Barbie Sale
0

Підготовка винограду до зими: осіння обрізка та укриття саджанців

Виноград в саду – універсальна ліана. Довгі пагони заплетуть альтанку і перголу, створять затінок і красу в саду, обдарують смачними гронами. Але при правильному догляді сучасні сорти винограду здатні дати відмінний урожай великих солодких ягід. Щоб виростити такий урожай, потрібно правильно приготувати виноградник до приходу зими.

Обрезка винограда осенью, главные правила

 

Виноград - 4 етапи осіннього догляду:

 1. Обрізка – формування максимально плодоносних кущів.
 2. Обприскування виноградної лози восени.
 3. Вологозарядний полив виноградника перед укриттям.
 4. Укриття пагонів молодих кущів та укривних сортів на зиму.

Про особливості посадки молодих саджанців столового винограду від Яскрава Клумба у весняному сезоні й восени – читайте в публікації.

Осіння обрізка винограду – основні поняття і загальні правила

Обрізку в декоративних та санітарних цілях зробити нескладно. Найбільший інтерес і складність у новачків-виноградарів викликає обрізка, яка спрямована на збільшення кількості та якості врожаю. Виноград від природи спрямовує всі сили в верхні точки росту, а не в плоди. Завдання обрізки – переорієнтувати його ріст, щоб отримати максимально солодкі та великі грона. Щоб зрозуміти структуру і схеми обрізки винограду – познайомимося з поняттями та визначеннями для новачків:

 • Рукав – багаторічний добре здерев'янілий пагон, як скелетні гілки у дерев. 2-річні пагони на рукавах – основа плодових ланок. Виноградарі формують кущі у 2 або 4 рукави (це залежить від ступеня розвитку та віку куща).
 • Плодова ланка розташовується на рукаві, формується обрізкою і складається з 2 частин: плодової стрілки і під нею – сучок заміщення.
 • Пагон плодоношення (плодова стрілка) – довга лоза, на ній після обрізки залишають нормовану кількість вічок (див. описи сортів), саме на них і утворюється основний урожай грон.
 • Сучок заміщення – це коротко обрізана лоза (під плодовою стрілкою), на якій залишають тільки 3 вічка. У майбутньому сезоні з нього виростає 3-4 потужних пагонів (заміщення), з них обрізають всі плодові бруньки, щоб вони виросли максимально сильними. А до осені саме вони стануть новими плодовими ланками майбутнього року.
 • Вічко – це «вузол росту», з якого навесні починають рости кілька бруньок.

Обрезка винограда осенью

Важливо: основний урожай формується на 2-літніх пагонах. І мета обрізки винограду – сформувати такі пагони, зробити їх сильними й спрямувати всі сили куща на зав'язування великих грон.

Головні правила і рекомендації з осінньої обрізки винограду:

 • На відміну від обрізки дерев, виноград обрізають, залишаючи над брунькою пеньок 2-3 см.
 • Погон плодоношення обрізають в міжвузлі, тобто між бруньками.
 • Якщо пагін не визрів повністю (залишився частково зеленим) – всю зелену частину повністю обрізають.
 • Обов'язково зрізають всі поламані, слабкі, пошкоджені, тонкі < 0,5 см і хворі пагони.
 • Молоді пагони заміщення (майбутні плодоносні) – ростуть з сучків заміщення.
 • З молодих пагонів (заміщення), які будуть готові плодоносити в майбутньому сезоні – видаляють всі пасинки.
 • Видаляйте пагони, які плодоносили.
 • Працюйте чистим і гострим інструментом, краще виділити для виноградника окремий секатор.
 • Час обрізки винограду – не раніше, ніж опало листя.

Пам'ятайте: при обрізці «на врожай» восени видаляють до 80-85% сезонного приросту. Ріжте, не шкодуйте. Справжній виноградник – значно відрізняється від декоративного або аматорського.

На дорослий кущ (від 3-4 років і старший) наприкінці сезону залишають 2 - 4 рукави і до 100 вічок. А навесні, за результатами зимівлі, скорочують, щоб на одному пагоні залишалося до 10 бруньок. В описі до кожного сорту є рекомендації про те, скільки вічок «потягнуть» пагони плодоношення.

Осіння обрізка молодих кущів: схема для винограду 1, 2, 3 року

Обрізка винограду 1 року. При весняній посадці саджанця, тієї ж осені приступайте до формуючої обрізки винограду. На молодому кущі виріс до осені 1 пагін? Обережно обріжте його на 3-4 бруньки. Якщо виросло 2 пагони – потрібно вкоротити кожен, залиште по 2-3 вічка. Є думка, що осінню обрізку саджанців у перші пару років – варто взагалі пропустити й зайнятися цим вже навесні, після зняття укриття, за результатами зимівлі.

Обрізка виноградної лози 2 року. До другої осені в саду, у саджанців вже сформувалися 3-4 сильних пагонів – це і є рукава майбутнього сезону. Кожен пагін вкорочують, залишаючи тільки 3-4 вічка.

Обрізка винограду восени 3 роки. На підрослому кущі, в третьому осінньому сезоні – вже сформовано 4 великих сильних рукави з бічними пагонами на кожному з них. В майбутньому саме ці бічні молоді пагони й дадуть грона. В цей же рік ви вже отримаєте пару грон на пробу (контрольний урожай). На кожному рукаві вибирайте по 2 найкращих пагони. На нижньому з обраних – залиште 2-3 вічка (так ви сформуєте сучок заміщення). Верхній з обраних вкорочують до 7-10 вічок (так сформується новий плодовий пагін). Так, на 3 рік росту у вас вийде правильної форми виноградний кущ.

Виноград схема обрізки 1,2,3 років

Обрізка лози 4 року. На цей рік, і на всі наступні, обрізка буде робитися за тим самим принципом. Видаляється лоза, що відплодоносила, однорічний приріст на бруньці заміщення – підрізають, а нижня лоза – обрізається на 2-3 бруньки і стає сучком заміщення.

Виноградну лозу найкраще обрізати восени перед укриттям, коли температура вже наближається до нуля, але морозів ще немає.

Обробка винограду восени (викорінююче обприскування)

Щоб виноградник залишався здоровим, восени потрібно обприскати виноградну лозу до укриття. Проводять обробку пагонів після збору врожаю і листопаду. Це метод профілактики і лікування винограду, який дозволить лозі добре зберегтися взимку, як під укриттям, так і без. Обробити виноград перед укриттям зручно відповідними фунгіцидами. Про комплексний захист винограду – читайте в блозі. Зазвичай для пізньоосіннього викорінюючого обприскування беруть залізний купорос. Він добре знищує всі грибкові захворювання, пригнічує шкідників. Кущі обробляють тільки після того, як листя опало, 3-5% розчином. Для молодих 1-2-річних саджанців – 1% розчин. Після обробки – лоза поступово потемніє. Це нормально, так і має бути. Обов'язково обробляйте не тільки пагони, але і пристовбурові круги.

Полив і осіннє підживлення винограду

Щоб пагони до осені добре визріли, а ягоди стали солодкими – незадовго до збору грон, виноград перестають поливати. Але після збору врожаю потрібно добре полити й підживити кущі спеціальним осіннім добривом. Перед самим укриттям роблять особливий вологозарядний полив. Проведіть його після обрізки, але ще до промерзання ґрунту. Для доброї зимівлі винограду дуже важливо, щоб кущі отримали достатню кількість води. На легких піщаних ґрунтах поливайте з розрахунку ~50 л води під кожен кущ, на суглинках і чорноземах – ~25 л. При посадці саджанців в траншеї – підгорніть борти, або зробіть бортики навколо кущів, щоб вода не розтікалася.

Укриття винограду на зиму

Наскільки низькі температури виноград витримує без укриття – залежить від властивостей конкретного сорту. Більшість сортів нашого каталогу – неукривний морозостійкий виноград. Але саджанці осінньої посадки й шпалери молодого винограду – в перші 2 зими потрібно ретельно вкривати, поки вони не зміцніють. Виноград починають вкривати вже після того, як нічні заморозки стають частими, а денна температура коливається переважно близько нуля і невеликий плюс. Рослини скидають листя, гілки оголюються, починається період покою. Зазвичай, це кінець жовтня. Але якщо ви не встигли вкрити виноград або надумали це зробити пізніше – не біда, поки ще не було сильних морозів, час ще є. Правильна укладка та укриття одного куща винограду займає не більше 15 хвилин, зате ви будете точно впевнені, що ваш улюбленець перезимує добре і віддячить вам відмінним урожаєм.

Що і як потрібно робити крок за кроком:

 1. Сформуйте в землі невелику траншею уздовж всієї виноградної шпалери.
 2. По обидва боки – влаштуйте земляні вали, висотою 10-15 см. Вони забезпечать сухе укриття лози. Валки надійно прикриють кущі від вивітрювання й обмерзання.
 3. Лоза має завжди залишатися сухою. Таке укриття оберігає бруньки винограду від вимерзання навіть при тридцятиградусних морозах.
 4. Зніміть пагони зі шпалери, скиньте їх на землю.
 5. М'яко без різких рухів, пригніть лози до землі. Направляючи їх уздовж траншеї. Пригинають акуратно, щоб не пошкодити верхній шар кори.
 6. Закріпіть пагони. Можна використовувати шпильки з дроту або дерев'яні. Між лозою і землею має залишатися невеликий зазор, близько 5 см. Щоб під час зимових відлиг лоза якомога менше торкалася мокрої землі.
 7. По низу шпалери натягніть дріт, на висоті до 30 см від землі. Вона буде підтримувати укривний матеріал, не давати йому прогинатися під вагою снігу і приминати лози до землі.
 8. Уздовж шпалери, через дріт виноградник закривають плівкою, захоплюючи бічні земляні валки. Боки плівки присипають землею, прижимають, щоб їх не піднімало вітром. Якщо у вас ніжні сорти винограду, ви можете додатково вкрити лози, засипавши їх сухою травою або сухими опалим листям, шаром до 15, перед укриттям плівкою. При такому укритті навіть самі неморозостійкі сорти надійно перезимують.
 9. Торець укритої шпалери має залишатися відкритим. Це важливо для провітрювання лози. Але при температурі нижче, ніж -15°C, торці щільно закривають. Після того як морози спадають, торці знову відкривають для провітрювання. Укриття плівкою повністю знімають на самому початку квітня.

Новачкам, найчастіше, обрізка винограду здається складною, але це не так. Коли зробите обрізку пару раз, то надалі, будете робити це «на автоматі». Навчитися можна всьому, і троянди обрізати, і помідори пасинкувати. Навіть якщо ви зробите щось не так – виноград сильна рослина і швидко нарощує лозу. І навіть без ретельного догляду сучасні сорти дають хороший урожай. Так що не турбуйтеся, в будь-якому випадку вас чекає успіх! У просторі саду шпалера з виноградом може стати справжньою окрасою. Про те, як гармонійно вписати виноград в дизайн саду – читайте поради фахівців.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Зелений Гай АКВА Виноград 300 г
Зелений Гай АКВА Виноград 300 г
28004
закінчується
1
89.90грн.
Агроволокно Greentex p-17 1.6м*10м
Агроволокно Greentex p-17 1.6м*10м
38339
закінчується
1
107.90грн. 97.11грн.
Чистий Лист АКВА для винограду 300 г
Чистий Лист АКВА для винограду 300 г
37687
закінчується
1
99.90грн.
Секатор садовий GR6202
Секатор садовий GR6202
32861
закінчується
1
424.90грн.
Чистий Лист для винограду 100 г Чистий Лист для винограду 100 г
Чистий Лист для винограду 100 г
37658
в наявності
1
36.90грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити