123123
0

Запилення плодових та ягідних рослин: усі тонкощі процесу

Високий урожай - це не мрія, а ціль. Щоб її досягти, необхідно враховувати безліч садівницьких нюансів. Серед найважливіших аспектів вирощування плодових культур - запилення. Саме його сьогодні розбиратимемо від "з" до "я"!

У нашій статті ми пояснимо, чому пишне цвітіння плодових кущів та дерев - це далеко не гарантія гарного врожаю. І звичайно розповімо, яке запилення необхідне різним рослинам - обрали найпопулярніші в Україні та додали трохи екзотики. Впевнені, буде пізнавально, тож починаємо прямо зараз!

Особливості запилення плодових та ягідних рослин

Відразу розберімо, що таке запилення та які види бувають. Для отримання плодів, незалежно від культури, необхідно щоб з'явилась зав'язь. Розвинутися вона може у разі, коли будуть запліднені так звані жіночі квіти. І ось тут уже розпочинаються цікаві нюанси. Ось які два типи запилення необхідно виділити:

  • Самозапилення. Для нього потрібні дерева або кущі, які мають як жіночі, так і чоловічі квітки. При такому запиленні формування зав'язей відбувається по суті автоматично, без інших запилювачів.

  • Перехресне запилення. Це коли в процесі беруть участь щонайменше 2 рослини, котрі запліднюють одна одну. Такий процес називається біологічним запиленням. Зазвичай він відбувається за допомогою комах. Ви, напевно, бачили, як працюють бджілки в саду. Також допомагає вітер. А є ще абіотичне або штучне запилення, для якого необхідна людська рука.

Оскільки існують різні способи запилення, то, зрозуміло, є різні рослини, що запилюються і запилюють. Їх теж розбиваємо на 2 групи:

  • Самоплідні. Це повністю незалежні від інших запилювачів рослини, які здатні на 100% обслуговувати себе самі. Вони можуть рости в гордій самоті та давати непоганий урожай. Капризи погоди чи неактивні комахи - ці чинники жодним чином не впливають на результат. Ба більше, самозапильні рослини асоціюються зі стабільними врожаями. Зазвичай, запилюються 30-50% усіх квіток, що є чудовим результатом.

  • Самобезплідні. Такі рослини не можуть давати плодів без запилювачів, що ростуть поруч. Їм необхідно, щоб пилок будь-яким чином переносився на їхні жіночі квіти. За відсутності запилювачів у саду самобезплідні рослини формують трохи більше 1-10% зав'язей від загальної кількості квіток. Урожайність такого саду під величезним питанням.

Який спосіб запилення рослин найефективніший? Вирішуйте самі, орієнтуючись на цифри. Ми лише скажемо, що велика помилка посадити 2 або більше безплідних сортів з одночасним цвітінням і думати, що врожай забезпечений. Для деяких представників плодових культур критично важлива присутність поруч запилювача з чоловічими квітами. Тому уважно вибирайте рослини в каталозі - звертайте увагу на характеристики. А далі конкретніше про кожен вид.

Запилення плодових дерев

Яблуні та груші. Для обох культур однакові рекомендації. Не варто садити поряд тільки близькі споріднені сорти, інакше можуть бути проблеми із запиленням. Літні сорти чудово запилюють осінні чи зимові, і навпаки. Тут обмежень немає. Серед різноманітності сортів ви можете вибрати як самозапильні (наприклад, дуже популярний для приватних садів сорт Золотий Ранет), так і самобезплідні (наприклад, зірка українських садів - Антонівка, для запилення якої підходять будь-які сорти).

Вишні та черешні. На одній садовій ділянці повинні бути посаджені щонайменше два різні сорти. Чим вища різноманітність - тим краще для врожаю. Можна побачити найчастіше питання: чи запилюється черешня вишнею? Вишня - запилювач для черешні, а ось навпаки - ні. Внаслідок приналежності до різних видів. Вишні переважно самобезплідні. А, наприклад, сорти Норд Стар та Кантереноші - частково самоплідні. Для хорошого врожаю потрібні інші сорти культури на ділянці. Те саме стосується популярних сортів черешні: Мелітопольська Пізня та Дачниця. Запилювачі для черешні - будь-які інші сорти.

Сливи. Якщо у вас росте домашня слива, то їй потрібен запилювач, який теж відноситься до групи домашніх. Гібридні сливи здатні забезпечувати взаємне запилення. Серед найпопулярніших самобезплідних сортів можна виділити Озарк Прем'єр. Хороший запилювач для сливи такого роду - сорти Широ, Санта Роза, Мандрівниця. Яскравим прикладом повністю самоплідного сорту є Президент.

Абрикос. Ця культура відома своєю самоплідністю, тому запилювач абрикоса не обов'язковий. Особливо останнім часом селекціонерами було виведено велику кількість сортів, здатних забезпечувати власне запилення. Зрозуміло, наявність у саду різних сортів із можливістю перехресного запилення сприяє ще вищому врожаю, як у випадку з популярним сортом Пам'ять Гродзінського. Або взяти сорт Монастирський - чудовий для України варіант, на 100% самоплідний.

Запилення плодових кущів

Лохина. Цвітіння високорослої лохини супроводжується привабливими пахощами. Аромат манить комах і зокрема бджіл - основні запилювачі лохини. Як відбувається запилення лохини? Саме завдяки комахам є можливим якісне запилення перехресним способом - коли пилок із чоловічих квіток потрапляє на жіночі. Вагомим фактором є погода, що сприяє активності бджіл та безпосередньо впливає на ефективне запилення лохини. Якщо весна тепла та бездощова, то це вкрай позитивно позначається на майбутньому врожаї. Чи потрібне запилення лохини перехресним способом у всіх випадках? Є досить популярні самоплідні сорти лохини - їх ви можете знайти у списку найкращих сортів для України.

Кизил. Це чудовий медонос, якому притаманні гарні ароматні квіти. Здавалося б, запилення бджолами має проходити на ура, але ні… Річ у тому, що кизил цвіте досить рано (коли в Україні ще прохолодно і комахи малоактивні). До того ж цвітіння коротке. Тому розраховувати на бджіл немає сенсу. Як запилити кизил у такому разі? Якщо ви хочете отримати нормальний урожай, то у вашого кизилу в саду повинна бути пара, а ще краще - кілька додаткових сортів. Оптимальна відстань між кущами - від 3 м до 5 м. Вони не заважатимуть один одному рости, розвиватися, але забезпечать запилення. Як вибрати запилювач для кизилу? Наприклад, можна посадити сорт Світлячок, сорт Володимирський та будь-який інший сорт поруч - вони обслуговуватимуть один одного. Самоплідних кизилів немає. Вони можуть запилювати самі себе тільки в тому випадку, якщо була здійснена підщепа і на одному кущі присутні відразу кілька сортів.

Запилення екзотичних рослин

Мигдаль. Ця культура вирощується переважно через посадку прищеплених саджанців, оскільки з укоріненням живцем сучасних сортів бувають проблеми. Чим запилюється мигдаль? Запилення мигдалю відбувається комахами перехресним способом. Для хорошого результату необхідно висадити 2-3 сорти поряд. Наприклад, найкращий запилювач для мигдалю Мілас - сорт Антік. А той, своєю чергою, добре запилюється за допомогою Нікітського. От і утворилося ідеальне тріо.

Хурма. Для більшості сучасних сортів необхідно, щоб у парі росла чоловіча рослина або самоплідний сорт. Хто запилює хурму? Існує унікальний самоплідний сорт Хурма Опильник 48 - це ідеальний запилювач для хурми. Багато садівників в Україні застосовують для запилення чоловічі екземпляри віргінської хурми, які були вирощені природним (насіннєвим) методом і по суті є сіянцями-дикунами. Зі своєю функцією справляються на 100%.

Ківі. Ця рослина потребує зовнішнього запилення. Для успішного результату вам необхідно мати щонайменше пару екземплярів. Складність полягає в тому, що дізнатися так звану стать ківі можна лише після першого цвітіння, яке може статися через 5, а то й через 10 років після посадки. Саме з цієї причини - висаджування малої кількості ківі насінням є дуже ризикованим. Необхідні самозапильні сорти ківі. Ми рекомендуємо робити посадку саджанцями і обов'язково купити чоловічі сорти-запилювачі. Наприклад, Атлас або Матуа, який продається прямо у контейнері. Прекрасний запилювач для ківі. 

Лимон. Це двостатева рослина. У природі на відкритому просторі запилення зазвичай відбувається природним шляхом, без проблем. Чи потрібно запилювати лимон, якщо ви вирощуєте його в домашніх умовах? Так, оскільки у квартирі чи в будинку немає вітру, то функцію запилювача вам потрібно взяти на себе. У цій справі допоможе звичайний ватяний диск або маленька щіточка, за допомогою яких можна акуратно переносити пилок з чоловічої квітки на жіночу. Більше про вирощування лимона ви можете почитати в нашій статті.

Настав час підбивати підсумки? З нашого екскурсу можна зробити висновок, що перед посадкою необхідно дізнаватися про особливості запилення тієї чи іншої культури. При безпосередній посадці планувати її так, щоб сорти рослин, що не є самоплідними, могли запилитися і дати плоди. Дивіться наш каталог та звертайте увагу на всі характеристики. Бажаємо розкішного врожаю!

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити