123123
0

Коли дозріває цибуля (чорнушка, ріпчаста, порей, кущівка) - правила збирання з грядки для максимально тривалого зберігання

Цибуля - найважливіший інгредієнт української та й світової кухні. Її можна прирівняти до солі та спецій. Що за борщ без соковитої ріпки! Немислимий без цибулі й літній салат. Коренеплід, окрім надання страві приємного смаку та аромату, збагачує організм корисними вітамінами. Наявність у ньому великої дози аскорбінової кислоти та ефірних олій допомагає в лікуванні та профілактиці багатьох захворювань. За рік середньостатистичний українець з'їдає близько 5-12 кілограмів цибулі. Не дивно, що за наявності власної ділянки люди насамперед висівають корисний коренеплід. Овоч відмінно росте в умовах України, проходячи шлях від чорнушки та саджанки до соковитої великої голівки. Як же зрозуміти, коли дозріває цибуля на ріпку, посаджену під зиму? Дізнатися про прості, але дуже важливі нюанси легко зі статті.

Коли дозріває цибуля (чорнушка, ріпчаста, порей, кущівка) - правила збирання з грядки для максимально тривалого зберігання

Як зрозуміти, що цибуля на грядці дозріла?

Візуальний огляд на грядці — чудовий спосіб дізнатися, що овоч дозрів. Точною ознакою дозрілої цибулі стане пожовкле і пригнуте до землі перо, суха і тонка шийка. Колір шкірки, яка видніється з-під ґрунту, набуває жовтого, білого або червоного відтінку (забарвлення залежить від сорту). Шкірка повинна легко лущитися.

Коли дозріває цибуля сівок: час (терміни) збирання ріпчастої цибулі

Точного терміну для збирання сівка не існує. Звичним часом вважається кінець літа, коли приходять нічні заморозки. На дозрівання сівка впливають два фактори: термін посіву та погодні умови. Якщо літо дощове та прохолодне, то збирання проводять пізніше. Поспішати не можна, інакше лушпиння не висохне. Якщо запізнитися, може нарости нове коріння. В обох випадках сівок не зможе довго лежати на зберіганні.

У нашому кліматі цибуля, посіяна в травні, дозріє в липні. При холодному та дощовому літі час збирання може зміститися до серпня-вересня. Знаючи, скільки дозріває цибуля від посадки до збирання, вийде підготуватися до викопування. Терміни дозрівання 68-80 днів, тому на грядку потрібно заглядати через три місяці після посадки. Знаючи ознаки дозрівання ріпки, легко вибрати оптимальний час для збирання. В українському садівництві часто користуються місячним календарем. Тоді збір проводять у повний місяць, щоб зберегти в коренеплоді максимальну кількість корисних речовин.

Коли дозріває дачна цибуля порей?

Прибирати порей в Україні починають на початку жовтня. Щоб викопана цибуля не почала засихати, не дозрівши, їстівну білу частину потрібно присипати землею за 10-15 днів до збирання. Замінить ґрунт та світлонепроникний матеріал. Після викопування, коріння вкорочують до 2 см, листя на 2/3. Порей відправляють на зберігання. Залежно від створених умов воно триває від двох тижнів до семи місяців. Для збору чорнушки, цибуля порей має перезимувати на грядці, листя їй не зрізають.

Коли прибирати дачний лук-шалот?

Сімейний вид або кущівка має відмінну особливість — у гнізді формується 4-8 цибулин. Його особливо люблять кухарі високої кухні, оскільки м'якоть соковита з більш м'яким смаком, ніж у ріпчастого сорту. Забирають цибулю-шалот відразу, як полягла зелень. Зволікання призведе, що коріння почне інтенсивно накопичувати вологу, а це погано позначиться на подальшому зберіганні.

Коли потрібно викопувати (смикати) цибулю, посаджену на зиму?

Озима цибуля приваблива можливістю зрізати трохи врожаю на зелень, а ще ранніми термінами дозрівання. Грядку після збирання вдасться засіяти іншими скоростиглими овочами. Коли ж висмикувати озиму ріпку? У нашій смузі врожай готовий до збирання у червні-липні, але точний час вдасться визначити візуально. Часто садівники не ризикують висівати багато цибулі на зиму, думаючи, що вона погано зберігається. Насправді головне підібрати правильний сорт, який пролежить всю зиму.

Коли дозріває цибуля для чорнушки?

Процес вирощування власного насіння цибулі, так званої чорнушки, починається з вибору здорової ріпки. Діаметр має бути 6-10 см. Маткову цибулину містять 3 місяці в теплі, потім кілька місяців при +2-7 °C. За місяць до посадки тримають +15 °C. Наприкінці квітня висаджують для повного дозрівання, яке потребує 110-140 днів. За стрілою, що формується, потрібно стежити, підв'язуючи і захищаючи від птахів. Чорнушка готова до збирання через 2 місяці після цвітіння.

Як прискорити визрівання цибулі?

Полив цибулі та часнику перед збиранням припиняється за два тижні, але в цей період можуть зарядити дощі. Прискорити процес дозрівання допоможуть прості хитрощі. Можна пройтися між рядками, пригнувши перо до ґрунту. Радикальніший спосіб — підняти головки вилами, щоб трохи підірвати коріння. Якщо земля пухка, можна виконати роботу вручну, трохи піднявши кожну ріпку. При глибокій посадці або дуже щільному ґрунті навіть не варто намагатися витягнути цибулину. Краще оголити коренеплід, знявши верхній шар субстрату. Рекомендації дозволять рослині визріти за 5-14 днів.

Як правильно прибирати дачну цибулю на зберігання?

Цибулинні головки прибирають висмикуванням або за допомогою вил, вибираючи для цього сонячний сухий день. Урожай 2-3 тижні підсушують на сонці, регулярно перевертаючи, на ніч заносять до сухого приміщення. Наземну частину обрізають через тиждень після початку сушіння, залишаючи хвостики довжиною близько 5 см. У дощовий сезон вибирають сухий день і прибирають цибулю з грядки. Просушують під навісом разом із пером 7-10 днів. Після такого дозрівання підсохлу зелень видаляють.

Де зберігати врожай цибулі?

Засипають у ящики з отворами, що вентилюються, або плетуть косу, завбачливо залишивши 15 см наземної частини. Температура може бути від 0 до 20 градусів тепла, але без різких коливань. Запобігти загниванню допоможе пудрування крейдою. Цибуля порей найкраще зберігається у підвалі, присипана піском.

Порада! Під час збирання деяким ріпкам можна випадково відривати наземну частину. Нічого страшного, але такі цибулини слід використати першими.

Експерти Яскрава Клумба
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити