Barbie Sale
0

Троянди: правильна обрізка - види та способи, вибір инструмента та терміни

Правильна обрізка троянд – важливий етап догляду за розарієм. Троянди будуть цвісти щорічно, тривало та максимально пишно – лише за умови, що садівник уміє обрізати кущі вчасно та грамотно. Практично в будь-якому саду вирощують хоча б кілька кущів троянд, навіть якщо власники відають перевагу не квітникам, а городнім рослинам та плодовому саду. Навіть найпрактичніший фермер має у своєму саду хоча б один кущ старовинних сортів чи шипшини. Адже неможливо встояти перед їхньою красою та чарівністю. Тому, вміння правильно обрізати троянди стане у нагоді кожному садівникові. Це лише на перший погляд, процес видається складним. Насправді потрібно просто навчитися розуміти навіщо трояндам потрібна обрізка і робити її вчасно. Варто один раз розібратися в тонкощах цього етапу догляду і надалі це займатиме у вас мінімум часу, а троянди будуть радувати пишним та довгим цвітінням. Основна мета обрізки – забезпечити здоров'я та рясне цвітіння куща, оновлення, зростання нових пагонів, формування гарної крони. У каталозі Яскрава Клумба – можна вибрати саджанці троянд усіх популярних груп від мініатюрних патіо та бордюрних до паркових шрабів, англійських та плетистих. Обрізка різних груп троянд має свої особливості та відмінності.

Важливо: в обрізці троянд немає дрібниць. Королева квітів дуже вимоглива до догляду, а без правильної обрізки – на хороше цвітіння годі й чекати.

Технологія обрізки: як робити правильний зріз та як вибрати інструмент

Перш ніж вникати в особливості обрізки троянд різних груп, потрібно розібратися в тому, як грамотно робити зрізи і який інструмент використовувати. Чому це важливо? Для роботи в розарії потрібно виділити окремі інструменти, щоб не переносити збудників захворювань та шкідників з інших рослин.

Інструменти потрібно регулярно мити та дезінфікувати, стежити за тим, щоб вони були гострими. Чистий і чіткий зріз швидко гоїться, ризик того, що через нього потраплять хвороботворні мікроорганізми – мінімальний, кора залишиться цілою, без пошкоджень.

Правильний зріз пагона – під 45° на сильну зовнішню бруньку. Що це означає?

  • Гілку ріжуть навскіс, вище за добре розвинену бруньку на 0,5-0,7 см. Якщо залишати над брунькою пеньок довше, то він засохне і стане входом для патогенних мікроорганізмів.
  • Зріз роблять так, щоб роса, дощова та поливна вода з нього скочувалась у протилежний від бруньки бік, а не у пазуху листа. Інакше брунька може загнити.
  • Зовнішня брунька пагона – «дивиться» із куща, тобто роститиме не всередину крони, а назовні.
  • Старі та хворі гілки обрізають на кільце, тобто пагін зрізають біля самої основи без пенька.

При обрізці великих та старих гілок, якщо діаметр зрізу понад 15-18 мм – рекомендуємо обробити його спеціальними препаратами чи садовим варом. Через необроблені зрізи може потрапити інфекція, відбувається втрата вологи, пагони висушуються.

Робочі рукавички – захистять руки від подряпин гострими трояндовими шипами. Вибирайте міцні рукавички із щільним плетенням нитки, підійдуть також замшеві та шкіряні.

Види обрізки сучасних садових троянд

Види обрізки відрізняються за призначенням. Час та спосіб – залежать від цілей. Без своєчасної обрізки троянди – хворіють, погано цвітуть і, зрештою, рано старіють та гинуть. У троянд дуже висока здатність генерувати нові пагони, омолоджуватися. Якщо їх правильно доглядати вони можуть рости і цвісти у саду десятиліттями.

Санітарна обрізка троянд

Період: весна, після зняття укриття (якщо в ньому була потреба).

Мета: видалити пагони, які погано перезимували, з побурілою коричневою корою, покриті плямами, почорнілі, висохлі. Не варто намагатися залишати гілки, уражені інфекційним опіком. Аматорам здається, що їх можна врятувати – не варто, розвиватись і нормально квітнути вони не будуть. Троянда тільки витратить на них сили, але до кінця травня вони все одно усохнуть, поширюючи хвороби по всьому кущу.

Особливості: пагони обрізають поступово, щоб не зрізати зайве. Обрізайте частинами до здорової деревини. Видалені гілки потрібно прибрати із саду або спалити, якщо є можливість.

Омолоджуюча обрізка

Період: весна після того, як прокинулися і починали розвиватися бруньки.

Мета: дати кущу імпульс формування нових пагонів. Для гарного розвитку, у всіх кущів троянди вирізають старі пагони, щоб замість них могли розвиватися молоді. Щороку на початку сезону видаляють гілки старше 3-4-річного віку. Старі пагони відрізняються від молодих блідим забарвленням пагонів, вони вкриті коричневою корою повністю або частково, виглядають пересушеними. Стара деревина вже слабо проводить воду та елементи живлення, такі гілки завжди погано цвітуть.

Особливості: Пагони, що постарішали, обрізають на кільце, ніяких пеньків на кущі не залишають. Якщо ви бачите, що кущ став гірше цвісти, слабо розвивається, то це означає, що настав час його омолодити – провести так звану радикальну обрізку. На початку весни старі гілки прибирають, залишають 3-4 наймолодші і гарні пагони. З них до кінця літа виростуть кілька молодих гілок. З них залишають 4-6 найсильніших, а решту обрізають. Наступної весни ці пагони стануть основою скелета крони омолодженого куща.

Формуюча обрізка

Період: весна протягом усього сезону.

Ціль: на базі основного скелета гілок – надати кроні чашоподібну, келихоподібну та ін. бажану форму. Кущ має добре освітлюватись сонцем, провітрюватися, бути не загущеним, а розкритим.

Особливості: видаліть конкуруючі пагони, які ростуть дуже близько один до одного, тим більше труться. Залишіть найсильніші з них. Заберіть дрібні гілочки, які ростуть унизу куща, і ті, що ростуть усередину. Вважається, що на дорослій троянді не має бути пагонів тонших за товщину олівця. Зріжте або вкоротіть сліпі пагони, які не дали бутону. Докладніше про проблеми цвітіння троянд – читайте у нашому Блозі.

Стимулююча обрізка

Період: протягом усього сезону.

Ціль: цей вид обрізки потрібен, щоб стимулювати другу та наступні хвилі цвітіння у повторно квітучих (ремонтантних) видів троянд. Також її використовують для того, щоб стимулювати додаткове розгалуження, змусити троянду формувати нові пагони.

Особливості: слабкі та тонкі пагони вкорочують сильніше, потужні та добре розвинені – меншою мірою. Для різних груп троянд є свої особливості стимулюючої обрізки.

Особливості сезонної обрізки троянд – терміни

У кожний період вегетації, троянді потрібен свій підхід до формування куща. Найбільш радикальні заходи, як правило, проводять навесні-літом, а до кінця сезону обрізку роблять уже більш помірною. Троянди страждають не тільки від недостатньої обрізки, але і через надмірну. Якщо є сумніви, не робіть зайвого. Обмежтеся санітарною і легкою формуючою обрізкою кущів.

  • Весняна обрізка

Навесні, після того, як настав час знімати укриття (якщо воно було зроблено), проводять всю базову обрізку кущів розарію – санітарну та омолоджуючу. Рослини оглядають і прибирають старі, підмерзлі, поламані після зими гілки, пагони, що ростуть усередину крони. Коли бруньки набрякли і добре видно кращі та сильні — роблять формуючу обрізку. Бажано встигнути зробити її до розпускання листя. Після ранньовесняної обрізки, троянди потрібно ретельно обробити від хвороб, а трохи згодом і від шкідників, робіть регулярні обприскування протягом усього сезону – чому це важливо, читайте у статті.

  • Обрізка влітку

У цей час видаляють зів'ялі суцвіття, щоб стимулювати наступні хвилі цвітіння, видаляють сліпі і вкорочують тонкі пагони на велику зовнішню бруньку. Влітку коригують попередні види обрізки – видаляють пеньки, що залишилися, зайві пагони, тонкі гілочки, що загущують. Вчасно видаляйте і так звану дику поросль, тобто пагони, які відростають від підщепи троянди. Про те, як відрізнити ці пагони від інших і чому важливо обрізати їх вчасно – читайте в публікації.

Важливо: не переплутайте сліпі пагони або дику поросль з особливо цінними для троянди – базальними пагонами, які відростають із самого низу куща, від його шийки трохи вище за щеплення. Якщо ви бачите, що з-під землі біля самої основи куща росте потужний червоний пагін заміщення, то це і є результатом омолоджуючої обрізки – молодий «base-пагон», який замінить старі гілки. Такі пагони потрібно дуже берегти, захищати, вчасно робити обробки від шкідників та хвороб.

  • Осіння обрізка

Восени троянди починають готувати до зими. Сильну обрізку вже не роблять, тільки видаляють відцвілі головки квіток і відщипують бутони. З середини-кінця вересня квітки вже не обрізають, а просто прибирають пелюстки, а плід залишають. Це сигнал для куща – готуватись до періоду спокою. Обрізку троянд безпосередньо під укриття роблять уже глибокої осені. Більшість сортів нашого каталогу нормально зимують взагалі без укриття, тому їх краще практично не обрізати до весни. Листя і стебла до самих холодів живлять кореневу систему, віддають їй накопичені за сезон поживні речовини, готують кущ до зими. Тому не поспішайте обрізати троянди восени, фахівці взагалі рекомендують залишити всі радикальні заходи – до весни, не травмувати рослини напередодні зими, не піддавати їх додатковому стресу. Як готувати троянди до зими – читайте рекомендації експертів. І, звичайно, видаляйте верхівки і соковиті зелені пагони, що не здеревіли до зими, вони не перезимують.

Важливо: сильну обрізку не проводять, бо при затяжній теплій осені вона може провокувати пробудження бруньок та невчасний ріст пагонів, які тільки виснажать кущ, а взимку все одно загинуть. Ослаблені неправильною осінньою обрізкою троянди не встигають нормально підготуватися до зими і погано переносять морози.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити