123123
0

Сірка як мікродобрива: які рослини люблять, як застосовувати

Сірка для рослин – важлива як мікроелементне підживлення. Це неорганічна речовина, яка використовується для вирощування рослин.

Основне застосування сірки:

 • Елемент живлення, добриво. Для цього використовують безпосередньо препарати сірки або комплексні мінеральні добрива з її вмістом.
 • Захист від хвороб. Для цього використовують колоїдну сірку як фунгіцид. Основне застосування – профілактичне та лікувальне обприскування розчином, в першу чергу при ураженні борошнистою росою та іншими грибковими захворюваннями. Які рослини обробляють сіркою? Виноград, наприклад, при ураженні оідіумом.
 • Захист від шкідників. Як акарицид, захист від кліщів на сільськогосподарських та кімнатних рослинах – інсектицид контактної дії.
 • Регулювання кислотності ґрунту. Як один із елементів добрив для рослин, яким для гарного росту потрібен кислий ґрунт, у складі добрив і як окремий елемент – сірку використовують для нормалізації рівня pH. До таких рослин належать – рододендрони, лохина, журавлина, деякі види гортензій та ін.

Сірка в садівництві – види якості, застосування

Сірка почала використовуватися ще на початку XIX століття як пестицид для боротьби з борошнистою росою, а також для захисту винограду від оїдіуму. 

Сірку рослини можуть одержувати як із мінеральних добрив, так і із землі. Як формується сірка внаслідок ґрунтових процесів? У ґрунті сірка міститься:

 • У вигляді елементарної сірки та окислених форм – сульфати, сульфіди та ін. Орієнтовно, це не більше 20% від загальної потреби. Зазвичай, відсоток вмісту сірки – нижчий, і це залежить від ґрунту.
 • Основна частина сірки в ґрунті може бути сформована з органічних залишків. Є одне важливе – «але»! Щоб рослини могли засвоїти її, органіка має пройти мінералізацію, тобто, сірка має пройти процес сульфофіксації. Це процес розкладання органічних речовин до мінеральних сполук сірки. Щоб цей процес відбувався, потрібна ціла низка факторів – наявність достатньої кількості вологи, позитивних температур (оптимально, 17°С-18°С), доступ кисню в ґрунті. Інакше сірка в землі – залишиться в недоступній для рослин формі. Тому для отримання хороших результатів вирощування, щоб уникнути дефіциту сірки – потрібно вносити добрива, це обов'язково.

Агротехніка основних культур передбачає застосування сірки двох видів:

Гранульована сірка

Жовта або жовта, у формі гранул. Гранульована сірка застосовується для внесення безпосередньо в ґрунт, як добриво – як мікроелементне підживлення, і як регулятор кислотності ґрунту. Гранули у ґрунті розчиняються повільно, такі добрива діють довго, поступово звільняють основні речовини у ґрунт.

Колоїдна сірка

Це дрібномелений порошок жовтуватого відтінку. Вона добре і досить швидко розчиняється у воді. Сірку для рослин у такій формі використовують для швидкого впливу як для зарахування ґрунту, так і як неорганічний фунгіцид, і як акарицид (від кліщів, павутинних, суничних та ін.) Колоїдна сірка – універсальний препарат.

Користь сірки для рослин, вплив на ріст та розвиток

Прежде, чем перейти к правилам применения, давайте разберемся для чего растениям нужна сера, что она дает для роста, как влияет на развитие, как от нее вообще польза. Зачем сера нужна?

Роль серы в процессе вегетации растений:

 • Входить до складу рослинних білків, амінокислот, ферментів.
 • Бере участь у формуванні олій.
 • Незамінна у процесі метаболізму.
 • У фотосинтезі бере безпосередньо участь, важлива для росту та розвитку.
 • У процесі окислювально-відновного-потенціал рослинних клітин відіграє дуже важливу роль.
 • Відповідає за стійкість рослини до несприятливих впливів довкілля. Активує відновлювальні процеси.

Ознаки дефіциту та гострої нестачі сірки у підживленні рослин:

 • Зниження загальної врожайності, а головне якості – плодів, зерна, квіток та ін.
 • Молоде листя втрачає забарвлення, стає блідим, світлим, сіруватим. Це дуже схоже на ознаки азотного голодування. Але на відміну від нього, при дефіциті сірки всихають не нижнє, а молоде листя.
 • Негативні зміни у розвитку точки росту. Наймолодше листя і точка росту стають дуже блідими, майже білими, а нижнє листя залишається темнішим, хоча їх розвиток теж пригнічується.
 • Проблеми з утворенням бутонів та цвітінням. Якість і декоративність квітки втрачається, вони стають дрібними і, при гострій нестачі сірки – деформованими. Наприклад, при дефіциті сірки – соняшник погано цвіте, у кошиках насіння пов'язується неповноцінним, а може взагалі не бути цвітіння.
 • Погане утворення насіння, неякісне формування плодів.
 • Плоди втрачають лежкість, смакові якості, не набирають достатньо цукрів.
 • Рослини погано переносять посуху, навіть стійкі, втрачають свою адаптивність до умов вирощування.

Щоб рослини могли засвоїти сірку з ґрунту, вона має бути у водорозчинному вигляді, тобто окислена до сульфатної форми. Так вона стає доступною рослинам.

При достатньому вмісті сірки у ґрунті, сірчане голодування може виникнути через погану аерацію. Тобто важкі суглинки, ґрунт «забитий» дощами – потрібно обов'язково розпушувати. Інакше, при нестачі кисню, рослини не можуть нормально засвоювати сірку із ґрунту. Тобто порушення та недостатнє дотримання агротехнічних рекомендацій щодо обробітку ґрунту – створюють ризик сірчаного голодування.

Особливу увагу зверніть на нестачу сірки на легких супіщаних ґрунтах. Сірка схильна до вимивання, як з органічних джерел у ґрунті, так і при внесенні мінеральних добрив.

Зниження температури теж погано впливає на засвоєння сірки. Якщо земля погано прогрівається, то сповільнюється механізм органічного перетворення сірки на форму, доступну рослинам. У такій ситуації потрібно додатково вносити мікродобрива із сіркою.
Надлишок сірки призводить до того, що старе листя жовтіє, скручується і опадає.

Яким рослинам потрібна сірка

У процесі росту рослини виносять сірку із ґрунту, що призводить до дефіциту, сірчаного голодування. Пам'ятайте, що вища врожайність, то більша потреба рослин у добривах. На зернобобових культурах оптимальний рівень сірки дозволяє отримати врожай на 15-20% більше, у зерні збільшується вміст білка, тобто, його якість, вартість та гарне зберігання – стають значно вищими. На олійних, таких як соняшник – збільшується вміст та якість олії. На овочевих культурах врожайність збільшується на 25% і більше, зі значним покращенням якості плодів, смаку, лежкості, товарного вигляду.

 Потреба різних рослин у сірці

У різних груп рослини – потреба у сірці може відрізнятися. У таблиці – потреба основних культур, кг/сотку:

Культура

Потреба/ кг/сотку

Зернові культури 0,1-0,25 кг
Кукурудза 0,2-0,3 кг
Цукровий буряк 0,35-0,5 кг
Рапс 0,5-0,7 кг
Соя 0,25-0,35 кг
Соняшник 0,2-0,4 кг
Картопля 0,15-0,2 кг
Цибуля 0,2-0,3 кг
Томати 0,3-0,4 кг
Капуста 0,5-0,7 кг

Які рослини люблять сірку? Найбільше потребують сірки – високорентабельні культури. Найвища потреба у соняшника, ріпак, бобових (соя, горох, квасоля), буряка, овочевих культур (томати, капуста, картопля та ін.)

Особливе значення сірка грає у вирощуванні саджанців лохини, саджанців троянд, різних видів садової гортензії, рододендронів, азалій та ін.

Добрива з сіркою для рослин, коли та як застосовувати

Сірка у різних видах добрив, як мінеральних, і органічних міститься у різних кількостях і застосовується по-різному. Як підживлення, препарати із сіркою застосовують найчастіше навесні, у комбінації з азотними добривами тому, що сірка покращує засвоєння рослинами азоту із ґрунту.

Основні добрива які містять сірку:

Добриво

Вміст сірки

Сульфат магнію MgS04 • H20

28,6

Суперфосфат гранульований                                               9-13
Суперфосфат подвійний                                                     0,5
Сульфат амонію​                                                   23-24
Сульфат натрію​                                                    22,6
Калімагнезія​                                                 15
Сульфат калію                                                      17-18
Сульфат магнію                                                    14-17
Колоїдна сірка                                                     98
Гіпс 17-22
Гній 0,1-0,3
Торф 0,02-0,06
Гранульована сірка 90

Для профілактики дефіциту сірки в процесі росту (вегетації) досить ефективне підживлення підлогу листку, розчином препаратів сульфату магнію та сульфату калію – як обприскування. Цей метод може підтримати і кімнатні рослини, особливо важливо для декоративно-квітучих. До добрив для кімнатних рослин входить і сірка.

Безпосередньо у ґрунт добрива сірки вносять за інструкцією для різних рослин. Особливе значення сірка має в агротехніці троянд, що сприяє активному цвітінню та високій якості квіток.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити