Barbie Sale
0

Чому не цвітуть троянди: ТОП-7 вирішень основних проблем

Розкішні та улюблені троянди цілком обґрунтовано носять титул – королеви квітів. Вони не лише казково гарні, а й вимогливі. Троянди – рослини інтенсивної агротехніки. Якщо надати їм постійний, правильний і своєчасний догляд – вони прикрашають сад пишним цвітінням, якщо ні – вередують і не цвітуть. Вирощувати рожеві кущі не так вже й складно. Головне знати з яких причин не цвітуть троянди та вирішити проблему, змусити троянду цвісти. Дотримуйтесь порад експертів Яскрава Клумба і ваш розарій буде чудовим. Причини, через які троянди не цвітуть, чому не утворюються або не розпускаються бутони – можуть бути різними. Давайте покроково розберемося – які проблеми у вирощуванні виникають найчастіше, як вони впливають на цвітіння, як уникнути основних помилок та які шляхи вирішення.

Чому не цвітуть троянди: ТОП-7 вирішення основних проблем

Якість та вік саджанців

Перше цвітіння молодих саджанців – зазвичай не характерне, а найчастіше й слабке. Багато залежить від того, за яких умов зберігався саджанець до посадки. Ідеально, якщо рослини, як у нас, зберігалися у професійному сховищі з автоматизованим контролем температури та вологості до самої відправки покупцям. Якщо саджанці довго лежали в магазині, почали розпускатися зарано, ще до посадки, то цвітіння точно буде погане, а кущ – ослабленим.

 • Професійна якість саджанців – запорука гарного цвітіння. Щоб троянди цвіли в саду пишно і тривало, перший крок – покупка якісних саджанців троянд із гарного розплідника. Пагони та коренева система мають бути добре розвиненими, саджанець не пересушений при зберіганні та транспортуванні. Про те, яким критеріям якості мають відповідати саджанці, читайте рекомендації експертів. Нагадаємо, сортові троянди розмножують – щепленням на спеціальну підщепу. Від її характеристик також значною мірою залежать терміни та якість цвітіння троянд. Тому уникайте неперевірених випадкових продавців. З поганими саджанцями часто в сад потрапляють хвороби, з якими не так просто впорається, особливо аматорам. А хворі рослини – завжди цвітуть погано.
 • Як вік саджанців та дорослих кущів впливає на цвітіння – чи потрібно забирати перші бутони? Питання, які часто задають садівники-початківці: на який рік цвітуть троянди? Чи цвітуть у рік посадки? Так, троянди можуть зацвісти у рік посадки. Тобто, ви посадили саджанці рано навесні або попередньої осені – і вже у червні з'являються перші бутони. Спокуса залишити квітки – велика. Але в перший сезон бажано видаляти всі бутони, не допускати цвітіння. Чому? Молодій рослині важливо добре адаптуватися та укорінитися на новому місці. Тоді наступного сезону цвітіння буде повноцінним, троянда вже зможе продемонструвати гарний розмір і якість квітки, тривале цвітіння, що відповідає опису сорту. Однорічним саджанцям точно не потрібно давати квітнути в перший рік. Якщо ви посадили 2-річні саджанці троянд або контейнерні, то можете залишити по 1-2 бутони на кущі у другій хвилі цвітіння, в середині літа. Але, краще їх видалити, як тільки вони почали розкриватися, і ви переконалися, що вони відповідають сорту. Нагадаємо: у випадкових продавців можна купити не лише хвору чи надто молоду, а й стару рослину. Новачки іноді не можуть відрізнити великий молодий саджанець від старої троянди. Важливо: троянди, що постаріли, особливо чайно-гібридні та флорибунди – погано цвітуть. Є способи омолодити кущ, але найчастіше їх просто викопують та висаджують нові.

Помилки агротехніки: проблеми цвітіння троянд та їх вирішення

Більшість проблем із цвітінням троянд пов'язані саме з помилками посадки та догляду. Перш ніж заглиблюватися в деталі – добрі новини. Сучасні троянди – рослини стійкі, надійні. У колекції саджанців Яскрава Клумба – найкращі сорти від традиційних для України до сучасних новинок, які добре ростуть у нашому кліматі, щеплені на сильну професійну підщепу.

1. Ґрунт для троянд: неродюча земля – слабке цвітіння

Найбільш підходящим ґрунтом вважаються легкі окультурені суглинки та добре удобрені супіски. Земля має бути вологоємна, дренована, структурована, без застою води та високого залягання ґрунтових вод. Протягом сезону троянди цвітуть і ростуть інтенсивно, тому дуже люблять поїсти. Занадто бідні піщані та кам'янисті ґрунти, хоч вони й добре дреновані – не підходять для розарію. Цвітіння буде дуже слабке. Такі ґрунти потрібно добре удобрити перед посадкою саджанців, внести компост, перегній та мінеральні добрива. Для хорошого цвітіння важкі, щільні, в'язкі суглинки і чорноземи – теж не підійдуть, в них потрібно додати торф, пісок та інші дренуючі матеріали (вермікуліт, перліт та ін.)

Шар культурної землі для гарного цвітіння троянди має бути не менше 50 см для чайно-гібридних сортів, флорибунди, спрей-троянд, невеликих ґрунтопокривних та інших порівняно компактних груп. Об'єм хорошої землі для плетистих, великих паркових (шрабів), англійських та штамбових троянд – має бути ще більшим. Недостатній обсяг родючого ґрунту – одна з найчастіших причин поганого цвітіння. Надійно та зручно купити готовий субстрат для троянд і просто наповнити їм посадкову яму.

2. Неправильно вибране місце посадки троянд

 • Брак освітленості

Троянди люблять тепло та сонце. Багатьом сортам для повноцінного цвітіння потрібно щонайменше 6-8 годин хорошого освітлення щодня. При нестачі світла ніяка троянда цвісти добре не буде. Тому, якщо рожевий кущ потрапляє в тінь від будівлі, огорожі, підпірної стінки, під крону більших кущів та дерев – його потрібно пересадити. Деякі сорти можуть витримати легку або часткову напівтінь без шкоди для цвітіння, детально особливості кожного сорту описані в нашому каталозі.

 • Спека

У той самий час, зверніть увагу, більшість англійських троянд краще посадити так, щоб у літню полуденний спеку вони були у легкій напівтіні. У південних спекотних і посушливих регіонах, сорти, яким більше підходить вологий і м'який клімат британських островів – можуть скидати бутони, а великі квітки не встигають повністю розкритися і обгорають, цвітіння стає менш декоративним. Кущі таких троянд у спеку можуть взагалі перестати квітнути та формувати нові бутони. Рекомендації щодо кожного сорту ви також знайдете в описах.

 • Вітер та протяги

Погане цвітіння троянд буде і на сильних протягах та вітряних ділянках. Кущі можуть скидати бутони, формувати надто дрібні квітки, швидко скидати пелюстки.

 • Конкуренція інших рослин

У троянд характер королівський, вони не терплять конкуренції інших рослин, коли вони опиняються у пригніченому стані. "Образитися" і перестати цвісти вони можуть, якщо доводиться боротися за світло, воду та поживні речовини. Особливо чутливі до конкуренції троянди, які квітнуть все літо. Чому не цвіте флорибунда? Найчастіше їй не вистачає тепла, світла, добрив та вологи. Флорибунди, як правило, вирощують у розаріях та моноклумбах, тоді цвітіння у них пишне і практично безперервне з червня до морозів. Тому, уникайте висаджувати поряд з трояндами – бузок, бірючину, чубушник (жасмин), бруслину, спірею та ін. кущі та дерева з потужною та активною кореневою системою, які можуть давати ще й кореневу поросль. Як правильно підібрати рослини-компаньйони для троянд – читайте рекомендації професіоналів.

3. Коренева поросль – забирає у троянди силу цвітіння

Сортові троянди щеплені на підщепу. При неправильній посадці, певних помилках вирощування, особливостях підщепи – навколо куща може з'являтися т.зв. коренева поросль. Прокидаються бруньки на підщепі, нижче щеплення і починають активно рости поряд із сортовими пагонами. Підщепа – завжди сильніша за троянду і її пагони потрібно видаляти, як тільки вони з'явилися. Про те, як доглядати троянди, щоб вони цвіли, добре посадити саджанці та виправити помилки вирощування – читайте у статті з агротехніки троянд. Якщо поросль не обрізати, вона забирає сили у щепленої троянди і цвітіння слабшає, а потім припиняється. Як доглядати троянду, щоб вона добре цвіла і не ставала шипшиною, правильно видаляти поросль – читайте рекомендації фахівців.

4. Хвороби та шкідники троянд

Повноцінно цвітуть троянди зі здоровим листям, пагонами та кореневою системою. Часто причиною відсутності цвітіння стають захворювання та шкідники. Вам доводилося бачити, як бутони ще на стадії формування покриваються білим нальотом та відпадають? Як листя у квітучої троянди покривається чорними плямами, а за кілька тижнів кущ повністю опадає? Як прекрасна квітка раптом поникає і в'яне буквально за один день? На жаль, троянди можуть хворіти та пошкоджуватися комахами. Тому регулярно уважно оглядайте ваш розарій, проводьте профілактичні обробки, при купівлі саджанців звертайте увагу на стійкість сортів до основних захворювань. Як захистити троянди читайте в окремій статті. Пам'ятайте, профілактика – ефективніша за лікування. А хвора троянда завжди втрачає повноцінне цвітіння.

5. Помилки основного догляду

 • Полив

Проблеми цвітіння можуть виникати і через неправильний полив. Ґрунт у зоні коренів має бути весь час помірно вологим. У періоди без дощів та у спеку – поливати кущі потрібно рясно. Не побризкати по поверхні, а добре 1-2 рази на тиждень полити, щоб земля глибоко промокала. При нестачі вологи або систематичному перезволоженні – рослина нормально не засвоює елементи живлення, слабшає, не може формувати бутони і продемонструвати гарне цвітіння просто не в змозі.

 • Зимове укриття та весняні приморозки

Багато сортів троянд нашого каталогу успішно зимують без укриття, можна купити зимостійкі сорти, які квітнуть все літо. Але, найчастіше чайно-гібридні, флорибунди, деякі плетисті та інші види троянд – все-таки укривають на випадок занадто морозної, вітряної та безсніжної зими, хоча б підгортають. Укриття оберігає пагони не тільки від морозу, а й від пересихання, перезволоження та інших зимових неприємностей. Якщо троянда взимку підмерзла, то їй насамперед потрібно буде відновитися, і відбувається це на шкоду цвітінню, звісно. Весною, іноді погода буває дуже нерівна, начебто вже прийшло тепло, троянди активно нарощують нові пагони, і раптом повертаються морози. Якщо у вас немає можливості на період аномальної погоди вкрити кущі агроволокном, пагони можуть підмерзнути, і цвітіння буде слабким. Для підвищення морозостійкості важливо грамотно готувати троянди до зими ще з осені, докладніше – у публікації. Особливу увагу приділіть правильному укриттю штамбових троянд.

 • Підживлення

Щоб троянда рясно цвіла обов'язково потрібні правильні, регулярні, повноцінні підживлення. Навесні в розарій вносять гній, що перепрів, влітку – мульчують рослини компостом. Чим підгодувати троянди щоб цвіли? Мінеральні добрива потрібні для цвітіння обов'язково. Важливо: склад мінерального міксу має відповідати сезону. Навесні – з переважанням азоту, влітку з великою часткою калію та фосфору, восени – підживлення лише безазотні. Чим полити троянди щоб цвіли? У літній весняно-літній період зручно використовувати водорозчинні добрива для троянд. Виконуйте інструкції, надлишок добрив, як і недолік буде шкодити цвітінню.

6. Сліпі пагони у троянд: що робити?

Більшість пагонів у троянд формують квіти. Чому у троянди не утворюються бутони? За несприятливих умов з'являються так звані сліпі пагони, на яких немає квітів. Основні причини появи сліпих пагонів:

 • Навесні сильні заморозки в період пробудження бруньок шкодять формуванню бутонів. Тому в першу хвилю цвітіння може з'явитися багато сліпих пагонів. Принаймні можливості, слідкуйте за прогнозом та вкривайте троянди у такі періоди.
 • Дефіцит поживних речовин призводить до того, що рослина просто не має сил формувати бутони. Робіть своєчасні підживлення.
 • Надлишок азотних добрив, у тому числі органічних (гною, курячого посліду та ін.) призводить до того, що рослина починає надто активно формувати зелену масу, на шкоду цвітінню. Тобто давати так звані пагони, що жирують, без бутонів. Кажуть – троянда росте, а не цвіте. Крім відсутності цвітіння, надлишок азотних добрив призводить до того, що троянди не встигають підготуватися до зими і страждають від морозів. Дотримуйтесь рекомендованого графіка внесення добрив.
 • Пошкодження коренів, механічне під час роботи із землею чи шкідниками – призводить до порушення живлення рослини та появи сліпих пагонів. Будьте обережні працюючи в розарії, захищайте кущі від шкідників.
 • Неправильна обрізка троянд, загущена крона куща, може призвести не тільки до проблем цвітіння троянд, але й до поширення хвороб та шкідників.

7. Правильне обрізування – запорука пишного цвітіння троянд

Хороше цвітіння троянд настільки залежить від обрізки, що варто поговорити про це детальніше. Розібратися чому не цвіте плетиста троянда, у чому різниця обрізки рамблерів та клаймблерів? як обрізати флорибунду щоб вона цвіла все літо, чи потрібно обрізати паркові та англійські троянди, ґрунтопокривні та мініатюрні троянди-патіо – тема окремої статті. Тут коротко про те, як обрізати троянди для повноцінного цвітіння.

 • Після цвітіння відцвілі пагони видаляють – це стимулює утворення нових пагонів із бутонами. Якщо цього не робити – цвітіння буде слабким або взагалі припиниться. Залишають зів'ялими лише осінні квітки, щоб обрізка не провокувала пробудження нових бруньок напередодні зими.
 • Кущі троянд потрібно регулярно омолоджувати, видаляти старі пагони. Для чайно-гібридних троянд та флорибунди – прибирають усі трирічні пагони та старші.
 • Обрізка, що проріджує – потрібна для того, щоб прибрати гілки, які ростуть всередину куща, слабкі і сліпі пагони – крона має добре освітлюватися і провітрюватися. Інакше, крім проблем цвітіння, у троянд з'являться серйозні хвороби.
 • Навесні потрібно обрізати пошкоджені морозом та бактеріальним опіком пагони. Повноцінного цвітіння вони не дадуть, але заберуть сили у молодих здорових пагонів.

Важливо: для роботи з трояндами використовують окремий секатор, щоб не переносити хвороби та шкідників з інших рослин. Леза мають бути чистими та гострими, давати чистий гладкий зріз, у жодному разі не зминати пагон, не відшаровувати кору. Для видалення товстих гілок на паркових та плетистих трояндах вам знадобиться сучкоріз і гарна гостра ножівка. Інструмент для обрізки троянд регулярно миють та дезінфікують, він має бути чистим. Про те, як вибрати секатор та доглядати інструменти – читайте у статті.

Як змусити троянду цвісти? Змусити королеву квітів – не можна, вона обдарує сад пишним цвітінням – якщо її добре і правильно доглядати, підживлювати, плекати та пестити.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити
Notice: Undefined variable: lang in /var/www/yaskravaklumba_com_ua/catalog/view/theme/default/template/common/footer.tpl on line 687