РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!!!
Ukraine
0

Троянда - загальновизнана Королева квітів: агротехніка вирощування садових троянд

Троянди в садуПишне цвітіння троянд - є окрасою різноманітних за стилем садів. Коли ми говоримо «троянди», то зазвичай, маємо на увазі - збірну назву видів і сортів, представників роду Шипшина (лат. Rosa), які люди культивують здавна. Більша частина сортів троянд отримана садівниками в результаті селекційної роботи, шляхом схрещування різних видів і відбором троянд з найкращими властивостями.

Саджанці троянд продаються із відкритою або закритою кореневою системою. З відкритою кореневою системою (без грунту на коренях) або в спеціальній упаковці-гільзі (професійному субстраті) - зазвичай, продають одно- двох-річні саджанці. Трьох- і чотирирічні рослини можна купити із закритою кореневою системою - в контейнерах з відповідною ґрунтосумішшю. При весняній посадці, в даному випадку, троянди дають цвітіння в цей же рік, при осінній - наступної весни.

Троянди - рослини вдячні і вирощувати їх не складно. Головне - правильно вибрати троянди за основними характеристиками:

 • Зони морозостійкості (USDA-зони) - це зони, що визначаються географічним положенням, пов'язаним з мінімальною температурою повітря в регіоні. Саме температура, в нашому випадку, зимова - є обмежуючим фактором росту і цвітіння троянд. Цей параметр включає 11 зон - від 1 зони - Арктика, до 10 і 11 - тропіки. Загальноприйнятим у світі - вважають розподіл на USDA-зони, розроблений Міністерством сільського господарства США. Україна знаходиться в 5-6 зонах. Сумлінні продавці пропонують саджанці рози, які добре ростуть у нашому кліматі, або вказують на особливі умови вирощування.
 • Кратність цвітіння: від троянд, що квітують один раз (майже ефемерні) до безперервно квітучих.
 • Кількість квіток на стеблі. Наприклад, у чайно-гібридних троянд - один бутон на стеблі, у флорибунди - 3-5, плетисті - можуть мати пишні суцвіття до 30 квіток і більше.
 • Кількість пелюсток у квітці і форма квітки.
 • Форма, висота і ширина куща - мініатюрні троянди-патіо, кущові, плетисті, грунтопокривні, ті що стеляться.
 • Тіньовитривалість.
 • Стійкість до захворювань.
 • Стійкість квітки до дощу і вигоряння. Є троянди, квіти яких, потрапивши під дощ, можуть сильно втрачаюти декоративність.

При виборі троянди - звертайте увагу на оригінатора (селекціонера). Найвідоміші: Остін (Austin), Дельбар (Delbard), Гійо (Guillot), Харкнесс (Harkness), Кордес (Kordes), Мейян (Meilland), Поульсен (Poulsen), Тантау (Tantau).

Найкращі троянди отримують маркування - ADR

Абревіатура ADR свідчить, що троянда повинна мати рясне, пишне цвітіння, певний аромат, бути стійкою до несприятливих погодних умов, мати високу зимостійкістю і бути стійкою до захворювань. ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung (нім.) - Це знак приналежності до німецької сертифікаційної системі сортів троянд. Допитливі німці постійно здійснюють тестування нових світових сортів троянд. Але далеко не всі з них отримують сертифікат ADR. Створив і очолив цю систему тестування відомий у всьому світі селекціонер троянд з Німеччини Вільгельм Кордес.

Різноманітність сортів троянд справді величезне. Для початківців садівників наведених вище характеристик цілком достатньо щоб вибрати саме ті троянди, які суміщають легкість вирощування з красою та вишуканістю. Але для того щоб розібратися в різноманітті троянд, познайомтеся з сучасною Класифікацією садових троянд. І ви насправді розберетеся із видами та сортами, станете знавцем і назавжди полюбите ці прекрасні рослини!

Особливості вирощування троянд: посадка та догляд

Терміни висадки саджанців троянд у відкритий грунт

Саджанці троянд висаджують у відкритий ґрунт або у весняний період, або восени. Весняну посадку троянд у кліматичній зоні України зазвичай проводять в квітні, але при необхідності її можна здійснити і в травні місяці. Осіння посадка як правило проводиться з кінця вересня до початку листопада.

Весняну висадку троянд, що ростуть в контейнерах, особливо якщо у них прокинулись бруньки, проводять в кінці квітня або на початку травня, при зникненні ймовірності весняних заморозків.

Підготовка саджанців троянд до посадки

Контейнерні саджанці особливої підготовки не потребують. Досить буде їх акуратно перевалити в підготовлену яму і полити після посадки. Для профілактики захворювань варто обробити саджанці фунгіцидами (і коріння і надземну частину). Рекомендуємо Вам препарат Доктор Фолі з ефектом фунгіциду. Для кращого вкорінення саджанця рекомендуємо перед посадкою скористатися препаратом Укорінювач. До складу препарату входять мікроелементи, амінокислоти і фітогормони, які допоможуть саджанцю добре прижитися.

Саджанці з відкритою кореневою системою і ті, коріння яких упаковані в спеціальний субстрат - до посадки потрібно підготувати. Вийняти з гільзи-упаковки, розгорнути коріння, обрізати занадто довгі, поламані, підгнилі або підсохлі. Підрізати відламані, пожовклі пагони і листя до здорового зрізу. Ми маємо на продаж широкий вибір саджанців троянд, усі вони вирощені в нашому розпліднику, тому ви можете купити їх досить недорого і швидко отримати їх професійно упакованими, зручною для вас поштою.

Безпосередньо перед висадкою, ми рекомендуємо кілька годин витримати саджанці у воді з додаванням препарату Укорінювач. Тим самим розчином ви можете полити рослину після висадки.

Правила посадки трояндВисадка саджанців троянд

Якщо на вашій ділянці грунт родючий, посадкові ями готують на глибину розміщення коренів плюс 15-20 см. Стандартний розмір ями - 50х50 см. Якщо грунт глинистий, важкий або виснажений, ями копають глибше - на 60-70 см і заповнюють знизу готовим поживним субстратом або зрілим садовим компостом. Ні в якому разі не використовуйте в зоні коріння погано перепрілий гній або курячий послід.

Загальні правила посадки:

 1. Глибина посадки - параметр, який повинен суворо контролюватися. Місце щеплення саджанця (або його коренева шийка) повинно бути заглиблене по відношенню до поверхневого шару грунту приблизно на 5 см. Якщо коренева шийка буде знаходитися у верхньому сухому шарі грунту - вона може пересохнути і саджанець загине. Крім того при цьому можуть прокинутися бруньки підщепи нижче місця щеплення, і дати дику поросль шипшини, яка виснажує культурну рослину і вимагає регулярної обрізки. Коренева шийка у випадку занадто глибокої посадки може замокати і погано прогріватися - саджанець буде довго приживатися і почне відрощувати власні корені. Само по собі це непогано, але ріст рослини і терміни цвітіння можуть відтягнутися на наступний сезон.
 2. Після посадки саджанець підгортають землею на 20-25 см.
 3. Радимо притіняти саджанець на протязі 2-х тижнів після висадки - агроволокном або просто сітчастим пластиковим ящиком.
 4. У суху погоду поливайте саджанець кожні 4-5 днів. Земля має бути помірно вологої, але не занадто мокрою.
 5. Знімаємо окучку коли на кущі з’являться пагони довжиною 3-5 см.

Є два простих способи посадки

 1. Перший - класичний. На дно ями насипають гіркою приготовлену грунтосуміш. Саджанець опускають в яму, розправляють коріння на земляному горбку, поступово засипають землею, формують земляний борт для поливу і рясно поливають. Коли вода вбереться, перевірте положення місця щеплення. Якщо саджанець осів у землі - акуратно потягніть вгору за надземну частину рослини. Далі - підгортаємо, притіняємо, поливаємо.
 2. Другий спосіб посадки - «мокрий». У посадкову яму виливаємо відро води, з додаванням препаратів для поліпшення вкорінення, радимо - Укорінювач. Однією рукою тримаємо саджанець у центрі ями, іншою - поступово наповнюємо яму підготовленим грунтом.При такому способі посадки в посадковій ямі не утворюється повітряних порожнеч. Періодично трохи трусіть саджанець, щоб земля ущільнилась. У кінці перевіряємо розташування кореневої шийки, при необхідності коригуємо. Далі - підгортаємо, притіняємо, поливаємо.

Відстань між саджанцями трояндами при посадці

 • для чайно-гібридних троянд і флорибунди - від 40-50 см.
 • для плетистих, паркових і крупних кущових троянд - висаджувати біля опори або шпалери на відстані не менше 1 м один від одного, сильнорослі сорти - від 1,5 м
 • для мініатюрних троянд і троянд патіо - 25-30 см.

У разі плетистих троянд вам необхідно заздалегідь продумати варіант укладання й укриття їх пагонів на зиму. Це ж стосується і троянд на високому штамбі, для цього їх садять спочатку під кутом 30° від вертикалі. Морозостійкі троянди з другого року укриття не вимагають. Але в першу зиму довгі пагони бажано скинути на землю і вкрити, на випадок малосніжної, вітряної та морозної зими.

Особливості посадки різних груп троянд

 1. Посадка в'юнких троянд, на відміну від інших, вимагає більшого заглиблення кореневої шийки, зазвичай до 10 см від поверхні грунту. Плануючи посадку необхідно врахувати, що їм буде потрібна якась опора - арка, пергола, альтанка, стіна або проста решітка. Не можна садити троянду занадто близько до стіни, відстань має бути близько 50 см від неї.
 2. На стіні, на відстані 10 см, додатково закріплюють решітку - троянда повинна добре провітрюватися і її пагони буде зручно закріпити. Так ви уникнете захворювань і збільшите декоративність рослини.
 3. При висадці біля опор - альтанок, арок, пергол, троянди рекомендується розміщувати на відстані від них не менше 20-30 см. Підв'язують їх при цьому з того боку, в який передбачається укладати на зиму.

Найбільш сприятливі умови вирощування троянд

Ґрунти, вимоги до умов освітлення

Троянди ростуть майже на всіх типах ґрунтів, кращі - слабокислі, неважкі, суглинисті ґрунти з достатнім вмістом гумусу. Ґрунт має бути проникним для повітря та вологоємним. Троянди не люблять сухих піщаних грунтів, взимку вони глибоко промерзають, а влітку - сильно пересихають. Вони також погано ростуть на кам'янистій землі, тому не радимо їх висаджувати в рокаріях та на альпійських гірках.

Троянди дуже світлолюбні - від освітленості безпосередньо залежить їх розвиток, бутонізація та тривалість цвітіння. При цьому освітленість і пряме відкрите сонце - різні речі. Є сорти троянд, у яких при тривалому перебуванні на відкритому сонці обгорають квітки.

Троянди не люблять як застою повітря, так і протягів. Їм також не підходять низькі, заболочені місця, бо вони дуже чутливі до надлишку вологи. Тобто, ділянки із високим рівнем грунтових вод для вирощування троянд не підходять.

ТояндиДогляд за розами

Звичайний догляд за трояндами складається з розпушування, прополки, поливів - агротехніка троянд така ж, як для більшості садових рослин. Регулярно видаляйте відцвілі суцвіття, плодові коробочки, пожовкле або хворе листя та гілки. А ось про полив, підживлення, обрізку та укриття на зиму - ми поговоримо докладніше.

Полив троянд

Троянди не переносять застою води в зоні коренів, тому проводьте полив по мірі висихання земляної грудки. Намагайтеся поливати під корінь, уникайте попадання крапель води на листя і квіти троянд. Найкраще проводити полив в ранковий або вечірній час.

Підготовка троянд до зими та укриття

З середини вересня - припиняйте підживлення, за винятком калійно-фосфорних добрив та обрізайте бутони, відцвілі квіти. Прищипніть верхівки пагонів. Перед настанням морозів, зробіть навколо всіх троянд окучку, висотою не менше 20 см. Так ви збережете місце щеплення навіть у малосніжну морозну зиму. Наприкінці жовтня, у чайно-гібридних, флорибунд, поліантових троянд - обріжте пагони до висоти близько 30 см.

За тиждень до встановлення стабільно морозної погоди - зніміть з опор пагони високих троянд, які ви хочете зберегти до весни (кущових, в’юнких, плетистих). Покладіть їх на землю і укрийте пагони легким субстратом, опалим листям, стеблами однорічників, покривним матеріалом. Відкрити троянди навесні потрібно вчасно - після відходу останніх зимових морозів, а легкі весняні заморозки трояндам не страшні.

Будьте акуратні і дбайливі з пагонами троянд, коли будете їх пригинати, щоб не поламати і не пошкодити кору. Якщо пагони недостатньо гнуться - пригинайте їх у кілька прийомів. Закріпіть їх в напівзігнутому стані (підвантажте дошкою, прив'яжіть мотузкою). За день - повторіть процедуру.

Підживлення троянд

Троянди добре реагують на підживлення. Але як справжня Королева квітів - троянда вимагає до себе уважного ставлення. Радимо дотримуватися цих простих правил:

 • при внесенні сухих добрив до і після підживлень - троянди потрібно рясно полити, якщо ви користуєтеся розчинними препаратами - досить попереньо полити рослини перед підживленням;
 • в період цвітіння троянди не підживлюють;
 • у другій половині літа азотні добрива - виключають;
 • підживлення фосфорно-калійними добривами продовжують до початку вересня;
 • позакореневе підживлення (по листу), щоб уникнути опіків листя, проводять у вечірній час, коли вже сідає сонце;

Необхідно пам'ятати, що саме періоди росту та розвитку рослин визначають календар підживлень. Навесні, в період інтенсивного росту зеленої маси необхідний азот і фосфор, в стадії закладки квіткових бруньок - фосфор і магній, в кінці літа і самому початку осені - калій і фосфор.Комплексні добрива є найбільш відповідними в агротехніці троянд, при цьому дуже важливий їх мікроелементний склад.

Для першого весняного підживлення ми рекомендуємо препарат - Зелений Гай Яскрава клумба. Друге підживлення - в період появи бутонів. Рекомендуємо препарат Зелений Гай з підвищеним вмістом фосфору і магнію. Третю підгодівлю троянд проводять після першої хвилі цвітіння. Рекомендуємо препарат - Гілея Вегетація. У другій половині літа радимо комплексні добрива, у яких переважає фосфор і калій - Зелений гай Золота осінь. Останнє підживлення проводять в середині вересня - початку жовтня калійним добривом. Найдоступніше - деревна зола.

Обрізка трояндОбрізка троянд. Основні принципи

Обрізка - найскладніша процедура для початківців. Але вона необхідна для троянд. Ви заплуталися в термінах і рекомендаціях, часто суперечливих: обрізка що формує, основна, сильна, річна, слабка, сезонна, осіння, помірна та ін.? Тим не менш, все досить просто! Наводимо короткий курс обрізки троянд.

Отже, основна обрізка - санітарна. Її призначення - омолодження куща: проводити її необхідно кожну весну, відразу ж після початку росту бруньок - прибираємо хворі, засохлі і слабкі пагони. Таким чином ми стимулюємо кущ продукувати нові потужні паростки, а також закладати більше якісних бутонів. Обріжте пагони до здорового місця деревини - вона повинна мати чистий білий або злегка зеленуватий зріз. 

Необхідно прибрати поросль в центрі куща - погане провітрювання буде провокувати хвороби. Тепер обріжте старі пагони - зазвичай це стовбури, яким 3-4 роки. Вони виглядають сильно здеревілими, потрісканими, більш коричневими, ніж зеленими. Таких пагонів не повинно бути багато - обріжте дві третини з них, щоб не допускати старіння куща.

Формуюча обрізка

Ця обрізка передбачає створення заданого розміру куща і певної густоти його крони. Зазвичай і в основному це процедура укорочення. Ось тут з'являються поняття: сильна, помірна і слабка обрізка троянд.

 • При сильній обрізці зрізається практично весь пагін, за винятком трьох-чотирьох прилеглих бруньок біля його основи.
 • При помірній обрізці ми залишаємо вже більш істотну частину вертикального пагону з п'ятьма-сімома бруньками на ньому. Для чайно-гібридних троянд в основному використовується помірна обрізка, як правило її проводять між цвітінням. Так само обрізають флорибунди і поліантові троянди. Якщо необхідне серйозне омолодження куща плетистої або в’юнкої троянди також використовують помірну формуючу обрізку.
 • Слабка обрізка - залишаємо 8-10 бруньок. Цей тип легкої обрізки в основному застосовується для шрабів (кущів), паркових, витких і плетистих троянд.

Якщо ви будете уважно спостерігати протягом сезону за вашими вихованцями, то прийде час коли ви впевнено і без жодних сумнівів надасте кущам троянд досконалу форму!

Захворювання та шкідники троянд

Запам'ятайте, від хвороб і навали шкідників троянда може загинути. Тому, регулярно оглядайте рослини і якщо виявили проблеми - швидко вживайте заходів. Для того щоб уникати захворювань - обирайте стійкі сорти троянд і дотримуйтесь агротехніки. Але навіть найстійкіші троянди легко можуть захворіти. Як визначити, що Ваша троянда хвора? На листі можуть з'являтися плями, воно може пожовтіти і навіть опасти в самий розпал сезону. Що робити? Використовуйте препарати-фунгіциди, вони вилікують ваші троянди і захистять від хвороб. Пам'ятайте, профілактика - краще лікування. Радимо використовувати препарат Доктор Фолі від хвороб.Якщо Ваші троянди серйозно захворіли - використовуйте системні фунгіциди.

Так, троянди подобаються не тільки вам, але й шкідникам! Як визначити, що на вашу троянду напали комахи? На листках з'являються дірки або пошкоджені окрайчики, бутони раптом поникли, підсохли або стали криві та пошкоджені, на пагонах ви бачите комах, тоді - збирайтесь до бою! Що робити? Радимо регулярно використовувати препарат Доктор Фолі від шкідників. Його можна застосувати і профілактично. Якщо ваші троянди піддалися серйозному нападу шкідників - використовуйте системний інсектицид.

Особливості використання троянд у ландшафтному дизайні, корисна та цікава інформація

Троянди широко використовуються в озелененні, ландшафтному дизайні, при формуванні бордюрів і міксбордерів. Вони добре виглядають як в одиночних, так і в групових посадках. Крім декоративних властивостей у троянд є і цілющі. Плоди троянди (шипшина) справжня комора вітамінів. Пелюстки троянд можна висушити і використовувати в приготуванні чаїв і ароматних саше. З пелюсток троянд варять дивно смачне варення. А всесвітньо відоме розове масло - ефірна олія троянд, використовує в косметології, дерматології і навіть як афродізіак.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Троянда спрей Вайт Леді (White Lady) Троянда спрей Вайт Леді (White Lady)
Троянда спрей Вайт Леді (White Lady)
40056
закінчується
1
99.90грн. 79.92грн.
Комплект саджанців троянд Серце Англії Комплект саджанців троянд Серце Англії
Комплект саджанців троянд Серце Англії
47931
закінчується
3
379.90грн. 246.94грн.
середній аромат Троянда плетиста Норіта (Norita) Троянда плетиста Норіта (Norita)
10
Троянда плетиста Норіта (Norita)
17463
закінчується
1
99.90грн. 79.92грн.
слабкий аромат Троянда чайно-гібридна Бірді (Birdy)
9
Троянда чайно-гібридна Бірді (Birdy)
25021
закінчується
1
99.90грн. 79.92грн.
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити
Підпишись на розсилку Акції, подарунки, знижки, розпродаж