Barbie Sale
0

Як робити осінню підготовку грядок до зими правильно

Восени в городній частині саду потрібно зробити багато корисних приготувань до зими та наступного сезону. Як підготувати грядки так, щоб наступного літа виросли не лише смачні, врожайні, а й здорові овочеві культури. З осені можна зробити гарний заділ на весну, звільнити такий цінний на початку сезону час для інших потрібних та важливих робіт.

Наприкінці вересня практично весь урожай основних городніх культур вже зібрано. На грядках до перших морозів ще можуть залишатися холодостійка капуста, буряк і морква, цибуля-порей, селера, коренева петрушка та ін. Якщо ви сіяли у вересні зелені салати і редис, то вони ще дозрівають на грядках. Але загалом урожай уже зібраний і складений на зберігання. Тепер саме час починати готувати грядки, вносити добрива, покращувати структуру ґрунту. Але про все по черзі.

Основні осінні роботи в городній частині саду: як правильно підготувати грядки

Городникам-початківцям нагадаємо, навіщо готувати грядки до зими. Весь сезон для формування листя, пагонів, плодів – рослини беруть поживні речовини із землі. Настав час подбати про родючість ґрунту, щоб і наступного року врожай теж був добрим.

Існує думка, що грядки можна готувати і навесні. Але, з осені це робити набагато краще, це не тільки заощаджує час, а й значно покращує якість ґрунту. Тому основні роботи з підготовки городу до зими роблять саме восени. А навесні, залишиться тільки розпушити грядки і розпочати посадку чи посів.

1. Очищення грядок, прибирання рослинних решток

Після збору врожаю з грядок, потрібно прибрати опале листя, бур'яни, видалити з корінням залишки рослин. Ретельно прибирайте всі рослинні рештки, на них накопичуються збудники хвороб, і можуть зимувати шкідники. Бадилля картоплі, томатів, перцю – краще спалити, якщо є можливість. Рослини без ознак захворювання – чудово підійдуть для компостування. Про те, як приготувати садовий компост правильно читайте в нашому блозі.

Вибирайте коріння бур'янів ретельно, тоді навесні вам не доведеться займатися прополюваннями відразу після того, як зійде сніг.

2. Внесення осінніх добрив

Традиційно восени на грядки вносять перегній (гній, що добре перепрів), компост, мінеральні добрива.

Важливо: використовуйте лише спеціальні осінні мікси. У них немає або дуже мало азоту. Вносьте калійно-фосфорні добрива, такі як подвійний або звичайний суперфосфат, монофосфат калію, сульфат калію та ін.

Зручно вносити готові осінні мікси, такі як Золота осінь. Ця група добрив у землі розчиняється повільно і навесні поступово збагатить землю необхідними городнім рослинам елементами живлення. Суперфосфат і хлористий калій вносять приблизно 15-20 г на 1 квадратний метр, дотримуйтесь інструкцій кожного добрива.

Органічні добрива вносять з розрахунку: гній, що перепрів, - 3-4 кг на квадратний метр грядки, садовий компост – 5-6 кг, деревна зола – 250-300 г.

3. Як покращити ґрунт на грядках восени

  • На важких глинистих та чорноземних ґрунтах на грядки потрібно додати великий пісок, приблизно по ½-1 відра на кв. метр. Так ви зробите землю на грядках легшою, пухкішою, повітро- і вологопроникною.
  • На піщаних легких ґрунтах, які слабо утримують вологу – додають по 5-6 кг садового компосту, можна використовувати нейтральний торф. Якщо ґрунт мало окультурений, розсипається від високого вмісту піску – додають ½-1 відра глини. Це покращить здатність ґрунту утримувати вологу в зоні коренів.
  • Кислі ґрунти потрібно зробити більш нейтральними. Більшість городніх рослин погано ростуть за високої кислотності. Для цього, раз на кілька років восени на грядки вносять – вапно, крейду, доломітове борошно. Так можна нормалізувати рівень pH, зробити ґрунт придатним для вирощування городніх рослин. Ці препарати вносять під перекопування, не залишають на поверхні ґрунту.

4. Копати чи не копати?

Дискусія про те чи потрібно орати город – часто виникає не тільки між городниками-початківцями, до неї активно включаються і досвідчені фермери. Спосіб обробки землі восени залежить від цілей та завдань, від того наскільки окультурений ґрунт.

Звичайно, на сильно зарослих ділянках, на яких залишається глибоке коріння вже непотрібних рослин або бур'янів – ґрунт доведеться глибоко обробляти. Є два способи:

  • Безвідвальний. При такому перекопуванні або оранці намагаються зберегти земляну грудку. Її вивалюють, але не перевертають і не розбивають, щоб зберегти мікрофлору ґрунту. При такій обробці земля навесні краще набирає і зберігає вологу. Навесні, безпосередньо перед посівом чи посадкою – грудки розбивають, грядки вирівнюють.
  • Відвальний. При цьому способі земляну кулю перевертають і розбивають. Такий спосіб перекопувати грядки восени дозволяє глибоко закласти добрива. Крім цього, перевертання кому призводить до того, що корені бур’янів і шкідники, що зимують у ґрунті, опиняються нагорі і в морози гинуть.

Якщо земля добре окультурена, немає засилля шкідників, то достатньо буде розпушувати тільки верхній шар ґрунту, щоб закласти добрива. Якщо потрібно копати, краще використовувати вила, щоб мінімально змінювати структуру ґрунту.

5. Сидерати для покращення ґрунту

Після того, як були прибрані основні культури, для покращення структури ґрунту висівають сидеральні культури. Найкраще для осіннього посіву на грядки підводять холодостійкі рослини, що швидко ростуть такі, як горох або гірчиця. Пізньої осені їх можна навіть не закладати в землю, а навесні просто злегка розпушити грядки під сидератами. До весни коріння добре розпушує землю, а надземна частина стане органічним добривом. Грядки стануть пухкими, вологоємними, м'якими навіть на важких ґрунтах. Про те, як покращити родючість ґрунту сидератами – читайте з публікації.

6. Чим обробити город восени

Для того, щоб позбавити ґрунт від збудників хвороб і шкідників, рекомендуємо обробляти грядки препаратами, що містять мідь, особливо в теплицях. Наприклад, Бордоська суміш, Медян Екстра, Купроксат та ін.

 

Особливості осінньої підготовки грядок під різні городні культури

Особливу увагу приділяйте сівозміні. Буде правильним, якщо рослини одного сімейства – повертатимуться на одну і ту ж грядку не раніше, ніж за кілька років. Але, якщо такої можливості немає, особливо в теплиці – не нехтуйте осінніми обробітками ґрунту садовими препаратами.

Грядки для коренеплодів: буряк, селера, пастернак та ін.

Ці рослини добре ростуть на грядках, які удобрювали компостом і перегноєм під попередні культури – огірки, кабачки, томати, баклажани та ін. При підготовці грядок восени – додайте трохи компосту до 0,5 відра на квадратний метр і калійно-фосфорні добрива. Наприклад, суперфосфат до 15-20 г.

Не можна додавати під коренеплоди свіжий гній або такий, що погано перепрів.

Грядки для кабачків, гарбузів, патисонів

Ці рослини за високої родючості ґрунту порадую багатим урожаєм. Перегною чи компосту потрібно додати більше, до 3-4 кг. З осені вносять суперфосфат до 10-15 г та сульфат калію до 10-15 г на квадратний метр. Добре висаджувати ці рослини після картоплі, цибулі та ін.

Грядки для огірків

Ці рослини великі ненажери, їм потрібно багато органіки та мінеральних добрив. Ґрунт має бути вологоємним, щоб добре утримувати воду, яка потрібна огіркам постійно, вони не переносять як перезволоження, так і пересихання землі. Тому восени грядки перекопують з додаванням 5-7 кг перегною на квадратний метр. На важких ґрунтах додатково вносять торф, пісок.

Теплі грядки – як правильно зробити восени

Теплі або компостні грядки роблять для того, щоб рослинні залишки перепрівали безпосередньо на грядці. При цьому процес йде з вивільненням тепла, тому навесні на таких грядках частіше висаджують теплолюбні культури, які при ранній посадці накривають агроволокном.

Щоб організувати теплу грядку на городі восени, спочатку роблять із дошок короб, шириною близько 100 см, довжиною близько 2 м. На щільних ґрунтах, в основі – влаштуйте шар дренажу. На легких супісках можна обійтися без нього. Потім укладають шар обрізків гілок, хмизу, зверху шар опалого листя, бадилля, рослинних залишків, на них насипають перегній, компост, деревну золу. Теплу грядку з осені добре поливають і додають біодеструктор, наприклад, Біомастер для компостування. Накрийте плівкою або агроволокном і добре утепліть зверху опалим листям або шаром торфу, щоб у грядці зберігалося тепло. Такі грядки дуже гарні для огірків, навесні вони прогріваються швидше, ніж основний ґрунт. Перед посадкою поверх теплої грядки насипають шар родючої землі.

 

Що посадити восени на грядки?

Щоб заощадити час навесні і отримати ранній врожай можна зробити підзимовий посів зелені. Для цього заздалегідь готують грядки, роблять борозенки і чекають, коли температура вже не піднімається вище +3-5°C, а на поверхні ґрунту бувають заморозки. У цей час висівають насіння шпинату, салатів, руколи, редиски, щавлю, петрушки, моркви, буряків та ін. Борозни засипають заздалегідь приготовленою землею, яка стояла у теплому місці, щоб не замерзла. Посадки утеплюють агроволокном або опалим листям.

Восени на грядки висаджують озиму цибулю та озимі сорти часнику. Докладніше про те, як правильно підготувати грядки та посадити озиму цибулю – читайте у Блозі. Про особливості вибору озимих сортів та осінню посадку часнику – у публікації.

Восени можна зробити багато корисних справ на городі, підготувати грядки, посіяти салати, посадити цибулю та часник. А навесні ви зможете ласувати ранньою свіжою зеленню та займатися іншими садовими справами.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити