Barbie Sale
0

Як правильно пересадити розсаду томатів в грядки - 6 кроків до врожаю

Посадка розсади томатів – важливий етап вирощування. Ви вже виростили свою гарну розсаду, а тепер потрібно її підготувати і посадити так, щоб вона швидко пішла в ріст і сформувала якнайбільше плодів. Ароматні домашні помідори – найсмачніші та найкорисніші. Зірвати прямо куща теплий, нагрітий сонцем солодкий помідорчик – одне задоволення. У вас є улюблені сорти? Вибір насіння томатів зараз настільки великий, що навіть найвибагливіші городники можуть вибрати собі до душі. Як розібратися в різноманітті томатів та в чому переваги та відмінності сортів та гібридів – читайте у нашому блозі.

Як посадити розсаду помідорів – 6 кроків до врожаю

Від того, наскільки правильно і вчасно ви посадили розсаду помідорів, залежить майбутній урожай. Більшість помилок виникають – лише через незнання. Нічого складного у цьому немає. Просто будьте уважні і дотримуйтесь наших порад.

1. Коли висаджувати розсаду томатів

Найбільше питань про терміни посадки помідорів у відкритий ґрунт чи теплицю. Коли можна посадити розсаду у відкритий ґрунт, коли – під агроволокно? Коли вже можна у теплицю? Відповідь – при температурі ґрунту від +10-12°C та повітря не нижче +15-16°C вдень та 10-12°C уночі. Така температура мінімально комфортна для вкорінення, росту та розвитку розсади помідорів. А це означає, якщо ви можете забезпечити таку температуру у теплиці – починайте висаджувати. Якщо у відкритому ґрунті температури поки що нижче на кілька градусів – висаджуйте під укриття щільним агроволокном. Слідкуйте за прогнозом погоди, поки є загроза заморозків – утримайтеся від посадки. При зниженні температури нижче +5°C – розсада може не тільки перестати розвиватися і рости, а навіть загинути. Тож уважно стежте за прогнозом погоди. При необхідності додатково вкривайте розсаду помідорів, не лише у відкритому ґрунті, а й у теплиці. Зазвичай посадку розсади в грядки починають не раніше другої декади травня. Але рік на рік не схожий. Буває, що і наприкінці квітня вже дуже тепло, а буває, що нічні заморозки зберігаються до початку червня.

Рекомендація: температура ґрунту, зазвичай, така ж, як і води в найближчому до вас значному водоймищі. Температуру води у Дніпрі, наприклад, публікують сайти із прогнозом погоди. Якщо у вашому озері чи річці почали голосно квакати жаби – отже вода достатньо прогрілася. У них починаються шлюбні ігри, а у городників – посадка теплолюбної розсади помідорів.

2. Характеристики розсади томатів для посадки

  • Перше питання, яке ставлять новачки – яка має бути розсада помідорів перед посадкою? Якщо ви вирощували розсаду самі в торф'яних горщиках або пластикових стаканчиках, то оптимальний вік рослин для пересадки в ґрунт – від 45 до 65 днів, рахуючи від сходів. Це вже добре розвинені рослини з 4-6 справжнім листям. Розсаду томатів для посадки в стаканчиках із закритою кореневою системою можна придбати в садових центрах. Зазвичай, у продажу є хороші, надійні сорти. Контейнерна розсада – найкраща для посадки.
  • Якщо ви вирішили купити розсаду з відкритим коренем на ринку, будьте уважні. Вам потрібно точно дізнатися, як називається сорт і які у нього характеристики, високорослий кущ (індетермінантний) або низькорослий, штамбовий (детермінантний). Від цього залежатиме вибір місця та схема посадки. Високорослі сорти потребують обов'язкової підв'язки. Після того, як ви визначилися із сортом розсади, зверніть увагу на коріння. Воно має бути добре розвиненим, не сильно пошкодженим. Як не привабливо бачити на такій розсаді квіти й навіть зав'язь – уникайте такої покупки. Спочатку розсада має добре укоренитися після посадки і лише потім формувати плодові китиці. Інакше рослина буде слабкою, а врожай – невеликим.
  • Розсада кущових низькорослих сортів томатів на час посадки – міцна кремезна, високорослих – може бути більш витягнута, довга. Листя має бути здорове, насичено зелене, не бліде, не жовтувате, без плям.

3. Підготовка розсади томатів до посадки

До посадки зберігайте рослини у світлому затіненому місці. На повне сонце її виставляти не можна. Якщо у вас розсада помідорів із відкритим коренем, то постарайтеся висадити її якнайшвидше. У ситуації, коли вам потрібно пару діб зберігати розсаду – просто поставте її у воду так, щоб коріння та нижня частина стебла були занурені. Розсада в контейнерах до посадки чудово чекає стільки, скільки потрібно, головне регулярно поливайте її.

  • Гартування розсади

Як мінімум за 10-15 днів до посадки, кімнатну та тепличну розсаду починають гартувати. Мета – дати рослинам звикнути до сонячного світла, ультрафіолету та коливанням температури повітря. Для цього контейнери виносять на відкрите сонце або відчиняють вікна на 1-2 години. Через день – ще на кілька годин довше. І так до повного дня. Потім залишають розсаду на вулиці на вечір, а на ніч заносять у дім. Потім на ніч залишають. Так рослина звикає до нічних температур у відкритому ґрунті. Поливайте помірно, в дощ вкривайте рослини або вносьте до будинку, щоб не допустити перезволоження. Добре загартована розсада – з темно-зеленим щільним листям і міцним пружним стеблом.

  • Обробка стимуляторами

Щоб розсада краще перенесла загартування, рекомендуємо обробку фітостимуляторами Епін, Вимпел, Енерген та ін. Для кращого вкорінення, активного зростання кореневої системи обробіть розсаду стимуляторами коренеутворення, наприклад, Корневін.

  • Захист від хвороб та шкідників

Необхідний етап підготовки розсади томатів до посадки — захист від шкідників, таких як капустянка та ін. та від хвороб. Після пересадки рослини переживають стрес, тому стають схильними до захворювань. За кілька годин до посадки полийте контейнерну розсаду міксом системного фунгіциду та інсектициду. Розсаду з відкритим коренем поставте в розчин. Приготуйте такий мікс, наприклад, Актара + Фундазол, сюди можна додати Корневін.

4. Місце посадки

Грядки під помідори, як правило, готують заздалегідь, вирівнюють, розмічають лунки. Земля має бути пухкою, дренованою, помірно родючою, підійде окультурений супісок або суглинок. Перегній вносять восени під перекопування, навесні свіжу і напівперепрілу органіку вносити не варто. Весною вносять нітроамофоску або комплексні добрива. Томати – дуже теплолюбні рослини, тому їм потрібно багато сонця та тепла. Вибирайте для посадки сонячні та захищені від протягів ділянки.

5. Схема посадки

Тут в аматорів також багато запитань. Яка схема посадки помідорів у відкритий ґрунт? На якій відстані садити помідори у теплиці? Все залежить від того, який сорт томатів ви вирощуєте. Наприклад, низькорослі невеликі компактні кущі Брісколино F1 або Кібіц – можна посадити на відстані від 30 см, а великі кущі Торбей F1 від 50 см. Високорослі Де-Барао, при правильному пасинкуванні, можна посадити на відстані від 40 см, а широколистому кущу Волове Серце – потрібно трохи більше місця від 55 см.

Для високорослих сортів відразу передбачають можливість підв'язки, висаджують розсаду в один ряд уздовж шпалери або ставлять біля кожного куща кілочки між рядами від 70-80 см.

Низькорослі кущі можна висаджувати просто рядками, між якими залишають не менше 60 см. Є схема посадки здвоєних рядів, коли кущі висаджують двома стрічками в шаховому порядку, на відстані 40-50 см. Між рядами – від 80 см.

6. Посадка томатів

Що треба класти в лунку під час посадки томатів? Це питання одне з найпопулярніших. Коли хороші комплексні добрива були недоступні, в лунки кидали будь-що від яєчної шкаралупи до лушпиння цибулі. Толку від цього мало, м'яко кажучи. У кожну лунку краще покласти жменю садового компосту, трохи повного мінерального добрива, добре перемішати із землею та рясно полити водою. При посадці розсаду висаджують трохи глибше, ніж вона росла у контейнері. Якщо у вас рослини з відкритим коренем, то робіть посадку під саме листя. Перерослу витягнуту, занадто високу розсаду – укладають стовбуром у лунці під кутом, не вертикально. Особлива властивість помідорів – здатність утворювати додаткове коріння із зеленого стовбура. При заглибленій посадці виходить більш потужна коренева система.

Найкраща для посадки, звичайно, контейнерна розсада. Акуратно виймайте рослину разом із грудкою зі стаканчика, опускайте в лунки, присипте землею і полийте. Якщо ви вирощували розсаду в торф'яних горщиках, їх просто опускають у лунки. За такої посадки томати адаптуються і починають рости на новому місці дуже швидко, коріння у них не ушкоджується.

Про те, як вирощувати томати, доглядати за кущами протягом сезону в теплиці та відкритому ґрунті – читайте у блозі. Намагайтеся уникати типових помилок під час догляду. Надмірно не захоплюйтеся внесенням добрив, інакше помідори почнуть «жирувати», тобто нарощувати велике листя та масу пасинків за рахунок плодоношення. Але, і дефіциту підживлення уникайте, використовуйте спеціальні добрива для томатів та перцю. Вчасно проводьте профілактичні обробки від хвороб, щоб урожай був стабільним та смачним.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити