Barbie Sale
0

Як виростити спаржу: описуємо основи процесу

Спаржа чи, як її ще називають, аспарагус - далеко не нова культура. Її вирощують упродовж сотень і навіть тисяч років, але для багатьох людей вона все ще залишається загадкою. Як з точки зору смакових характеристик, так і стосовно агротехніки вирощування. Оскільки в Україні попит на спаржу зростає з кожним роком, то ми вважаємо за потрібне поговорити про цю культуру і відповісти на головне питання: чи можна виростити спаржу, не маючи професійних навичок та досвіду? Далі у статті ми детально розберемо, що таке спаржа, як садити у відкритому ґрунті та вирощувати для отримання гарного врожаю. 

Що таке спаржа? 

Для початку зовсім трошки теорії. Відразу, щоб не було зайвої плутанини, варто сказати, що спаржа та спаржева квасоля - абсолютно різні речі. Не плутайте! Серед сотень видів спаржі, що існують у світі, лише деякі є їстівними, а більшість представників культури вирощуються у декоративних цілях. Ми сьогодні говоритимемо насамперед про спаржу звичайну, яку ви можете побачити на полицях у супермаркетах або спробувати виростити власноруч.

Аспарагус буває білим, зеленим та фіолетовим - це все одного поля ягода, але відмінності існують, і вони безпосередньо впливають на цінність продукту та його вартість під час продажу. Наприклад, спаржа біла Аржентельська виділяється м'якшим смаком, ніж та ж фіолетова спаржа, але у фіолетової свої переваги. Та й при термічній обробці її забарвлення змінюється - з'являється більш виражений зелений відтінок. Ви можете самі вибирати, якому сорту віддати перевагу та експериментувати за ходом вирощування, яке буде довгим і кропітким. Приховувати не станемо - щоби виростити спаржу, потрібно попрацювати, і не факт, що результат на 100% виправдає очікування.

Як виростити спаржу вдома з насіння?

Переходимо до практики і починаємо з насіннєвого способу вирощування. Він далекий від ідеалу, оскільки насіння спаржі погано проростає у відкритому ґрунті. І це перша проблема дачника, городника чи фермера, який вирішив зайнятися вирощуванням спаржі.

Нормально зійти насіння аспарагуса може тільки за високої температури ґрунту та повітря, тобто сіяти потрібно лише влітку чи наприкінці травня. Для кращої схожості посадковий матеріал замочують чи пророщують. У першому випадку можна побачити сходи через півтора-два тижні, а в другому - через тиждень. При пророщуванні застосовують марлю, в якій протягом 5-7 днів тримають замочене насіння. Важливо, щоб у приміщенні було тепло.

Коли з'являються перші паростки, можна розпочинати висаджування. Потрібно наперед підготувати грядку. Вона має бути на сонячному місці. Грунт - родючий, пухкий, збагачений перегноєм або компостом (на 1 квадратний метр приблизно 5-10 літрів добрива).

Перед посадкою попередньо потрібно перекопати ділянку. Висаджування насіння відбувається на кілька сантиметрів углиб. Витримуються інтервали від 5 до 10 см.

Якщо раптом змінилася погода і протягом першого тижня після посадки різко похолодало, бажано вкрити грядку захисним матеріалом. Після появи повноцінних сіянців їх проріджують, видаляючи найслабші та найдрібніші екземпляри.

На початку літа не завадить мінеральне підживлення. Можна брати аміачну селітру чи сечовину. Як альтернатива - настій коров'яку. Весь майбутній сезон спаржа зростатиме, а перед зимівлею її потрібно обрізати, залишивши 10-сантиметрові пагони.

Укриття для неї - обов'язкове! Підійде торф, лапник чи просто звичайна земля. Якщо не зробити укриття, то взимку аспарагус загине.

Як правильно вирощувати спаржу розсадним та вегетативним способами?

Існує кілька способів, як виростити спаржу в домашніх умовах. Вегетативний - найпростіший. Він полягає у розподілі вже дорослого куща спаржі та пересадці окремих частин. При розподілі потрібно стежити за тим, щоб кожна частина мала хоча б один здоровий пагін. Висаджувати треба на 8-10 см у глибину.

У жодному разі не можна перетримувати розділену спаржу на відкритому повітрі, інакше вона засохне. Для гарного приживання саджати потрібно буквально відразу ж. Цей метод підходить для тих, хто вже має базу у вигляді спаржевих посадок.

Розсадний спосіб вирощування - найефективніший і підходить для початківців. Він дає можливість отримати повноцінні рослини у прискореному режимі (швидше, ніж насінням). На першому етапі все потрібно робити так само: замочування, пророщування, посадка в ґрунт. Але! Тут ми беремо торф'яні горщики. Також підійдуть спеціальні касети чи звичайні пластикові стаканчики.

Перевага розсадного способу в тому, що посів насіння здійснюється набагато раніше - на початку чи середині весни. Можна взяти готовий якісний субстрат або приготувати ґрунтосуміш самостійно: в основі торф, додаємо звичайну землю, трохи перегною і піску. Насіння висаджується буквально на 1-2 см у глибину. Перші паростки повинні з'явитися протягом тижня-півтора з моменту висадки в ємності.

Догляд за розсадою досить ретельний: необхідно іноді перевертати рослини, щоб вони поступово живилися сонячною енергією, акуратно поливати, підтримуючи помірну вологість субстрату, легенько розпушувати землю. Пізніше - виконуються процедури загартування. Це вже перед тим, як вирощувати спаржу у відкритому ґрунті, тобто приблизно у травні-червні.

Що любить спаржа: як виростити на городі?

Отже, ви почали вирощувати насінням або розсадою. Напрошується логічне питання: який догляд любить спаржа? Як виростити на дачі чи на городі без помилок? Правильний полив - перший важливий момент. Ви повинні підтримувати легку вологість ґрунту. Якщо не робити цього, то в умовах несприятливої сухості спаржа гарантовано виросте гіркою і до того ж волокнистою. Такий продукт не піде на продаж, та й самим вживати не дуже приємно.

Періодично потрібно розпушувати ґрунт. Це займає досить багато часу, оскільки потрібно намагатися акуратно працювати біля досить чутливого коріння рослини, щоб не пошкодити його.

Спаржа є теплолюбивою культурою, тому її потрібно висаджувати на відкритій ділянці, де є достатньо сонячного світла. Це - багаторічник, тому до вибору місця варто серозно підійти. По-перше, перевірити кислотність грунту, вона має бути нейтральною. По-друге, самі грядки мають бути високими, щоб не було застою води, так як ця культура погано переносить перезволоження.  

Протягом усього вирощування вам доведеться витрачати час, сили та фінанси на підживлення для аспарагуса. Вони безпосередньо впливають на врожайність. Ми вже говорили, що потрібно вносити при посадці, а трохи пізніше в хід йде пташиний послід (літом). Ближче до осені використовують комплексні мінеральні склади. На ранньому етапі підійде універсальний варіант - Чистий лист для розсади. Далі, потрібно вибирати добрива, відштовхуючись від масштабів посадки, якості ґрунту тощо. Останнє підживлення мінералами здійснюється в першій половині осені.

Перед тим як посадити і виростити спаржу, врахуйте той факт, що на всьому етапі вирощування ви стикатиметеся з проблемою хвороб і шкідників (сіра пліснява та личинки хрущів, совки, попелиця). Найбільше потрібно побоюватися спаржевих листоїда та мухи. Листоїд менш небезпечний. Проти нього добре діють такі інсектициди як Фітоверм. А ось муха... З нею важко боротися. Якщо вона присутня на рослинах у великій кількості, то з солідною ймовірністю доведеться з частиною спаржі розлучитися. Шкідливими є личинки, які вгризаються у середину пагонів і рухаються по стеблу. 

Небесна канцелярія теж завдає чимало клопоту. Найбільш несприятливий період - весна. Коли трапляються різкі стрибки температури, спаржа часто підмерзає. Потрібні відповідні заходи.

Щодо врожаю, то не все відразу. Перший збір буде аж на 3-му році вирощування. Тобто потрібно 2 роки працювати без гарантії, що вдасться зібрати хороший урожай. Що зрештою: чи можна виростити спаржу в Україні? Так, звичайно, можна! Чи легко це? Вирішувати вам.

Василь Василашко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити