Сидерати – зелене добриво, висока родючість, поліпшення структури ґрунту

Сидерати – це рослини, які вирощують на так зване «зелене добриво». Посіви роблять для того, щоб повернути в ґрунт поживні елементи, які забрали основні культури. Крім цього, сидерати здатні поліпшити структуру ґрунту. В агротехніці сидерати застосовують як частину сівозміни. В аматорських садах насіння сидератів знадобиться вам для того, щоб засіяти порожні після збору врожаю грядки, поліпшити ділянки з несприятливими властивостями.

Сидераты правила посадки и выращивания, фото

Сидерати мають в агротехніці досить широке застосування. У ролі сидеральних культур можуть виступити багато звичних для нас однорічних та ін. рослин. Не секрет, що родючість садового ґрунту поступово знижується, особливо в городній частині саду. Мінеральні добрива, звичайно, допомагають збагатити землю елементами живлення рослин. Але якщо потрібно поліпшити структуру ґрунту органічними частинками, які утримують вологу, розпушують його, допомагають корінню засвоювати мінеральні елементи – то  посів сидератів прекрасний спосіб вирішити це садове завдання.

Для чого потрібні сидерати?

 1. Можна вносити менше добрив, як органічних, так і мінеральних. Сидеральні культури ростуть у проміжках між основними, заповнюють втрату гумусу, знижують кислотність, роблять родючий шар більш якісним.
 2. Поліпшення структури ґрунту. Легкі піщані ґрунти стануть більш структурованими, вологоємними, а важкі суглинки – повітропроникними. Коріння сидератів проникають глибоко в ґрунт і розпушують його краще культиватора. За зиму коріння однорічних рослин перепрівають, залишаючи канали, а навесні – вам навіть ґрунт рихлити не доведеться, земля буде пухкою, легкою. Пам'ятайте, окрім води й поживних елементів, кореневій системі рослин необхідне – повітря.
 3. Захист землі від ерозії. Коли після збору врожаю грядки стоять порожні, без рослин, то верхній родючий шар – руйнується, пересихає, видувається вітром, розмивається дощами. А густий посів сидератів – захищає ґрунт, це і мульчування, і укриття інших рослин від заморозків.
 4. Більше живих ґрунтових мікроорганізмів, які весь час покращують ґрунт. Відмираюча органіка потрібна черв'якам та комахам, вони переробляють її в гумусні речовини, які роблять землю більш родючою.
 5. Підвищення ефективності мінеральних добрив. Органічні речовини від перепрівання сидератів – допомагають рослинам ефективніше засвоювати мікроелементи.
 6. Боротьба з бур'янами. Такі сидерати як жито, наприклад, при густому посіві в змозі витіснити з дільниці безліч бур'янів, включаючи пирій.

Сидерація ґрунту: основні принципи вибору рослин

Для піщаних ґрунтів, легких, але бідних на поживні елементи – краще підібрати рослини-сидерати, які швидко нарощують зелену масу. Потім зелень закладають в землю яка стає більш поживною. Восени можна посіяти гірчицю або горох, будь-які залишки насіння сімейства капустяних. Вони холодостійкі, швидко сходять і ростуть, і точно встигнуть до морозів наростити пристойну зелену масу. Її навіть не потрібно буде закладати в землю, вона просто піде під сніг і до весни перепріє.

На важких ґрунтах, таких як суглинки, в т.ч. чорноземи, на «зелене добриво» краще висівати рослини з потужною кореневою системою. Їх головне завдання – зробити землю легшою, дати їй гарну волого- і повітропроникність.

Сидерація ґрунту, агротехніка сидератів

Посів сидератів навесні, влітку або восени (під зиму) допомагає вирішувати різні садові завдання:

 • Грядки, які відпочивають в поточному сезоні можна засіяти як багаторічними, так і однорічними рослинами. На легких ґрунтах за сезон ви можете виростити швидкорослі однорічники – у кілька хвиль, наприклад, гірчицю або інші хрестоцвіті. Ваше завдання – скошувати зелену масу до утворення насіння. «Зелене добриво» можна закладати у верхні шари ґрунту або залишати як мульчу.
 • Грядки, які залишаються порожніми після збору врожаю частину сезону, зручніше засівати швидкорослими однорічниками, влітку і восени. На осінні сидерати підійде насіння гірчиці, гороху, капусти, редьки, ріпаку та ін.

Насіння сидератів: як зробити вибір, основні властивості рослин

Біла гірчиця, сарепська та чорна гірчиця. Універсальний сидерат, який підходить для будь-яких типів ґрунтів. Навесні ви можете посіяти її за 3-4 тижні до основних культур. Це холодостійка рослина, а насіння гірчиці сходить швидко, тому вона встигає дати достатню зелену масу в короткі терміни. У ситуації, коли потрібно покращувати землю на всій ділянці, але посадки нерегулярні, з різною щільністю багаторічників, і перекопати, або скосити сидерати дуже складно – теж допоможе гірчиця. Просто висівайте її за 4-5 тижнів до настання морозів на всій ділянці. До справжніх морозів гірчиця встигне вирости, а потім піде під сніг і перепріє до настання весняного сезону. А взимку ще послужить додатковою мульчею для захисту багаторічників від холодів.

Жито, овес, пшениця та ін. Злаки використовують, як сидерати для озимого та весняного посіву. Жито має розгалужену і глибоку кореневу систему, воно розпушує землю, покращує її структуру. На щільних ґрунтах краще жито не перекопувати, а зрізати, залишаючи коріння в землі.

Фацелія, люцерна, вика, люпин. Ці багаторічні сидерати за 1-2 сезони – здатні значно поліпшити родючість самих виснажених ділянок саду. Вони глибоко проникають в ґрунт потужними коренями, щоб розм'якшити його, збагачують азотом та іншими поживними речовинами. А ще люпин допоможе збагатити землю фосфором, його взагалі порівнюють за поліпшенням ґрунту – з гноєм.

Конюшина, мишачий горошок, горох та ін. – дають і зелену масу та рихлять землю корінням. Наприклад, якщо в ґрунті не вистачає азоту, то сміливо висівайте насіння вищезазначених сидератів. Ці рослини здатні накопичувати азот в кореневій системі, тому залишайте коріння цих сидератів в землі, не перекопуйте, а тільки викошуйте верхню частину.

Сидерати види та опис: гірчиця, люпин, люцерна

Більшість рослин-сидератів знижують кислотність (рН) ґрунту. Але якщо у вас занадто бідні засолені ґрунти, то використовують як сидерат гречку, вона підіймає кислотність. Жито овес і ячмінь підвищують вміст калію.

Сумісність сидератів та городніх рослин

До вибору сидеральних культур потрібно підходити вдумливо. Дуже багато залежить від ваших цілей і завдань щодо поліпшення ґрунту, умов вирощування, чергування культур, вологості, опадів на інших чинників:

 • Якщо ви сієте сидерати перед посадкою культурних рослин, не можна висаджувати ті, які належать одному сімейству, щоб не відбувалося накопичення хвороботворних патогенів та шкідників.
 • Не можна сіяти хрестоцвіті сидерати перед посадкою городніх хрестоцвітних, наприклад, гірчицю перед висадкою капусти або редиски.
 • Злакові сидерати не висівають перед культурними злаками, бобові – перед бобовими (квасолею, горохом).
 • Винятком є ​​фацелія – ​​у неї немає родинних видів, серед городніх і садових рослин в Україні.

Базові поради з агротехніки сидератів

При низькій вологості ґрунту, при відсутності опадів, для посіву вибирайте сидеральні рослини з дрібним насінням, йому потрібно менше вологи для проростання. Або будьте готові поливати місця посіву.

При вирощуванні сидератів, ґрунт поліпшується поступово. Ні очікуйте ані в перший, ані навіть у другий рік посіву «зелених добрив» суперрезультатів. Але чим раніше ви почнете покращувати землю, тим більш родючою буде ваша ділянка. Питання, коли перекопувати сидерати вирішується так:

 • Всі сидерати прибирають до визрівання насіння, щоб уникнути самосіву.
 • На легких ґрунтах прибирають зелену масу раніше, до того, як вона стане грубою, так вона швидше перепріє.
 • На важких – груба органіка буде швидше бонусом, земля стане більш пухкою.
 • Насіння сидератів сіють густо, майже так само, як газон.
 • Використовуйте сівалку для рівномірного посіву сидератів. Це прискорить процес і заощадить насіння.

Сидерати – проміжні культури, які застосовують при сівозміні. Садівники – це народ, який може сильно захоплюватися і, найчастіше, просто механічно дотримується порад «глянцевих» популярних видань. Помітні результати виходять не відразу. Мало один раз посіяти сидерати, це потрібно робити регулярно.