Barbie Sale
0

Принципи вертикального озеленення: Топ-10 плетистих і витких рослин для саду

Вертикальне озеленення – невід'ємна частина сучасного саду. І простора, і невелика ділянка – потребує зонування. Елементи вертикального озеленення такі як перголи, шпалери, живоплоти, затишні альтанки, ґратчасті перегородки та шпалери – формують різні зони саду. Виткі рослини створюють вертикальні об’єми, дають тінь, притінюють ділянки посадки тіньолюбних рослин, дозволяють створити різноманітність зон навіть в саду, де ще немає високих дерев з розлогими кронами.

Вертикальное озеленение ТОП 10 растений, фото

Без виражених вертикальних композицій сад, найчастіше, виглядає плоским, маловиразним. Вертикальне озеленення виводить сад на більш високий рівень декоративності, додає виразність і рельєфність. Ліани та плетисті рослини можуть бути дуже різноманітними – декоративно-листяними, рясно квітучими, плодовими та ін.

Вибір кращих рослин для вертикального озеленення

Якщо вибрати плетисті та виткі рослини правильно, ви зможете вирішити практично будь-які завдання ландшафтного дизайну. При виборі ліани візьміть до уваги не тільки декоративні властивості, а й інші якості рослин.

  • Способи кріплення ліани на опори або стіни. Оцініть ймовірність можливих пошкоджень поверхні та облицювальних матеріалів. Наприклад, виноград піднімається за допомогою вусиків, плющ – присосками на площині, клематис – обвивається навколо опори.
  • Фізична вага ліани. Наприклад, клематис – легкий та невеликий, жимолость і виноград – великі та важкі.
  • Відповідність розмірів та виду дорослої рослини дизайнерській задачі. Дотримуйтесь балансу розміру рослини і його опори, об'єкта, який ви намітили для вертикального озеленення. Наприклад, для масивної перголи підійдуть великі ліани, високорослі великі плетисті троянди та кампсис, для кованих альтанок – більш витончені клематиси.

Функціональне використання вертикального озеленення може бути різноманітним. Можна маскувати й приховувати, виділяти й акцентувати, балансувати й гармонізувати, прикрашати та драпірувати. Намагайтеся вибрати рослини, які найбільш гармонійно підходять під ваші завдання.

Топ-10 плетистих та витких рослин для вертикального озеленення

У цій групі – популярні багаторічні ліани та плетисті рослини. Вони будуть роками прикрашати ваш сад.

1. Плетисті троянди. Розкішне цвітіння троянд на арці, перголі, обеліску-піраміді – заворожує. Нагадаємо, троянди не плетуться в прямому сенсі. Вони дають довгі квітучі пагони, які потребують закріплення на опорах. Тому їх висаджують біля  шпалери, арки, перголи. Є потужні та дуже великі сорти вище 300 см, а є невисокі до 150-200 см заввишки, англійські троянди, які трохи никнуть під вагою величезних квіток. Більшість сучасних сортів цвітуть повторно, хвилями, а є – сорти, що пишно квітнуть більш як 30-40 днів сорти, які цвітуть однократно. Ця група троянд – одна з найневибагливіших, витривалих, здорових та сильних. При виборі місця посадки врахуйте, пагони троянд - колючі, тому їх краще не висаджувати біля місць, де ви будете часто торкатися куща, щоб не поранитися.

2. Клематиси. Великоквіткові розкішні сорти й видові (княжики) – незамінні у вертикальному озелененні. Ви можете обрати як потужні високорослі клематиси, так і компактні форми. Княжики можна використовувати й в горизонтальному озелененні. Вони цікаво виглядають в дизайні саду. Ніби смарагдовий квітучий шлейф, коли біля підніжжя шпалери вони стелються по землі, а потім піднімаються по опорі. Пагони у клематисів гнучкі, здатні обплести опори, черешки листя легко обвивають комірки решітки або сітки. Рослина не потребує підв'язки. Великі сорти досягають висоти 3-4 м, компактні – до 150-200 см. В нашому кліматі всі сорти прекрасно зимують.

3. Плющ. Чудова велика вічнозелена ліана. Фігурне орнаментальне листя – стане окрасою вертикального саду. Висота ліани різних сортів може варіюватися від 2-3 м до 10-15 м. Плющ дуже невибагливий, невимогливий до ґрунтів, виносить протяги, забруднення повітря, тіньовитривалий. Прекрасно формується обрізкою. Для максимальної декоративності висаджуйте саджанці в родючу свіжу землю, у спеку – поливайте, вносьте підживлення. Швидкорослі плющі можна використовувати і як ґрунтопокривну рослину.

Вертикальне озелененння, троянди, клематис, фото

4. Кампсис. Велика швидкоросла ліана, якій потрібна міцна опора. Великі воронкоподібні квіти кампсису приваблюють багатьох садівників. Зазвичай, кампсис висаджують біля стаціонарних високих огорож, стін будівель, масивних пергол. Опора має бути міцна, доросла ліана – важка. Висота багатостовбурних плетистих кущів досягає декількох метрів. Кампсис може давати надмірно багату прикореневу поросль. У період цвітіння кампсис приваблює безліч комах. Тому якщо ви висаджуєте його біля будинку – подбайте про антимоскітні сітки на вікнах.

5. Жимолость декоративна – капріфоль. Чудово квітуча рослина, з ароматними квітками. Жимолость – улюблениця садівників, досить невибаглива і не агресивна ліана. Красиве шкірясте листя, ароматні суцвіття з'являються вже наприкінці травня, висота дорослої ліани може досягати декількох метрів.

6. Виноград. Для вертикального озеленення підійдуть неукривні сорти, які швидко ростуть. Здатність винограду швидко рости, відновлюватися після суворих зим, красиве листя – роблять його однією з найпопулярніших рослин в дизайні саду. Зверніть увагу на те, що обрізка винограду для декоративних завдань і максимального плодоношення буде різною. Але, невибагливі сорти можуть давати хороший врожай навіть без спеціальної обрізки.

7. Гліцинія. Цвітіння цієї ліани – зачаровує. Довгі суцвіття, красиве ажурне листя на шпалерах виглядають прекрасно. Важливо, в нашому каталозі – тільки морозостійкі сорти. На старті росту саджанці розвиваються повільно, дорослі кущі здатні давати за сезон приріст до метра. Подбайте про надійні опори, це велика важка ліана.

Вертекальне озеленення: Гліцинія, декоративна жимолость, фото

8. Актинідія та великоплідні ківі. Садові ківі – потужні та красиві плодові ліани. Смачні плоди, висока декоративність, невибагливість і зимостійкість роблять актинідію – фаворитом вертикального озеленення.

9. Китайський лимонник – витончена листопадна ліана, яка дає дуже корисні і маленькі грона яскраво червоних плодів. У перші роки росту, лимонник розвивається повільно, але доросла рослина здатна завити значні площі.

Створювати невисокі до 1,5 м живоплоти можна і з інших плодових багаторічників, які вирощують з підв'язкою на шпалері – ожини, малини та ін.

Якщо ви хочете швидко сформувати зелені завіси – посадіть однорічні ліани. Вони не тільки стануть зеленими стінами вже з початку літа, але ви зможете висаджувати різні однорічники кожен сезон, милуватися їх різноманітністю. Такі рослини можуть бути тимчасовим рішенням, поки не розростуться багаторічні ліани, для цього їм потрібно кілька сезонів, а однорічні ростуть дуже швидко.

10. Іпомея. Однорічна ліана з квітками-грамофонами. Квітки відкриваються рано вранці і прикрашають сад до полудня. Насіння сіють у травні і вже з червня милуються квітучими рослинами. Воронкоподібні квіти діаметром до 5-8 см, висота ліани може досягати 3-4 м, великі серцеподібні листки формують красиву мозаїку. Росте іпомея швидко, легко обвиває решітки й шпалери, заповнює відведений рослині простір.

Інші однорічні рослини теж стануть прекрасним елементом вертикального озеленення. Рекомендуємо посіяти кобею, тунбергію, запашний горошок, плетисті форми настурції, екзотичну пасифлору, декоративний дрібноплідний гарбуз, квамокліт, міну та ін. Деякі потрібно висаджувати через розсаду. При виборі зверніть увагу на різну висоту рослин. Можна висаджувати їх у два яруси – на першому плані більш низькорослі, ближче до шпалери – високорослі. Вертикальним може бути навіть город, висаджуйте рослини, який, зазвичай, вирощують у шпалері – високорослі томати, огірки, лагенарії, люффа та ін.

Основні принципи вертикального озеленення – практичні рекомендації

Пишно квітучі ліани, ніби летючі хмари, квітучі каскади, зелені завіси – кращі садові ліани творять в саду дива. У нашому каталозі ви зможете вибрати і суперсучасні, традиційні і навіть старовинні сорти декоративних та плодових ліан. Виткі рослини можуть виконувати в дизайні саду такі основні функції:

  • Створення суцільних зелених стін. Таке «драпірування» стане відмінною прикрасою фасадів. Ширми та екрани, решітки ніби жива зелена тканина, відокремить одну зони саду від іншої. Для такого завдання підійдуть великі садові ліани такі як виноград, гліцинія та ін. Зелені «завіси» можуть пом'якшити силует масивних споруд, приховати нецікаві або неестетичні елементи господарських і технічних споруд. За допомогою витких рослин ви можете буквально виліпити нові силуети саду, зробити масиві об'єкти більш витонченими, скругліти гострі кути, пом'якшити прямокутні лінії. Ліани здатні приховати будь-які негармонійні деталі саду. Використовуйте їх для гармонізації та балансування садових композицій.
  • Декорування великих масивів стін та огорожі. Традиційний спосіб маскувати і прикрашати багатотонні огорожі та стіни будівель, нудні гаражі та сараї – вертикальне озеленення. Навіть найскромніші споруди, увиті плющем, хмелем та ін. виглядають чарівно, гармонійно інтегрується у простір саду.
  • Формування простору, створення декоративних завіс. За допомогою увитих зеленню ширм можна створювати справжні ілюзії. Наприклад, портали з однієї зони саду в іншу, які можуть візуально збільшити простір або робити його більш затишним, локальним, візуально віддаляти або наближати.
  • Підкреслення краси форм та ліній. Витончені лінії альтанки та павільйону, масивність стильної перголи – виткі рослини можуть не тільки приховати, але і ефектно підкреслити. Окремі арки, піраміди і колони з виткими рослинами, створюють акценти, які приваблюють погляд, наближають або віддаляють ділянки саду.
  • Висока декоративність саду навіть на мінімальній площі. Вертикальне вирощування рослин, дозволяє отримати максимальну різноманітність і декоративність на невеликих ділянках. Це гарне рішення не тільки для міні-садків, а й в тому випадку, коли є бажання мінімізувати ділянки, які вимагають уважного догляду.
  • Створення тінистих куточків і зон саду з різними умовами вирощування. В умовах жаркого клімату, нестачі високих дерев, які створюють тінисті ділянки в саду – вертикальне озеленення виконує функцію затінення. У тіні шпалер і оповитих ліанами решіток – стає можливим посадити тіньолюбиві рослини, які не могли б рости на відкритих ділянках, так створюється різноманітність в саду.

Використовуйте розміщення плетистих рослин на різних рівнях. На передньому і задньому плані, створюйте різні композиції. Так ви отримаєте ефект безперервного цвітіння. Вибирайте варіанти вертикального озеленення для ваших завдань і можливостей, більшість рішень – бюджетні і не вимагають особливих витрат ані по створенню, ані по догляду.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

пізній Лимонник китайський Лимонник китайський
Лимонник китайський
33541
немає в наявності
1
157.90грн.
сильний аромат Троянда плетиста Ваніль Фрейз (Vanille Fraise) Троянда плетиста Ваніль Фрейз (Vanille Fraise)
1
Троянда плетиста Ваніль Фрейз (Vanille Fraise)
35260
немає в наявності
1
126.90грн. 114.21грн.
середній аромат Троянда плетиста Фламентанц (Flammentanz) Троянда плетиста Фламентанц (Flammentanz)
1
Троянда плетиста Фламентанц (Flammentanz)
17469
немає в наявності
1
126.90грн. 76.14грн.
3-річний Гліцинія Prolific контейнер 2 л Гліцинія Prolific контейнер 2 л
2
Гліцинія Prolific контейнер 2 л
37924
немає в наявності
1
599.90грн.
2-річний Клематис Green Passion контейнер 0.5 л Клематис Green Passion контейнер 0.5 л
3
Клематис Green Passion контейнер 0.5 л
46535
немає в наявності
1
209.90грн.
Іпомея Блакитна 1.0 г
4
Іпомея Блакитна 1.0 г
357
закінчується
1
9.19грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити
Notice: Undefined variable: lang in /var/www/yaskravaklumba_com_ua/catalog/view/theme/default/template/common/footer.tpl on line 687