Barbie Sale
0

Суміш для розсади: який субстрат вибрати для посіву овочевих та квіткових рослин

Ґрунт для вирощування розсади – основа основ садово-городнього сезону. Навряд можна переоцінити значення правильного субстрату. Навіть найкраще насіння овочів та квітів буде марним, якщо земля для розсади неякісна або просто не підходить для цього завдання.

Грунт для розсади, фото

Щороку із середини зими – садові форуми активно обговорюють тему вирощування розсади. Блоги, групи в соцмережах наповнюються питаннями: де купити ґрунт для розсади? як вибрати субстрат? які відгуки? який ґрунт кращий, правильний, ідеальний? Більшість відповідей – аматорські рецепти грунтосумішей в домашніх умовах. Професійні городники обговорюють склад готових субстратів та обмінюються відгуками. Як новачку оцінити достовірність більшості порад та розуміти який ґрунт для розсади більше підійде для ваших умов вирощування та культур: томатів, квітів, огірків, баклажанів, капусти? Щоб відповісти на всі ці питання, розберемося – які проблеми вирощування розсади виникають через неправильний вибір субстрату та як їх уникнути.

Ґрунти для розсади – проблеми неправильного вибору землі для вирощування

Успіх вирощування розсади залежить від суми різних факторів: якісного насіння, температури та освітленості, глибини посіву та ін. Але, найважливіший фактор – якісний субстрат. Якщо ґрунтосуміш не підходить для вирощування саме розсади, то часто виникають проблеми зі сходами та розвитком молодих сіянців.

 • Насіння сходить повільно і нерівномірно. Коли навіть найкраще насіння зійшло погано, одні паростки з'явилися вчасно для даної рослини, інші тільки через пару тижнів, а частина взагалі не зійшла – це дуже прикро. Тепер одночасно розсадити розсаду не вдасться, одні рослини відстають у рості від інших. Отримати заплановану кількість ранньої якісної розсади – не вдалося і доведеться докуповувати.
 • Насіння зійшло, але сходи «скосила» чорна ніжка. Це грибкове захворювання справжній біч розсади. Вражаються сходи та молода розсада. Коренева шийка та ніжка сіянця на рівні ґрунту – чорніє та повністю відмирає. Вчора ще паростки стояли міцними та здоровими, а вранці – вже лежать.
 • Ріст розсади пригнічують личинки шкідників. Рослини явно відстають у розвитку, виглядають слабкими. При огляді кореневої системи є пошкодження, почорнілі ділянки.
 • Дефіцит та/або надлишок елементів живлення. Забарвлення листа не рівномірне, прожилки та основний стовбур змінюють забарвлення, лист занадто дрібний, або навпаки занадто великий світло-зелений тонкий. Повільний розвиток рослин. Надземна частина надмірно велика, коренева система розвивається дуже слабо.

Найпоширеніші проблеми через неправильний ґрунт:

 • Земля дуже важка, щільна. Такий ґрунт не пропускаєте повітря, в ньому застоюється вода або волога погано проходить до насіння та коріння, земля не прогрівається. В результаті насіння загниває, молодий паросток не може пробитися крізь корку. Якщо насінню вдалося прорости, то розвивається воно дуже погано, коріння задихається. У глинистому ґрунті виростити гарну розсаду не можна. Тому брати суглинок із городу – дуже погана ідея.
 • Заражені хворобами ґрунт. Збудники чорної ніжки залишаються в погано дезінфікованій ґрунтосуміші. Неякісний ґрунт може бути заражений іншими хворобами від фітофтори, яка погубить ваші помідори, фізаліс, перець, баклажани ще на стадії розсади до гнилей капусти та ін.
 • Ґрунт, заражений шкідниками. Зазвичай, розсаду вирощують у тепличці, вдома на підвіконні і зробити гарну обробку інсектицидами за таких умов – складно. Багато препаратів від шкідників мають досить інтенсивний запах. Найчастіше винести розсаду в окреме тепле приміщення – просто нікуди. А якщо ґрунт заражений яйцями слимаків, то позбутися їх складно, а розсаду вони значно пошкоджують.
 • Надлишок або нестача елементів живлення. Незбалансований склад елементів живлення у субстраті для розсади призводить до поганого розвитку. При надлишку органіки – ґрунт поживний надмірно. Азот провокує надмірний ріст зеленої маси, листя і стебла, а коріння розвивається слабо. Нестача калію, фосфору та мікроелементів призводить до деформації стовбура, листя стає дрібним, рослина відстає у розвитку. Така розсада погано переносить пересадку, довго акліматизується, схильна до захворювань, втрачає врожайність.
 • Неприйнятний рівень кислотності ґрунту. У таких умовах основні елементи живлення та мікроелементи погано засвоюються рослинами або взагалі не засвоюються.

Це означає, що ані гній, ані перегній, ані компост, ані садова земля, ані ґрунт із городу чи теплиці – для вирощування розсади не підходить абсолютно.

Грунт для розсади, характеристики фото

Який має бути ідеальний ґрунт для розсади – основні характеристики

Саме на етапі розсади закладаються основи розвитку дорослих рослин, інтенсивне активне цвітіння, плодоношення, якості плодів. На порожнньому субстраті хорошої розсади не виростити і врожаю не отримати. Які властивості повинен мати хороший ґрунт для розсади, щоб уникнути проблем, про які ми говорили:

 1. Пухкий і вологоємний. Ґрунт має добре пропускати повітря, бути легким і пухким, добре структурованим. Складові не мають бути схожими на пил, щоб субстрат не злежувався при зберіганні, не надто ущільнювався при поливах. На поверхні не має утворюватися корка. Повністю мають бути виключені глинисті компоненти, у тому числі чорнозем. Вони повністю непридатні для посіву насіння для розсади.
 2. Чистий, вільний від хвороботворних патогенів та шкідників. Земля має бути знезаражена. Професійні готові субстрати проводять спеціальну обробку. В аматорських умовах це зробити важче, але про це нижче.
 3. Помірно поживний, NPK відповідає потребам кожної групи рослин. На старті зростання та першому етапі розвитку, до пікірування – найкращий бідний субстрат. Потім, у фазї 2-3 справжнього листа сіянці пікірують у більш родючий грунт. Оптимальний вміст у ньому елементів живлення залежить від того, яку рослину ви вирощуєте, період часу до висадки розсади на постійне місце і т.д. Для капусти та огірків, наприклад, потрібен більш поживний субстрат. За 30-40 днів ця розсада вже досягає такої фази розвитку, на якій її висаджують у відкритий ґрунт. Томатам та перцю – потрібна достатня кількість калію та фосфору та помірний азот. Розсада розвивається порівняно повільно і готова у пересадці через 50-60 днів. Початківцям, набагато зручніше користуватися готовими субстратами. Наприклад, посів зробити в ґрунт для розсади, а потім пікірувати сіянці в універсальний ґрунт або субстрат із біогумусом.
 4. Вільний від коріння та насіння бур'янів. При висмикуванні бур'янів з касет і горщиків для розсади та торф'яних таблеток є ризик пошкодити сіянці. А є такі агресивні бур'яни, які дуже складно вивести. Тому ґрунт має бути позбавлений будь-якого чужорідного насіння.
 5. Нейтральний чи слабокислий. Для більшості квітів та розсади городніх рослин – підійде кислотність 5,5-6,5. Готові субстрати мають чітко визначену кислотність, вказану на упаковці. При невідповідній кислотності, рослини неспроможні повноцінно засвоювати основні елементи живлення.
 6. Жодних сторонніх домішок. Тому компоненти субстрату не можна брати з теплиці, саду, клумби, після вирощування грибів, з місць близьких до автошляхів.

Основні складові субстратів для розсади, підготовка та обробка

У цьому розділі ми розповімо про компоненти готових субстратів, з чого можна самим скласти ґрунтосуміш. Відповімо на основні питання, які ставлять нашим консультантам: як приготувати кокосовий субстрат для розсади? як зробити ґрунт для перцю? як використовують кокосовий субстрат для розсади баклажанів? який склад ґрунту для розсади томатів? пропорції ґрунту для розсади капусти? І спойлер! Можна як купити, так і зробити універсальний субстрат для всієї розсади. Але важливо розуміти які складові нормального субстрату, що вони «роблять» і як «взаємодіють». Це як в кулінарії. Можна виконувати рецепт механічно, і лише за підсумком оцінювати смачно чи ні. Виросла нормальна розсада чи знову доведеться купувати. А можна розуміти вже за рецептом, що з цього вийде. Це простіше, ніж здається.

 • Різні види торфу. Більшість професійних субстратів роблять на основі торфу: низового – який дає ґрунтосуміші високий вміст гумусу та верхового – пухкого та легкого, що забезпечує необхідну повітропроникність та вологоємність. У пухкому торфі коренева система будь-якої розсади чудово наростає.
 • Агроперліт, вермікуліт – природні мінерали, які при обробці високими температурами набувають пористої вологоємної структури. Це екологічні та біологічно чисті матеріали, які роблять субстрат легшим, структурованим, не дають йому злежуватися, покращують здатність субстрату утримувати воду та пропускати повітря у зону коренів.
 • Крупний річковий пісок. Його використовують як розпушувач, добре пропускає воду та повітря. Попередньо – ретельно промивають та обробляють від домішок та забруднень. У ньому не розмножуються патогенні мікроорганізми. Тому, пісок навіть у чистому вигляді можна використовувати для пророщування насіння та укорінення живців. Особливість: потрібно постійно поливати посадки розчином комплексних добрив і правильно розрахувати його концентрацію.
 • Кокосовий субстрат. Пухкий, волого- та повітропроникний. Це волокна оболонки кокосового плоду. Він чистий, не мав контакту із землею, тобто навіть теоретично не може бути заражений патогенами. Дуже хороший для пророщування насіння та укорінення. Розсада у ньому ніколи не уражається чорною ніжкою. Кокосове волокно додають у субстрати для розпушування. Особливість: потрібно забезпечити полив поживним розчином, додати біогумус. Дуже зручний, як основа для приготування субстрату. Продається в спресованих сухих брикетах, які можна купити з доставкою поштою. Брикети заливають водою, і вони збільшуються в обсязі в 4-6 разів і більше.
 • Компост, дернова або листова земля. У готових субстратах цей компонент проходить спеціальну обробку. У домашніх умовах – трохи складніше. У готових субстратах органічний компонент – торф, він забезпечує біогумусну складову. Якщо немає можливості купити потрібний торф, беруть компост та ін. Молоді рослини дуже вразливі до хвороб. І компост потрібно обов'язково дезінфікувати. Як це зробити? Народних порад в інтернеті море. Перед тим як додавати компост до інших компонентів – продезінфікуйте його окремо, а не у суміші, менший обсяг обробки. Хтось прожарює ґрунт у духовці кілька годин, це досить ефективно, хтось проливає окропом, пропарює на водяній бані – незручно і часто недостатньо. Проморожують узимку на балконі або в морозильній камері. Найзручніше рішення – обробити розчином фунгіциду, Превікур, Магнекур та ін. за інструкцією.

Склад ґрунту для розсади в домашніх умовах

Ось кілька можливих прикладів універсальних домашніх субстратів для розсади, які можна скласти самим.

 • Варіант 1. 5 частин кокосового субстрату, 1 частина компосту, 1 частина піску.
 • Варіант 2. 5 частин торфу, 1 частина вермикуліту, 2 частини дернової землі, 1 частина піску.
 • Варіант 3. Для огірків та капусти можна змішати поживніший субстрат. 2 частини компосту, 1 частина перегною, 3 частини кокосу чи торфу.

Добрива для розсади, основні елементи живлення у субстраті

Ви можете зустріти відгуки про те, що субстрати на основі торфу недостатньо поживні, і це недолік. І так, і ні. Фірмові готові субстрати додатково збагачені добривами. На початковому етапі росту до появи справжнього листя надлишок добрив може навіть зашкодити посівам. У домашні суміші землі для розсади можна додати спеціальні комплексні добрива при приготуванні субстрату, і підживювати розсаду в міру росту. Найкраще купити збалансовані мікси для томатів та перцю, для огірків та кабачків, для петунії, універсальні добрива для розсади. Після пікірування зручно використовувати добрива пролонгованої дії типу Осмокот.

Докладніше про вирощування розсади читайте у нашому блозі: рекомендації з агротехніки томатів, перцю, баклажанів, квітів та ін.

Як визначити, який потрібно купити об'єм ґрунту для розсади? Додайте до загального обсягу контейнерів та ємностей для розсади – 30-40% та отримайте приблизну кількість субстрату.

Купити готову землю від хороших виробників – зручне та надійне рішення, якщо є можливість. У топ-10 сучасний огляд ґрунтів для розсади, крім професійних таких як Классман, Домофлор ​​та ін., входять високоякісні субстрати на основі торфу – Поліський, Еко Плюс, Пітфілд, Royal Mix, Щедра земля та ін.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Субстрат Поліський універсальний 5 л
3
Субстрат Поліський універсальний 5 л
45262
в наявності
1
52.90грн. 47.61грн.
Чистий Лист АКВА для розсади 300 г
Чистий Лист АКВА для розсади 300 г
37699
закінчується
1
99.90грн.
Добриво для квітів Седоскоте 100 г
Добриво для квітів Седоскоте 100 г
41465
закінчується
1
69.90грн. 62.91грн.
Добриво Osmocote Pro 5-6 м 500 г
4
Добриво Osmocote Pro 5-6 м 500 г
45308
закінчується
1
429.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити