Barbie Sale
0

Розсада витягується: що робити, як вирощувати правильно

Усім подобається здорова розсада. Іноді, бажання посадити міцні рослини у городників настільки сильне, що вони готові купити розсаду невідомих сортів у випадкових продавців. Тут можна на граблі наступити. Далеко не будь-яка гарна розсада томатів, наприклад, стане врожайним кущем зі смачними плодами. Може вирости величезний кущ, із дрібними волокнистими помідорками, незрозумілого кольору. Що робити? Тут лише два варіанти – купити у професіоналів або вирощувати самим.

Тому період вирощування розсади такий важливий для садівників та фермерів. Підготовка до посіву розсади – це приємний клопіт. Потрібно купити хороший субстрат для розсади, або приготувати ґрунтосуміш, підібрати горщики або торф'яні стаканчики для домашньої розсади овочів та квітів, зробити додаткове підсвічування для ранніх посівів.

І ось минають тижні, а розсада росте слабкою та витягується. Чому результат зовсім не такий, як хочеться? Чому, як то кажуть, розсада не виходить? Причин може бути кілька, найчастіше – це комплекс факторів, що призводять до того, що розсада сильно витягується.

Чому розсада сильно витягується: 6 основних помилок

Основних проблем вирощування домашньої розсади може бути кілька. Найчастіше це комплекс із кількох причин, через які розсада сильно витягується, і її доводиться рятувати – від неправильних термінів посіву, нестачі освітленості до непридатних добрив.

1) Вибір строків посіву

Для кожної групи рослин є рекомендований вік розсади, для посадки у відкритий ґрунт чи теплицю. Для помідорів це 50-65 днів, для перцю 60-80 днів, для огірків – 30-40 днів, баклажанів – 55-65 днів. Терміни сівби розраховують так, якщо до 15 травня земля на грядках прогріється достатньо для посадки росли у відкритий ґрунт, то сіяти перець потрібно за 60 днів, плюс днів десять на проростання насіння. Перець проростає повільно. Розсада, яка перестоює – витягується, їй стає тісно в контейнерах. Тому, якщо немає можливості дати рослинам більше місця, пересадити в контейнери з великим обсягом субстрату, забезпечити додаткове підсвічування на етапі сходів – не поспішайте сіяти розсаду зарано

2) Нестача освітленості

Одна з основних причин, через яку розсада витягується. Рослини тягнуться до джерела світла, стають тонкими та крихкими. На етапі появи сходів сіянцям потрібно до 10-12 годин світлового дня. Тому лампи включають вранці та ввечері, у похмурі дні – і вдень. У перші дні від сходів – бажано цілодобове підсвічування 3-5 днів.

3) Температурний режим

Якщо температура занадто висока, розсада витягується і під лампою. При температурі +23°С-24°С та вище потрібна на етапі пророщування насіння, їм потрібно багато тепла, особливо перцям та баклажанам. Але коли сходи з'явилися, температуру потрібно знизити до +15-17°С. Для цього контейнери з розсадою переставляють з теплого місця – на підвіконня, де температура на 8-12 днів нижче. При зниженій температурі розвивається повноцінна коренева система. У при високій – сіянці сильно витягнуть. Потім температуру знову підвищують до +19°С-20°С. Ідеально, якщо ви зможете забезпечити різницю денної та нічної температури 4-5°С. Надто низька температура – неприпустима для теплолюбних рослин. Томати, баклажани, огірки, кабачки, перець, фізаліс при температурі нижче +12°С-13°С взагалі не розвиватимуться і можуть загинути.

4) Полив

Не переливайте розсаду. Надлишковий полив призводить до витягування розсади. Навіть якщо рослинам достатньо світла, а температура оптимальна для росту та розвитку. При високій температурі та надлишку вологи – розсада витягується особливо сильно. Тому через 5-6 днів після появи сходів розсаду поливають раз на 4-5 днів. Але дивіться, якщо земляна грудка пересихає швидше, то поливайте частіше. Якщо за 5 днів земля залишається вологою, то збільште інтервал поливів.

5) Густота посівів

Якщо сходи розташовані надто близько один до одного, вони починають конкурувати і прагнуть обігнати один одного. Якщо ви помітили, що сходи витягуються, потрібно або їх прорідити, або пікірувати в окремі ємності.

Щоб уповільнити витягування більш дорослої розсади, яка вже має справжнє листя, то сповільнити цей процес можна так. Видаліть один нижній лист. Це стрес і рослина уповільнить ріст у висоту і почне рости завширшки, коренева система додатково розвивається. Але це допоможе на 7-10 днів. Потім ріст вгору продовжиться. Тоді процедуру повторюють, прибирають ще один листочок.

6) Вибір субстрату та правильні підживлення

При надлишку азотних добрив розсада витягуватиметься навіть якщо всі перераховані вище умови дотримуються ідеально. Тому, краще вибирати не універсальні субстрати, а спеціальні ґрунтосуміші для розсади, в них оптимальний вміст добрив саме для етапу проростання та формування першого справжнього листка. Для молодих рослин потрібно вибирати добрива з перевагою калію та фосфору. Комплексні добрива для розсади з азотом починають використовувати лише через 2-3 тижні від сходів. Використовуйте за інструкцією, не перегодовуйте рослини.

Розв'язання проблеми: що робити, якщо розсада вже витяглася?
 

  • При посадці злегка заглибити в ґрунт розсаду, що переросла. Робіть лунки і посадіть рослини під кутом близько 45°. З часом стебло випрямиться, а коренева система буде потужнішою.
  • Скорочення поливів і зниження температури на 4-5°С загальмує ріст розсади на кілька днів, якщо немає можливості вчасно висадити її у відкритий ґрунт.
  • Підсипати землю у контейнері під сім'ядольні листочки чи вище, залежно від рослини. Цей прийом перенаправляє силу рослини на формування додаткових коренів і уповільнює ріст.
  • Обробка препаратами, такими як Атлет, які переорієнтують ріст рослини вгору. Листя і стебло починають рости в ширину, розсада стає більш міцною і товстенькою. Рослини поливають розчином під корінь.

 

Особливості розсади різних культур – як зміцнити

Основні помилки та способи покращення розсади ми вже розглянули. Проте, кожна група рослин має свої додаткові особливості вирощування.

Якщо скоротити поливи і дати розсаді трохи зав'янути, то стебла стануть більш гнучкими. Їх можна акуратно згорнути кільцем, укласти його на поверхню землі та присипати зверху. Такий спосіб підійде для пасльонових.

Томати

Розсада помідорів зійшла і витяглася, що робити? Томати – рослини гнучкі і виправити помилки можна. Вони легко формують коріння, якщо просто заглибити стебло в землю. Можна заглибити розсаду, що переросла, до першої пари листя. При необхідності можна відщипнути і нижнє листя, і посадити рослини під кутом ще глибше. Тонкі помідори у теплиці можна просто перепікувати з додатковим заглибленням. Для потовщення розсади використовуйте препарат Атлет, томати добре на нього реагують.

Якщо розсада витягнулася критично, доведеться діяти радикально. У рослини відрізають верхівку зі стеблом довжиною 4-6 см, і залишок стебла до кореня – і вкорінюють обидві частини гетероауксином. Хоча, і без препаратів стебла томатів легко дають коріння у воді. Як виростити гарну розсаду помідорів вдома – читайте рекомендації наших фахівців. Щоб уникнути типових помилок вирощування томатів – дотримуйтесь рекомендацій у нашому блозі.

 Перець

У цілому перець не так сильно витягується, як томати. Коли розсада перцю витягується, то найкраще пересадити рослини із заглибленням до сім'ядольних листочків у глибшу місткість. Або підсипати субстрат, якщо ви залишили місце у контейнері. Але врахуйте, що здатність формувати додаткове коріння на стеблі у перцю набагато менша, ніж у томатів. У відкритий ґрунт перець теж можна посадити під кутом. Якщо розсада сильно переростає, а висадити її у відкритий ґрунт чи теплицю немає можливості – прищепіть верхівку. Це сповільнить ріст на кілька тижнів. Як виростити гарну розсаду перцю – читайте у блозі. Щоб виростити врожай перцю – дотримуйтесь рекомендацій з агротехніки

Баклажани

Розсаду при пікіруванні можна злегка заглибити у ґрунт. Баклажани добре формують додаткове коріння на стеблі. Кущі зростатимуть стійкішими. Як виростити врожай баклажанів – читайте у публікації.

Огірки, кабачки, диня

Якщо розсада огірків витягнулася, можна заглибити її при посадці до сім'ядольного листя. Огірки теплолюбні та розсаду висаджують у віці 30-35 днів. Посіви для відкритого ґрунту та плівкових теплиць роблять у квітні, коли світла на підвіконнях вже достатньо. Не сійте дуже густо, підтримуйте оптимальний температурний режим і розсада огірків, гарбуза, кавуна – буде гарною без витягування.

Капуста і салат

Розсада капусти та салату в домашніх умовах витягується через надто високу температуру та нестачу освітленості. Що робити? При пікіруванні прищепіть кінчик основного кореня приблизно на 5 мм. Через 5-6 днів додатково підживіть рослині калійними добривами, наприклад, сульфатом калію або золою.

Квіткові культури – петунія та ін.

Якщо розсада петунії витягнулася, її можна заглибити при посадці до сім'ядольного листя. Якщо розсада переросла дуже сильно, то можна обрізати верхівки і вкоренити їх за допомогою Корневіна у воді або легкому субстраті, наприклад, Royal Mix, у нього однорідна дрібна структура. У лобелії, левового зіва та ін. Квіткових рослин – можна прищепити верхівку.

Важливо сіяти насіння у відповідний субстрат, як вибрати ґрунт для розсади – читайте у публікації.

 

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити