Barbie Sale
0

Часник озимий: що робити, якщо осінні посадки зійшли до морозів

Хочете вже до Великодня щипати ніжне соковите пір'я прямо з грядки до столу, а в червні збирати великі головки - робіть посадку озимого часнику восени. Наприкінці сезону купити та посадити хороший часник під зиму – одне з планових завдань більшості городників. Навіть ті, хто не захоплюється грядками, обов'язково натикає хоч пару рядків. Не бігати ж насправді щоразу на ринок за пучком молоденького часничку, коли навесні так хочеться вітамінів тут і зараз.

Сучасні сорти посадкового часнику, з великими зубцями, різними відтінками смаку від гострішого до солодкувато-пряного – стимулюють дати озимому часнику ще більше місця у саду. Адже так хочеться скуштувати і сорти з великими білими головками, як Messidrome (Месідром), і з синюватими, як Любаша, і з рожевими, як голландський Germidour (Гермідор).

Все, що потрібно робити – це посадити озимий часник правильно. Але, бувають такі погодні умови, за яких часник проростає раніше часу, ще до настання морозів, навіть якщо ви зробили все правильно. Чому так відбувається і що із цим робити?

Озимий часник проріс до морозів: чому завчасно і що з цим робити

Озимий часник, який проріс не вчасно, пізно восени, ще до настання морозів – засмучує у садівників. Наскільки це погано? І чи така проблема? Розберімось, чому часник проростає раніше часу, які помилки при посадці можуть призвести до цього, і як правильно посадити озимий часник, щоб уникнути передчасного проростання, як мінімізувати шкоду.

Чому взагалі часник проростає завчасно?

  • Занадто ранні терміни посадки

​Не поспішайте. Клімат змінюється й осінь стає теплою та затяжною. Тому орієнтуємося не за календарем, а за погодою та довгостроковим прогнозом. Посадка озимого часнику називається "підзимова". Цю групу сортів висаджують саме восени, щоб зубці укоренилися, перезимували та навесні «стартували», як тільки досить потеплішає.
Коли? За 2-3 тижні до морозів. За цей час якраз встигне розвинутися коріння, а надземна частина продовжуватиме «спати». Для цього потрібна стабільно холодна погода, коли денні температури вже коливаються в межах +5-10°С, а земля ще м'яка, холодна, але не почала промерзати.

  • Тепла погода пізньої осені

Високі денні температури у жовтні-листопаді можуть сприяти ранньому проростанню часнику. Хоча світловий день значно скоротився, пряме сонце так сильно прогріває землю, що часник може «розгубитися». Тепло провокує фальстарт росту – і грядки починають зеленіти буквально на очах, з'являються сходи часнику озимого.

  • Неправильна глибина посадки

Часник має бути посаджений на певну глибину, не менше 3 висоти зубця. Ви не забуваєте висаджувати зубці вертикально, «головою» нагору, донцем – вниз, у крайньому разі – боком, так? При недостатньо глибокій посадці, навіть за прохолодної осені – верхній шар ґрунту значно прогрівається і це спровокує проростання часнику.

  • Надлишок азотних добрив

Часнику і навесні надлишок азотних добрив шкодить, а восени тим паче. Зайвий азот у ґрунті провокує ранні сходи.

  • Надлишок вологи

При достатній кількості осінніх дощів, якщо земля помірно волога, то спеціально поливати грядки – не потрібно, тим більше водою, температура якої вища, ніж температура ґрунту. Це спровокує проростання надземної частини.

Що робити, щоб часник не зійшов восени?

  • Вибір оптимального часу посадки

Подивіться прогноз і за 3 тижні до того, що нічні температури вже близькі до від’ємних – починайте посадку. Коріння сформується, але зубці не проростуть на поверхню.

  • Глибока посадка

У гарного посадкового озимого часнику – великі зубці. Тому висаджуйте їх на глибину близько 6-7 см. Врахуйте, що на легких супісках, які швидко промерзають і втрачають вологу – глибину посадки збільшують на 2 см. На важких щільних суглинках та чорноземах – зменшують. Мінімальна глибина посадки – від 5 см.

  • Мульчування та укриття грядок

Якщо після прохолодного періоду, осінь раптом вирішила подарувати нам теплі сонячні дні – замульчуйте посадки хоч опалим листям. Це сповільнить процес денного прогрівання, а якщо прийдуть ранні заморозки – навпаки, не дасть ґрунту промерзати раніше, поки часник не вкорениться.

  • Правильне внесення добрив

Можете замульчувати грядки компостом, тільки повністю перепрівшим. Азоту в ньому небагато. При підготовці грядок додайте до місця посадки калійно-фосфорні мікси Золота осінь, суперфосфат та ін. Вони сприяють укоріненню зубців восени та формуванню великих головок наступного сезону.

Чому часник проріс та інші помилки

Озимий та ярий часник

Восени під зиму висаджують саме часник озимий. Не переплутайте. Посадите ярий – толку не буде, він просто загине. Щоб не гадати, що за часник у вас виявився – просто купіть фірмовий. Купили сортовий, але втратили ярлички – розгляньте голівку. У озимого часнику – зубці великі, розташовані в один ряд навколо залишку стебла-квітконоса. У ярого – зубці дрібніші, розташовані з 2-3 рядки, а центрального «стрижня» – взагалі немає. Отже, є «стрижень» – саджаємо восени, ні – навесні. Але є й виняток – ярий часник Гуллівер, він дає стрілку.

Схема посадки озимого часнику

Якщо ви посадите зубці занадто густо, то восени це не буде проблемою, а ось навесні так. При хорошому догляді рослини будуть досить великими, і якщо або буде тісно, то це призведе до того, що часник хворітиме, страждатиме від дефіциту елементів живлення, головки виростуть дрібними. Тому мінімальна відстань між зубцями в ряду – від 15-20 см, міжряддя – від 30-35 см.

Не душіть часник в обіймах

Дуже важливо, не вдавлюйте зубці під час посадки з силою. Це може травмувати їх, пошкодити захисний шар. Висаджуйте лише цілі зубчики. Головку розбирайте тільки перед посадкою, не робіть цього заздалегідь за тиждень, тим більше за місяць. Не встигли підготувати грядки, земля ущільнилася після сильних дощів – використовуйте спеціальну  сажалку, хороший посадковий совок з мірною шкалою для визначення оптимальної глибини посадки.

Попередники часнику

Є загальне правило сівозміни – не робити посадку рослин однієї й тієї ж групи. Наприклад, помідори не висаджують після інших пасльонових – баклажанів, фізалісу, перцю. А часник не варто садити після цибулі. Чому? У них багато загальних хвороб та шкідників.

Кращі попередники часнику при посадці під зиму – гарбузові, бобові, пасльонові, тобто кабачки, баклажани, квасоля, конюшина, огірки, кавуни та ін.

Небажано, але їсти дуже треба – можна робити грядки для озимого часнику після моркви, картоплі, кореневої селери та кореневої петрушки.

Хороші сусіди для часнику – полуниці, суниці, можна посадити зуби прямо по ягіднику.

Докладніше про те, як посадити озимий часник, доглядати, робити підгодівлі та що робити навесні – читайте у нашому блозі.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити