Barbie Sale
0

Чому не цвітуть яблуня та груша: чи зможемо знайти всі причини?

Сестрички яблуня та груша - справжнє надбання українського саду. Здається, вони масово зростають по всій Україні. Який регіон не візьми, скрізь вирощують грушу із саджанців та найкращі сорти яблунь. Коли ці плодові дерева цвітуть навесні, то радіє душа. Адже є відчуття, що ось-ось прийде справжнє тепло, а там і плоди встигнуть.

Але часом трапляється, що вони навіть не зацвітають. В чому причина? Чому не цвіте груша? Що робити, якщо немає квіток на яблуні? Оскільки культури споріднені та проблеми найчастіше у них однакові, то ми вирішили в одній статті об'єднати ці теми. Постараємося розібратися, чому не цвіли яблуні чи груші у вашому саду.

Сортові та вікові особливості

Деякі садівники іноді задаються питанням, чому не цвітуть яблуня та груша, адже до цього вони все життя цвіли та плодоносили? Найпарадоксальніше, що корінь проблеми може ховатися за словосполученням "все життя". Можливо, вони вже своє відцвіли? Старе дерево - от і не цвіте. 

Буває й зворотна ситуація, коли запитують, чому не цвіте молода груша. Цілком ймовірно, що дерево просто не досягло віку плодоношення. Тут багато залежить від сорту. Деякі можуть цвісти та давати плоди вже на 2-3 роки після висадки саджанцями. Деяким потрібно 4-5 років. Зрозуміло, у більш ранньому віці квітками та плодами обзаводяться скороплідні яблуні та груші. 

Цвітіння груш та яблунь також залежить від підщепи. На високорослій перше цвітіння зазвичай затягується. Також досить пізно дебютне цвітіння трапляється в тому випадку, якщо в якості підщепи використовувалися "дички". Обривати чи залишати перші квітки? Про це можна детально прочитати в нашій статті.

Періодичність цвітіння

Чому яблуня цвіте через рік? Відповідь банальна: таким чином рослина досягає максимальної продуктивності. Справді, бувають сорти, які "запрограмовані" на періодичне цвітіння. Таке явище більшою мірою характерне для яблунь, меншою - для груш, але теж трапляється. 

Отже, ситуація: минулого року дерево тішило величезною кількістю плодів, а цього сезону чому не цвіте молода яблуня? Причини: або такий сорт, або дереву не вистачає поживних речовин, щоб забезпечити цілорічне цвітіння. 

Якщо ваша яблуня спочатку плодоносила щороку, а потім перестала, необхідно переглянути догляд за нею. Забезпечити комплекс процедур, спрямованих на відновлення, починаючи обрізкою, закінчуючи підживленням. Про все це ми поговоримо окремо.

Вплив низьких температур

Чому п'ятирічна яблуня не цвіте? Адже час уже? Так, у такому віці більшість сортів починають радувати квіточками та першими плодами. Цілком ймовірно, що проблема у негативному впливі низької температури. Простіше кажучи, чи не підмерзли ваші яблуні із грушами?

Потерпілі від морозу плодові дерева на вигляд цілком здорові. Але проблема у всіх сенсах глибша. Від "мінусових" температур страждають тканини дерев. Внаслідок цього рослини втрачають початкову здатність забезпечувати себе зовнішніми ресурсами. Рух соку відбувається набагато повільніше. Із цього можна легко зробити висновок, чому не цвіте груша. Причини очевидні - у неї банально немає сил. Буває, що цвітіння ось-ось мало розпочатися, квіточки вже готові були розпуститися, але різко похолодало, пройшли дощі або навіть заморозки наздогнали, і цвітіння так і не було.

Якщо ви не хочете весною розбиратися, чому не цвітуть яблуня та груша, то краще ще восени забезпечити захист від морозів. Насамперед потрібно зайнятися мульчуванням пристовбурового кола. Напередодні морозів обмотати молоді дерева укривним матеріалом. А коли випаде сніг, зробити гарненькі купи, по можливості.

Особливості регіону та посадки

Новачки у садівництві часом дивуються, чому не цвіте колоноподібна груша, адже в характеристиках написано, що вона супер врожайна? Так, врожайність - це відмінний показник, але він має мало значущості, якщо рослина не пристосована до кліматичних особливостей регіону. Коли вирішите купити саджанці груш або саджанці яблунь, звертайте увагу на їхню стійкість як до холоду, так і до посухи. Та загалом, чи підходять вони для вашого регіону? Якщо з цими нюансами все ок - цвітіння обов'язково буде! Пропонуємо поглянути на триплоїдні та імунні яблуні.  

Велику роль грає посадка. Припустимо, ви посадили дерево під умовним горіхом або недалеко біля водойми. У результаті яблуня жодного разу не цвіла. Чому? Якщо рослині не вистачає сонячного світла або коріння підтоплено ґрунтовими водами, то цвітіння взагалі не може бути. 

Ще важливий момент: розташування кореневої шийки відносно рівня землі. Якщо саджанець був дуже заглиблений, то питання, чому погано цвіте яблуня, звичайно ж виникне. Потрібно або пересадити (тільки зробити це згідно з правилами агротехніки) або постаратися акуратно звільнити кореневу шию. Садівники-початківці після роботи над помилками вже на 100% знають, чому не цвітуть молоді яблуні.

Неправильні (недостатні) підживлення та обрізки

Якщо запитати досвідченого садівника, чому не цвіте яблуня, він вам одразу скаже, що робити: "обріжте - тоді зацвіте". Як не дивно, але часто це справді працює. Своєчасна обрізка дійсно сприяє гарному цвітінню та рясному плодоношенню, особливо якщо говорити про дорослі дерева. 

Надмірно густа крона або наявність так званих вовчків ніяк не корелюються з нормальним цвітінням. Втім, і надто сильна обрізка теж може зіграти в злий жарт. Якщо обрізати через міру, то рослина всі свої ресурси витрачатиме на утворення нового приросту. У такому разі не дивно, чому яблуня чи груша не цвіте.

Цікава ситуація із внесенням добрив. Дивно, чому не цвіли яблуні, якщо ви їх добре підгодували? А ви впевнені, що підгодівлі пішли на користь? Поширена помилка - внесення підживлення з підвищеною концентрацією азоту. Коли його дуже багато, плодове дерево працює на зростання зеленої маси. Формування бутонів відходить на другий план. Навіть якщо воно здійснюється, то можуть бути проблеми із запиленням. Тому підживлення потрібно вносити правильно - тільки в тому випадку, якщо в них справді є потреба та обов'язково контролювати баланс поживних речовин.

Хвороби та шкідники

Тож коли і скільки цвіте яблуня? Це залежить від вологості землі в тому числі. Дефіцит вологи - погано, але її надлишок - ще гірше. У першому випадку можуть бути проблеми з цвітінням. У другому, коли вимокає коренева система, є ризик загибелі рослини. 

Ви передбачили всі перелічені фактори і не можете зрозуміти, чому груша цвіте, а листя немає, чи навпаки? Не треба скидати з рахунків вплив шкідників. При поганому збігу обставин шкідники типу медяниці або довгоносика здатні завдати шкоди 80-90% квіток рослини. Хвороби - ще одна причина, чому не цвіте груша. Навіть якщо вона вже давно посаджена і раніше все було ідеально, будь-якої миті її може наздогнати пероноспороз або борошниста роса. 

У таких випадках складно врятувати цьогорічний урожай, але ви можете зробити все від себе залежне, щоб не допустити подібної ситуації в наступному сезоні. Вам допоможе стаття про боротьбу зі шкідниками яблунь та груш.

Володимир Стороженко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити