Barbie Sale
0

Вирощування кактусів із насіння: детальний опис процесу

Кактуси - універсальний живий декор. Їх ставлять як у житлових приміщеннях, доповнюючи інтер'єр квартири чи будинку, так і в офісах, створюючи комфортну робочу атмосферу. Як і більшість сукулентів, цей вид рослин максимально невибагливий і може виживати у складних умовах. Їм не страшне пересушене повітря, вони не бояться дефіциту води, для них не є проблемою сонячне проміння. З цього і випливає величезна популярність кактусів в Україні та світі.

Усі знають, як вони виглядають, але мало хто уявляє, як виростити кактус із насіння в домашніх умовах… Вам теж цікавий цей процес? Запевняємо, що після прочитання нашої статті ви на 100% будете готові узятися до справи. А може вирощування кактусів із насіння стане вашим хобі? Перевіримо!

Де брати насіння рідкісних кактусів та коли сіяти?

Якщо ви вже є щасливим власником або володаркою дорослого кактуса, який цвіте, то можете запастися терпінням і дочекатися дозрівання насіннєвих коробочок, а потім зібрати насіння. Але одразу скажемо, що це дуже нелегко.

По-перше, кактуси і особливо рідкісні дуже нечасто зацвітають. Так, їх можна змусити цвісти, але потрібно дотримуватись цілого ряду рекомендацій, починаючи вибором сорту, закінчуючи практичними порадами.

По-друге, навіть якщо зацвітають, то крім природного дозрівання насіннєвих коробочок, необхідно забезпечити паралельне цвітіння хоча б ще одного неспорідненого екземпляра. По-третє, належить зайнятися перехресним запиленням вручну. Для цього зазвичай використовують пензлик. Складно, клопітно і не факт, що результативно… Тому більшість любителів рослин воліє купити готове насіння, тим самим заощаджуючи і нерви, і час.

Що стосується часу, коли найкраще саджати кактус - посів насінням бажано здійснювати на початку теплого періоду року, щоб світловий день був довгим та температура повітря високою. Але якщо у вас є лампа (далі поговоримо про це), то можете сіяти навіть узимку. Проблем не буде.

Чим обробити посадковий матеріал, щоб виростити кактуси із насіння?

Відгуки людей, які займаються кактусами, потрібно читати насамперед. Досвідчена людина завжди знає, де можна припуститися помилки і як її уникнути. Насамперед посадковий матеріал потрібно перевірити на придатність до використання. Якщо ви купували у перевіреного продавця, то якість має бути на висоті. Якщо насіння до вас потрапило з інших джерел, то ймовірно деякі з них можуть бути запліснявілими. Такі екземпляри одразу ж викидаємо. А красиві на вигляд необхідно замочити в марганцівці (концентрація слабка). Це робиться з метою дезінфекції (мінімізація хворобливості) та пробудження насіння.

Також дивіться на те, чи немає на насінні прилиплих сторонніх частинок. Якщо є - видаляйте. Що стосується знезараження, то з цим завданням добре справляється перекис водню, який може бути альтернативою марганцівці. Можна брати звичайний - той, який продається в аптеках. Досить буквально 7-10 крапель.

Саме від якості посадкового матеріалу в першу чергу залежить те, скільки сходить насіння кактусів. Якщо ви все зробили правильно, то з моменту посіву і до перших сходів пройде від 3-4 до 8-10 діб. Додатковими факторами є умови вирощування, про які поговоримо пізніше.

Що потрібно зробити перед тим, як садити насіння кактусів?

Припустимо, з насінням ми визначилися - підготували свої або купили надійний посадковий матеріал із магазину. Що далі? Тепер нам потрібно вибрати ємність. Її розмір підбирається в залежності від кількості наявного у вас насіння. Єдина умова: вона не повинна бути надто глибокою. Найпоширеніший варіант - горщик висотою 10-15 см, не більше. Найекономніший варіант - звичайна склянка з-під йогурту або сметани.

Ідеальне рішення - контейнер, який закривається кришкою. Вже коли робитимете пересадку саджанця на постійне місце, тоді подбайте про те, щоб горщик, кашпо або ящик відповідали кореневій системі та потенціалу зростання того чи іншого сорту рослини. Ще один важливий момент перед посівом насіння - підготовка ґрунту, який повинен добре пропускати вологу і повітря, бути легким, пухким.

Поживність значення не має. Точніше, має - вона може бути мінімальною. Так, для кактусів - абсолютна норма рости в бідній на поживні речовини землі. Зазвичай її готують на основі піску і додають стільки ж або трохи менше торфогрунту, а також розпушувачі.

Найпростіший варіант - замовити субстрат разом із насінням одразу, щоб не платити зайвий раз за доставку. Можна взяти стандартний або оригінальний із декоративними камінчиками. Тут вже чого душа бажає… Коли все готово, переходимо до того, як посадити кактус із насіння. Починається найцікавіше!

Як посіяти насіння кактусів?

Посадка кактусів насінням у домашніх умовах - процес багатоетапний. У контейнері, горщику, стаканчику або будь-якій ємності, яку ви вибрали для вирощування, потрібно зробити дренажний шар. Для нього підійдуть маленькі камінці, бита цегла та подібне. Товщина шару - буквально кілька сантиметрів. Далі йде ґрунтовий шар. Він має бути як мінімум у 2-3 рази товстіший. Між ним та верхньою точкою ємності повинен бути зазор на палець.

Коли ґрунт готовий - пропускаємо через нього теплу (попередньо кип'ячену) воду, за допомогою якої ми не тільки зволожуємо субстрат, але й створюємо комфортну для посадкового матеріалу температуру. Після цього чекаємо, коли ґрунт трохи підсохне. Можна приступати до посадки!

Наше завдання - зробити акуратне довге, але вузьке заглиблення близько 1 см у глибину. Якщо ви висаджуєте рядами, то між ними мають бути інтервали від 2 см. Зверху землею не треба засипати.

Особливість культури в тому, що посадковий матеріал проростає поверх ґрунтового шару, лише контактуючи з ним. Все що потрібно - рівномірно розпорошити над посадками воду кімнатної температури (застосовуємо насадку-розпилювач і в жодному разі не ллємо струменем), а потім накрити контейнер.

Які необхідні умови для проростання насіння?

Як ми говорили в одному із попередніх блоків, пророщування насіння кактуса відбувається досить швидко. Найчастіше протягом першого тижня. Але щоб це сталося, потрібно забезпечити хоча б мінімальні умови. Найголовніше - освітлення! Якщо період посадки випав на літо, то ви можете обмежитися природним світлом, що генерується сонцем.

Влітку світловий день довгий, його буде достатньо. У всі інші сезони бажано використовувати фітолампу денного світла. Вони є у відкритому доступі, можна купити в інтернеті. Джерело світла підвішується на висоті близько пів метра над посівами. Це дуже хороший стимул до проростання.

Так само, як і температура повітря. Вона має бути не менше +25 °С в ідеалі. Якщо менше, то поява сходів буде пізнішою. Якщо більше - можете розраховувати на раннє проростання.

У прохолодних приміщеннях, щоб забезпечити оптимальну температуру повітря, використовують спеціальні нагрівальні прилади. Та сама лампа дає певне тепло. Як варіант - можна ставити склянки/контейнери з кактусами біля джерел тепла. Наприклад, біля батареї чи обігрівача. Найбільша температура у будинку чи квартирі, як правило, на кухні. А професіонали у вирощуванні кактусів застосовують регульовані підігрівачі.

Як виростити кактус із насіння: який потрібен догляд?

Своєчасний і правильний догляд дуже впливає на те, як росте кактус із насіння. Коли ви помітили перші сходи - ємність можна відкривати на провітрювання. Спочатку доступ повітря ззовні має бути строго обмежений - буквально кілька хвилин потримали склянки або контейнери відкритими і закриваємо.

З кожним днем час провітрювання збільшуємо. А повністю позбутися кришки чи плівки можна лише в той момент, коли з'являться перші повноцінні колючки.

Важливим моментом є зволоженість ґрунту. Якщо ви вважаєте, що можна взагалі не поливати, адже це ж кактуси, то ви помиляєтеся, оскільки на ранньому етапі культура все ж таки потребує помірної вологи. Багато води не треба, інакше розпочнуться процеси гниття. Поливаємо потроху, коли земля підсохла. Знову ж таки, застосовуємо тільки дрібнодисперсний розпилювач або навіть піпетку, капаючи воду під конкретну мініатюрну рослину.

Ви вже знаєте, як правильно посадити насіння кактусів і дати їм дорогу в життя, а в процесі вирощування зможете дати відповідь на питання, скільки ростуть кактуси з насіння. Все залежить від уваги, яку ви надаєте їм і від індивідуальних особливостей обраного сорту.

Із загальних рекомендацій можна назвати застосування спеціального добрива для кактусів. Його використовують у вкрай малих кількостях, а результат помітний - хороша швидкість росту та витривалість рослинам забезпечена.

Пересадкою молодих кактусів у повноцінні горщики потрібно займатися приблизно через 100 днів від початку вирощування, але це вже зовсім інша історія.

Василь Василашко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити