Barbie Sale
0

Мох і лишайники на плодових деревах: чому з'являються, як позбутися – ефективні способи

Мох і лишайники на стовбурах і гілках дерева – нерідко спантеличують садівників-початківців. З одного боку, старовинні красиві декоративні сади завжди мають дерева та каміння, покриті мохом, величні та стародавні. З іншого – у професійних плодових садах – усі стовбури у дерев чисті та доглянуті.


Тож чи потрібно турбуватися, якщо стовбури дерев покриваються мохом чи лишайником? Яка різниця між ними? Наскільки вони шкідливі чи невинні для яблуні, груші, сливи та інших дерев? Чи потрібно щось робити, якщо у плодовому саду з'явився мох та лишайники на деревах? Розбираємось разом із нашими фахівцями.

Мох та лишайники у плодовому саду – причини появи

Попри існуючу думку, ані мох, ані лишайник не є паразитами чи грибками. Це найдавніші рослини, які не мають ні коренів, ні стебел. Вони ніяк не ушкоджують кору і не можуть брати поживні речовини та воду з дерев. Вони абсолютно нешкідливі. Різних видів мохів та лишайників – дуже багато. Лишайники бувають жовтими та блакитними, мохи – темно-зеленими, жовтими, яскраві смарагдовими.

Вони поселяються, насамперед у тих місцях стовбура та скелетних гілок, на яких накопичується пил, відмерлі частинки кори, збирається волога. Живляться вони розчиненими у воді речовинами із пилу, туману, роси, дощів. Вони дуже витривалі та невибагливі. Чому ж професійні садівники не допускають появи мохів та лишайників у плодовому саду? Чим вони шкодять деревам?

Лишайники та мохи – симбіотичні організми. За певних умов вони можуть рости на деревах, каменях, бетонних та цегляних поверхнях, дерев'яних спорудах, шиферних дахах і навіть металевих – там, де є сміття та пил, і може затриматися хоч мінімальна волога. Лишайники ростуть порівняно повільно, мохи можуть розростатися швидше. Але в будь-якому випадку швидкість їхнього росту незрівнянна з вищими рослинами. Чому дерева покриваються мохом? Мох на дереві свідчить про високу вологість. Можна сказати, що самі мохи та лишайники безпосередньо деревам не шкодять. І якщо у ваших дерев на стовбурах кілька невеликих плям лишайнику, то не варто турбуватися. Якщо з'явився мох, який росте лише за підвищеної вологості повітря та ґрунту – вже є, про що подумати. Чому ж їх ніколи не буває у професійних садах? Тому що в більшості випадків масова поява лишайників, а особливо мохів – ознаки проблем з агротехнікою, неправильним та недостатнім доглядом за плодовими деревами.

Чому дерева покриваються мохом та лишайниками:

Високі ґрунтові води, талі води їх підйом навесні, застій дощової води

Можуть стати причиною не тільки підвищеної вологості ґрунту та повітря, а хвороб та повної загибелі саду. Буває так, що садівники-початківці не знали про те, що на ділянці високі ґрунтові води, не звертали увагу на те, що в саду надовго затримується тала вода, скупчуються опади. При високих ґрунтових водах молоді саджанці плодових дерев відмінно ростуть і розвіюються, починають давати якісний урожай. І все було б чудово, якби не підвищена вологість ґрунту. Коріння доходить до перезволоженого шару, зростання молодих дерев сповільнюється, рослини слабшають, хворіють. На стовбурах з'являється мох та лишайники, які сигналізують про те, що вологи занадто багато, а дерева хворіють.

Що робити? Підняти місця посадки, хоча б локально і посадити дерева з неглибокою кореневою системою – на карликовій підщепі та колоноподібні плодові дерева.

Погане провітрювання та висока вологість повітря

Одна з основних причин появи на стовбурах та гілках плодових дерев моху та лишайнику. Крони недостатньо освітлюються сонцем, затінені. Якщо дерева з самого початку посаджені надто близько одне до одного, то вони ще й конкурують за поживні речовини та вологу у ґрунті. При неправильній та недостатній обрізці – крони погано провітрюються, волога застоюється і це призводить не тільки до появи моху та лишайників на стовбурах, але й до хвороб, поширення шкідників.

Що робити? При густій посадці, хоч як шкода, а сад доведеться проріджувати. Потрібно видалити найбільш ослаблені та пошкоджені дерева, щоб дати іншим достатнього життєвого простору. Дерева із середнім розміром крони, висаджують не ближче ніж через 3 м, великі – від 4-5 м. Загущені крони дорослих дерев потрібно правильно обрізати, забезпечити гарне освітлення та провітрювання. Мох, що висить на деревах у плодовому саду – ознака дуже високої вологості повітря. Це може бути локальним явищем, наприклад, якщо одна з гілок дерева виросла у бік споруди, місці, де постійний стік дощової води, і локальна зона високої вологості. Прийдеться або переробити стік, або відпиляти гілку, інакше вона заразить хворобами все дерево.

Хвороби та шкідники

Часто пригнічують ріст дерев, вони слабшають, кора починає хворіти та відшаровуватись, кришитися. І, як наслідок, на уражених ділянках стовбурів та гілок – починають рости мохи та лишайники.

Що робити? Проводьте регулярні огляди кори та стовбурів, чи немає плям на стовбурі, усихання окремих гілок, пошкоджень кори та ін. Обрізайте пошкоджені гілки, обробляйте зрізи. Систематично робіть обробку дерев від хвороб та шкідників. Жодні культурні рослини не можуть без цього обійтися і залишатися здоровими.

Про правильний захист плодового саду, вибір препаратів та графіки обробок – читайте в нашому блозі.

Поганий догляд за садом, неправильні та недостатні підживлення  

Ще одна причина появи моху та лишайнику на плодових деревах. При нестачі добрива загальний розвиток та зростання яблуні, груші, сливи та ін. – сповільнюється, рослини слабшають. Новачки часто перегодовують сад азотними добривами, у тому числі й органічними (перегній, гній, курячий послід та ін.) Деревина стає пухкою, незрілою, кора недостатньо щільна і товста. Як наслідок легко ушкоджується шкідниками, тріскається від хвороб, погано переносить зміни погодних умов. І як наслідок, на деревах ростуть мохи та лишайники. Нестача калійно-фосфорних добрив, особливо у другій половині літа та восени – не дозволяє деревині та корі визріти до зими – дерева погано переносять морози.

Що робити? Дотримуйтесь правил агротехніки, робіть осінні підживлення правильно.

Як удобрювати плодовий сад восени – читайте у нашому блозі.

Взимку захищайте садок від зайців та інших гризунів, щоб вони не пошкоджували стовбури, особливо у молодих дерев.

Які проблеми в саду створюють мохи та лишайники

Лишайники та мохи можуть селитися в гілках та стовбурах, але на деревах не паразитують. Якщо їх багато, то це індикатор проблем зі станом саду, умов вирощування, догляду. Найчастіше проблеми виникають у старих, занедбаних або дачних аматорських садах, які давно не доглядають як треба. Мох та лишайники – не створюють проблем, але можуть їх частково посилити.

  • Під шаром моху та лишайників затримується волога, гілки довго не просихають після зими, після дощів та ін. Підвищується ризик активного розмноження грибкових та бактеріальних інфекцій, хвороб кори.
  • Шкідники використовують шар моху та нарости лишайнику, як зимове укриття та місце розмноження.
  • З іншого боку, шар моху захищає кору від різких коливань температур, вітру, обмерзання, зледеніння.

Мохи та лишайники ростуть повільно, тому частіше оселяються на дорослих деревах. Закріпитися на молодших рослинах вони часто не встигають, стовбури і гілки швидко ростуть завширшки і заввишки. Якщо ви спостерігатимете де саме найчастіше зустрічаються мохи та лишайники на деревах, то побачите, що це старі дерева, з пригнобленим ростом, на невідповідних ґрунтах, із загущеною кроною, недостатнім освітленостям, з безліччю захворювань та пошкоджень, поламаними гілками. У саду, який ретельно доглядають – ви таких дерев не знайдете.

Як позбутися моху та лишайнику на деревах

На частину запитань ми вже відповіли вище. Продовжуємо ділитися секретами правильного догляду за плодовим садом. Стовбури та кору основних скелетних гілок у дерев старше 8-10 років – акуратно чистять щіткою із жорстким ворсом. Не використовуйте металеві скребки, вони поранять кору. Зазвичай це роблять щоосені. Таке очищення допоможе видалити відмерлі частки кори, в її складках буде менше комах, що зимують. При регулярному догляді та правильній агротехніці – у плодовому саду не буде ні моху, ні лишайників.

Зробіть обрізку саду, прорідіть крону та весь сад, якщо потрібно. Не забувайте обробляти всі зрізи садовим варом. Можливо, варто повністю омолодити сад, доповнити новими деревами.

Як закласти новий сад, доповнити існуючий читайте рекомендації фахівців. У деяких випадках, ефективніше посадити нові дерева, кращих сортів яблуні, груші, сливи, абрикоса, черешні та ін.

Старий занедбаний сад вимагатиме тривалого і досить складного догляду, перш ніж його вдасться відновити. Щоб повністю молодити старе дерево для активного плодоношення, знадобиться кілька років. За цей час підростуть молоді дерева і почнуть плодоносити.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити