має бути досить ретельним, правильним та постійним. Тобто чим здоровішими, сильнішими буду кущі, тим менше в них буде гіркоти.

Чи можна їсти гіркі огірки? Чи є шкода кукурбітацину для людини? Гіркі огірки можна спокійно їсти, деякі навіть люблять легку гіркуватість, ця речовина вважається навіть корисною.

Що робити з гіркими огірками та як прибрати гіркоту? При маринуванні та квашенні гіркота сама йде під дією солі та високих температур, і потім не впливає на смак готових огірків. Можна попередньо вимочити плоди в холодній воді кілька годин, їхній смак стане кращим. Але, звичайно, смак у свіжих салатах після такої обробки вже не той.

Повернемося до агротехніки та навчимося вирощувати врожайні, смачні та гарні

Чому огірки ростуть гіркими – виправляємо помилки агротехніки

1. Надлишок освітленості – спека, сухі вітри

Проблема: на відкритих ділянках, сонці, при жарких висушуючих вітрах – огірки відчувають сильний перегрів. Навіть за хорошого поливу огірки бувають гіркі. Чому? Причина у повітряній посусі. У гарячому та сухому повітрі волога занадто швидко випаровується з листя. Від природи компактна коренева системам огірка – фізично не може подати в надземну частину достатньо води за таких умов. Рослина відчуває стрес зневоднення та реагує на це різким підвищенням кукурбітацину, плоди стають гіркими.

Рішення:

 • По можливості огірки не варто вирощувати на ділянках під прямим сонцем, вони краще ростуть при розсіяному світлі з легкої напівтіні.
 • На відкритих грядках найчастіше вирощують огірки у розстил, горизонтально. Так рослина краще притіняє себе сама. Але такий спосіб вважається менш ефективним, ніж при вертикальній посадці на шпалері – менш врожайним і більш трудоємний. І часто огірки все одно відчувають серйозний перегрів, кущі швидко старіють, і навіть хороші гібриди не можуть повною мірою проявити свої високі характеристики та гірчать.
 • Теплиці теж потребують затінення у спекотні періоди.
 • Додаткове спеціальне затінення дозволяє знизити перегрів та надлишок освітленості, для цього використовують агроволокно, найкращим рішенням буде навіс із затінюючої сітки.

2. Нестача світла та тепла

Проблема: Огірки люблять яскраве розсіяне, хоч і непряме сонячне світло. При нестачі освітленості огірки теж стають гіркими та ще й водянистими, загальна врожайність значно знижується.

Рішення:

 • Вибирайте для огіркових грядок та теплиць добре освітлені місця.
 • При весняному та осінньому вирощуванні, коли світловий день вже недостатньо довгий, будьте готові штучно досвічувати огірки, особливо на домашньому підвіконні.
 • Протягом сезону – вчасно знімайте матеріали, що затіняють, коли немає сильної спеки.
 • Проріджуйте і формуйте кущі за потреби, щоб вони не затіняли самі себе.

3. Недостатній та надмірний полив

Проблема: Найбільш органічно огірок почувається у теплих вологих тропіках, де завжди тепло, але не спекотно, волого, але не мокро, різниця температур день-ніч – дуже помірна. За наших українських умов рослині доводиться пристосовуватися. І при неправильних поливах огірки починають у прямому розумінні протестувати та давати гіркі плоди. При нестачі вологи шкірка стає сухою, жорсткою і гірчить навіть у найменших огірків. Якщо вологи в ґрунті та повітрі замало, молоді зеленці не можуть нормально сформуватися, залишаються дрібними, а в огірках, що підросли, утворюються порожнечі і з'являється помітна гіркота. При постійному надлишку вологи ніжне коріння огірка швидко уражається гнилями і не тільки плоди гірчать, а й саму рослину можна швидко втратити. Великі стреси рослина відчуває і під час поливу холодною водою.

Рішення:

 • Чим полити огірки, щоби не гірчили? – запитують у наших консультантів. Теплою водою. Приготуйте воду для поливу заздалегідь, вона має прогрітися до температури 22-24°С. Не можна лити під огірки воду зі свердловини чи колодязя. Ідеальним буде регульований краплинний полив.
 • У відкритому ґрунті мульчуйте посадки для збереження вологи у ґрунті.
 • Дотримуйтесь оптимального режиму поливу для кожного періоду розвитку рослини та відповідно до погодних умов. Навесні, поки немає спеки та огірки ще маленькі і до появи перших квіток, достатньо буде поливів до 1-2 разів на тиждень, кожні 4-5 днів. Коли рослини вже активно плодоносять, але температури не перевищують 25-26°С – поливи роблять через день, а в спеку – щодня. При похолоданні – знову скорочуйте поливи.

Важливо, щоб земля промокала хоча б на 25-30 см, полив не має бути поверхневим. Інакше, коріння формуватиметься тільки у верхньому шарі ґрунту, і при найменшій перерві в поливах – вони пересохнуть і огірки стануть гіркими.

4. Різкі перепади температури

Проблема: велика різниця денних та нічних температур дискомфортна для огірків. А як ви вже знаєте, на це вони відповідають появою гіркоти у плодах. Огірки дуже теплолюбні, добре розвиваються при температурі 22-26°С. Вони не люблять ні перегріву, ні холоду, при +10°С у них повністю зупиняються у розвитку. При різких коливаннях температур рослини не можуть нормально засвоювати елементи живлення із ґрунту.

Рішення:

 • Оптимальним рішенням буде вирощування огірків в окремій телиці на вертикальній шпалері або підв'язування. Зверніть увагу, що огірки та помідори – не найкращі сусіди по теплиці. Але якщо вже немає іншого виходу – читайте, як оптимізували умови вирощування в теплиці для кожної рослини.
 • У спеку прикривайте огірки затінюючою сіткою, в холод – утеплюйте агроволокном.
 • Провітрюйте теплицю, щоб вдень не було надто спекотно. Увечері закривайте двері та вікна, щоб тепло довше зберігалося.

5. Недостатні та надлишкові підживлення

Проблема: нестача елементів живлення теж призводить до того, що огірки ростуть гіркими. Для гарного росту та смакових якість плодів однаково погано як недолік, так і надлишок добрив. Також гостро рослини можуть реагувати не брак мікроелементів – бору, магнію, цинку та інших.

Рішення:

 • Як добрива використовуйте не тільки органіку, а й мінеральні комплекси для огірків. Вони містять усі необхідні елементи в оптимальному співвідношенні.
 • Для додаткового підживлення та зволоження листя є спеціальні водорозчинні добрива Аква для огірків, їх можна використовувати для позакореневого підживлення і поєднувати з поливами, додавати в систему поливу.
 • Дотримуйтесь рекомендованих норм внесення добрив. Не перевищуйте дозування, це призводить до того, що огірки гірчать, хворіють та втрачають якість плодів.

6. Неправильний вибір сортів, насіння від випадкових продавців

Проблема: як ви вже знаєте, кукурбітацин – це захисний механізм огірків і ця властивість передається насінням у спадок наступним поколінням, особливо якщо рослини пережили стрес при вирощуванні. Є безліч «народних порад» таких як – не брати насіння з гіркого огірка, або брати тільки з нижньої частини, ближче до квіточки, а не плодоніжки, тому що там найгіркіший «хвостик».

Рішення:

Важливо: не потрібно випробовувати навіть найкращі сорти огірків на міцність – чи стануть і вони гіркими, якщо не дотримуватись правил агротехніки. Сучасні гібриди можуть згладити та стерпіти деякі похибки в агротехніці, вони дуже врожайні та стійкі до хвороб. Але, без поливів, на холоді та в спеці – будь-які огірки будуть несмачними, кривими та маловрожайними. Їм потрібен нормальний догляд.

7. Стресові ситуації: хвороби, шкідники, механічні ушкодження

Викидом кукурбіцитину огірки реагують на будь-які стреси та плоди стають гіркими. Тому, вчасно захищайте рослини від шкідників, комахи ранять пагони та заносять інфекцію, використовуйте біопрепарати в період плодоношення.

При збиранні врожаю будьте обережні з огірковими гілками, плоди зрізайте чистим і гострим секатором, не рвіть, не топчіть пагони. Не можна перевертати або заламувати пагони огірка, травмувати листя. Для зручного збирання великого врожаю рекомендуємо зручний сектор із тонкими кінчиками або спеціальні ножиці.

Так, для того, щоб виростити багато чудових хрустких огірків, потрібно трохи повозитися. Але, сучасні сорти – варті того, і за гарний догляд вони віддячать вам дуже солодкими та красивими плодами.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити