123123
0

Триплоїдні яблуні: нове покоління сортів – плодоносять щороку, стійкі до хвороб

Триплоїдні яблуні – одна з найсучасніших груп сортів. Не секрет, що яблуні схильні до багатьох небезпечних захворювань, втрачають продуктивність, дають урожай нестабільно. Обробляти плодовий садок доводиться регулярно, без графіка обприскування – не обійтися. Найчастіше сорти яблук з високими смаковими якостями дають невеликий урожай, а самі дерева не відрізняються довговічністю.

Триплоїдні сорти яблуні – позбавлені цих недоліків. Вони є унікальним результатом роботи селекціонерів.

Що означає триплоїдний сорт яблуні? Що таке триплоїд?

Почнемо з того, що найпоширеніші, традиційні та старі сорти – диплоїдні, рідше – тетраплоїдні. Плоїдність – число однакових наборів хромосом у клітині. Відповідно, триплоїдія – потрійний набір. Навіщо вам це все? Щоб розуміти, що триплоїди – це гібридна форма, яка має низку переваг. І ще, щоб точно знати, що саджанці триплоїдної яблуні краще купити у розплідників та спеціалізованих інтернет-магазинів, тому, що це тільки щеплені професійні саджанці. Коштують вони порівняно недорого. А тепер поговоримо про те, які характеристики та переваги у таких яблунь. І заощаджувати на саджанцях ви точно не захочете. І триплоїдні яблуні стануть вашими улюбленими.

Щоб противники ГМО не думали зайвого, зверніть увагу, що диплоїдні та тетраплоїдні яблуні – природні форми. Триплоїдні – отримані шляхом схрещування, перезапилення. Розведенням займається світова селекція, є й чудові українські триплоїди.

Переваги триплоїдних сортів яблуні

Сучасні сорти мають цілу низку переваг у порівнянні з традиційними диплоїдними сортами. Які завдання вирішує селекція, чому триплоїдні сорти – найкращі?

 • Плоди відрізняються особливим збалансованим смаком та виразним ароматом. М'якуш у них соковитіший і солодший, добре структурований.
 • Тривале зберігання без втрати якості. Навіть після тривалого зберігання м'якуш не перетворюється на «кашу». Яблука зберігають високі смакові та товарні якості.
 • Яблука – крупніші, ніж у диплоїдних сортів.
 • Ці сорти практично не утворюють насіння, серцевина у них зовсім невелика, насіннєвої камери практично немає. Тобто якщо ви робить сік, то такі яблука не треба чистити. Для варення чи пирогів – ви їх одразу ж можете нарізати. Тому для кулінарії ці яблука є найбільш затребуваними і користуються великим попитом на ринку. Для комерційного вирощування це одна із найкращих груп сортів яблунь.
 • Триплоїдні яблуні стійкі до парші та інших грибкових захворювань на генетичному рівні. Це робить їх вирощування більш простим та екологічним. Для еко-вирощування ці сорти ідеальні. Ваші сусіди проти того, що ви обприскуєте сад? З триплоїдними яблунями вам практично не знадобиться робити обробки від хвороб.
 • Ці сорти врожайніші, ніж звичайні. Ви знаєте, що у дорослих яблунь бувають сезони, коли яблук багато, і коли дерево відпочиває, плодів мало. У триплоїдних – такі коливання врожайності згладжені, вони дають добрий урожай щороку. Триплоїдні сорти яблуні можуть давати рясніші врожаї завдяки своїй здатності утворювати більшу кількість квіток і плодоносити тривалий період часу.
 • Стабільне щорічне плодоношення – ще одна перевага не тільки для аматорського, а й для комерційного вирощування. Ось і відповідь на запитання: Які сорти яблунь плодоносять щороку? Триплоїдні.
 • Дерева не тільки дають набагато більші та якісніші плоди. Вони ростуть та розвиваються швидше, ніж звичайні.
 • Плодоношення у них настає – також раніше.
 • Більш стійкі до морозів та посухи. Ще однією переважною особливістю триплоїдних сортів є їхня стійкість до впливу зовнішніх факторів. Завдяки більш складній генетичній структурі, такі сорти яблунь є більш стійкими до несприятливих погодних умов, захворювань та шкідників, що сприяє збільшенню врожайності та тривалості зберігання плодів.
 • Висока здатність пристосовуватись до різних кліматичних умов.
 • Більш довговічні. Завдяки особливій генетичній структурі, дерева старіють набагато повільніше за звичайні сорти і зберігають постійну високу врожайність.

Які яблуні найвибагливіші? Який сорт яблуні найкращий? Який сорт яблуні краще садити? Думаємо, ви вже розумієте, що посадка саджанців сучасної яблуні – це вигідно, продуктивно та значно простіше у догляді. Розкішні яблука зможе виростити навіть садівник-початківець.

Особливості триплоїдних сортів яблуні

 • Однією з основних особливостей триплоїдного сорту яблуні є те, що він не здатний виробляти плоди, що містять насіння. Це пов'язано з порушенням процесу запліднення, тому що в ньому беруть участь дві статеві клітини, а триплоїдні сорти мають тільки одну репродуктивну статеву систему. Тому плоди таких сортів є безплідними і не можуть використовуватися для розмноження через насіння. Зверніть особливу увагу на цю особливість. Де придбати яблуні триплоїдних сортів? Тільки щеплені, у професійному розпліднику. Жодних «кореневласних» триплоїдів – не буває.
 • Триплоїдні сорти, як правило, потребують додаткового запилювача. Не турбуйтеся, якщо у вас у саду є звичайні сорти яблуні – вони і будуть запилювачами. Або доповніть свій плодовий сад новими саджанцями яблунь сучасних продуктивних сортів. Один із універсальних рекомендованих запилювачів, за відгуками експертів – Пепін Шафранний. Рекомендована відстань до дерева-запилювача – не більше 50 м.
 • Висока врожайність та відмінна якість плодів – потребує гарного догляду. З одного боку, стійкість триплоїдів до хвороб дозволяє мінімізувати обприскування. З іншого – деревам потрібні підживлення та поливи, щоб дереву вистачало елементів живлення для того, щоб плоди відповідали заявленим сортовим характеристикам.
 • Тривалий життєвий цикл. Оскільки триплоїдні сорти яблуні є гібридами, вони зазвичай активно ростуть і якісно плодоносять значно довше, ніж інші сорти. Це означає, що потрібні довгострокове планування та догляд за садом – для його успішного розвитку та плодоношення. Для комерційного вирощування – це безумовно додаткова перевага триплоїдних сортів.

Триплоїдні сорти яблуні – основні характеристики

Триплоидные сорта нового поколения, как и другие группы можно купить в достаточно широком ассортименте – зимние, летние, среднего срока созревания. Разумеется, все сорта яблонь каталога – морозостойкие в нашем климате.

Триплоїдні сорти нового покоління, як і інші групи, можна купити в досить широкому асортименті – зимові, літні, середнього терміну дозрівання. Зрозуміло, всі сорти яблунь каталогу – морозостійкі у нашому кліматі.

Огляд найкращих сортів:

 • Оріон – одні з нових середньопізніх триплоїдних сортів. Отриманий шляхом схрещування популярного Голдена Делішес і Отава. Плоди дуже великі, округлі, до 250 г. Забарвлення шкірки – кремово-жовте. У повній стиглісті з невеликим рожевим рум'янцем. Смак – відмінний, кисло-солодкий, плоди мають одну з найвищих смакових характеристик. М'якуш – кремовий-жовтий. Урожайність – висока. Чудове зимове зберігання, плоди не втрачають якості до весни. Висока стійкість до захворювань, за відгуками можна вирощувати практично без обробок. Урожай готовий до збирання приблизно о 3-й декаді вересня. Дерева середньорослі, висотою до 4,5-5 м. Найкращі запилювачі – Спартан, Глостер.
 • Сіріус – чеський триплоїд, отриманий схрещуванням Голден Делішес та Топаз. Дерева висотою до 4,5 м, крона – розлога. Плоди великі, в середньому 250 г, окремі до 300 г. Яблука – округлі, зелені з жовтуватим відтінком, у повній стиглості з легким рум'янцем. М'якуш – дуже солодкий, жовта, хрустка, дрібнозерниста. Відрізняється збалансованим смаком та вираженим ароматом. Сорт – імунний до парші, борошнистої роси. Збирання на зберігання – жовтень, дозрівання у сховищі – до середини листопада, зберігається – до весни. Чудово транспортується. Запилювачі – Айдаред, Голден Делішес.
 • Декоста – триплоїдний зимовий сорт. Смак відмінний, кисло-солодкий, збалансований, дегустаційні характеристики одні з найвищих. М'якуш – дрібнозернистий, соковитий. Плоди великі, насичено жовті, з рум'янцем і крапом, вагою до 250 г. Висока стійкість до захворювань.
 • Патріот – представлений у нашому каталозі колоноподібною формою саджанців. Незважаючи на дуже компактну крону, заввишки до 2,5 м і завширшки до 100 см, плоди великі до 200 г. Яблука – округло-плескаті, у повній стиглості – червоні та жовтими розчерками. М'якуш – із зеленуватим відтінком, дрібнозерниста, дуже соковита кисло-солодкого смаку. Дозрівання – у середні терміни, плоди знімають на початку вересня, зберігатися вони можуть до грудня. Сорт – стійкий до основних захворювань.

Про переваги та особливості вирощування колоноподібних дерев – читайте у блозі.

Догляд за триплоїдними сортами яблуні

Високопродуктивні сорти яблуні потребують догляду. Вони рано входять у плодоношення, вже з другого року після посадки, активно ростуть та розвиваються, квіток та зав'язі дають багато. Тому для максимальної продуктивності їм потрібен хороший догляд. На що звернути особливу увагу:

 • Підживлення. Регулярне внесення добрив – один із найважливіших елементів догляду за триплоїдними сортами яблуні. Використовуйте органічні або мінеральні підживлення, дотримуючись інструкцій виробника. Добриво допоможе забезпечити необхідні поживні речовини для оптимального росту яблуні та розвитку плодів. Рекомендуємо навесні – Універсальні мінеральні мікси, з другої половини літа – Золота осінь та ін.
 • Полив. При нестачі опадів важливо регулярно поливати яблуні, особливо під час літньої посухи. Адже саме в цей час відбувається активний налив плодів. Саджанцям та молодим деревам регулярний полив допоможе активізувати ріст кореневої системи та гармонійне формування крони.
 • Обрізка. Здійснюйте обрізку яблунь, щоб підтримувати добре провітрювання крони, не допускайте загущення. Обрізка також сприяє покращенню доступу сонячного світла та циркуляції повітря усередині крони.
 • Захист від шкідників та хвороб. Триплоїдні сорти яблуні зазвичай мають підвищену стійкість до хвороб, але в несприятливі сезони, при постійній підвищеній вологості – рекомендуємо робити профілактичні обробки. Дерева можуть бути схильні до атак шкідників. Вживайте необхідних заходів захисту, використовуйте інсектициди або фунгіциди.

Докладніше про захист яблуні від шкідників – у публікації.

В іншому, догляд за триплоїдним яблунями – такий самий, як за звичайними.

Дотримуючись цих рекомендацій щодо вирощування, ви зможете забезпечити оптимальні умови для росту та плодоношення, а також насолоджуватися смачними та якісними плодами.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити