123123
0

Як посадити картоплю після парші: правила вирощування картоплі на одному місці роками – плюси та мінуси

Виростити гарний урожай, посадити якісну насіннєву картоплю – мрія будь-якого українського городника. Навіть, якщо ви не висаджуєте картоплю сотками, а всього кілька десятків кущів, щоб поласувати ранньою молодою домашньою картоплею – варто розібратися. Як же виростити максимальний здоровий та смачний урожай.

Адже так прикро, коли бульби вражає парша. Вони покриваються бугристими плямами, псуються прямо в землі, стають несмачними, погано зберігаються.

На жаль, багато городників не знають, як саме поширюється парша та як з нею боротися. Ви, напевно, чули такі «корисні поради», що після збирання картоплі поле потрібно просто перекопати з гноєм, спалити старе бадилля і забути про нього до весни, і цього достатньо. Такі городники щороку викопують хвору картоплю, скаржаться на врожай, клянуть погоду та «кислотні дощі». Давайте розберемося як виглядає парша на картоплі? Звідки береться парша, як проходить захворювання? Як посадити картоплю, якщо минулий урожай було пошкоджено? І дізнаємося, як від неї позбутися, і як вирощувати картоплю на тій самій ділянці з мінімальними втратами.

Парша на картоплі: що це таке, причини, ознаки, шкода

Чому картопля хворіє на паршу що робити? Це неприємне захворювання викликає ціла група патогенних мікроорганізмів, які вражають як самі бульби, так і надземну частину рослин.

Найчастіше городники помічають паршу, як грубі нарости опуклих плям на бульбах. У місцях ураження шкірка потовщена, лущиться. З'являється парша – до середини літа.

Парша буває кількох видів. Ви про це знали? Зазвичай, аматори, більшість хвороб картоплі називають «паршою», включаючи сюди і фітофтору.

Про те, як врятувати картоплю та інші пасльонові від фітофторозу – читайте у спеціальній статті.

Отже, є сновні види парші, які створюють проблеми при вирощуванні картоплі. Вони відрізняються за проявами, тому опишемо всі ознаки, щоб ви могли їх впізнати. Збудники парші – бактеріальні та грибкові інфекції, хоча вчені досі дискутують, як їх називати. Нам важливо знати наступне:

 • Парша звичайна – має найбільш широке поширення. Збудник – Actinomyces scabies. Навіщо вам ця латина? Ви можете зустріти на упаковках із фірмовими садовими препаратами не назву хвороб, а саме збудників. На сьогодні виявляють до 10 видів актиноміцетів на бульбах.
  Найбільш шкідливий – Actinomyces scabies. Активно розвивається за температури +25-27°С. 
  Шкода. Знижує схожість насіннєвих бульб. Провокує зараження іншими захворюваннями. Зменшує врожайність до 30%. Зниження кількості крохмалю у бульбах. Погане зберігання. Збільшення відходів.
 • Пласка парша. Найчастіше вражає молоді бульби. На поверхні шкірки з'являються буро-коричневі плями, що лущаться, як виразки. Шкірка твердне, спочатку набуває світло-коричневого відтінку, потім – темніє до бурого. Збудники – у ґрунті, переносяться із посадковим матеріалом. При зберіганні інфекція практично не розвивається.
   
 • Випукла (висока) парша. Виглядає як опуклі нарости, схожі на бородавки. Шкірка у місці поразки товщає, розтріскується. На ранніх фазах виглядає як невелике заглиблення у формі конуса, потім наростає та підіймається наростами заввишки до 2 мм. З'являється із середини літа.
   
 • Глибока парша чи ямчаста. На бульбах – увігнуті, втиснуті прямо в м'якоть плями різної форми, то 5 мм до 10 мм. Краї можуть бути піднятими, у розірваним краєм. У місці пошкодження, на дні лунки забарвлення м'якоті – червоне або фіолетове. Ушкодження довго залишаються м'якими, не пробковіють. Активно проявляється вже у період збирання картоплі.
   
 • Сітчаста парша. Виявляється на шкірці у вигляді тріщин, неглибоких канавок, які перетинаються як павутиння, нагадують сіточку, суцільна шорсткість поверхні бульби. З'являється із середини літа.
   
 • Ризоктоніоз або чорна парша – найчастіше виявляється в період затяжної холодної та дощової весни, на важких ґрунтах, коли зростання бульб затримується і заражаються молоді паростки. Збудник – Rhizoctonia solani. Погіршується розвиток всього куща, при сильному враженні рослина може загинути. Якщо ви бачите, як «випадають» кущі картоплі – одразу видаляйте їх. Якщо картопля довго не сходить – викопайте вибірково. Якщо уражені вічка і паростки – видаляйте. Інші ознаки захворювання – передчасне відмирання столонів, бульби залишаються дрібними, не ростуть. Підземна частина стебел – або засихає, або гниє. Картопля гниє, втрачає вигляд, неприємно пахне. Втрати становлять 25% і більше. За зовнішніми ознаками, прояви можуть бути схожі на звичайну паршу.
   
 • Парша срібляста – проявляється у вигляді сріблястих плям на шкірці. Вони стають максимально помітними при зберіганні бульб, тобто навесні. Збудник – Helminthosporium solani. Виглядає цей вид – начебто не страшно, але тим не менш – небезпечний. Заражена картопля дає слабкі паростки, ламкі, тендітні, які легко уражаються іншими захворюваннями. Найбільш активно проявляється на піщаних та суглинистих ґрунтах. Втрати врожаю до 15%. У процесі зберігання бульби втрачають вагу, усихають.
   
 • Парша порошиста – формує виразки на бульбах, різко знижує насіннєві та товарні якості картоплі. Збудник – Spongospora subterranea. Вражає усі підземні частини рослини. З'являються нарости різної форми та розміру. На бульбах вони розростаються і стають опуклими утвореннями, під якими у м'якоті формується потемніння тканин, пустули. Шкірка на них розривається, під нею відкривається порошиста маса, це спори грибка. Є ще одна неприємність, цей вид – переносить ще й вірусне захворювання – курчавості верхівки картоплі (моп-топ). Potato mop-top virus, PMTV не лікується. Так, ось так. Тому, якщо ви побачили на картопле мозаїчні жовті плями по листку, деформовані скручені верхівки – прибирайте кущ якнайшвидше. Інакше втратите ще 15-20% урожаю. П. порошиста активно розвивається на важких ґрунтах, підвищеній вологості, у першій половині розвитку рослин, при температурі +9-17°С.
   
 • Парша бугорчаста або ооспороз – так, ще одна. Збудник – Oospora pustulans. При прибиранні – малопомітна на бульбах і виявляється ближче до весни. У вічок з'являвся дрібні горбики, які потім зливаються в хрестоподібні плями, втиснуті, з порожнечами під ними, сірувато-білий наліт. Розвитку хвороби сприяє надто вологе повітря у сховищі. Якщо ви таке бачите на насіннєвій картоплі, то садити її не можна. Просто повірте.

Важливо: Дочитали до цього місця, ви молодець. Навіть якщо ви городник-початківець, у вас точно виростить класна картопля. Чому ми у цьому впевнені? Тому що тепер ви, як мінімум, розумієте, чому грамотні картоплярі купують фірмову насіннєву картоплю, знаєте, яке значення має здоровий посадковий матеріал, який зберігається в оптимальних умовах, у професійному комп'ютеризованому сховищі, вирощується на особливих полях.

Почитайте про репродукцію картоплі, вам багато що стане зрозуміло.

І як небезпечно купити відро незрозуміло чого на узбіччі траси, у випадкових продавців, з комплектом хвороб, позбавитися яких буде коштувати вам праці. Зараз ми про це поговоримо.

Важливо: Чи шкідлива парша картоплі для людини? Якщо коротко, вважається, що ні. Але отримати алергічні реакції на спори та відходи життєдіяльності грибів – можна. Не варто їсти сильно вражену картоплю, якщо ви можете собі це дозволити. Хоча багато хто обрізає і використовує такі бульби в їжу.

Звідки береться парша

Коротко, джерел зараження – кілька:

 • Ґрунт.
 • Посадковий матеріал.
 • Рослинні рештки.
 • Свіжий гній, що погано перепрів.
 • Компост, в який потрапили залишки великих рослин і який не повністю перепрів.
 • Садовий інструмент, з залишками землі та хворих рослин.

 

Де «живе» парша, за яких умов розвивається і як із цим боротися

Патогени живу у ґрунті та на рослинних залишках. І як тільки отримують у своє розпорядження свіжу картоплю – починаю її їсти. Свіжа органіка сприяє швидкому розвитку хвороб і сама може бути джерелом зараження.

Життєдіяльність збудників активується при надлишку у ґрунті вільного кальцію та нітритів.

Важливо: не захоплюйте чисто азотними добривами.

І сюрприз-сюрприз – у нас повсюдно прийнято вносити золу під картоплю під час посадки. Так ось – не робіть цього. Чому? Читайте далі.

А ось гуматні добрива та гумусні підживлення – пригнічують розвиток парші.

Найбільш небезпечний період для картоплі, поки бульби не досягнуть діаметра від 2 см. Збудникам вже важче пробратися через сформовану шкірку.

Що робити?

Ми не відкриємо великого секрету, його всі знають – проста сівозміна. На ту ж грядку картоплю повертають за 4-5 років.


Але завдання в іншому – навчитися вирощувати картоплю в місці, де вже була парша, коли з якихось причин немає можливості ротації культури. Ну, немає можливості сівозміни, а парша «гуляє» масово, що тоді? Чи можна якось боротися із паршею агротехнічними та хімічними засобами захисту? Так, потрібно.


Слабокислий ґрунт

Упорядкуйте грунт. На слабокислих ґрунтах парша слабо розвивається. А ось на лужних – аж бігцем. Тому, не захоплюйтеся внесенням вапна, золи, деревного попелу - вони розкислюють грунт, призводять до лужної реакції. Уникайте добрив із лужною реакцією. Краще вносити нейтральні, кислі чи слабокислі добрива.

Про те, як визначити кислотність ґрунту, та привести його до оптимального pH – докладно у нашому блозі.

Парша вирує на лужних та нейтральних ґрунтах, коли рН вище 5,5. Якщо кислотність рН 6,5 та вище – треба додавати препарати сірки.

Як використовувати препарати сірки, які купити читайте у статті.

Можна додавати кислий торф, сульфат калію, сульфат магнію або сульфат аммонію (азотно-сірчане добриво).

Як варіант – обробка бульб перед посадкою – борною кислотою, 0,5-1,5% для обробки бульб, у процесі формування бульб – поливати ґрунт, 4 м2, як бюджетний варіант, «народний засіб».

Передпосадкова обробка бульб

Так ви знезаразите і самі бульби, і дасте їм захист від патогенів у ґрунті. Для цього найбільш ефективно та надійно використовувати якісні протруйники.

Як використовувати протруйники бульб картоплі – читайте тут.

Нічого не нудно! Ви ж бажаєте гарну картоплю? На практиці все простіше, ніж здається. Якщо ви принциповий противник сучасних препаратів, хоча дарма – використовуйте біопрепарати, Фітоспорин та ін.

Очищення ділянки.

Боротьбу з паршею починають не навесні, а після збирання врожаю. Намагайтеся вибрати всі бульби, навіть дрібні, наскільки це можливо. Заберіть все бадилля та бур'яни. Можна не доводити стебла до повного висихання, коли вони вже кришаться і складно їх прибрати. Коли бадилля полегло і пожовкло – прибирайте. Ні, його не можна закладати в ґрунт. Ні, у компост теж – не можна. Найкраще видалити з ділянки або спалити. Але не на грядках. Пам'ятайте про те, що попіл і зола олужнюють ґрунт.

Сидерати

Осінь у нас, найчастіше, тепла та довга. Ви цілком встигнете посіяти і до морозів виростити холодостійку гірчицю, горох, ріпак, редьку. Коли зелень виросте до висоти 15-20 см – перекопайте. Під зиму можна посіяти овес і жито, під весняне перекопування. Заходьте за насінням у розділ Сидерати та Кормові культури. Після збирання ранніх сортів – сійте сидерати відразу ж.

Догляд за картоплею

Здорові та сильні рослини набагато менше схильні до захворювань, ніж ослаблені. Картоплі потрібно багато добрив для росту та гарного врожаю. Тому використовуйте хороші мінеральні комплекси та додавання мікроелементів. Поєднуйте органічні та мінеральні підживлення. Навесні – давайте нітроамофоску, наприклад. Уникайте чисто азотних добрив. У період формування бутонів додайте фосфорні, у другій половині вегетації калійні.

Вибір сортів

Приділіть цьому особливу увагу. Вибирайте найбільш стійкі до парші.

Бачите, на практиці, все не так уже й складно. Паршу можна перемогти та отримати добрий урожай. Нагадаємо, наскільки важливим є якісний посадковий матеріал.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити