123123
0

Коли і як правильно садити квасолю: різні види – різні підходи

Стартує городньо-дачний сезон, і ви хочете бути на 100% готові до нього? Тоді заглянути в блог Яскрава Клумба було правильним рішенням. Сьогодні ми обговорюємо, як правильно садити квасолю. На перший погляд, досить проста тема, але зайвий раз проговорити всі нюанси посадки буде корисним не тільки для новачків, але і досвідчених дачників і городників. У статті ми розглянемо всі найпопулярніші види квасолі: визначимо коли та як садити квасолю у відкритий ґрунт навесні. Чи не лише у відкритий? 

Яку квасолю садити і навіщо?

Почнемо з того, що існують різні види квасолі. Культура має кілька класифікацій. Наприклад, за видом стебла, за кольором, за термінами дозрівання. Але основна - за формою плодів. Виділяють 3 основні види квасолі:

  • Зернова. Характеризується твердими, щільними плодами. Вирощується виключно для переробки зерен та вживання їх у їжу.

  • Спаржева. Її ще називають цукровою (справді солодкувата на смак). Вирощується для споживання безпосередньо в стручках, оскільки вони м'які.

  • Декоративна. Більшою мірою вирощується для прикраси ділянки чи дворика. Це дійсно красива ліана з великим листям і дуже привабливими квітами.

Звісно, найпопулярнішою в Україні є зернова. Її найчастіше й у досить великих масштабах вирощують як у звичайних городах, і на продаж у комерційних масштабах. Чим звичайна зернова квасоля відрізняється, наприклад, від спаржевої? Ми вже відповідали на це запитання у нашій попередній статті.

Посадка зернової квасолі

Від того коли садити квасолю на розсаду або безпосередньо у відкритий ґрунт, залежить майбутній урожай. Позаяк культура дуже вимоглива, їй потрібні тепло та довгий світловий день.

Отже, садимо квасолю навесні у відкритий ґрунт наприкінці квітня/початку травня, не раніше. Потрібно, щоб добре прогрівся ґрунт. На глибині половини багнета лопати має бути температура землі близько +13…+15ºC. У народі є прикмета щодо того, коли садити квасолю у відкритий ґрунт в Україні. Говорять, що ідеальний час для посадки зернової квасолі настає тоді, коли зацвітають каштани.

Врахуйте, що є різні сорти: кущова і кучерява квасоля (та що плететься). Перша висаджується приблизно на тиждень/півтора раніше. Загалом процес посадки поділяємо на такі етапи:

Підготовка насіння. Тут одразу варто відповісти на запитання, чи потрібно перед посадкою замочувати квасолю? Це не обов'язково, але бажано в тому випадку, якщо ви хочете, щоб ваші посадки скоріше зійшли. Зазвичай замочують за добу до посадки у звичайній теплій воді з додаванням марганцівки. Внаслідок цього зерна набухають. Безпосередньо перед зануренням у відкритий ґрунт деякі фахівці замочують посадковий матеріал буквально на 5 хвилин у розчині борної кислоти.

Підготовка ґрунту. Найбільш пріоритетною вважається відкрита для сонця ділянка зі звичайним чорноземом. Чим пухкіша і більш повітряна земля - тим краще. На глинистому ґрунті чекати ідеального врожаю не варто. Для підготовки ділянки використовують аміачну селітру або суперфосфат. До речі, квасоля відрізняється високим вмістом азоту, тому після неї на ділянці можете сміливо садити баштанні, капусту або будь-які коренеплоди. І навпаки, якщо раніше на ділянці вирощувалися бобові, то квасолю краще не висаджувати тут протягом мінімум 2-3 років.

Процес посадки. Ми вже знаємо, в якому місяці садити квасолю. Наразі справа практики. Зерна кущової квасолі занурюємо в ямки 5-10 см. Саме на такій глибині потрібно садити квасолю. Відстань між кущами - від 25 см. А між рядами - від 35 см. Якщо ви висаджуєте квасолю що в'ється, то всі інтервали множте на 1,5 і врахуйте, що надалі необхідно буде встановлювати опори. На одну ямку йдуть від 3 до 6 зерен. Полив за бажанням (дивимося на стан ґрунту). Потім слід поливати регулярно, якщо не йдуть дощі. Також потрібно буде прорідити і залишити найсильніші паростки.

Посадка спаржевої квасолі

З кожним роком все більше українців цікавляться, коли садити спаржеву квасолю у відкритий ґрунт насінням, оскільки вона набирає відчутної популярності. Як і у випадку із зерновою, терміни посадки - початок травня, середина травня. Приблизно так. Коли садити квасолю на розсаду? Десь за місяць до запланованого перенесення у відкритий ґрунт. А ось як садити квасолю спаржеву у відкритий ґрунт навесні - це вже інше питання.

Приділіть трохи уваги вибору сортів. Бажаєте компактну квасолю? Беріть Сонесту. Бажаєте якнайшвидше отримати врожай? Тоді вибирайте серед сортів Кропер Тіпі, Скуба та інших ранніх. В цілому ж посадка поділяється на такі етапи:

Підготовка насіння. Фахівці рекомендують пророщувати посадковий матеріал за день до імовірної посадки. Як і у варіанті із зерновою квасолею, просто залишаємо насіння в розчині марганцівки, а потім трохи набряклі насінини висаджуємо. Якщо не хочете зайвого клопоту - довіряйте перевіреним магазинам, адже важливо не тільки як саджати насіння квасолі спаржевої, але і якої якості воно буде.

Підготовка ґрунту. Для спаржевої квасолі важливо, щоб ділянка не сильно продувалася протягами і була сонячною. Необхідно внести органічні добрива заздалегідь. Приготовлений у домашніх умовах садовий компост буде цілком слушним варіантом. Важливо, щоб ділянка була не окупована бур'янами. Іноді доводиться застосовувати препарати від бур'янів. Саджаємо квасолю навесні у відкритий ґрунт лише за умови, що земля не кисла. У надто кислому ґрунті спаржева квасоля зростатиме дуже погано.

Процес посадки. Ми визначилися, коли садити спаржеву квасолю, тож переходимо до найцікавішого. Робимо неглибокі ямки (до 10 см). В них занурюємо посадковий матеріал у кількості 3-4 прим. Інтервали між лунками складають 20-30 см. Присипаємо поглиблення землею так, щоб насіння повністю покрилося, і трохи ущільнюємо землю. Після цього бажано забезпечити полив. І надалі (якщо дощі відсутні) поливати щотижня-півтора.

Посадка декоративної квасолі

Ми вже знаємо, як садити квасолю стручкову та спаржеву. А як і коли можна садити декоративну квасолю? Треба сказати, що вирощувати її з однаковим успіхом можна 2 способами: насінням у відкритий ґрунт (точно так, як садити стручкову квасолю у відкритий ґрунт) або насінням на розсаду.

Розсадний спосіб дозволяє отримати декоративні рослини трохи раніше. Але вирощувати відразу в ґрунті краще, оскільки декоративна квасоля не дуже вітає пересадку. Вона може отримати стрес, сповільнитись у зростанні або взагалі загинути при перенесенні з горщика на ділянку. І тоді всі старання зійдуть нанівець.

Що стосується агротехніки, то декоративна квасоля потребує приблизно тих же процесів, що й розсада стручкової квасолі. Коли садити? Теж усе аналогічно - початок травня приблизно. Не будемо повторюватися, тому коротко про головне:

Підготовка насіння. За вже знайомою схемою замочуємо на добу. В результаті цієї процедури трохи розм'якшиться оболонка, що сприятиме легшій появі зростання.

Підготовка ґрунту. В основному все ідентично розглянутим вище двом варіантам. Єдине слід уточнити, що декоративну квасолю висаджуємо обов'язково біля огорожі. Ну або робимо спеціальну опору (можна використовувати арку для плетистих рослин), щоб вийшло максимально естетично. Ділянку бажано попередньо перекопати, щоб вона була чистою від бур'янів і рівною. Хороша ідея - внести перегній чи вже згаданий компост. Достатньо буде 1 відра органіки на 1 квадрат.

Процес посадки. Глибина лунок становить від 5 см до 10 см. У кожну ямку кидаємо трохи більше 2 насінин. Обов'язково поливаємо одразу ж. Інтервали визначаються індивідуально. Можна зробити густу посадку (10-15 см відстань між кущами), щоб отримати повноцінний зелений килим. Це альтернатива вертикальному озелененню. Але врахуйте, що чим густішим буде посадка, тим слабшою буде ліана. Декоративна квасоля швидко збільшує кореневу систему. Треба буде вносити багато підживлень. Добре, що можна вибрати якісні препарати для городу з впевненістю в успішному результаті.

Підсумки. Ми детально розглянули, як садити квасолю на городі чи у дворі - для вживання в їжу чи просто для краси. Вибирайте самі, що вам подобається більше: спаржева, декоративна або квасоля зернова.

Коли садити в ґрунт і що - вирішуєте лише ви, але й результат на 100% залежить від ваших рішень. Ну і не забувайте про наші корисні статті, з яких ви дізнаєтеся, як правильно зберігати квасолю, щоб не завелися жучки, і багато всього цікавого. Бажаємо вдалого сезону!

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити