123123
0

Вирощування у вертикальних грядках: різні способи, їхні переваги і недоліки

У вас є багато місця на ділянці? Хотілося б більше? Оу, це поширена проблема… Але повірте, навіть у буквальному значенні на кількох квадратних метрах можна створити повноцінний город. І допоможуть нам у цьому вертикальні грядки! Якщо ви раніше нічого не чули про такий спосіб організації простору під посадки, то наша стаття - те, що вам потрібно! Ми розберемо детально, що таке вертикальна грядка! Відгуки садівників, дачників та городників обов'язково будуть враховані. На їхній основі ми вже склали список плюсів та мінусів вертикальних грядок. Тому одразу переходимо до найцікавішого!

Особливості вертикальних грядок: переваги та недоліки

Трохи заглибимося в історію... А вона нам каже, що спочатку, у не такому вже далекому минулому вертикальні конструкції використовувалися виключно для вирощування декоративних культур.

Але потім кмітливі люди подумали: а чому б не зробити вертикальні грядки для полуниць, для огірків та інших рослин, які вирощуються у саду чи на городі? І дійсно! Таким чином, може рости практично все: перці, помідори, огірки! Вертикальна грядка - універсальне рішення. Але як і будь-який винахід має свої плюси та мінуси.

Переваги:

 1. У ємностях з обмеженим простором практично не ростуть бур'яни.

 2. Оскільки грядка знаходиться на зручній для людини висоті (не треба нагинатися), то відповідно доглядати за рослинами комфортніше і легше. Особливо це важливо для людей із хворою спиною.

 3. Оскільки контакт із відкритим ґрунтом на 100% відсутній, ризик зараження ґрунту мінімальний. Рослини захищені від грибкових інфекцій.

 4. Якщо рослини не хворіють, то й обробляти хімічними речовинами їх не треба або принаймні витрати набагато менші. А це безпосередня економія грошей.

 5. Грядка компактна. Якщо дуже треба (заморозки, наприклад), її можна легко накрити або навіть перенести.

 6. За умови дійсно невеликої ділянки вертикальна грядка дозволяє звільнити місце для рослин, які в такому форматі не здатні рости. Тобто теоретично господиня чи господар можуть посадити набагато більше культур і, зрештою, зібрати більший урожай.

 7. Якщо вертикальна грядка використовується під декоративні культури, вона є відмінним рішенням для облагородження простору. Це розкішний метод декору або навіть альтернатива вертикальному озелененню. Коли все зроблено грамотно - виглядає естетично привабливо.

Недоліки:

 1. Навіть якщо використовувати великі ємності, все одно кількість ґрунту в них буде відносно невеликою. З цього випливають проблеми з дефіцитом поживних речовин.

 2. Коли у ґрунті не вистачає корисних складових, то необхідно вносити підживлення. У випадку вертикальних грядок підгодовувати доводиться частіше, ніж у відкритому ґрунті. І ті гроші, які вдалося заощадити на засобах захисту від хвороб рослин, цілком імовірно, що підуть на добрива.

 3. У вертикальній грядці земля набагато швидше пересихає, ніж у відкритому ґрунті. Значить, поливати треба більше та частіше. Це теж витрати - часові та фінансові. Іноді не обійтися без системи зрошення чи крапельного поливу.

Як бачите, ми нарахували переваги у 2 рази більше, ніж недоліків. А це означає, що вертикальні грядки безперечно варті уваги. Оформлення - це вже інше питання. Можемо запропонувати вам 3 найбільш популярні варіанти організації простору.

Вирощування у вертикальних грядках: варіанти

Варіант №1: контейнери

Це найуніверсальніший, найпростіший і найдоступніший спосіб. Для його реалізації можна як купувати магазинні спеціальні контейнери, так і брати будь-які ємності, які є вдома.

В цьому випадку все залежить від ваших можливостей та фантазії. Можна почати з великих пластикових пляшок, що розрізаються вздовж або впоперек, а закінчити власноруч виготовленими дерев'яними ємностями.

В Україні дуже популярні вертикальні грядки із піддонів. Взагалі, вертикальна грядка з дерева - відмінний варіант, але вона буде важкою та маломобільною. З цієї точки зору, пластикова вертикальна грядка краща. Це коли беруть пластикові контейнери, виставляють їх на опорі та закріплюють. Кількість рядів і висота конструкції можуть бути різними.

Важливо! Оскільки краплинний полив при вирощуванні рослин у ємностях із пластику або іншого подібного матеріалу важкий у реалізації, то ми рекомендуємо додавати в ґрунт гідрогель. Він перешкоджає пересиханню землі, сприяє комфортному розвитку рослин та спрощує життя садівникові.

Варіант №2: вертикальні труби

Вертикальні грядки, фото яких ви можете бачити, виглядають справді вражаюче. Конструкції з труб складніші, ніж із контейнерів, тому давайте по пунктах розберемо їх створення:

 1. Необхідно знайти 2 труби (пластик) із різними діаметрами. Одна має бути максимально широкою - яка тільки є у вашій доступності. Друга - максимально тонка. Першу ми використовуємо безпосередньо для вирощування. Другу для крапельного поливу.

 2. Беремо тонку трубку і виготовляємо в ній отвори по всій довжині. Можна взяти найтонше свердло. Ці дірки необхідні для надходження води при поливі. Тобто чим рівномірніше ви їх розподілите, тим рівномірнішим буде полив. Приблизно 10-15 см труби знизу мають залишитися цілими.

 3. Беремо широку трубу і намагаємося зробити рівні отвори з діаметром 5-7 см. Нижню частину (все ті ж 10-15 см) залишаємо недоторканими. У задній частині труби просвердлюємо дірки для майбутнього кріплення.

 4. Прикріплюємо за допомогою шурупів широку трубу до паркану або до спеціально спорудженої опори так, щоб труба стала перпендикулярно землі. Знизу закриваємо кришкою або будь-яким іншим пристроєм, щоб вийшла заглушка.

 5. Заповнюємо простір (до 10-15 см) у широкій трубі дренажним шаром та акуратно засовуємо тонку трубу в широку. Але попередньо обгортаємо її чимось для захисту від потрапляння землі, а низ обов'язково закриваємо.

 6. Заповнюємо трубу спеціально підготовленим субстратом з додаванням гідрогелю та поживних речовин, після чого можемо сміливо переходити до висаджування наших рослин. Ну і насамкінець заливаємо в тонку трубу для поливу воду.

З пластикових труб виходять шикарні вертикальні грядки для полуниць. Відгуки найкращі, тому можете пробувати й ви. Якщо ви дивилися в інтернеті фото вертикальних грядок полуниці, то розумієте, на що орієнтуватися.

Важливо! Недосвідчені садівники іноді мають труднощі з посадкою розсади у вертикальні труби. Ми рекомендуємо спочатку вмочувати земляну грудку в глину з перегноєм. Тоді вона краще тримає вологу, й розсаді буде легше прижитися у вертикальній споруді.

Варіант №3: кишені

Квасоля, зелень, огірки - це далеко не повний перелік рослин, які можна вирощувати на "кишеньковому городі". І кишеньковий він не тому, що маленький… Він справді складається з кишень.

Можна брати шматки тканини, робити на них велику кількість кишень та садити там рослини. Можна використовувати пакети, мішки та ін. Ми пропонуємо стандартну технологію створення "кишенькової вертикальної грядки" із утеплювача:

 1. Беремо якісний утеплювач. Довжина повинна бути в 2 рази більша, ніж запланована висота грядки. Наприклад, якщо грядка буде 3 метри заввишки, то беремо 6 метрів утеплювача.

 2. На складеному вдвічі утеплювачі малюємо горизонтальну лінію - приблизно 5-10 см від верху. Прострочуємо. Низ утеплювача теж "запечатуємо", щоб він був цілісним.

 3. По всій площі матеріалу малюємо схему для майбутніх кишень - круги або прямокутники завширшки близько 25-30 см. Тобто на 1 метр буде приблизно 3 кишені з достатнім обсягом для нормального вирощування рослин.

 4. Прошиваємо лініями, які намалювали. Потім вирізаємо отвори у верхньому шарі утеплювача. Виходять повноцінні кишеньки.

 5. Тепер беремо металеву трубку (або з будь-якого іншого міцного матеріалу) і вставляємо її в кулісу, яку ми зробили за допомогою горизонтального прострочування зверху (пункт 2). Трубу прикріплюємо до опори, і в результаті утеплювач буде розташований вертикально. Він зможе витримати солідне навантаження.

 6. Кишені наповнюємо готовим ґрунтом. Додатково зволожуємо та висаджуємо рослини.

Важливо! Якщо робити отвори в кишенях півколом, вийдуть такі собі "клапани", завдяки яким дощова вода під час природних опадів потраплятиме безпосередньо в кишені. Тоді вертикальну кишенькову грядку можна навіть додатково не поливати.

Які вертикальні грядки вам подобаються більше: для квітів чи городніх культур? За грамотного підходу результат буде в обох випадках. Експериментуйте із задоволенням!

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити