Barbie Sale
0

Часник озимий: правильна осіння посадка для раннього врожаю, відмінності від ярого

Посадка озимого часнику восени – щорічне завдання городників наприкінці сезону. Популярність цієї рослини з кожним роком тільки зростає, про її користь та смакові якості ледь не легенди складають. А нові сучасні сорти, з великими зубцями, відмінними смаком, стійкі до умов вирощування та прості у догляді – стимулюють садівників відвести для посадки часнику ще більше грядок, скуштувати різні сорти.

Якщо посадити часник під зиму правильно, то можна і хороший урожай отримати і звільнити такий цінний час навесні. Озимий часник вже благополучно ростиме, поки ви займатимете іншими рослинами на початку нового сезону.

Щоб отримати гарний урожай, потрібно, в першу чергу, підібрати посадковий матеріал правильно.

У чому різниця між озимим та ярим часником?

Для посадки восени дуже важливо купити саме озимий сортовий часник. І не переплутати його з ярим, який висаджують навесні. Що буде, якщо посадити ярий посадковий матеріал? Він просто вимерзне, загине. Придбали обидва види та переплутали цибулини чи втратили ярлички з назвою сортів? Нічого страшного, ви легко відрізните озимий від ярого. Озимий часник виглядає інакше. Зубці великі, по 5-8 штук у головці та розташовані навколо квітконоса. Тобто один ряд великих зубців щільно прилягають до обрізаної «палички», що стирчить з середини головки. У ярого часнику зубці дрібніші, розташовані у 2-3 ряди і центральної палички у нього немає. Так ви можете відрізнити часник у більшості випадків. Але є виняток – ярий сорт Гулівер, він дає стрілку і за будовою нагадує озимі сорти. Тому, звичайно, краще купити фірмовий посадковий матеріал у професійному магазині, щоб потім не ворожити на «кавовій гущі» який часник у вас і коли його садити. Яскрава Клумба пропонує близько 20 урожайних сортів.

Який озимий часник кращий? Різні сорти відрізняються термінами дозрівання, стійкістю до хвороб, смаковими якостями, особливостями вирощування – вибирайте у каталозі за описами. Любаша – сорт з великими головками, Софіївський – середньостиглий сорт з гострим смаком, Морадо – відрізняється особливою стійкістю до умов вирощування, Месідром – особливо невибагливість до ґрунтів, Гермідор – сорт з красивими фіолетовими лусками, Кледор – сорт з кремово-рожевим забарвленням м'якоті та ін.

Посадка озимого часнику: коли, де і як садити?

Коли садити? Озимий часник висаджують восени. Терміни посадки визначають виходячи із завдання. Точної дати немає. Посадку недарма називають підзимовою. Після того, як зубчики потрапили в землю – має пройти 2-3 тижні, щоб вони укоренилися до перших значних морозів. Але вже має бути досить прохолодна погода, щоб надземна частина не пішла в активний ріст.

Що буде, якщо зубчики не встигнуть укорінитися? Ваші посадки просто замерзнуть взимку з низки причин. Що, якщо зробити посадку озимого часнику зарано, і він відростить повноцінні зелені пагони? З настанням зими вони замерзнуть. Рослина може і не загинути, але її сили будуть витрачені дарма, і велика голівка вже не зросте. Якщо часник проросте трохи – нічого страшного. Тому, орієнтуйтеся за погодою та за прогнозом. Посадку роблять у період, коли денні температури вже не піднімаються вище за +7-10°C, бувають легкі заморозки, але земля ще м'яка. Зазвичай, з кінця вересня та впродовж жовтня, але може бути й листопад.

Де садити озимий часник? Ця рослина любить сонячні грядки, що добре прогріваються. У напівтіні можна посадити зубці тільки для того, щоб їсти ранній молодий часничок, великі головки не виростуть при нестачі освітленості.

Ґрунт. Для посадки під зиму грядки готують заздалегідь. Земля має бути пухкою, добре дренованою. Як і більшість цибулинних рослин, часник не виносить застою води. Найкращий ґрунт – нейтральний і слабокислий, на сильно кислих – часник росте погано. Прекрасно підійдуть окультурені супіски та легкі суглинки.

Підготовка місця для посадки. Добре перекопайте ділянку, очистіть від бур'янів, додайте садовий компост, золу, калійно-фосфорні добрива. на 1 кв. м – приблизно відро компосту та 30-50 г комплексного добрива або 30 г суперфосфату + 20 г сульфату калію. При посадці озимого часнику не можна вносити ніякі азотні добрива, включаючи гній та будь-яку свіжу органіку. Це призводить до неправильного розвитку та хвороб, ураження шкідниками. Перегній вносять лише під попередню культуру, яка росла на цій грядці навесні та влітку.

Попередники часнику, після чого можна садити озимі сорти? Краще використовувати грядки після певних культур, які не мають загальних хвороб та шкідників із часником. Можна посадити після гарбузових (кабачків, лагенарії, гарбуза, кавунів, динь), бобових (квасоля, боби, конюшина, соя), пасльонових (томати, фізаліс, перець, баклажани). Небажано, але можна при необхідності, робити посадку після коренеплодів (картопля, морква, буряк, пастернак, коренева петрушка, селера), ці культури прибирають пізно, і вони виносять із землі ті ж елементи харчування, які потрібні часнику. Не можна садити після цибулі. Добре росте озимий часник після та поруч із полуницею та суницею. Часто зубці висаджують прямо по ягідниках. Садити часник на тому самому місці рекомендуємо не раніше, ніж через 2-3 сезони.

Якщо ці умови дотриматись складно, висівайте після попередніх культур – рослини сидерати. Наприклад, у серпні та на початку вересня після збирання ранніх культур – посійте гірчицю. За місяць-півтора вона виросте і її можна буде закласти в землю за 1-2 тижні до посадки часнику озимого. Про те, як використовувати сидерати для покращення ґрунту – у нашому Блозі. Сидерати перед посадкою озимого часнику бажано висівати за найменшої нагоди, після будь-яких попередників.

Часник посадка, фото

Підготовка озимого часнику до посадки:

  • Посадковий матеріал має бути здоровим від надійних виробників. Одна хвора цибулина потім загубить всю грядку. Рослини не будуть нормально розвиватися, а скромний урожай погано зберігатиметься.
  • Як зберігати озимий часник до посадки? Головки до осені зберігайте цілими, зубки відокремлюють безпосередньо перед посадкою. Інакше нижня частина зубця з якої росте коріння – підсохне і процес укорінення буде недостатньо активним для озимої посадки. Одночасно дивіться, щоб частина відмерлого денця цибулини не залишилася на зубці. Поки головки зберігаються, денце захищає зубці від невчасного проростання, як пробка. Але при посадці частина денця, що залишилася на зубці, заважатиме проростанню.
  • Зубці озимого часнику перед посадкою бажано обробити протруйником. Фірмовий посадковий матеріал – гарантовано здоровий, та обробка захистить зубці від патогенних мікроорганізмів у ґрунті. А аматорський посадочний матеріал потрібно обробити, щоб не принести на свою землю чужі хвороби та шкідників.

Як садити часник під зиму? Розпушіть підготовлену ділянку. Не варто з силою втискати зубці у тверду землю, щоб не пошкодити їх. Глибина посадки – від 5 см, приблизно на 3 висоти зубця. Схема посадки озимого часнику між зубцями в ряду від 15 см, між рядами – від 25 см. Поливати грядки після посадки – не потрібно, осінніх дощів та вологи у ґрунт буде достатньо для вкорінення. Звісно, ​​якщо осінь аномально суха, перед посадкою землю потрібно добре полити, щоб вона була нормально вологою.

Що робити з озимим часником навесні?

Навесні, при настанні стабільно плюсових температур злегка розпушують, добре поливають і вносять комплекс добрив зі значним вмістом азоту. Наприклад, 1 ст. ложка сечовини на 10 л води і поливають часник по вологому ґрунту. Це дасть активний старт росту листя. Через 3-4 тижні – вносять підживлення нітроамофоскою. Або використовують спеціально добриво для часнику. Проводьте профілактичні обробки спеціальними препаратами, наприклад, Рятівник для часнику. Докладніше про те, як вирощувати часник – в окремій статті. Про те, коли викопувати та зберігати озимий часник – читайте у Блозі.

Виростити свій добрий озимий часник досить просто, з цим впорається навіть новачок-городник. Дотримуйтесь наших порад, спробуйте нові сорти часнику, експериментуйте.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити