123123
0

Кладоспоріоз або бура плямистість: томати та огірки під загрозою – ознаки, лікування, стійкі сорти

Кладоспоріоз – небезпечне, шкідливе і, на жаль, поширене захворювання овочевих рослин. Інша назва – бура або оливкова плямистість. У середині літа помідори і огірки стають особливо схильні до цього захворювання. Цю проблему обговорюють садівники з середини літа щосезону. Як її вирішувати?

Що таке кладоспоріоз томатів та огірків? Це грибкове захворювання, яке вражає листя помідорів та інших пасльонових, огірків, кабачків та інших городніх рослин. Воно проявляється як на рослинах відкритого ґрунту, так і в теплицях. Позбутися бурої плямистості досить складно. Збудники кладоспоріозу здатні зберігатися в ґрунті та на рослинних залишках протягом тривалого часу – як при посусі, так і при сильних морозах. Інфікування відбувається з вітром, від бризок води, частинок землі, садовим інструментом, робочим взуттям, саджанців із чужого саду – практично з будь-якого джерела, спори грибка легкі та переміщуються вітром як пил.

 

Коли та як проявляється кладоспоріоз – основні ознаки, опис

Успішна боротьба з оливковою плямистістю починається з того, що ви можете вчасно ідентифікувати початок хвороби. Особливо це важливо для тепличного вирощування.

 • При підвищеній вологості та температурі +22-25°С – грибкові конідії починають активно розвиватися. Зазвичай поширення хвороб починається з червня-липня. Саме тоді з'являються перші ознаки ураження.
 • На листі помідорів, огірків, кабачків, перцю, гарбуза, баклажанів та інших рослин з'являються спочатку білувато-жовті невеликі плями. Найчастіше – зі зворотного боку листа. Потім вони збільшуються у розмірах, стають сірувато-бурими, зливаються у великі. Місця ураження висихають і кришаться. Поверхня листа стає неоднорідною, місцями – ущільнюється, стає нехарактерно бархатистою.
 • Бура плямистість поширюється швидко. Важливо знати, що один хворий кущ помідорів або огірків може швидко заразити всю плантацію. У теплицях інфекція поширюється особливо швидко.
 • Якщо ви вже бачите явні ознаки ураження – лікування потрібно починати негайно. Не чекайте, саме не пройде.
 • Найкращим методом боротьби з кладоспоріозом буде своєчасна профілактика.

Шкода бурої плямистості

 • На першій стадії з внутрішньої сторони листка з'являються невеликі жовто-зелені крапки. Коли вони з'явилися вже на зовнішній стороні, у вигляді явних плям – це вже друга стадія. Зазвичай це відбувається в період активного росту розсади після посадки в грядки, формування плодових кистей і активного цвітіння. Зрештою, квіт обсипається, зав'язь – не розвивається. Рослини показують загальну затримку росту та формування плодів. Звичайно, хорошого та якісного врожаю від таких кущів чекати не доводиться.
 • Далі, припиняється нормальне надходження у стебла та коріння поживних речовин. Пошкоджене листя не може нормально фотосинтезувати, а плоди накопичувати цукри, втрачають смак і вигляд.
 • Потім листя повністю скручується, усихає і опадає. Плоди набувають бурого відтінку, покриваються гниллю, стають непридатним навіть для переробки.

 

Як захистити огірки, томати та перець від кладоспоріозу – способи профілактики

Найкращий метод – профілактика. Якщо проводити обробки вчасно та дотримуватись правил агротехніки, то вам не доведеться використовувати сильні препарати для того, щоб врятувати врожай.

Основні агротехнічні способи профілактики бурої плямистості

Сприятливі умови для розсади та дорослих рослин

 • Регулювання вологості у теплиці та місцях вирощування розсади. Провітрюйте, уникайте перезволоження ґрунту.
 • Оптимізація температури повітря. При необхідності притіняйте теплиці та посадки у відкритому ґрунті. Використовуйте агроволокно та затіняючи сітки. Намагайтеся, щоб температура не піднімалася вище +25°С.
 • Очищення та дезінфекція теплиць. Як позбутися кладоспоріозу в теплиці? Ретельно прибирайте рослинні залишки, обробіть каркас та конструкцію спеціальними складами з осені та навесні, обкурюйте сірчаними шашками та ін.
 • Посадка стійких до кладоспоріозу сортів та гібридів. Найбільш стійкі, як правило, сучасні гібриди F1.
 • Пасинкування та видалення листя. Кущі не мають бути надто загущені. Пасинкуйте кущі, щоб крона добре провітрювалася. Забирайте нижнє листя, яке торкається землі. Періодично оглядайте рослини і обрізайте хворе листя. Дезінфікуєте садовий інструмент, як секатори, так і чоботи, граблі та ін.

Щоб мінімізувати ризик виникнення та розвитку захворювання на оливкову плямистість, залишайте між кущами достатньо місця для провітрювання, щоб вологе повітря не застоювалося, а після дощів і рясної роси кущі швидко просихали. У міжряддях – щонайменше 70 см.

Не поспішайте з посадкою розсади, земля має добре прогрітися, інакше ослаблені холодом рослини будуть кволі і особливо схильними до захворювань.

Як правильно пересадити розсаду томатів у грядки – читайте у статті.

Починайте підживлення після 2 тижнів після посадки, але не раніше, дайте рослинам адаптуватися.

Як уникнути типових помилок під час вирощування томатів – розповідають наші експерти.

 

Дотримуйтесь режиму поливів, використовуйте теплу воду +20-22°С, не можна поливати помідори крижаною водою зі свердловини. Робіть глибокий полив раз на 4-5 днів, поверхневі поливи призведуть до розвитку захворювань. Не використовуйте дощування, поливайте лише під корінь. Ідеально, якщо у вас буде краплинний полив.

Хороший ефект дає мульчування грядок, знижує температуру ґрунту, мінімізує попадання частинок землі із збудниками хвороб на листя. Цей метод добре допомагає і як профілактика фітофторозу.

Як відрізнити кладоспоріоз від фітофторозу?

Фітофтороз і бура плямистість відрізняються як за проявами, так і за швидкістю поширення. При кладоспоріозі плями з'являються поступово по всій поверхні листа. При фітофторозі бурі вологі плями з'являються спочатку по краю листя, а потім і на стовбурах.

Оливкова плямистість без лікування повністю загубить кущі за 20-30 днів. Фітофтороз – поширюється буквально зі швидкістю пожежі та за тиждень усі рослини загинуть.

Буру плямистість можна успішно вилікувати за допомогою садових препаратів, якщо вчасно помітити ознаки захворювання. На ранніх стадіях можна використовувати біопрепарати. Ефективні заходи проти фітофторозу – скоріше профілактика. Садові препарати можуть значно уповільнити його розвиток, але повністю вилікувати кущі, що захворіли, практично неможливо. А біопрепарати для лікування взагалі безсилі.

Докладно про те, як врятувати помідори та пасльонові від фітофторозу – фахівці розповідають у статті.

 

Біопрепарати для профілактики бурої плямистості

Обробки вважаються профілактичним та щадним методом захисту. У більшості основа біопрепаратів – живі мікроорганізми, які здатні протистояти грибковим патогенам, пригнічувати їх розвиток.

Ви можете застосовувати такі засоби як Фітоспорин, Триходермін, ФітоДоктор та ін. Після обприскування грибки кладоспоріозу перестають розвиватися, інфікування сусідніх рослин сповільнюється або припиняється. Це залежить від погодних умов та того, наскільки вчасно та правильно ви використовуєте біопрепарати.

Коли час братися за обприскувач? Бажано зробити обробку перед або одразу після посадки, потім повторювати за інструкцією. Безпечно застосовувати такі препарати й в період дозрівання та збирання врожаю.

 

Народні засоби проти бурої плямистості

Ці методи, як і біопрепарати – профілактичні та вилікувати сильне ураження просто не у змозі. Проте, пригальмувати розвиток кладоспоріозу – здатні. Але вони нічого не гарантують. Якщо ви професіонал і хочете планувати врожай, його високу якість і зберігати його довго, рекомендуємо застосовувати спеціальні садові фунгіциди.

 • Розчин йоду. На 20 л води додають 30 крапель аптечного йоду і ретельно обприскують листя, особливо уважно – нижню сторону.
 • Молочна сироватка. Для обробки змішують 1 частину кисломолочної сироватки та 20 частин води. Наприклад, 200 мл сироватки на 4 л води.
 • Настій часнику. Для цього візьміть 500 г свіжих стрілок часнику або 2-3 головки, подрібніть, додайте 10 л води, дайте настоятися протягом доби.
 • Марганцівка. Світлий розчин марганцівки розпорошують по листі рано-вранці або пізно ввечері. Важливо, розчин має бути слабким, інакше є ризик опіку листя.
 

Як боротися з кладоспоріозом на томатах та огірках – лікування бурої плямистості, найкращі препарати

Чим обробити, якщо бура плямистість явно виражена? Спеціальними фунгіцидами. Це найефективніша і найнадійніша група фунгіцидів. При правильному застосуванні, вони безпечні та надійно захищають ваші рослини та врожай. Хвороба може проявитись вже на розсаді, і щоб вилікувати помідори, огірки, перець – потрібно застосовувати якісні хімічні фунгіциди проти кладоспоріозу.

Препарати проти кладоспоріозу бурої плямистості

Коли погода сприяє швидкому поширенню хвороби на помідорах, перцях, огірках – хімічні препарати ефективно захистять та вилікують ваші рослини.

Дотримуйтесь чергування діючої речовини. Не перевищуйте кратність обробки, змінюйте препарати, якщо потрібно багаторазово повторювати обробки.

Як правильно користуватися фунгіцидами для здоров'я саду та високих урожаїв – наші фахівці детально розповідають у блозі.

 

 
 
 

Сорти та гібриди – стійкі до кладоспоріозу (бурої плямистості)

Ми вже розповідали про переваги різних сортів та гібридів томатів. Тому коротко нагадаємо, що найбільш стійкі до основних захворювань – саме гібриди томатів, гібриди огірків, перцю, баклажанів, кавунів, кабачків та ін.

Бура плямистість – хвороба небезпечна, і, на жаль, дуже поширена. Але перемогти кладоспоріоз можна – гарний догляд, сильні та здорові рослини, своєчасні обробки допоможуть вам збирати чудові та смачні врожаї!

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити