Barbie Sale
0

Часник: як правильно прибрати, підготувати до зберігання та сушити на зиму

Зберігання часнику взимку іноді стає складним завданням для овочівників-початківців. На практиці все досить просто, головки часнику самі по собі мають високу лежкість. Зберігати часник, так щоб він не запліснів, не висох і не проріс до весни – можна і в домашніх умовах. Що для цього потрібно? Насамперед зробити все правильно ще до збирання врожаю. Всі нижчеперелічені правила – важливі, щоб ваш часник не тільки добре зберігався, а й був смачним, ароматним, без гіркоти та зайвих присмаків.

 1. Відмінний посадковий матеріал. Для посадки вибирайте фірмовий здоровий сортовий посадковий часник – це запорука того, що ваша праця дасть хороший результат і при гарному догляді ви гарантовано отримаєте гідний урожай. Коли ви купуєте посадковий матеріал у надійному інтернет-магазині – ви точно знаєте, озимий він чи ярий, який сорт, особливості його вирощування. З невідомо чого – невідомо що й виросте.
 2. Правильна агротехніка. При вирощуванні важливо чітко дотримуватися правил агротехніки ярого та озимого часнику. Часто через надмірне захоплення добривами – урожай хоч і виростає багатим, але головки втрачають лежкість, смак зубців дуже псується і зберігати їх довго не вийде, як не намагайся. Наприклад, при посадці не можна вносити жодну свіжу органіку. Тільки помірні дози перегною, що добре перепрів, і компосту. Не захоплюйтеся і мінеральними азотними добривами, рекомендуємо спеціальні збалансовані мікси для часнику. Це важливо тому, що надлишок азоту заважає рослині накопичувати в головках цукри та інші речовини, які надають часнику відмінного смаку і сприяють зберіганню головок взимку. Тому зубці будуть швидко сохнути, втрачати вологу і псуватися. Неправильний догляд призводить і до хвороб, а такий урожай зберегти точно надовго не вдасться. А про те, щоб сушити такий часник як приправу – і думати забудьте.
 3. Грамотне збирання врожаю. Щоб урожай зберігався довго, потрібно знати, як правильно зібрати часник із грядок. Навіть якщо ви не приділили належної уваги першим двом пунктам, то без правильного збирання зберегти часник взимку – точно не вдасться. Тож поговоримо про це докладніше.

Збір часнику для зберігання – основні правила та особливості

Час збору

Важливо забрати врожай вчасно. Якщо зібрати його раніше, то часник ще не набере усі потрібні речовини. А якщо пізніше, то головка може почати розвалювати на окремі зубки та в'янути, втрачати смакові якості. Тому вибрати правильні терміни збирання часнику для зберігання взимку – один із важливих факторів того, що врожай долежить до весни. Недозрілий або перетриманий у землі часник не лежатиме довго, незалежно від того, наскільки хорошими будуть умови зберігання. Терміни збирання залежать від того, коли ви робили посадку навесні чи восени.

 • Озимий часник прибирають першим. Ранньостиглі сорти такі, як Flavor, готові до збирання вже у червні. Пізніший Cledor – у липні. Хоча у озимого часник у процесі росту стрілки-квітконоси видаляють, але залишають кілька сигнальних. І за їхнім станом визначають, чи готовий він до збирання. Коли стрілка замість спіральної форми – вирівнюється і збирається зацвісти, можна розпочинати підготовку до збирання та закладки часнику на зберігання. До цього часу листя починає жовтіти, а зовнішні луски головки стають тонкими та сухими. Часник саме цих сортів має більш солодкий і багатий смак. Його найчастіше сушать для використання як приправу, додають у гарячі страви, соуси, маринади.
 • Ярий часник прибирають набагато пізніше, у серпні-вересні. Більшість ярих сортів таких як Вікторіо та Геркулес (Великан) не дають стрілки, тому готовність до збирання визначають за станом листя. Коли почалося виражене пожовтіння і листя починає усихати, бадилля лягає на землю – значить час копати часник. Смак ярого часнику гостріший, різкіший. При сушінні – його смакові якості стають ще більш насиченими. Він дуже добре лежить свіжим, тому для сушіння його використовують рідше.

Як копати часник на зберігання правильно

За 12-15 днів до збирання врожаю грядки перестають поливати. Особливо це важливо на щільних в'язких суглинних чорноземних ґрунтах. Копають часник у суху погоду. Використовуйте вила, щоб менше травмувати головки, пошкоджені – довго не зберігатимуться.

Як висушити та очистити часник до зберігання

Після викопування, акуратно обтрушують землю і кладуть урожай сушитися. Головки прямо зі стеблами і корінням просто розкладають у сухому місці, що провітрюється під навісом, на веранді, в альтанці та ін. Сушити часник можна від декількох днів до пари тижнів. Коли він добре просохне, земля та сміття легко будуть відокремлюватися. Це обов'язкова частина підготовки до зберігання часнику. У цей час у головках відбуваються процеси, що сприяють тривалому зберіганню, покращується смак.

Перед тим, як прибрати часник на зберігання, стебла та голівку очищають, знімають грудки землі, верхній шар тонкого лушпиння. Коріння обрізають на 3-7 мм. Важливо саме обрізати, а не виламувати або виривати коріння. Якщо ви пошкодите денце голівки, то терміни зберігання скоротяться. Довжину стебел укорочують до 5-7 см. Усі пошкоджені, деформовані, травмовані головки – для тривалого зберігання не підходять. Їх краще відразу висушити у сушці.

Як зберегти часник свіжим зимою – основні правила та особливості

Коли ви відібрали лише головки, які визрілі, цілі, сухі та почищені – можна вибирати спосіб зберігання часнику, який буде зручним саме для вас. Є кілька варіантів зберігання великої кількості часнику.

 • Холодний, тобто при низькій температурі, близько 1-3°С та вологості 50-70%. Зазвичай, такі умови зберігання в льоху, підвалі або на веранді, яка не опалюється, в лоджії і в звичайному побутовому холодильнику на поличці для овочів та ін.
 • Теплий, при температурі 18-20°С, та відносній вологості близько 70-80%, тобто в домашніх умовах за кімнатної температури, у квартирі, бажано в темному місці.

У зберіганні часник ярий практично нічим не відрізняється від озимого. Хоча вважається, що голівки ярого можуть лежати довше, аж до нового врожаю. Це пов’язано із тим, що будова головки ярого відрізняється від озимого, в нього більше покривних лусок. При будь-якому способі зберігання часник періодично оглядають, видаляють головки, які псуються.

Нагадаємо: довго можна зберігати свіжими лише цілі головки. Не розбирайте їх на окремі зубці, особливо посадковий часник. Тоді він залишиться соковитим і не загниватиме.

Усі пошкоджені головки свіжими не можна зберігати. Використовуйте їх для сушіння.

 1. У сітках. Великий урожай найчастіше зберігають у спеціальних дрібнокомірчастих сітках для овочів та фруктів. У кожну сітку насипають не більше 1-2 кг, щоб було зручніше періодично дивитися всі головки в порядку. За відгуками, для більшої безпеки пересипають часник сухим лушпинням цибулі. Сітки можна підвісити, щоб вони добре провітрювалися. Можна складати головки в невелику сіточку – стовпчиком одна над одною по 10-15 головок.
 2. У ящиках та коробках. Цей спосіб зберігання схожий перший. Ящики та коробки, кошики тощо повинні бути з отворами, щілинами, гратчасті, щоб головки добре провітрювалися, тоді зберігання часнику взимку буде тривалим.
 3. Зберігання у тканинному або паперовому мішечку. У домашніх умовах часник узимку можна зберігати в будь-якому тканинному мішечку, з бавовни, синтетики, агроволокна, навіть у старій наволочці. Можна використовувати будь-яку тканину, яка пропускає повітря. Головне, щоб головки добре провітрювалися і витримувався режим температури і вологості.
 4. Зберігання у косах та пучках. Класичний спосіб зберігання часнику, яким користувалися ще наші бабусі та прабабусі. Він і сьогодні є актуальним, і дуже естетичним. Для цього залишають стебла довшими, ніж зазвичай – близько 20 см. А потім заплітають із головок коси або пов'язують у гарні пучки, є багато різних способів це зробити. Потім підвішують їх у затемненому місці на кухні або до полиць у коморі або погребі.
 5. Любительські способи зберігання часнику. Багато хто просто складають головки в 3-літрові банки і ставлять у темне місце комори або під раковину. Є спосіб зберігання – пересипати шари часнику сіллю, сухим піском, попелом. Щоб часник не висохнув, кожну головку обмотують харчовою плівкою.

Основна мета всіх цих методів – зберегти врожай якомога довше, у тому числі і до посадки, щоб він не висихав і не проростав. Чому часник втрачає вологу? Тому що повітря занадто сухе. А чому починає невчасно проростати? Бо в аматорських умовах складно зберегти постійні параметри зберігання. І через коливання температури-вологості – часник прокидається і починає рости. Тому фірмовий посадковий матеріал зберігається в Яскраві Клумбі в спеціальному автоматизованому сховищі з комп'ютеризованою системою мікроклімату.

Зберігання часнику – як правильно сушити, як заморозити, зробити приправу

Після того, як ви зібрали часник, відібрали пошкоджені головки – несіть їх одразу на кухню, очищайте зубчики і робитимемо кулінарні заготовки, які можна довго зберігати.

Як сушити часник як приправу? Використовуємо сушилку, духовку, мікрохвильову піч і сонце

 • Можна у сушарці (дегіраторі). Як сушити свіжий часник? Зубці розрізають уздовж навпіл і сушать у сушарці до крихкості. Скільки часу сушити часник у сушарці? На це піде кілька годин. Точний час залежить від потужності кожної конкретної сушарки. За якої температури – читайте інструкцію до вашої моделі дегідратора. Як зрозуміти, що часник висох? Розламайте часточку, якщо вона відламується з хрускотом – готово.
 • Як правильно сушити часник у тіні чи на сонці? Влітку можна так висушити часник на сонці. Або в тіні на відкритому повітрі, в спекотному і добре провітрюваному місці, наприклад, на горищі. Розрізані часточки розкладають на тканині або щільному папері та сушать до крихкості.
 • Як сушити у духовці. Розігрійте духовку до 60°С. Часточки сушать близько 2 годин, потім знижують температуру до 50-55°С, доводять до крихкості.
 • Як сушити в мікрохвильовій печі. У піч поставте тарілку, накриту силіконізованим пергаментом і розкладіть часточки часнику. Увімкніть мікрохвильову піч на 2-3 хвилини на потужності 850 Вт. Перевіряйте, щоб не пересушити. Відкрийте дверцята, дайте вийти вологому повітрі, дайте часнику постояти кілька хвилин і охолонути. Перевірте готовність. За необхідності увімкніть піч ще на хвилину. Тут головне не спалити часник у вугіллі.

 

Висушений часник подрібнюють на порошок і додають у приправи, соуси, гарячі та холодні страви, салати, м'ясо та рибу.

 Інші способи зберегти часник без сушіння

Очищений часник можна довго зберігати, якщо скласти зубці в банки і залити олією. Закрити негерметично кришкою та зберігати в холодильнику до 2 місяців.

Цілі зубці можна заморозити у морозильній камері. При розморожуванні вони втрачають щільність, але за відгуками зберігають смак і запах. Зберігати можна роками.

Зубці дрібно нарізають або пропускають через прес або м'ясорубку, додають сіль, можна пряні трави та спеції, олію. Зберігають таку пасту у банку з кришкою в холодильнику до 2-3 місяців.

ФОТО: Depositphotos

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити