Barbie Sale
0

Огірки - жовтіє листя: причини і що робити, щоб кущі були зеленими з рясним урожаєм

Огірки – одна з традиційних овочевих культур в Україні. Їх вирощують повсюдно. У відкритому ґрунті в теплицах, на балконах та підвіконнях у домашніх умовах. А в Садах Перемоги огірки вирощують усі, хто має хоч найменший городик. Різноманітність сучасних сортів та гібридів дозволяє вибрати та вирощувати найкращі сорти для засолювання та маринування, стійкі партенокарпічні гібриди, популярні салатні сорти.
З одного боку агротехніка огірків порівняно проста, з іншого – якщо умови вирощування та догляду недостатньо хороші, то гарного врожаю не дочекатися. Чому огірки цвітуть, але не зав'язують плоди, наші експерти розповідали в попередній публікації. Тут – розберемося чому жовтіє і засихає листя в огірків, у чому проблема і як зробити так, щоб рослини залишалися здоровими та врожайними якомога довше.

Чому жовтіють огірки – основні причини

Чим здоровішими і сильнішими виглядають кущі огірків, тим більше зав'язуватиметься плодів і тим довше буде період плодоношення. Особливу увагу звертайте на стан листя. Якщо воно стає жовтим та блідим, сохне по краю, жовтіють прожилки листя, виглядає як обпалене, засихає – це означає, що з огірками не все гаразд. Час застосовувати заходи, є неполадки з умовами вирощування і можливо навіть хвороби.
З весни до осені наші консультанти відповідають на запитання городників-початківців:

  • Як врятувати огірки від пожовтіння листя?
  • Чим побризкати огірки від жовтизни?
  • Як реанімувати огірки на грядці?
  • Чому часто жовтіє листя огірків у теплиці, чим порекомендуєте обробити?
  • Чим полити огірки, щоб не жовтіло листя?

Причини можуть бути різними, але в більшості випадків огіркам можна допомогти.

1. Занадто низькі або високі температури, різкі перепади

Після весняної посадки листочки молодих рослин починають жовтіти через надто низькі температури. Нагадаємо, огірки уповільнюють та зупиняють ріст та розвиток при температурі близько +10ºC, при нижчих – гинуть. Так само небезпечний для огірків і перегрів. Оптимальна температура для вирощування 23-25°C. Як при перегріві, так і при переохолодженні рослини гірше засвоюють елементи живлення і листя починає жовтіти, засихати і опадати.

Що робити: при низьких та різких перепадах температур – накривайте огірки агроволокном. У теплицях огірки розвиваються краще, довше та активніше плодоносять, ніж у відкритому ґрунті. В умовах теплиці перепади температур згладжені, менш різкі, ніж у відкритому ґрунті. Але за дуже високих температур – необхідно добре провітрювати і притіняти посадки.

2. Перегрів – сухе та гаряче повітря

Чому жовтіє листя огірків у відкритому ґрунті? Найчастіше через перегрівання та надто сухе повітря. Огірки люблять не тільки постійну вологість ґрунту, але не переносять надто сухого повітря та жаркого сонця. Листя огірків жовтіє, засихає, скручується, рослини слабшають, врожайність знижується.

Що робити: у спеку рослини прикривають сіткою, що затіняє. У сонячні дні при поливі вода не має потрапляти на листя. Під прямими променями сонця крапля працює як лінза і листя отримують опіки, жовтіють і покриваються плямами.

3. Нестача освітленості

Найчастіше ця проблема проявляється при домашньому вирощуванні огірків на підвіконні, але й у саду при неправильному виборі місця посадки – листя огірків жовтітиме і ставатиме світлішим від браку освітленості. Це одна з найчастіших причин пожовтіння листя огірка на ранній стадії розвитку.

Що робити: якщо при вирощуванні в теплиці, у горщиках на підвіконні або відкритому ґрунті, потроху жовтіє тільки старе листя внизу куща – особливо турбуватися не варто. Огірки при хорошому догляді добре розвиваються, і нижнє листя куща виявляється затіненим молодшими верхніми. Якщо світлішим і жовтішим стає і верхнє листя – потрібно додати освітленості, організувати додаткове підсвічування.

При необхідності — проріджуйте кущ, прибирайте пожовкле листя, регулярно відрізайте старе підсохле листя. Рекомендуємо вирощувати сучасні сорти огірків – вертикально на шпалері, спрямовуйте пагони вгору, підв'язуйте та формуйте негусті кущі.

4. Неправильний полив

Огірки не любить надлишку, так і браку вологи. Поливи мають бути регулярними та помірними. Якщо вологи в ґрунті недостатньо – жовтітиме та дрібнішатиме листя на верхівці. А якщо в землі надлишок вологи – то і почне жовтіти і опадати все листя і рослини будуть уражатися кореневими гнилями і можуть загинути. При використанні холодної води огірки на кілька днів зупиняють свій ріст. Якщо поливати занадто холодною водою регулярно, то не тільки не вдасться врятувати огірки від пожовтіння листя, а всю рослину можна втратити.

Що робити: якщо ви перелили рослини – то дайте ґрунту підсохнути, зніміть мульчу, провітріть теплицю. Готуйте воду для поливу заздалегідь, не з глибокої свердловини, а дайте нагрітися в окремій ємності, до температури 23-24°C. Щоб уникнути пожовтіння листя, поливи мають відповідати погодним умовам (спека, холод, вітер) та фазі розвитку рослини (розсада, молода рослина, кущ, що плодоносить). До початку цвітіння огіркам потрібна помірна вологість ґрунту, достатньо поливів 1-2 рази на тиждень приблизно кожні 4 дні. У період активного цвітіння та плодоношення огіркам потрібні частіші поливи через 2-3 дні, у спеку щоденні. Якщо погода стала прохолоднішою – поливи скорочують. Земля має глибоко зволожуватися, поверхневі поливи не дадуть потрібного ефекту. Для збереження вологи – мульчуйте посадки.

 
5. Дефіцит елементів живлення, недостатні підживлення, неякісні добрива

Нестача добрив – теж одна з причин пожовтіння та скручування листя. Огірки – вимагають регулярних та правильних підживлень. Якщо листя не тільки стало жовтіти по всій рослині, а ще й скрутилося, то це ознака явної нестачі азотних добрив. Якщо жовтіють прожилки листя, сохнуть краї, пожовтіння з'являється ближче до краю – це ознаки дефіциту мікроелементів. Огірки – люблять "поїсти". Кущі ростуть і плодоносять дуже інтенсивно, тому і підживлення їм потрібні часті та ефективні. Чим підживити огірки, коли жовтіє листя?

Що робити: використовуйте спеціалізовані комплекси для огірків та кабачків. Проводять додаткові листові підживлення Аква-міксом для огірків, ці добрива містять необхідний набір мікро та макроелементів. Вносьте компост, перегній, деревну золу під час підготовки грядок до посадки огірків.

Важливо: не перегодовуйте огірки азотними добривами, краще не буде. Це призводить до зниження якості врожаю та розвитку захворювань.

6. Хвороби огірків

Пожовтіння листя огірка від хвороб – причина великих прикрощів городників. Борошниста роса та інші захворювання можуть вражати рослини, швидко роблячи листя жовтими і навіть повністю занапастити весь огірочник.

Що робити: профілактичні обробки фунгіцидами або народними засобами (молочна сироватка та ін.) у несприятливі періоди, коли рослини переживають стрес. Щоб уникнути хвороб – дотримуйтесь порад з агротехніки, доглянуті рослини – менше схильні до зараження. Купуйте насіння сучасних стійких до основних хвороб гібридів, вони і врожайніші і набагато менше хворіють, ніж «бабусині сорти». Про переваги гібридного насіння огірків – читайте у нашому блозі.

Важливо: купуйте насіння тільки фірмове, дражоване, premium оброблене від хвороб та шкідників.

 

Огірки досить вибагливі рослини. Але кожен городник може виростити чудові хрусткі огірочки для сім'ї, якщо дослухатиметься до наших порад.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити