Barbie Sale
0

Краще, ніж кріп? Розповідаємо, як виростити фенхель на ділянці

Фенхель в Україні не такий популярний, як багато інших видів пікантної зелені. Але зацікавленість у ньому серед садівників зростає, тому настав час у блозі Яскрава Клумба поговорити про цю дуже цікаву культуру. Серед її особливостей можна виділити як оригінальні смакові характеристики разом із ароматом, так і лікарські властивості. Що стосується агротехніки вирощування, то не все так просто, як здається на перший погляд, тому перед тим, як виростити фенхель власноруч, ми рекомендуємо прочитати наш маленький гайд. Дізнайтеся, що собою являє ця рослина, як вирощувати фенхель у відкритому ґрунті і з якими негативними моментами можна зіткнутися.

Фенхель: чи можна виростити в Україні?

У колі садівників та городників теж бувають свої тренди. І ось саме фенхель став модною тенденцією останніх років, завдяки чому увага до нього суттєво підвищилася. Якщо раніше переважна більшість українців воліла купити насіння фенхелю в аптеці чи спеціалізованому магазині, а качанчики - у супермаркеті, то зараз багато хто намагається виростити фенхель на дачі чи на городі в селі.

Візуально фенхель майже один в один звичайний кріп, який простіший у вирощуванні і може бути складовою городу на підвіконні. Через разючу схожість у народі його називають аптечним кропом. Йому характерний більш виражений аромат з анісовими нотками. Смак у фенхелю витонченіший і багатогранніший, за що його і люблять.

Гілочки молодого фенхелю можна сміливо застосовувати як альтернативу кропу для пікантних страв, солінь, консервацій тощо. Качанчики теж використовують у приготуванні їжі (термічна обробка) і навіть вживають у сирому вигляді.

Фенхель може зростати на звичайному городі, але вже на етапі планування посадок можуть виникати перші труднощі щодо сусідства культур. Річ у тому, що максимально популярні в Україні томати та морква украй негативно реагують на такого сусіда. Тут постає питання пріоритетів: потрібно або садити фенхель на окремій ділянці або відмовитися від його вирощування взагалі.

За своєю природою фенхель досить теплолюбний. Він потребує відносно великої кількості світла. Тому в наших широтах вирощується виключно як однорічна рослина, якщо ми говоримо про відкриту ділянку. Кліматичні особливості - те, з чим рахуватися потрібно обов'язково.

Коли, де і як правильно садити насіння фенхелю?

Якщо вас не злякав досить неоднозначний ліричний відступ і ваш настрій позитивний, то переходимо безпосередньо до практики. Як виростити фенхель на ділянці? Насамперед потрібно купити насіння фенхелю. Нерідко репутація магазину безпосередньо стосується якості посадкового матеріалу, тому купуйте тільки у перевірених продавців.

По суті існують два види: звичайний (той, що аптечний кріп) і овочевий (той який називають італійським). Найчастіше українські дачники та городники зупиняють свій вибір на фенхелі Зефір, який радує м'яким смаком та солодкувато-пряним ароматом.

Посівом насіння займаються навесні чи під зиму. Другий варіант, якщо зважити на складні погодні умови взимку, для України підходить меншою мірою. Спробувати можна, але є великий ризик зазнати невдачі. Загалом зі сходом насіння навіть при посіві навесні бувають проблеми, оскільки у фенхелі присутня висока концентрація інгібітора - це ефірна олія, яка перешкоджає швидкому проростанню. Така вже особливість культури. У будь-якому випадку попередньо посадковий матеріал потрібно замочити (використовуємо теплу воду), загорнути в марлю і залишити на кілька діб.

Оптимальним періодом для посіву є перша половина квітня у південних регіонах та друга половина/початок травня - в решті України. Ділянка готується заздалегідь. До підготовчих процедур відноситься вапнування ґрунту (якщо виникає така необхідність) та внесення добрив.

Для хорошого результату рекомендуємо на 1 квадратний метр городу використати приблизно відро якісного перегною. Додатково: буквально півтори-дві столові ложки суперфосфату. Посадка здійснюється в оброблену землю на невелику глибину: приблизно 2 см. Якщо посів був надто раннім і погода ще не стабільно тепла, то рекомендуємо спорудити тимчасове укриття (каркас + плівка). Буквально до перших сходів або до повного потепління. Скільки днів сходить фенхель? Залежить від тієї ж погоди та сприятливості ґрунтового складу, але в середньому - близько 8-10 днів.

Як доглядати за фенхелем?

Якщо ви хочете отримати якісний фенхель качанний, вирощування передбачатиме своєчасне проріджування посадок. Буквально через тиждень-півтора після масових сходів потрібно акуратно прорідити грядку: прибираємо найтонші паростки, а більш потужні залишаємо з таким розрахунком, щоб на 15-20 см дистанції був 1 екземпляр. В найкращому випадку качанчик фенхелю досягне 10-12 см у діаметрі, тому на пізнішому етапі буде потреба у відповідному просторі.

Чи потребує догляду фенхель? Як виростити із насіння, не приділяючи фенхелю уваги? Багато новачків ставлять приблизно такі питання і отримують не дуже перспективні відповіді, оскільки вирощування фенхелю - це справді клопітно. Це складніше, ніж виростити звичайний кріп.

Вже другого тижня після проріджування фахівці рекомендують злегка підгодувати посадки органікою. Можна взяти приблизно 1 кг коров'яку та розчинити у відрі води (вистачає на кілька квадратних метрів грядки). Якщо ж ви якісно підготували ділянку провесною, то в принципі можна обійтися і без коров'яку. Але слід враховувати, що фенхель розвивається не дуже швидко. Особливо на ранньому етапі. Пізніше можна застосовувати ще одне органічне добриво: настій із зеленої трави (часто беруть кропиву).

Щоб качанчики формувалися більш активно і правильно, необхідно проводити кілька процедур підгортання за сезон. Перша - на початку літа. Щоб при підгортанні качанчики не бруднилися і не пошкоджувалися, можна використовувати поширений лайфхак - беруть звичайну пластикову пляшку (1,5 або 2,0 л об'єм), вирізають 15-сантиметрове кільце і надягають на фенхель. Таким чином, нижня частина виходить під захистом.

Культура любить помірну вологу, тому потрібно стежити за ступенем зволоженості ґрунту і обов'язково поливати, якщо той трохи підсох. Важливо вчасно розпушувати землю та видаляти бур'ян.

Збирати урожай у вигляді зелені можна протягом літа. Що стосується качанчиків, то вони дозрівають восени. Одним із головних маркерів стиглості є діаметр основи рослини. Він має бути мінімум 7-8 см або більше.

Як ми вже говорили, фенхель погано уживається на одній ділянці з найпопулярнішими в Україні овочевими культурами, але його запах та речовини, які він виділяє - у тому числі є й перевагою. Фенхель відлякує поширених шкідників, починаючи личинками хруща, від яких не так просто позбутися на городі, закінчуючи всілякими метеликами і блішками, від яких найбільше страждає білокачанна капуста. Сам собою фенхель не боїться шкідників і майже не хворіє. Єдиною проблемою для нього може бути надмірна волога, здатна спровокувати гниття підземної частини.

Василь Василашко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити