Barbie Sale
0

Фітофтора: як врятувати пасльонові від фітофторозу – томати, перець, баклажани

Фітофтороз – небезпечне і, на жаль, поширене захворювання овочевих рослин сімейства пасльонових. Фітофтора, як у побуті називають фітофтороз, може вражати дерева, плодові і хвойні рослини. Але найбільше страждає від неї сімейство Пасльонових. Ви, напевно, бачили, як «чорніє картопля», «горять помідори», «пожух перець», «пропали баклажани»? Це лихо часто обговорюють садівники та городники з середини літа, а особливо наприкінці серпня – початку вересня. У цей час урожай уже дозріває, городники прикидають, як його зберегти та переробити. І тут на листі та плодах з'являються коричневі плями, хвороба швидко захоплює сусідні рослини і через кілька днів – про врожай вже можна забути. В чому причина?

 

Фітофтороз – хвороба рослин, яку викликають псевдогриби, що паразитують, міцеліальні організми. Phytophthora – фітопатогени, що розвиваються на рослинах, у землі, збудники фітофторозу. Зверніть увагу, що це псевдогриби, тому не всі протигрибкові ефективно працюють проти фітофтори, і захистити садок від неї не так же і просто.

Ознаки фітофторозу – як відбувається зараження

Спори грибків летять за вітром, живуть у землі, на рослинних рештках. На ранніх етапах зараження – хворобу складно діагностувати, на початкових етапах вона слабо проявляється, а коли вже з'явилися явні ознаки – то час вживати термінові заходи.

 • Листя починає буріти, згортається. При сильному ураженні у вологу погоду на них з'являються пухкий рихлий сируватий наліт – це спори.
 • На стволах з'являються бурі плями округлі або подовжені.
 • На плодах – коричневі плями, які стають більшими.
 • Хвороба швидко поширюється та захоплює сусідні рослини.

Спори грибка переносяться із землею, вони зимують і ростуть у ґрунті, залишаються на насінні, частинах рослини, опалому листі, бульбах, цибулинах та ін. Особливо схильні до захворювання всі Пасльонові рослини. У наших садах крім перцю, томатів, баклажанів та картоплі, вирощують ще й тютюн декоративний та курильний, декоративний та овочевий фізаліс. Отже, якщо поруч із вашими розкішними доглянутими помідорами росте сусідська картопля – будьте уважні, стежте за грядками, вживайте заходів профілактики вчасно.

На жаль, фітофтороз може атакувати рослини на будь-якому етапі розвитку від розсади до дорослих міцних кущів. Найбільш активно хвороба розвивається при підвищеній вологості, затяжних дощах, поганому провітрюванні, помірних температурах та в спеку – з середини літа та восени. Особливо швидко фітофтора поширюється, коли ночі холодні та вологі, вдень спека, від різких перепадів температур рослини відчувають стрес.

 

Як захистити томати та перець від фітофтори – способи профілактики

 

При перших ознаках фітофторозу на томатах, перцях та ін. потрібно почати терміново вживати заходів. Важливо: найефективніші методи боротьби з фітофторою – профілактичні. Щоб вилікувати рослини, які вже захворіли, – потрібно використовувати хороші препарати. А якщо ураження сильне – то вилікувати його практично неможливо. Особливо швидко хвороба поширюється у теплиці з томатами, перцем, баклажанами. Тому найкращі способи від фітофтори – профілактика, зміцнення імунітету рослин, догляд, правильний вибір сортів та ін.

Про переваги різних сортів та гібридів томатів – читайте у нашому блозі. Якщо фітофтороз поширений у вашому регіоні, є у сусідів, ваші рослини хворіють, то для відкритого ґрунту та теплиць варто вибирати сорти, з особливою стійкістю до фітофторозу.

У нашій колекції кращих сортів та гібридів томатів є стійкі до фітофтори. Зверніть увагу на детермінований кущовий Фітофторостійкий, Торбей F1, Солероссо F1, Брісколіно F1, великоплідний Тропікал Джем F1 та ін. Для вирощування на шпалері, в садовій теплиці вибирайте високорослі індетермінантні томати – дуже стійкий і надійний Кристал F1, з перевірених сортових томатів, що відрізняються стійкістю до фітофтори – Де Барао. Це група сортів із різним забарвленням плодів. Є Де Барао червоний, золотий, помаранчевий, рожевий, смугастий, чорний. Вигідно купити весь комплект Де Барао всіх сортів, не пошкодуєте, вони смачні і невибагливі.

Але, без профілактичних заходів навіть найстійкіші до фітофтори сорти та гібриди можуть захворіти. Тому, обов'язково дотримуйтесь наших рекомендацій:

 • Обов'язково дезінфікуйте аматорське домашнє насіння, бульби картоплі перед посадкою та посівом на розсаду. Використовуйте фунгіциди та протруйники, наприклад, Магнікур, Максим, та ін. Професійне насіння проходить спеціальну обробку, дражування, інкрустування – читайте в нашому блозі.
 • Використовуйте якісні субстрати для розсади, вони повністю знезаражені. Домашні ґрунтосуміші теж потрібно дезінфікувати препаратами, наприклад, Превікур та ін.
 • Щоб захистити розсаду томатів від фітофтори – після пікірування або при пересадці – полийте її хорошим системним фунгіцидом – Превікур та ін. При попаданні в ґрунт препарат пошириться по всій рослині та захищатиме рослини перцю, помідорів, баклажанів кілька тижнів. За цей час розсада вкорениться на новому місці, переживе стрес і досить зміцніє, щоб протистояти хворобам. 
 • Забезпечте провітрювання, враховуючи розміри дорослого куща, щоб посадка не була занадто загущеною. Якщо вологе повітря застоюється, то хвороби томатів поширюються грядками з рекордною швидкістю.
 • Видаляйте нижнє листя, хворе, пожовкле, обрізайте зайві пасинки. Використовуйте чистий гострий секатор, щоб не переносити збудників з хворої рослини на здорове. Періодично дезінфікує садовий інструмент.
 • Підв'язуйте помідори і видаляйте нижнє листя, щоб воно не торкалося землі, тоді рослини довше залишатимуться здоровими. 
 • Забирайте з грядки та теплиці всі обрізки та рослинні залишки, не залишаєте у міжряддях, на них залишаються та розвиваються збудники фітофтори.
 • Поливайте томати, перець, баклажани – тільки під корінь, щоб вода не потрапляла на листя. Всі ці рослини люблять «суху голову та мокрі ноги». Тобто, помірні поливи під корінь, щоб листя залишалося сухим.
 • Важливим є повноцінний правильний догляд. Про правильне вирощування баклажанів, грамотний догляд за перцем, секрети догляду за помідорами та помилки вирощування – читайте рекомендації наших фахівців.
 • Використовуйте якісні збалансовані добрива для підживлення. Тоді рослини будуть міцними та зможуть протистояти хворобам. Важливо: надмірний азот призводить до зниження стійкості рослини до захворювань. Тому в період початку цвітіння – використовуйте підживлення з високим вмістом калію та фосфору, наприклад, АКВА Помідор, Чистий лист для помідорів та перцю.

Практичні обробки та лікування садовими препаратами

Правильне використання сучасних фунгіцидів може забезпечити достатній профілактичний захист від фітофтори. Тому потрібно робити не менше 3-4 обробок за сезон. Якщо ви будете робити обприскування правильно, то отримаєте екологічно чистий і здоровий урожай. Зверніть увагу, що заражені грибками-патогенами плоди – далеко не найкраща їжа, може викликати алергії та інші проблеми. А при правильному використанні та чергуванні садових препаратів, біозахисту помідорів, перцю, баклажанів – рослини будуть здоровими та плоди екологічними.

Хороший і стійкий ефект дають препарати з вмістом міді, Медян Екстра, Хлорокись міді (ХОМ) та ін. Якщо ви обробили розсаду і полили рослини після посадки, то першу обробку препаратами, що містять мідь, зробіть через 15-20 днів. Читайте про терміни дії фунгіцидів в інструкції. Ці препарати діють близько 7-10 днів, змиваються дощами. Надалі продовжуйте обробку системними фунгіцидами, наприклад, Фундазол, Рідоміл та ін. За 15-20 днів до збирання врожаю, перейдіть на фіто препарати – Фітодоктор, Фітоспорин, ФітоАгро та ін.

 

Народні домашні засоби про фітофтору

В інтернеті ви знайдете масу «надійних» порад як захистити помідори від фітофтори, як врятувати перець, як зберегти баклажани. Насправді надійними їх вважати не можна. Якщо вас цікавлять хороший і якісний урожай, щоб помідори, баклажани та перець не покрилися плямами за тиждень, а картопля лежала до весни, якщо для вас ціні ваша праця, час та гроші – грамотно використовуйте садові препарати. Про те, як працюють фунгіциди, як вибрати препарати для саду читайте у блозі.

Але є люди, які хочуть "без хімії", принципово не використовують спеціальні садові препарати. Взагалі не уявляють, як вони працюють і не хочуть знати. Хоча насправді використання золи, йоду – це та ж хімія, а сироватка – той же біопрепарат. Тільки фірмові препарати мають надійну дію, а «домашні методи» – сумнівну.

 • Йод. На 10 л води чи молока (сироватки), як рекомендують «народні способи», додають 15-20 крапель йоду. Розчином рясно обприскують кущі. Такий спосіб вважається профілактичним. Нагадаємо, що препарат системної дії дістане фітофтору і під листом і по всій рослині, навіть там, куди не потрапив розчин. А вода з йодом легко скочується з листа і потрібно ретельно обробляти листя з двох сторін. На дорослих рослинах це навряд чи можна зробити ретельно. Отже, цей метод можна вважати слабо-профілактичним.
 • Молочна сироватка має слабку дію за рахунок бактеріальної мікрофлори. Сироватку наполовину розбавляють водою. Після висихання розчин створює плівку на поверхні листа, що перешкоджає, гальмує розвиток фітофтори. Плівка швидко змивається дощами та росою.
 • Деревна зола. Додайте 3-4 л золи в 10 л води та дайте настоятися протягом 3-4 днів. Ви одержите зольний розчин, з вираженою лужною реакцією, тобто, це луг, у якому наші прабабусі раніше прали білизну. Процідіть та розбавте для обприскування у співвідношенні 1 частину розчину 10 частин води, наприклад, 1 л зольного розчину на 10 л води. Можна додати прилипач, щоб краще тримався на листі. Обробку повторюють 3-4 рази на сезон.

Фітофтора – хвороба небезпечна і боротися з нею складно, але можна. Дотримуйтесь наших рекомендацій, і ви зможете виростити чудові смачні, красиві перці, помідори, картоплю, баклажани.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити