Barbie Sale
0

Садовий компост - це просто: як зробити органічне добриво з дачних відходів, способи компостування

Компост – одне з кращих органічних добрив. Додавання компосту в садовий ґрунт, мульчування, підживлення – один з кращих способів поліпшення родючості, якості садової землі. І ви можете самі зробити прекрасний компост на своїй ділянці. А заодно і вирішити пару садових проблем – куди дівати масу рослинних залишків і регулярне придбання органічних добрив та мульчі.

Компост садовий, правильне компостування дачних відходів

Щороку з весни до осені в саду накопичується маса рослинних залишків. Куди їх дівати? Іноді, початківці садівники, не знають або з якихось причин уникають процесу компостування в саду. І їм доводиться постійно прибирати з ділянки скошену траву, вирвані бур'яни, опале листя, обрізані пагони трав'янистих рослин, дрібні гілки тощо – вивозити з ділянки та оплачувати вивіз сміття.

Важливо! Пам'ятайте спалювати опале листя, суху траву та інші рослинні відходи заборонено, згідно із законодавством України. Це забруднює навколишнє середовище шкідливими речовинами, і завдає шкоди вашому здоров'ю. Будьте відповідальними утилізуйте дачні відходи правильно!

Якщо ви освоїте приготування компосту, то перетворите витрати – в доходи, а масу рослинних відходів – в прекрасне добриво, заощадите і на вивезенні сміття, і на покупці дорогих підживлень.

Компостування – це спосіб перероблення зеленої маси та інших компонентів, природним чином, за допомогою живих мікроорганізмів, які розкладають їх. Готовий компост – виглядає як пухка земля, структурована, чорна і яка приємно пахне лісовою підстилкою.

Чим компост відрізняється від перегною? Це питання аматори задають частіше за інші при розв'язанні проблеми утилізації органічних відходів. Різниця в тому, що компост роблять в основному з рослинних залишків, а перегній – із посліду тварин, екскрементів, гною. А спільного у компосту і перегною те, що це повністю перегнилі, перепрілі органічні залишки. Вони виглядають як добре структурований, розсипчастий, однорідний субстрат, який приємно пахне свіжою вологою землею.

Садовий компост на дачі: як зробити своїми руками

У профільній літературі описано багато способів приготування правильного компосту. Звичайно, промислове виробництво максимально забезпечує всі необхідні умови. Але, і у своєму саду ви теж отримаєте хороший результат і цінне органічне добриво.

Компостування – це аеробний процес розкладання рослинних відходів мікроорганізмами. Для цього необхідні:

  • Доступ, до складованої зеленої маси – повітря (кисню).
  • Можливість підтримувати досить високий рівень вологості.
  • Підтримка внутрішнього біологічного тепла.
  • Мікроорганізми, які розкладають органіку до стану повністю дозрілого компосту.

Від усіх перерахованих вище факторів залежить швидкість процесу розкладання органіки, роботи мікроорганізмів. Але навіть, якщо у вас в саду будуть не найідеальніші умови – у вас точно вийде хороший компост. Зазвичай його можна отримувати за 2-3 сезони. Далі ми розповімо, як прискорити дозрівання і навіть зробити швидкий компост.

Процес активного перепрівання йде при +50°C і вище, волога зелена маса ущільнюється і розігрівається природним шляхом. У цей період бактерії та мікроорганізми працюють особливо активно. В процесі перепрівання відбувається розкладання целюлози, насіння бур'янів, знезараження збудників хвороб, шкідників тощо.

Ємність для компосту і місце для компостування в саду

Щоб приготувати хороший компост своїми руками вам потрібно виділити для цього місце в саду. Вам знадобиться ділянка розміром від 1,5 м в ширину і до 2-3 в довжину, може бути більше або менше. Це залежить від способу компостування, який ви виберете. Місце має бути тепле, затишне, в господарській частині саду в м'якій мереживній тіні.

Найпростіший спосіб організувати місце для компостування – неглибока компостна яма або просто бурт, тобто правильно сформована купа.

Найчастіше можна зустріти ящик для компосту, зроблений своїми руками. Найбільш сучасний і зручний контейнер для компостування – пластиковий компостер. Це великий пластиковий ящик з кришкою, прямокутний, округлий або пірамідальний, зі спеціальними щілинами для провітрювання і доступу повітря в масі, яка перепріває. Таке місце компостування виглядає естетично. Зазвичай, передня стінка пластикової ємності компостера легко розбирається, щоб простіше було вибрати готовий компост.

Що можна класти в компост?

У кожного досвідченого садівника свій рецепт правильного домашнього компосту. Рослинні залишки закладаються в компостер у міру накопичення шарами. Його додатково поливають, щоб не пересихав. Свіжа трава досить швидко осідає і зменшується в обсязі приблизно на 60% висоти. Тому, якщо свіжа трава вже вивалюється з компостера – не хвилюйтеся, за пару днів вона зменшиться в обсязі. І звільнить місце для наступної порції рослинних залишків.

Що можна класти в компост? В першу чергу в хід йдуть – бур'яни, сіно, скошена трава, опале листя, бадилля овочевих рослин, стебла квітів та декоративних трав'янистих багаторічників, падалиця, яблука та інші фруктові залишки, виполоті бур'яни, солома, дрібна тріска, подрібнені дрібні гілки, тирса, харчові відходи, обрізки овочів та ін. В помірній кількості можна додавати яєчну шкаралупу, гній, екскременти, рекомендуємо злегка пересипати їх землею, а потім накривати новим шаром рослинних відходів. Якщо є водорості та мул після очищення водойм – можна теж додавати їх в компост.

Швидкість і якість руйнування патогенів та насіння рослин залежить від температури та інших умов перепрівання. В аматорських умовах процес повного розкладання може зайняти до 3 років.

Важливо: вважається, що бур'яни з насінням не варто кидати в компост, якщо ви плануєте використовувати його напівперепрілим для мульчування, наприклад. Картоплиння, листя помідорів, уражені хворобами огірки, в такому випадку – теж краще в компост не кидати. Явно хворі рослини, бажано не використовувати.

Що не можна класти в компост? Уникайте класти в компост залишки м'ясних і молочних продуктів, жирів, кістки та ін. І звичайно, в компості немає місця будь-якому неорганічному сміттю.

Способи приготування компосту

Як зробити компост? Тут ми розповімо про основні способи правильного компостування рослинних залишків у найдоступніших умовах. Ідеально, якщо «зелені» відходи в компостері чергуються шарами з «коричневими» – подрібненими деревними залишками, корою, тирсою, дрібними гілками, хвоєю, невеликою кількістю землі, гною, торфу та ін. Важливо підтримувати помірно вологе середовище для активного перепрівання. Поливайте вміст компостера у міру потреби. Восени й взимку компост перепріває повільно, активний процес йде при плюсових температурах.

Можна зробити компост з листя прямо на грядці або з трави в мішках. Буквально за сезон виходить легкий м'який компост, який багато хто любить додавати в субстрат для розсади. Розстеліть плівку, складіть траву або листя щільною купою або буртом, присипте землею, і накрийте зверху плівкою, боки – відкриті для доступу повітря.

Для повноцінного процесу компостування зручно мати три компостери або ящика. Для чого? Не хвилюйтеся. Почати ви можете з однієї ємності. У неї збирають зелені відходи протягом одного сезону. Навесні наступного року в нижній частині купи буде готова певна кількість компосту з рослин, які ви заклали першими. Щоб її дістати й використовувати, потрібно перекидати верхню частину в сторону і дістати компост. Ось для цього вам знадобиться другий ящик – в ньому напівперепрілі залишки стануть хорошим компостом вже восени. А третій ящик – ви будете набивати новою порцією бур'янів та трави. Отже, в одному ящику – готовий компост. у другому – напівготовий, в третьому – свіжа зелень. Але багато садівників, успішно розміщують всі три фази дозрівання компосту в одній видовженій компостній купі.

Швидкий компост: препарати-прискорювачі процесу компостування

Як швидко зробити компост? Допоможуть біопрепарати – біодеструктори. З їх допомогою дозрівання компосту можна прискорити в кілька разів. Препарати для компосту містять корисні бактерії, ензими, ферменти. Можна використовувати популярні засоби – так звані Ем-препарати, Байкал для компосту, робити вермі-компост з використанням спеціальних черв'яків. В каталозі – широкий вибір «прискорювачів» дозрівання компосту.

Основне призначення всіх видів біодеструкторів – розкладати різні види органіки. Одна група препаратів орієнтована на переробку гною і фекалій. Інша – для прискорення приготування компосту з рослинних залишків.

Наскільки біопрепарати прискорюють процес компостування? При звичайному процесі розкладання, хороший компост виходить за 2-3 сезони. За допомогою препаратів БіоМастер та Каліус для компостування – можна отримати відмінний компост за 1 сезон. Великої міри розкладання можна досягти вже на 3-4 місяці. У складі препаратів – ферменти, бактерії та ін. Форма препаратів-прискорювачів – в порошку, концентратах, гранулах, таблетованій формі та ін. Якщо при закладці компосту ви внесли значну частку гною і фекалій – чергуйте засоби для компостування з препаратами для вигрібних ям – Біомастер або Каліус для Приватного сектора.

Як працюють прискорювачі компостування, біодеструктори:

  • Робоча температура препаратів для компостування +3°C до +30°C.
  • Обсяг маси для компостування значно і швидко зменшується під дією препаратів.
  • Засоби для компостування нейтралізують неприємні запахи.
  • Препарати дуже ефективні та економні – одне пакування допоможе швидко зробити компост з 2-3 м3 органічних залишків.
  • Всього один пакетик здатний впоратися з сотнями кілограмів «зелені».
  • Залишки розчину – гарне добриво для садового ґрунту.

Компост прекрасне садове добриво. Додавайте готовий компост в лунки для посадки томатів, огірків, перців, при підготовці місця посадки полуниці та декоративних багаторічників. На відміну від гною та перегною, цибулинні рослини добре реагують на внесення компосту. Напівперепрілий компост використовують для мульчування саду, пристовбурних кіл плодових дерев і ягідних кущів та ін.

Грамотна утилізація дачних відходів, перетворює їх справжні «доходи» у вигляді органічного добрива, без шкоди навколишньому середовищу й здоров’ю.

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити