Barbie Sale
0

Чому огірки цвітуть, а зав'язі мало чи немає зовсім – як збільшити врожайність

Вирощування огірків в українських городах та теплицях – заняття повсюдне. Всі, хто любить похрумтіти огірком прямо з грядки знають, як іноді непросто отримати добрий урожай. Як правильно вирощувати огірки – читайте у нашому блозі з агротехніки. А тут ми розбиратимемося – чому іноді огірки цвітуть так пишно, що пагонів не видно, а зав'язі не дають. Чому буває так, що й квіток на кущах немає? Чому зав'язі обсипаються або засихають ще зовсім крихітними? І відповімо на найчастіші питання про те, «чому не в'яжуться», «не наливаються», жовтіють, сохнуть, не ростуть, гниють, в'януть, не плодоносять наші улюблені огірочки.

Більшість причин чому в огірків квіту багато, а плодів мало – можна зібрати в 3 основні групи:

  • Неправильний вибір насіння.
  • Невідповідні умови вирощування.
  • Неграмотна посадка та догляд, формування пагонів.

Всі проблеми з огірками, як правило, трапляються через незнання. Вчимося виправляти помилки та отримувати хороші врожаї разом із нашими експертами.

Вибираємо насіння огірків правильно – які сорти та гібриди будуть плодити у ваших умовах

На відміну від наших бабусь, сучасним городникам сьогодні доступний широкий вибір насіння огірків, від традиційних —  Джерело та Зозуля до нових партенокарпічних гібридів — Кібрія F1 та Кріспіна F1. І тепер потрібно навчитися вибрати з усієї різноманітності сорти та гібриди саме для ваших умов вирощування. Інакше можна отримати цвітіння огірків, а плодів буде щонайменше.

Ця група сортів характеризується тим, що на рослині є чоловічі та жіночі квітки. У чоловічих є пильовики з пилком, у них тонка видовжена ніжка. Аматори називають їх «пустоцвіти». У жіночих квіток, навіть на стадії бутона квітконіжка схожа на крихітний огірок. Для того, щоб після цвітіння сформувалася зав'язь та розвивалися плоди, потрібно щоб пилок із чоловічої квітки потрапив на жіночу. Інакше плоди не зав'язуються, а «огірочки» більше не ростуть, засихають і опадають. Це стається тому, що запилення не відбулося. Пилок переносять бджоли, джмелі та інші комахи.

Що це означає на практиці?

Якщо у період цвітіння погода «не льотна», затяжні дощі, похмуро, холодно – огірки можуть цвісти, а плодів мало. Зверніть увагу, що при посадці комахозапильних сортів у теплицю – потрібно забезпечити регулярне відчинення вікон та дверей, щоб дати доступ до квітів бджолам та іншим комахах для запилення.

Сучасні бджолозапильні гібриди та сорти мають переважно жіночий тип цвітіння, тобто у них жіночих квіток формується набагато більше, ніж чоловічих. Навіть про найкращі фірмові сорти та гібриди іноді доводиться чути, що нібито вони «дають лише пустоцвіти», тобто, чоловічі квіти, а плодів немає. Якщо ви купили насіння огірків у профільному магазині, то це проблема не сорту, а догляду. Особливість багатьох сортів цієї групи Хрустяшка F1, Роднічок F1 та ін. в тому, що на основному пагоні першими в нижніх пазухах утворюються саме чоловічі квітки, а пізніше на бічних гілках і вище на пагоні – жіночі. Просто потрібно дочекатися, поки ці бічні пагони з'являться. Новачки часто припускаються помилки при формуванні кущів. Для деяких сортів потрібно вчасно прищепити верхівку основного пагона, щоб стимулювати розвиток бічних. Якщо пустоцвітів дуже багато, то верхівку краще прищепити, у ранніх сортів приблизно після десятого листка, у пізніх – після восьмого. При вирощуванні в теплиці кожен бічний пагін теж прищипують після формування 2-3 плодів. Інакше кущі занадто розростуться завширшки, а місця в теплиці небагато.

Якщо не знати особливостей конкретного сорту та неуважно прочитати рекомендації щодо догляду, то іноді аматори роблять помилку і навіть повністю видаляють бічні пагони, а з ними і потенційний урожай. Сучасні гібриди набагато простіші та надійніші у вирощуванні, ніж старі сорти, більш урожайні та витривалі, з гарним потенціалом. При цьому насіння недороге в порівнянні з партенокарпічними.

Аматори часто називають їх «самозапильні». Це особлива група гібридів, яким для формування зав'язі запилення не потрібне. Це ідеальний вибір насіння для теплиці і відкритого ґрунту – найврожайніші та продуктивніші при хорошому догляді. Ці гібриди здатні давати плоди буквально в кожній пазусі листа основного пагона, формувати пучкову зав'язь, тобто, по кілька плодів. Їх зручно вирощувати в один стовбур та додатково формувати кущі не треба. Найчастіше саме партенокарпічні гібриди Соната F1, Ловелі F1 та ін. висаджують у теплицях, їм не потрібне запилення комахами. Тому не обов'язково часто відкривати вікна, порушувати мікроклімат, до якого огірки такі чутливі. Таке насіння досить дороге, але плодів воно формує багато, більш стійке до хвороб, стабільно врожайне.

Про те, як підібрати сорти, яке вибрати насіння – читайте в блозі.

Чому квітів багато, а плодів мало – помилки вирощування огірків

У догляді огірки досить примхливі. Їм потрібне тепло, сонце та досить висока вологість повітря. Вони не виносять посухи та дуже люблять добрива. Тому можуть дати масу квіток та мало зав'язі, якщо умови вирощування їм не сподобаються.

При надто високій температурі та спеці огірки скидають зав'язь.

  • За дуже низьких температур перестають формувати бутони і скидають квіти.
  • При занадто густій ​​посадці, коли рослини сильно затіняють одна одну і їм не вистачає поживних речовин та поливу.
  • При дефіциті підживлення та поливу зав'язь жовтіє і опадає. На додаток до основних підживлень, чудовий ефект додають спеціальні підживлення по листу, значно збільшують формування зав'язі та загальну врожайність. Важливо: використовуйте збалансовані мікси, при надлишку азотних добрив рослина огірка починає бурхливий ріст листя на шкоду цвітінню та плодоношенню.
  • При надмірній вологості – підвищується ризик захворювання та зав'язі уражаються гнилями. Переливи гальмують розвиток квіток, перемикають кущі огірків на ріст листя та пагонів за рахунок цвітіння.
  • При поливі холодною водою. Оптимальна температура близько 25°C. Поливати краще з ранку, щоб до вечора ґрунт підсох і до нічного зниження температури вже не був надто вологим. При похолоданні нижче 15°C, краще обмежити поливи, тобто, висока вологість та низькі температури сприяють захворюванням і як наслідок обсипатиметься зав'язь огірків.

Часто огірки висаджують у теплиці разом із помідорами. У них різні вимоги до умов вирощування і те, що добре томатам, огіркам не сподобається. Про те, як краще комбінувати рослини в одній теплиці – читайте у статті.

Найчастіша причина втрати зав'язі огірків – хвороби. Рекомендуємо купувати спеціально оброблене та дражоване насіння огірків. На всіх етапах вирощування уважно стежте за станом рослин. За найменших ознак захворювання використовуйте фірмові фунгіциди, на етапі активного плодоношення застосовують біопрепарати – Effect для огірків, Триходермін та інші.

Так, щоб досягти активного плодоношення за огірками треба доглядати. Але, це не складно, а домашні солоденькі огірочки сторицею окуплять ваш клопіт.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити