Barbie Sale
0

На грядці почала гнити цибуля: знаходимо причини та рішення

На шляху до якісного та багатого врожаю цибулі городників підстерігає чимало проблем. Певні чинники не залежать від людини і на них ніяк не можна вплинути, але в більшості випадків негаразди з тією чи іншою овочевою культурою вирішуються. Оскільки інтерес до вирощування цибулі досить високий, то цю статтю ми присвятимо виключно їй. Раніше вже писали про те, як захистити цибулю від гризунів. Тепер настав час зробити акцент на ще одній актуальній проблемі - гниття цибулі на грядці. У чому може бути причина та що робити? Якщо вам цікаво, то залишайтесь у нашому блозі. Далі ми розберемо ТОП-6 причин гниття.

Причина перша: неякісний посадковий матеріал

Якщо сіянка неякісна, то очікувати, що з неї вийде здорова соковита цибулина не варто. При цьому не важливо, про який вид цибулі йдеться: Вольська, Батун або звичайне раннє перо. Проблем точно не уникнути. Швидше за все буде гниття, якщо посадковий матеріал має не характерний для себе колір, якщо від нього неприємно пахне (чути нотки вогкості, плісняви, гнилі і т.д.), якщо помітні неозброєним оком пошкодження і точно якщо поверхня сіянки волога.

Що робити? Потрібно відповідально ставитись до закладки сіянки на зберігання та уважно оглядати її перед посадкою. Усі неякісні екземпляри потрібно одразу ж видаляти. Безпосередньо перед посадковими роботами можна додатково продезінфікувати за допомогою звичайного розчину марганцівки. Якщо ви вирішили купити посадковий матеріал, то тільки у надійних продавців. Вибір дуже великий, а репутація сайту має бути бездоганною.

Причина друга: невдало обрана зона посадки

Іноді причиною того, що гниє цибуля на грядці є сама грядка. Тобто ділянка, яка не пристосована до вирощування цієї культури. Що мається на увазі? Наприклад, близько до поверхні землі розташовуються ґрунтові води, які є згубними. Або цибуля була посаджена у низині. Тоді там, напевно, застоюватиметься вода, провокуючи процеси гниття.

Що робити? Відповідь очевидна - потрібно підбирати місце відповідно до потреб цибулі. Грядка повинна добре провітрюватись і не бути обділеною сонячним світлом. Якщо ж у вас є тільки ділянка в низині, то можна зробити дренаж, але справа це досить клопітка. Краще підшукати місцину вище, щоб цибулі було сухо та комфортно.

Причина третя: порушена сівозміна

Поширена помилка новачків - повторне висаджування культури на одній й тій самій ділянці з року у рік. Рано чи пізно концентрація патогенної мікрофлори, що шкодить цибулі, досягає критичних показників, і без проблем виростити цибулю на такій ділянці стає неможливим. До того ж цибуля висмоктує з ґрунту певні поживні речовини, в результаті призводячи до їх дефіциту. Як результат - гниття.

Що робити? Необхідно дотримуватися сівозміни, і тоді питання, чому гниє цибуля сіянка, відпаде саме по собі. Потрібно міняти місце розташування грядки хоча б раз на 2 роки, а бажано щороку. Потім повторно висаджувати на тому ж місці цибулю не раніше ніж через 3 роки. Найкращими попередниками цієї культури вважаються картопля, томати, перець, огірки. Якщо територія у вас обмежена і особливо ніде розгулятися, то можна чергувати цибулю з конюшиною, яка виступає як сидерат і сприяє відновленню родючості ґрунту.

Причина четверта: неправильний догляд

Ми вже говорили, що надмірна волога є вкрай небезпечною для цієї культури. Але одна річ коли йдуть затяжні дощі - це незалежні від людини чинники. Зовсім інше - зайвий полив. Те саме стосується підживлення. Внесення добрив - це добре, але тільки коли все в міру та вчасно. Найбільша помилка - перестаратися з азотними добривами. Так, на першому етапі азот потрібен, але коли його дуже багато, він банально не засвоюється. Як результат - цибулини розм'якшуються та починають гнити. Слід звернути увагу на обривання пір'я. Начебто б невинне заняття - взяти кілька пір'їн на салат і що тут такого? Але місця зривів стають вразливішими для бактерій. А якщо дощ, то ймовірність гниття дуже висока. Гнилі цибулини заражають здорові, тож псується левова частка врожаю.

Що робити? По-перше, не варто поливати більше, ніж потрібно. Потреба у зайвій волозі є лише на старті вирощування та у сильну посуху. По-друге, потрібно дозувати азот, використовуючи його відповідно до інструкцій до куплених добрив та підживлень, а органіку бажано вносити восени, а не навесні. Якщо ви вже переборщили з азотом - можна полити грядку золою, розчиненою та настояною у воді (1 л на відро води + додатково розчинити при співвідношенні 1 до 3). По-третє, якщо ви любите рвати пір'я на салат або інші страви, то цибулю, відведену під цю справу, садіть на певній відстані від цибулі, яку плануєте збирати восени і відправляти на зберігання.

Причина п'ята: зараження хворобами

Не важливо, ви віддаєте перевагу голландській цибулі сіянці або будь-якому іншому виду, ймовірність зараження хворобами так чи інакше існуватиме. В основному це всілякі грибки. Найчастіше цибуля хворіє на фузаріоз, бактеріоз, пероноспороз і т.д.. Збудники хвороб можуть бути безпосередньо у ґрунті. Це ще одна причина, чому цибуля сіянка гниє на грядці і чому так важлива сівозміна.

Що робити? Потрібно приділяти увагу грядці: крім стандартного прополювання і розпушування землі на ранній стадії вирощування, іноді варто оглядати поросль на предмет симптомів хвороб. Якщо все ж таки бачите заражені рослини - не шкодуйте і видаляйте їх, інакше під укіс піде весь урожай. При сильному зараженні варто застосовувати ефективні та безпечні фунгіциди. Якщо ж ступінь зараження мінімальний, то можна впоратися з народними методами: роблять відвар з червоного перцю, настоюють тютюн і золу. Стандартний варіант - бордоська рідина.

 

Причина шоста: ураження шкідниками

Грядку зробили в хорошому місці, сівозміна в нормі, догляд надаєте нормальний, але все одно цибуля жовтіє і гниє: що робити? У такому разі шукати причину слід у наявність шкідників. Це різного роду комахи (зазвичай дрібні мушки), які паразитують на стеблах цибулі, але забезпечують настільки деструктивний вплив, що з часом призводять до послаблення імунітету рослин і їхнього гниття.

Що робити? Дезінфекція посадкового матеріалу, про яку ми говорили на початку статті, буде актуальною і тут. Оброблена сіянка з меншою ймовірністю буде вражена шкідниками. Та й загалом профілактика важлива. Намагайтеся періодично обробляти ділянку тютюновим пилом. У якості сусідів найкраще вибирати моркву, запах якої відлякує основних шкідників цибулі. Ну а якщо профілактичні заходи не допомогли, тоді є сенс подумати про застосування важкої артилерії у вигляді спеціальних препаратів або тих самих народних відварів.

Василь Василашко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити