123123
0

Садівникам важливо знати! Хвороби та шкідники волоського горіха

Волоські горіхи дуже поширені в Україні. Вони чудово пристосовані до наших кліматичних особливостей та радують корисними плодами восени. За смаковими характеристиками можуть змагатися навіть із фундуком. Зізнавайтесь, ви теж любите ласувати цими горішками або додавати їх у різні десерти? Ще б пак!

Насправді вирощувати та доглядати дерево волоського горіха не дуже складно. Але навіть якщо дотримуватися всіх основних правил, все одно є велика ймовірність зараження рослини хворобами. Та й шкідники також можуть зіпсувати настрій садівникові. Наше завдання - бути готовими до будь-якої проблеми. Тому сьогодні розберемо, які є хвороби та шкідники волоського горіха і що робити, щоб їх позбутися.

Найпоширеніші хвороби волоського горіха

У народі напевно кожен другий знає, від яких хвороб допомагає волоський горіх. Там цілий список захворювань. А от від яких хвороб слід допомагати самому горіху? Насправді їх досить багато, втім більшість не становлять особливої небезпеки і практично не впливають на стан плодів у глобальному сенсі. Але є небезпечні хвороби волоського горіха. Чорна шкаралупа, скручене листя, погана якість плодів - це наслідки.

Біла та бура плямистості

Зоною ураження білою або бурою плямистістю є листя рослини. Перші ознаки з'являються у середині травня. На листі утворюється воскоподібний наліт із жилками. Він може бути білуватого або бурого кольору, залежно від виду хвороби. Розмір плям може досягати 2 см у діаметрі, а уражені ділянки мають опуклу форму.

Це дуже поширені хвороби волоського горіха, опис яких легко знайти в інтернеті. Грибок Microstroma juglandis Sacc базується між клітинами рослини та переноситься з опалого листя на молоді рослини у новому сезоні. Тобто однією з ймовірних причин вважається погано прибраний восени сад.

Що робити?

По-перше, вкрай рекомендуємо своєчасно доглядати сад і зокрема горіхи. А вже при появі ознак захворювання необхідно обприскування уражених ділянок мідним купоросом. Проведення додаткових обробок через 20-25 днів за потреби є гарною профілактикою. Перед тим, як боротися з хворобами волоського горіха типу білої та бурої плямистості, врахуйте, що в цій справі вкрай важлива систематичність.

Бактеріоз

Якщо взяти всі відомі хвороби волоського горіха, то саме бактеріоз входить до списку найбільш підступних та небезпечних для культури. Він вражає безпосередньо плоди на будь-якій стадії розвитку - досить швидко розвивається і робить ситуацію незворотною. Ціллю ураження також може бути звичайне листя і частини гілок дерева.

Бактеріоз є частою причиною, чому волоські горіхи чорніють на дереві. Найбільш сприятливі умови для розвитку хвороби - висока вологість повітря. Коли часто йдуть дощі, бактеріоз може знищити близько 80-90% горіхів по всьому дереву. Вони будуть непридатними для вживання.

Що робити?

В силах садівника визначити наявність хвороби на ранній стадії. У такому разі треба видалити заражені гілки, спалити їх подалі від саду. Чим обробляти волоський горіх від бактеріозу? Насамперед - препаратами на основі міді. Вони є чудовою профілактикою. Використовувати їх слід у період, коли зав'язуються плоди.

Кореневий рак

Напевно, не всі читачі нашого блогу знають, що є не тільки хвороби волоського горіха на листі або на плодах, а й на корінні. Найпоширеніша - кореневий рак. Вона найбільш характерна для молодих рослин і проявляється у вигляді непривабливих наростів на корінні.

Причиною кореневого раку можуть бути банальні механічні ушкодження саджанців під час посадки, обрізки або будь-якого іншого догляду. Саме тому ми рекомендуємо обрізати дерева у саду виключно якісними інструментами.

Що робити?

Фахівці використовують розчин 3% бордоської рідини при первинній обробці дерева, а при вторинній - 1% розчин. Але, як показує практика, гарантованого лікування від кореневого раку не існує. Дерево швидше за все так і страждатиме. Проблеми з корінням надалі впливають на загальний стан рослини. Іноді це причина, чому у волоського горіха скручується листя або відсутнє плодоношення. Тому ми рекомендуємо максимально ретельно вибирати саджанці і акуратно доглядати за деревами.

 

 

 

Найпоширеніші шкідники волоських горіхів

Шкідники здатні погіршувати якість горіхового врожаю не меншою мірою, ніж хвороби. Іноді садівники задаються питанням, чому чорніє ядро волоського горіха, навіть не замислюючись над тим, що причиною може бути проста гусениця, яка смокче соки з листя дерева. До вашої уваги 3 найпоширеніші шкідники волоського горіха.

Міль-пестрянка

Дуже підступний шкідник, розвиток якого відбувається у три покоління. Якщо говорити про періоди року, то етапи розвитку випадають на травень, червень та серпень. З погляду шкоди для культури найбільш небезпечними є 2-ге та 3-тє покоління.

Для підтримки своєї життєдіяльності міль-пестрянка на етапі раннього розвитку буквально вгризається в м'якоть соковитих зелених листків горіха. У результаті шкірка листа залишається цілою, але шкідник все ж усередині. На пізньому етапі розвитку (тобто 2-е та 3-е покоління) міль-пестрянка вже розташовується в згорнутому листі і просто ласує ними

Що робити?

У невеликій кількості міль-пестрянка просто псує декоративність листя. Але чи буває невелика кількість цього шкідника? Ні! Розмноження відбувається дуже швидко, і є ризик, що дерево отримає критичні пошкодження листової маси. Як результат - урожай під загрозою. Тому ми рекомендуємо обробку мікробіологічними препаратами або фосфорорганічними інсектицидами. Як правильно обробити волоський горіх? Залежить від ступеня ураження та особливостей того чи іншого препарату. Завжди читайте вказівки виробника.

Американський білий метелик

На вигляд нешкідливий шкідник, а насправді - справжній горіховий монстр, який безжально з'їдає один зелений лист за іншим. Розвиток американського білого метелика відбувається у 2-х поколіннях, які випадають на кінець літа та початку осені. В умовах теплої осені, яка часто буває в Україні, є ймовірність і 3-го покоління.

На дереві зазвичай спостерігаються місця, де колонія шкідників базується. У таких місцях листя з'їдено більше за все. Але якщо не зупинити американського білого метелика, то вражена буде вся рослина 100%. Без достатньої кількості здорового листя горіх просто не може нормально функціонувати та плодоносити.

Що робити?

Найпростіший спосіб подолати шкідника - знищувати місця концентрації гусениць. Існують спеціальні ловчі пояси. Їх можна зробити в домашніх умовах, взявши шматок гофрованого паперу або звичайної мішковини завширшки близько 20 см. Як захистити волоський горіх від шкідників такого типу шляхом обприскування? Потрібно проводити обробки під час вегетації. Інтервали між обприскуванням - приблизно тиждень. Під час цвітіння обробки заборонені. Одним із ефективних препаратів є Бітоксибацилін.
 

Горіховий бородавчастий кліщ

Як захистити волоський горіх від шкідників, якщо їх практично неможливо помітити неозброєним поглядом? А таке буває! Горіховий бородавчастий мікроскопічний кліщ. Його розмір становить десяту частину міліметра. Уявляєте?

Цей вид кліща здатний без проблем зимувати і відразу по весні наносити шкоду ще брунькам, що ще навіть не розпустилися. Найчастіше він вражає молоді та середні за віком рослини, у яких найбільш соковита листова маса. Безпосередньо плоди не чіпає, але своєю паразитичною життєдіяльністю впливає їхній стан.

Що робити?

Як і у випадку із захистом плодового саду, систематичні сезонні обробки горіха є відмінною профілактикою. Але якщо на своєму дереві ви помічаєте багато темно-коричневих галлів (вони виглядають як невеликі бородавки на листі), то швидше за все профілактика не допомогла. У такому разі треба перейти до використання профільних засобів: від шкідників, що зимують, наприклад. Цілеспрямовані обприскування молодих горіхів допоможуть захистити садок від бородавчастого кліща.

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити