Barbie Sale
0

Імунні яблуні: що таке, які обрати сорти – здорові та врожайні

Плодові гнилі, парша, борошниста роса вражає не лише старі «бабусині» яблуні, а й сучасні продуктивні сорти. Щоб отримати хороший і якісний урожай, який довго зберігатиметься, плодовий сад потрібно обробляти буквально за графіком. Щоб яблуні плодоносили десятиліттями, обприскування хвороб – необхідні.

Переваги імунних сортів

Які яблуні не хворіють?

Любителям це питання видається риторичним. Але є хороша новина. Селекціонери створили нові саджанці яблуні, дуже стійкі або взагалі не сприйнятливі до парші та борошнистої роси.

Що таке імунні сорти яблунь?

Це сорти, які повністю стійкі до парші та борошнистої роси, найбільш поширеним у наших садах грибковим захворюванням яблунь.

Ви не чули про такі сорти, як і коли вони з'явилися? Перші імунні сорти яблунь були виведені в середині XX століття США та Канаді. Для їхньої селекції використовувалися сорти, що мають мутації в генах, що відповідають за сприйнятливість дерева до парші.

Не треба лякатися слова «мутація». Використання так званих сортів – це цілком нормальна та дуже давня практика в селекції.

Можна сказати, що імунні сорти яблунь – результат поступового послідовного селекційного відбору. Це призвело до того, що такі яблуні не утворюють речовини, необхідних розвитку патогена. Шляхом схрещування цих унікальних дерев з іншими сортами та подальшої селекції, було створено цілу колекцію імунних до парші яблунь, у тому числі й українськими селекціонерами.

Імунні та резистентні сорти у чому різниця?

Терміни «імунний» та «резистентний» часто використовуються як синоніми. Однак, з погляду біології ці терміни мають різне значення. Імунні сорти повністю стійкі, тобто ані на листі, ані на плодах – жодних ознак захворювання не виявляється. Резистентні сорти – мають лише часткову стійкість до патогену. Вони можуть бути уражені хворобою, але при цьому парша розвивається на таких сортах – слабко і до значної втрати врожаю не призводить.

Імунні сорти стійкі лише до парші? Чи ще й до борошнистої роси?

Імунні сорти яблунь, здебільшого стійкі як до парші, так і до борошнистої роси. Це пов'язано з тим, що обидва ці захворювання викликаються грибами, і мутації, які призводять до стійкості до парші, на щастя – призводять до стійкості та борошнистої роси.

Існують також сорти яблунь, які стійкі лише до одного із цих захворювань. Наприклад, сорт Зарянка стійкий лише до парші, а сорт Ред Чіф – тільки до борошнистої роси. Однак такі сорти зустрічаються рідше, ніж імунні сорти, стійкі до обох захворювань. Докладніше про імунні сорти ми поговоримо через пару абзаців. А зараз – підсумуємо.

Переваги імунних сортів яблунь перед традиційними сортами:

  • Повна стійкість до парші та борошнистої роси. Це дозволяє відмовитися від хімічних обробок, що робить вирощування яблунь більш екологічним та безпечним.
  • Висока врожайність. Імунні сорти, як правило, мають високу врожайність.
  • Хороші смакові та товарні якості.
  • Вища вартість. Такі сорти, як правило, дорожчі за традиційні сорти. Але саджанці українських розплідників порівняно недорогі. А багато стійких сортів вже досить поширені і тому їхня ціна невелика.

 Імунні до парші та борошнистої роси сорти яблунь в Україні

 

Де купити імунні яблуні – звичайно в розпліднику та фірмових інтернет-магазинах. Навіщо вам «кіт у мішку» та ярликом із порожніх обіцянок?

Додатковий бонус. Більшість сортів також виявляють хорошу стійкість до фітофторозу та моніліозу. Ні, до цих захворювань вони не імунні, але добре протистоять і іншим грибковим захворюванням, тому практично не вимагають обприскувань. Це дозволяє мати здоровий та врожайний сад із мінімальними обробками. Не забувайте, що обприскування від шкідників інсектицидами робити треба, інакше ви не зможете зберегти врожай.

Особливості догляду за імунними яблунями

Імунні сорти яблунь висаджуються та вирощуються, так само як і традиційні сорти. Однак, при посадці та вирощуванні імунних сортів слід враховувати такі особливості:

  • Імунні сорти більш вимогливі до родючості ґрунту. Завдяки стійкості до парші та борошнистої роси, квітки не пошкоджуються, зав'язі – більше, врожайність – вища. Тому і елементів живлення дереву потрібно більше.
  • Потребою в регулярних поливаннях при недостатній кількості опадів.

Імунні сорти яблунь дозволяють навіть новачкам успішно вирощувати чудовий, смачний урожай, який довго зберігатиметься. А пізні зимові сорти у хорошому сховищі – долежать до наступного сезону.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити