123123
0

Чи можна виростити фісташкове дерево в Україні?

Важко знайти людину, яка ніколи не коштувала фісташку. Багато хто просто любить ці ароматні і дуже корисні горішки. Але спробуйте знайти в нашій країні шанувальника фісташок, який їх вирощує самостійно. Скажімо відразу, завдання еа з величезною «зірочкою». Закрадається питання: чи можна виростити фісташкове дерево в домашніх умовах? Якщо так, то чомусь мало хто навіть насмілюється робити це. А якщо ні, то які причини? Розберемо особливості вирощування фісташок, відкривши завісу таємничості.

Де зростають фісташки в Україні?

Фісташки в Україні - це справді величезна рідкість, на відміну від найпоширеніших волоських горіхів. Проте їхнє вирощування реальне не лише теоретично, а й практично. Особливо у південних регіонах країни. Наприклад, Херсонська, Запорізька, Одеська області найбільше підходять для культивування фісташкових дерев.

Півдню України притаманні довгі та максимально сонячні літні періоди. До того ж кількість опадів помірна, а це важливо для фісташок, ввезених із посушливих країн, які є їх природним середовищем. Серед підприємців в Україні зростає інтерес до культури, але сади фісташки вимагають значних початкових вкладень та уваги до деталей. Вирощувати виключно для себе та в малій кількості набагато простіше.

Як виглядає фісташкове дерево?

Фісташку можна сміливо назвати величною рослиною. У природних умовах вона довговічна і досить потужна. У середньому дерева досягають висоти від 6 до 10 метрів, вражаючи розлогою широкою кроною. Листя у фісташкового дерева непарноперисте, довжиною до 20 сантиметрів, темно-зелене і блискуче. Фісташкове дерево домашнє в жодному разі не вийде настільки великим. Те, як швидко росте фісташкове дерево залежить від погоди/ґрунту/догляду.

Навесні, до появи листя, дерево покривається дрібними, непоказними квітками, зібраними в суцвіття-волоті. Цвітіння триває кілька тижнів. Плоди дерева фісташки – овальні кістянки довжиною близько 2-3 сантиметрів. Зрілі плоди мають світло-коричневу шкаралупу, яка при дозріванні трохи тріскається. Ну, ви, напевно, бачили і знаєте, про що мова. Фісташкове дерево в домашніх умовах цвіте і плодоносить лише за підтримки необхідних умов (про це трохи пізніше).

Де краще посадити фісташкове дерево?

 

Ще раз наголошуємо, що фісташка родом із країн із посушливим кліматом, який відрізняється від українського. Просто так посадити її у дворі і сподівається на добрий урожай - заняття безглузде. У дикій природі рослина спокійно плодоносить навіть у бідних ґрунтах: піщана місцевість, кам'янистий схил, гірничо-степова ділянка – це норма. В Україні доречніше використовувати суглинистий ґрунт, який утворюється в лісах з широколистяними деревами.

Важливо! Фісташка взагалі не зростатиме і ба більше не плодоноситиме у важкому грунті. Також їй не підходять ділянки, де надто поверхове залягання ґрунтових вод (менше 2 метрів від рівня землі).

У вирощуванні цієї культури важливо все: від кислотності ґрунту до його водопроникності. Найбільш відповідними вважаються слаболужні ґрунти. Земля повинна бути легкою і добре пропускати воду. Якісний дренаж є обов'язковим. Уважно вибирайте, де посадити фісташкове дерево.

Як і де купити фісташкове дерево в Україні?

Відразу скажемо, що купувати непристосовані до українських кліматів сорти не варто. Це марна трата часу та грошей. Немає сенсу вестись на красиві обіцянки та картинки з величезними плодами. Вже є спеціальні сорти фісташок, які можуть рости в Україні. Їм притаманні мінімальна чутливість до низької температури повітря та підвищена стійкість до хвороб. Так, цих сортів не так багато, але вони є. Наприклад: Амелія входить у топ продажів. Найменш примхливі сорти: Альбіна та Гірська Перлина. Вони найбільше підійдуть для новачків, котрі хочуть поекспериментувати.

Важливо! Вказані вище сорти та й інші - дводомні. Що це означає? Вони запилюються перехресним способом, тобто для плодоношення потрібно, щоб на ділянці росли як мінімум 2 фісташки.

Є фісташки «чоловіки» та фісташки «жінки». Але проблема в тому, що зрозуміти, якої статі рослина, можна мінімум через 5-7 років. З цієї причини краще взяти «зайве» фісташкове дерево - купити саджанці у великій кількості, посадити, а потім дивитися, що вийде.

Як посадити фісташкове дерево вдома?

Весна чи рання осінь - два періоди, рівноцінно прийнятних для посадки саджанців. Для правильного виконання посадки дотримуйтесь нескладного алгоритму:

 1. Підготуйте яму, що відповідає кореневій системі саджанця (зазвичай достатньо заглиблення об'ємом 40-50 л).

 2. На дні зробіть дренаж, щоб не було застоїв води (можна використовувати шматочки битої цегли, гальку, додавати пісок).

 3. Помістіть саджанець на такій глибині, щоб коренева шийка була на пару сантиметрів вище за рівень землі.

 4. Поступово засипайте яму землею кілька етапів, утрамбовуючи її.

 5. Дайте багато води (мінімум 2-3 відра на яму).

 6. Зробіть мульчування, щоб мінімізувати відхід вологи.

Набагато більше шансів, що ваша фісташка приживеться, якщо ви посадили її на легкому піднесенні та добре освітленій ділянці.

Як виростити фісташкове дерево?

Якщо саджанці прижилися - ура! Але розслаблятися не варто. Навпаки, тут починається найцікавіше: полив, обрізка, підживлення тощо. Давайте коротко за кожним пунктом:

Полив. На старті вирощування (1-3 рік) потрібні часті поливи. У перший сезон допустимі поливи щотижня залежно від погоди. Чим далі – тим рідше поливи. Дерево дорослішатиме і паралельно з цим підвищуватиметься його посухостійкість. Доросла фісташка легко переносить будь-яку спеку.

Підживлення. Першого сезону від внесення добрив треба утриматися. З другого - вже є потреба у підживленні. Можна виділити 4 етапи внесення добрив: весняна вегетація і коли формуються бутони (тут вносимо більше азоту), період плодоношення, завершення плодоношення (а тут потрібні фосфорно-калійні склади).

Обрізка. Для виконання цієї процедури найкраще підходять пізня зима чи рання весна. Регулярність обрізки індивідуальна, залежить від особливостей дерева, але якщо не кожен сезон, то хоча б раз на 2 роки обрізати потрібно.

Підготовка до зими. Обов'язково мульчуємо пристовбурне коло соломою або сухим листям. Наявність мульчі дозволяє краще акумулювати тепло та мінімізує ризик підмерзання кореневої системи. Для захисту надземної частини рослини застосовують агроволокно чи будь-які інші матеріали зі схожими властивостями.

Як бачите, далеко не просте заняття - вирощування фісташки в Україні. Форум садівників в інтернеті рясніє відгуками про цю культуру. І, правду кажучи, далеко не всі позитивні. Навіть при дотриманні всіх описаних вище агротехнічних нюансів завжди є небезпека, що дерево перемерзне або коренева система перезволожиться. Фісташка примхлива, а квітуче фісташкове дерево та плодоносне - справжній успіх для садівника в Україні.

Як виростити фісташку в домашніх умовах?

Ви коли-небудь бачили, як росте фісташкове дерево у квартирі? Ну, це дуже привабливо. Так, не варто вірити «експертам», які обіцяють плодоносну фісташку на підвіконні, але заради чистоти експерименту ви можете спробувати. У вас вийде дуже гарне деревце – як варіант декору.

Фісташку виростити із насіння будинку цілком реально. Але звичайно, як насіння не підійдуть покупні горішки, які продаються вже смаженими, солоними тощо. Потрібно брати спеціальний посадковий матеріал, призначений саме для посадки. А далі проста послідовність дій:

 1. Горішки замочують на 24 години (не більше).

 2. Коли горішки намокли, з них легко знімається шкірка.

 3. Покласти намоклі горішки у банку/контейнер.

 4. Щодня зволожувати горішки.

 5. Приблизно через 3-4 дні повинні з'явитися маленькі паростки.

 6. Коли паростки досягнуть довжини 0,5-1,0 см можна пересаджувати в індивідуальні ємності.

 7. Для посадки підійдуть звичайні склянки з отворами для відтоку вологи.

Коли сіянці будуть близько 7-10 см заввишки, можна пересаджувати у повноцінні горщики. Так, процес максимально довгий, але якщо є час та бажання, то чому ні? Якщо вам цікава ця тема, то обов'язково почитайте про вирощування пекана та садового фундука.

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити