Barbie Sale
0

Репродукція картоплі: як вибрати посадковий матеріал та отримувати відмінні врожаї з мінімальними зусиллями

Репродукція картоплі для городників-початківців – поняття досить туманне. Багато хто досі садить одну й ту саму картоплю десятиліттями, беруть посадковий матеріал у сусідів, купують у випадкових продавців і навіть у супермаркеті. Це вважалося традиційним.

Вам набридло збирати картоплі практично стільки, скільки посадили? Втомилися перебирати дрібну, гнилу картоплю з купою вічок та плям?

Чому картопля вироджується, дрібнішає, хворіє? Ви докладаєте все більше зусиль, а врожай отримуєте дедалі скромніший? Хочете збільшити врожайність у рази, а площу посадки скоротити і менше часу та сил витрачати на догляд? Сучасні технології розведення посадкового матеріалу – дозволяють купити насіннєву картоплю високої якості.

Основна проблема багаторазової посадки одної і той самої картоплі в тому, що в бульбах накопичуються хвороби. Ви, звичайно, можете продовжувати садити картоплю для «розваги», невідомого походження, з непередбачуваним результатом. Але, якщо хочете отримувати врожаї заплановані, щоб ваш город надихав вас успіхами – розбираємося у репродукції картоплі разом, це простіше, ніж здається на перший погляд.

Що означає репродукція картоплі – як отримують якісний посадковий матеріал

Як виростити картоплю першої репродукції? Картоплю, на відміну від багатьох інших рослин, для посадки розмножують вегетативно – бульбами чи його частинами і меристемно. Щоб зберегти найкращі сортові характеристики та позбавити картоплю вірусних захворювань, отримати сучасний професійний посадковий матеріал – використовують саме меристемне розмноження.

Що таке репродукція картоплі, столони, коріння, етіоловане стебло? Чи знаєте про це? Ні? А хочете посадити картоплі небагато, а врожай одержати, як із цілої плантації? Тоді – продовжуємо.

Професійні компанії в умовах спеціалізованих лабораторій розмножують картоплю у меристемний спосіб.

Меристема – це особлива тканина рослини, яка має здатність інтенсивно ділитися та формувати нову рослину. У картоплі її беруть із кінчиків паростків на бульбах. Беруть дуже тонкий шар, кілька мікрон і розміщують клітини в живильному середовищі.

В оптимальних умовах лабораторії меристема починає активно ділитися і виходить нова маленька рослина, у якої формується бульба, розміром у велику горошину. Так починається репродукція картоплі.

Її мета – звільнити нове покоління рослин від вірусного навантаження та зберегти властивості сорту. І спосіб цей єдиний. Цілком здоровий посадковий матеріал – має високий потенціал врожайності. Далі посівну картоплю розмножують вегетативно. Надалі сівок висаджують рік за роком, поки не отримують бульбу, яку купують городники, як відмінний посадковий матеріал.

Що означає перша та друга репродукція картоплі?

Репродукція – це етап розмноження. Послідовний процес вирощування посадкового матеріалу виглядає так:

 • 1 ріксівок з меристемної рослини.
 • 2 рік пре-еліта, тобто, перша польова посадка. Її називають "перша польова репродукція". І поки що вона не має відношення до 1 репродукції в контексті посадкового матеріалу.
   
 • 3 ріксупереліта, європейське маркування – S. Саме так називається цей етап репродукції.

З цього етапу – картоплю вже купують агрогосподарства, фермери та розумні городники для посадки. Такий посадковий матеріал вирощують лише на спеціальних полях, які знаходять на значній відстані від місць, де вирощують картоплю на їжу та аматорські господарства. Виробники посадкової картоплі – сертифіковані та мають спеціальні державні дозволи.

 • 4 ріксупереліта, SE.
   
 • 5 рікеліта, Е. Ця репродукція найпопулярніша для посадки.
   
 • 6 рік перша репродукція, А. Так, та сама, про яку запитують, що таке 1 репродукція.
   
 • 7 рік друга репродукція, В. Таку купують професіонали та любителі для посадки.

Наступні репродукції вже не вважаються найкращим посадковим матеріалом. Але також використовуються для посадки.

 • 8 ріктретя репродукція.

Наступні – саджати вже нема сенсу. Чим відрізняється насіннєва картопля від харчової, яку використовують тільки для їжі? Надалі, картопля накопичує масу хвороб та потенціал урожайності у неї – низький. Ви витрачатимете масу зусиль на догляд, обробку від хвороб і все одно отримаєте неякісні бульби, намучаєтеся з їх зберіганням. А про високі смакові якості – доведеться взагалі забути. Потрібно оновлювати сорт і купувати новий посадковий матеріал – супереліту, еліту або 1 та 2 репродукцію.

Оптимальними з погляду ціна-якість, з кращими врожаями та мінімальним доглядом – супереліта та еліта. Таку картоплю можна використовувати для посадки до 4-5 років. Чим нижча репродукція, тим гірша врожайність і нижча стійкість до хвороб.

Як підготувати та посадити посівну картоплю

Вибирайте сорт, у нашому інтернет-магазині можна купити:

Коли садити картоплю

Коли земля прогріється до +8°С-10°С на глибині 12-15 см – можна розпочинати посадку. Як правило, це початок травня.

Підготовка бульб

За місяць до посадки бульби дістають зі сховища, розкладають в один шар в ящиках і ставлять у тепле місце для пророщування. Якщо ви не встигли цього зробити, це не критично, але бажано. Добре, якщо під дією світла – бульби позеленіли, періодично перевертає їх, щоб вони стали зеленими з усіх боків. Таке забарвлення бульби набувають за рахунок хлорофілу, і солонину – токсичної речовини, яка захищає рослину від грибкових та бактеріальних хвороб. Не нехтуйте передпосадковою обробкою протруйниками та фунгіцидами. Вони захистять бульби від патогенів у ґрунті. Коли картопля починає проростати, на ній утворюються так звані етіольовані стебла. Тепер бульби можна садити.

Як правильно посадити картоплю

Ріст бульб стартує з появи білих етіольованих паростків. Саме вони ростуть вгору навіть у темряві, виходять на поверхню та формують надземну частину рослини. Столони – це бічні пагони, які ростуть убік, з етіольованих паростків. Саме на них формуються бульби. Чим довші ці паростки, тим більше на них сформується столонів і картоплі. Основна коренева система – мичкувата, досягає глибини до 70 см. Безліч живлючих, кущі, коренів – росте з місця стику паростка і бульби. Навіщо вам це знати? Щоб максимально правильно посадити бульби. Звичайно, можна як у промисловій посадці, просто механічно закидати бульби в лунки. Але, якщо у вас є можливість, то намагайтеся розташовувати бульби при посадці правильно. Ви здивуєтеся, коли дізнаєтесь, як це краще зробити.

Любителі, традиційно, висаджують картоплю білими паростками вгору, щоб вони якнайшвидше показалися над поверхнею землі і формували зелений кущ. Але, є й інший варіант – покласти великі бульби паростками вниз, а дрібніші – боком. Тоді їм доведеться обгинати бульбу, і вони виростуть довшими. А коріння, навпаки, не обгинатиме бульбу, і відразу ж піде у поживний шар ґрунту, швидше розвиватимуться. З довших етіольованих паростків виросте більше столонів і бульб відповідно.

Глибина посадки

Ви можете зустріти рекомендації заглиблювати бульби на 5-15 см. Як це зрозуміти? На важких щільних ґрунтах роблять дрібнішу посадку на 5-10 см. На легких і пухких – на 10-15 см.

Запорука гарного врожаю, якісний посадковий матеріал. Уникайте купувати невідомо яку картоплю у неперевірених продавців, якщо вас цікавить кінцевий результат.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити