Barbie Sale
0

Виноград після зими: відновлення, захист від весняних заморозків, догляд

Виноград у саду – найпопулярніша та універсальна ліана. Саджанці кращих сортів винограду висаджують для отримання врожаю і вертикального озеленення. Звичайно, столові сорти винограду обрізають особливим чином для максимальної якості ягоди. Але, при вирощуванні сучасних сортів правильно – можна отримати і красиву, увиту виноградом альтанку, перголу, шпалеру та великі кисті ягід.

Зимові морози, весняні заморозки та тривалі похолодання можуть стати причиною не тільки втрати врожаю, декоративності, а й загибелі винограду. Звичайно, морозостійкість залежить від сорту, але взагалі виноград не любить морозів, а весняні заморозки можуть залишити вас зовсім без урожаю.

 

Щоб уберегти виноград від морозів узимку, потрібно його правильно підготувати, обрізати та вкрити восени – як це зробити грамотно, як захистити саджанці осінньої посадки – читайте у нашому блозі. Але напровесні, коли рослини починають прокидатися, стає тепло – можуть на кілька днів повернутися морози. Зимові укриття до цього часу вже прибрані, щоб виноград міг прогріватися і нормально почати вегетацію. Нашим консультантам ставлять багато питань щодо догляду за виноградом після зими та в період весняних заморозків.
Наші досвідчені фахівці-виноградарі діляться порадами.

Що таке заморозки та похолодання, чим відрізняються?

Заморозки – це різке зниження температури повітря до негативних значень через надходження холодних арктичних повітряних мас. Вдень температура ще тримається плюсова, а вночі падає нижче нуля. Це і є нічні заморозки. У землі повітря холодніше, ніж у високих шарах. У низинах заморозки сильніші, там накопичується холодне повітря на більшу кількість часу. Заморозки бувають короткочасними, нічними і такими, що тримаються кілька днів. Короткочасні нічні заморозки не такі небезпечні для винограду, як тривалі похолодання.
Який мороз небезпечний для винограду? Який мороз та весняні заморозки витримують бруньки?
Коли рослина перебуває у стані зимового спокою, її морозостійкість визначається за характеристиками сорту, описами в каталозі. У період розпуску листя і бруньок будь-які мінусові температури можуть зашкодити винограду навесні.

Чим небезпечні заморозки для виноградника?

Який мороз небезпечний для винограду, чи витримують бруньки?
Якщо листя вже розкрилося і повернулися заморозки, тобто небезпека повної загибелі бруньок-вічок. Кущ повністю не загине, листя знову відросте. Але пошкоджені плодові бруньки цього сезону вже не відновляться.
Що відбувається з лозою у мороз?
При негативних температурах замерзають канали, які проводять воду та поживні речовини, пагони перестають отримувати з ґрунту корисні речовини. 

Ознаки того, що виноград замерз

Насамперед ушкоджуються молоді пагони, листя, плодові бруньки – в'януть, стають коричневими. При тривалих та сильних морозах може бути пошкоджена коренева система. Як дізнатися, що бруньки-вічка постраждали? Роблять надрізи кількох вічок гострим ножем. Якщо бруньки не постраждали – вони зелені, якщо бурі чи коричневі – значить пагін підмерз. При невеликому ураженні – бруньки можуть відновитися. Якщо підмерзли і пагони і навіть коріння, потрібно визначити ступінь ушкодження.

Як дізнатися загинув виноград чи ні?

Після того, як ви перевірили бруньки та пагони, і вони замерзли – потрібно перевірити коріння. Для цього поряд із кущем викопайте руками невелику яму, щоб відкрити корені. Зробити надріз на корені, чистим ножем або якісним сектором. Якщо зріз білий, то корінь живий. Якщо чорний, спробуйте перевірити ще кілька коренів. Якщо всі вони чорні на зрізі, виноград, на жаль, загинув. Коріння перевіряють тільки при явному і сильному підмерзанні бруньок, що розкрилися. Також можна перевірити виноград і після морозної зими, якщо бруньки не розпустилися вчасно, і ви думаєте, чи не замінити його на новий саджанець.

Пошкодження винограду заморозками

Спочатку потрібно визначити ступінь пошкодження куща після заморозків та похолодань. Нагадаємо, «вічком» називають великі бруньки на пагонах, що зимують, вони складаються з основної бруньки й бруньки заміщення. Тобто, якщо основна плодоносна брунька підмерзла, то через 2-3 тижні піде на зріст морозостійкіша брунька заміщення. На пагонах є ще й так звані кутові бруньки, вони невеликі, розташовуються в колишніх пазухах листя.

  • Помірні ушкодження – однорічна лоза і старіші пагони збереглися, а вічка підмерзли на 60-70%. Бруньки заміщення та кутові – розпускаються. Урожай з вічок буде меншим, відповідно, і пізнішим із бруньок заміщення приблизно на 3 тижні. Відновлення винограду починається з обрізки пагонів, найчастіше однорічних та дворічних. Якщо корінь не постраждав, то пагони просто обрізають до здорової тканини. Про такі кущі переживати не варто, з ними буде все гаразд.
  • Сильні ушкодження – загинуло понад 70% бруньок, пошкоджено однорічні пагони. Бруньки з'являються лише на 2-річних і старіших частинах лози. При невеликому пошкодженні коренів потрібно збалансувати надземну та підземну частину, щоб кущ легше відновлювався, його обрізають приблизно на третину. Якщо залишився тільки основний штамб (ствол), то кущ високо підгортають на 2-3 тижні, щоб стимулювати зростання кореневих відводків та порослі.
  • Великі ушкодження – вся надземна частина лози обмерзла. З'являється лише поросль із підземної частини куща. Такий кущ може відновитись від кореня.
  • Коли вся надземна частина загинула, коріння пошкоджене на глибині 20-30 см, справа погана. Якщо до початку літа пагони не з'явилися – то кущ загинув і треба посадити новий саджанець.

Сильно пошкоджені кущі, які починають відростати практично наново – обрізають як молоді саджанці. Як робити таку обрізку винограду – читайте у спеціальній статті.

 

Як захистити виноград від заморозків навесні

Як врятувати виноград від весняних заморозків? Вибір способу захисту та укриття винограду залежить від того, наскільки знижується температура. Є кілька способів. Невеликий кущ можна просто вкрити агроволокном.

Димлення

З підвітряного боку ділянки розводять вогнища так, щоб гарячий дим йшов на виноградник. Купи готують заздалегідь, вони не мають горіти яскравим полум'ям, а сильно диміти. Для цього на гаряче вугілля кладуть рослинні залишки, торішнє листя, бадилля та ін. Вогнища запалюють з вечора, роблять великі купи, щоб вони диміли всю ніч, адже заморозки приходять найчастіше під ранок. Цей спосіб захистить виноград від заморозків до -4°С. Вночі багаття кілька разів перевіряють, не залишають без нагляду.

Дощування

Над виноградником дрібно розпорошують воду. Є спеціальне обладнання, але підійде звичайний розпилювач води на тринозі. Потрібно встановити їх так, щоб вода розпорошувалася над усім виноградником. Починають дощування за 2-3 години до початку морозів, тобто глибокої ночі. Якщо ми маємо автоматичну систему поливу, то її потрібно заздалегідь налаштувати. Це допоможе захистити кущі від морозу до -4-6°С. Ефект досягається за рахунок того, що, випаровуючись, вода віддає велику кількість тепла і прогріває повітря навколо кущів.

Вологозарядний полив

Простий та ефективний спосіб захистити виноград від заморозків – глибокий полив. Під кожен кущ вдень виливають до 30-50 літрів води. Земля має бути добре просочена. За день вода у землі нагрівається, а вночі віддає тепло лозі. Щоб посилити ефект – землю після поливу накривають плівкою чи чорним агроволокном. Це ще більше посилить нагрів сонцем. А ввечері, зніміть укриття і тепла пара від землі захищатиме виноград до -5-6°С.

Позакореневі підживлення

Для захисту та відновлення використовують обприскування калійно-фосфорними добривами. Зручно використовувати сучасні водорозчинні аква-добрива. Розчин розпорошують за 10-20 годин до настання заморожування.

Добрива

Під час заморозків внесіть під корінь калійно-фосфорні добрива, такі як Золота осінь, суперфосфат та ін.

Стимулятори та кріопротектори

Напередодні заморозків і після них обробляємо виноградники стимуляторами. Вони активують захисні сили рослин. Використовуйте Епін, Циркон, Мегафол та ін.

 

Як відновлювати виноград

Обов'язково проводьте обприскування від хвороб та шкідників. Ослаблені заморозками кущі особливо потребують гарного догляду. Як захистити виноград від хвороб та допомогти йому відновитися – читайте у публікації.

Проводьте підживлення повним мінеральним добривом, наприклад, універсальними комплексами. Землю добре мульчують компостом чи перегноєм.

Якщо кущі сильно обмерзли і відновлюються з бруньок заміщення і бруньок, що сплять, то, як тільки пагони відростуть на 3-4 листи, прищипують, вусики – видаляють. Якщо на пагоні є суцвіття, його можна залишити. Потім проводять позакореневе підживлення повним водорозчинним добривом. Спостерігаємо, плодові пасинки залишаємо рости, а ті, на яких немає плодових кистей – прищипуємо ще раз над 3-4 листками. Коли кущ добре відросте, його вже формують під завдання. Надалі – догляд за виноградом звичайний.

Особливу увагу приділяйте осінньому укриттю молодого винограду. Дорослі кущі добре зимують і швидко відновлюються після весняних заморозків, а молоді можуть сильно постраждати.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити