Barbie Sale
0

Чому ожина не солодка: як правильно вирощувати і що робити з кислими ягодами

Кисла ожина вийшла у вас цього сезону? Увесь час виростає несолодка? Чому? Початківців садівників нерідко спантеличує смак ягід ожини навіть найкращих великоплідних сортів. Як же так? Адже це один із найвибагливіших ягідних кущів, як добре плодоносять. Фірмові саджанці ожини з нашого розплідника – завжди в топі продажів і стають все більш популярними і в аматорських, і промислових садах. Ви купували ягоди з чудовим смаком, а у вас вони не солодкі.

Основні причини, чому ваша ожина стає кислою – помилки посадки та догляду. Ми розповімо, що треба робити, щоби насолоджуватися солодким урожаєм.Кисла ожина – виправляємо помилки посадки та догляду

Сучасні великоплідні сорти садової ожини – прийшли до нас з Америки та Великобританії. Вони дуже відрізняються від дикорослих предків. Більшість із них – гібридні форми ожини та малини. Кущі – потужні, пагони прямі, довгі. Можуть досягати від 1,5 до 3 м і більше, залежно від сорту. Ожина чудово виглядає в саду, коли кущ цвіте – він весь покритий ароматними суцвіттями. Урожайність з куща при гарному догляді – 5-15 кг за сезон. Самі ягоди дуже великі до 20 г і до 5 см завдовжки. І, звичайно, сумно, якщо така кількість ягід ожини – кисла. Ви можете виправити ситуацію, поговоримо про помилки догляду.

Якщо ви дотримувалися всіх правил посадки та догляду, то ягоди мають бути солодкими або кисло-солодкими, залежно від характеристик сорту. Чому торік ягоди були солодкі, а цього солодкість ніби пішла?

Вибір сортів ожини

Неправильний вибір сорту одна з причин того, що ожина кисла. Почнемо з того, що всі сорти сучасної великоплідної ожини в нашому каталозі – мають високі органолептичні характеристики. І якщо ви купили саджанці у нас, то через 3-4 роки врожай з пари-трійки кущів буде вимірюватися відрами. Врахуйте, що смаки – різні, є дуже солодкі сорти практично без кислинки.

  • Якщо ви хочете вирощувати десертні сорти, то вибирайте за описами такі сорти, як Гай, Полар, безшипний Лох Мері, Честер, Heaven Can Wait, Джамбо та ін.
  • Але, якщо ви любите збалансований смак ягід, у яких не одна солодкість, ще є аромат і виразна кислинка, то рекомендуємо сорти – Ouachita, Трипл Краун, найраніший Натчез та ін.
  • Для північних регіонів або ділянок, де довго сходить сніг – вибирайте ранні сорти, щоб вони встигли дозріти, і ягоди не були кислими.

Занадто ранній збір ягід – як визначити коли ожина дозріла

Початківці садівники не завжди можуть правильно визначити ступінь стиглості ожини. Помилково орієнтуватися на забарвлення. Якщо у малини ягода стала червоною або жовтою – вона стигла, то ожина стає великою та чорною ще на стадії росту та дозрівання. Можна, звісно, орієнтуватися за термінами дозрівання з опису сортів. Але погода буває примхливою та непередбачуваною, то дощі зарядять, то посуха, то рання весна, то ще у червні трапляються нічні заморозки. Все це, звичайно, впливає на дозрівання ягід і заявлені в характеристиках терміни не збігаються з небесним розкладом. Що ж робити?

Орієнтуйтеся по тому, як ягода відривається від плодоніжки. Якщо ягода стигла, то вона легко відокремлюється. Повністю дозріла ягода трохи втрачає твердість і пружність, стає м'якшою і легко знімається з куща.

Якщо ви заберете ягоди зарано, вони будуть блискучі, тверді і, на жаль, занадто кислими. Якщо ви зібрали ожину вчасно, а вона все одно кисла, то шукайте причини в помилках вирощування.

Місце посадки та ґрунту

Вирощувати ожину в тіні чи напівтіні – велика помилка. Їй не подобається дефіцит сонця. Більшість дає солодкі ягоди лише за хорошого освітлення. Є сорти, які можуть рости при частковому затіненні, зверніть увагу на характеристики в описі. Але, набагато солодшими ягоди будуть при посадці саджанців ожини – на сонячних ділянках.

Не тільки в тіні ожина росте погано. Не рекомендуємо висаджувати ожину після полуниці, малини, троянд та винограду. У них аналогічні хвороби та шкідники. А великі рослини навряд чи потішать солодкими ягодами.

Ожина не любить великих перепадів денних і нічних температур, тому вибирайте для ожини захищене від вітрів місце.

Крім цього, якщо літо холодне і дощове, а точні температури нерідко опускаються нижче +15°С – далеко не всі сорти добре визріють і ягоди будуть з кислинкою.

Помилки посадки ожини

Висаджуйте саджанці із сонячного боку ділянки. Але навіть це не допоможе позбутися кислих ягід, якщо ви занадто густо посадили саджанці. Коли кущі затіняють один одного – солодких ягід не чекайте.

Нехай вас не бентежить, що навіть саджанці ожини у контейнерах спочатку невеликі.

Кущі ростуть швидко, тому відстань між саджанцями має бути не менше 150 см.

Більшість дорослих кущів можуть зайняти на шпалері місце до 2-3 м завширшки.

Незбалансовані підживлення та нестача добрив

Не захоплюйтесь азотними добривами. І навесні також. Рекомендуємо використовувати збалансоване мінеральні мікси, наприклад Смачна ягідка або Універсальний мікс. Коли починається формування ягід, використовуйте калійно-фосфорні мікси, такі як Золота осінь.

При правильних підживленнях ягоди будуть з високою цукристістю, щільні, з міцною шкіркою.

Хлороз – ще одна причина для того, щоб ожина була кислою. Елементи живлення погано засвоюються на кислих важких ґрунтах. Листя стає світлим, ягода залишається зеленою або рожевим, але чорним не стає до самої осені. Кращі для посадки – легкі родючі, добре дреновані нейтральні або слабокислі ґрунти.

Ще одна причина хлорозу – нестача заліза у ґрунті. Для профілактики та поповнення дефіциту – застосовують Хелат заліза за інструкцією, позакореневі підживлення по листку.

 

Вологість ґрунту та поливи

Молоді рослини в період нестачі дощів потрібно поливати раз на тиждень. Дорослі кущі мають розвинену кореневу систему і здатні забезпечити себе водою. При надлишку вологи ягоди стають водянистими та кислими. Але, у спеку – поливайте кущі хоча б раз на тиждень. Недолік поливів теж погано відіб'ється на смаку ожини. Мульчуйте кущі компостом або нейтральним торфом, це допоможе зберегти вологу у ґрунті.

Обрізка ожини

Кущ не має бути загущеним, ягоди погано освітлюються сонцем, і їм не вистачає елементів живлення. Звісно, ягоди будуть кислими. Тому, вчасно вирізайте старі та дрібні гілки.

Що приготовити та як використати кислі ягоди ожини читайте у статті!

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити