123123
0

Розсада капусти сохне та жовтіє: у чому проблема і що робити?

Сьогодні для кожного дачника та городника доступні секрети вирощування капусти. Агротехніка далеко не найскладніша, тому навіть новачки можуть без проблем впоратися з першого разу та отримати непоганий урожай. Але буває, що й досвідчені фахівці зустрічаються із ситуацією, коли розсада капусти жовтіє та в'яне. Що робити у такому разі?

У нашій статті ми підсвітимо основні проблеми, які можуть виникати на етапі формування розсади. Адже коли розсада капусти сохне, це не зовсім нормально. А причини, чому сохне листя у розсади капусти вдома, бувають різні. Тому давайте коротко поговоримо про кожну з них.

Як зрозуміти, чому у розсади капусти сохне листя?

За розсадою, як за маленькою дитиною, потрібно постійно наглядати. Її не можна залишати наодинці зі своєю долею, інакше ця доля буде не солодкою. Щоб визначити, чому розсада капусти жовтіє чи в'яне, необхідно регулярно проводити уважні огляди рослин. Пропонуємо дотримуватись стандартного порядку дій.

1. Визначити масштабність проблеми. Якщо погано почувається один сіянець - це не віщує ніякого лиха. Якщо ви помітили, що починають в'янути кілька екземплярів, то варто задуматися, чи все ви правильно робите. Якщо левова частина вашої розсади сохне, то явно щось не те.

2. Встановити корінь проблеми. Проведіть візуальний моніторинг власної розсади. Чи на ній утворилися нехарактерні для неї плями, крапки чи, можливо, навіть дірочки? Чи є крім ознак в'янення ще щось, що можна трактувати як наслідок хвороби або впливу шкідників?

3. Виключити усі варіанти. Не бійтеся жертвувати розсадою, що в'яне. Вирвіть кілька сіянців, огляньте їхнє коріння. Часто стан коренів може розповісти багато про що. Чи немає на них гнилі або пошкоджень? 

Так чи інакше, але жовтіє розсада капусти з якоїсь певної причини. Це неприродні для неї процеси. Пропонуємо до вашої уваги ТОП-4 причини та актуальні вирішення проблеми.

Дефіцит живлення

Коли жовтіє листя у розсади капусти, треба задуматися, чи все нормально із субстратом? Можливо, ви вибрали невідповідну ґрунтосуміш, в якій занадто низька концентрація поживних речовин? Досить часто жовтіє розсада капусти при вирощуванні у звичайній городній або садовій землі. Потрібно або купити спеціальний субстрат для розсади або якщо вже берете городню землю, внести підживлення. Роблять це одразу, ще перед посадкою. Ви не зробили? Тоді обов'язково виправте помилку! Рекомендуємо дотримуватись простих правил:

  1. Віддавайте перевагу добривам у рідкій формі. Вони швидше засвоюються і, відповідно, швидше дають бажаний ефект.

  2. Перш ніж проводити підживлення, виконайте легкий полив. Це зменшить ймовірність пошкодження делікатного коріння сіянців та підвищить ефективність застосування добрива.

  3. По можливості вносьте підживлення вранці (попередній полив ввечері минулого дня).

Фахівці радять підгодовувати розсаду капусти 2-3 рази. Приблизно через тиждень/півтора після пікірування і за 10 днів до планового перенесення на город. Взагалі, нестача живлення - одна з головних причин, чому розсада капусти в'яне як під час вирощування в стаканчиках/горщиках, так і вже у відкритому ґрунті. Тому приділяйте цьому фактору особливу увагу. 

Неприйнятні умови

Існує цілий комплекс причин, чому у розсади капусти сохне листя: від вибору місця для вирощування до поливу. Якщо поголовно страждає вся розсада капусти (листя жовтіють не в окремих сіянців, а у всіх рослин або у більшості), то цілком ймовірно, що треба змінювати температуру/полив/освітлення. Ну або все одразу.

Полив. Зверніть увагу, що це вологолюбна культура. Їй потрібно, щоби земля завжди була вологою. Як тільки ґрунт підсихає, у розсади капусти сохнуть нижні листочки, а потім й інші. Тому потрібно стежити за станом ґрунту та використовувати лише відстояну воду. Вона має бути кімнатної температури, щоб рослини не отримали стрес. Як правило, 1-2 поливів на тиждень вистачає із головою. 

Температура повітря/ґрунту. Стандартна кімнатна температура на 100% підходить капусті. Як вам зручно, так і посівам теж буде зручно. Умовно кажучи, +20 С - норма. Але коли формуються повноцінні сіянці, розсада підростає та готується до пересадки, то температуру треба знижувати.

Освітленість. Досить спірний момент, але багато фахівців вважають, що навіть кількість сонячного світла на день може бути причиною, чому сохнуть листочки у розсади капусти. Тому на ранньому етапі вирощування доцільно застосовувати досвіт. 

Ще важливо! Розсада не повинна постійно перебувати під впливом прямих сонячних променів. Не можна ставити ємності із сіянцями на протягу навіть на короткий час. Усе це впливає на стан рослин. Нормалізація поливів, освітлення, температури часто допомагає повернути розсаді здоровий вигляд.

Хвороби і шкідники капусти

У вас ідеальні умови для вирощування і ви не розумієте, чому починає сохнути розсада капусти? Хвороби ніколи не варто виключати! Вони можуть наздогнати рослини будь-якої миті. З найпоширеніших виділяємо:

Фузаріозне в'янення. Ця хвороба може бути головною причиною, чому у розсади капусти сохнуть листочки з самого низу. Вона поступово прогресує - спочатку нижні в'януть, а потім і верхні. Зелена маса втрачає свою пружність, стає менш соковитою та непривабливою на вигляд. Якщо придивитися, то можна помітити наявність білуватих прожилок. У результаті листя повністю стає жовтим, сухим і вмирає. 

  • Звідки виникає хвороба? Збудники можуть бути в ґрунті (це ще одна причина, чому не варто брати землю з городу/саду). Неприйнятні умови вирощування (неправильний полив чи температура) сприяють розвитку проблеми. 

Чорна ніжка. Вражає насамперед стебло, вчиняючи руйнівний вплив на всю рослину. Якщо ви помітили, що стебла у вашої розсади почали в'янути і вкрилися темними плямами, то можна навіть не думати, чому сохне розсада капусти. Це 100% чорна ніжка. Листя поступово теж темніє і втрачає здатність до нормальної життєдіяльності. 

  • Звідки виникає хвороба? Іноді причина в зараженому посадковому матеріалі, що вкотре доводить - краще купувати у надійних продавців. Також збудники чорної ніжки можуть перебувати у необробленому ґрунті. 

Про всі хвороби капусти ви можете прочитати у окремій статті. Щодо боротьби з ними, то на етапі вирощування розсади рослини складно врятувати. Можна застосовувати фунгіциди, але найкращий спосіб захистити капусту від хвороб - перешкодити їхній появі. Для цього слід вживати профілактичних заходів:

Обробка насіння перед посадкою. Наприклад, Триходермін служить профілактикою появи гнилі, кореневих захворювань, фітофторозу, чорної ніжки, грибкових захворювань тощо.

Підготовка безпечного ґрунтового складу. Будь-який ґрунт, у якому сумнівайтеся, краще продезінфікувати. Один із способів - загартувати в духовці при температурі 100 С протягом 20-30 хвилин.

Можливо, ви будете здивовані, але сохне листя у розсади капусти навіть через шкідників. Виявити їх можна візуально. Якщо ви бачите на листочках скупчення жучків або дрібних крилатих створінь, то у вашої розсади і, відповідно, у вас явні проблеми. Іноді шкідники непомітні неозброєним оком, але їх видають новоутворення на зеленій масі розсади. Наприклад, отвори чи плями. 

У топ-3 головних ворогів розсади капусти потрапляють: павутинний кліщ, попелиця та хрестоцвіта блішка. Довго фокусуватися на них не будемо, адже в блозі Яскрава Клумба вже є стаття про те, як захистити рослини від павутинного кліща. Ми писали про боротьбу з блішкою. Також ви можете знайти всю необхідну інформацію про методи знищення попелиці

Коротко про головне: уражені шкідниками частини рослин слід видалити. Ті листочки які не постраждали залишаємо, але їх потрібно очистити від жучків, якщо вони є. Далі йдуть інсектициди, найкращі з яких ви можете знайти в каталозі. Якщо кількість шкідників мінімальна і проблема має локальний характер (постраждала невелика частина розсади), можна спробувати народні методи. Наприклад, опудрити розсаду деревною золою. Альтернативою золі може бути менш доступний, але не менш ефективний тютюновий пил.

 

Володимир Стороженко

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити