Barbie Sale
0

Смачна хурма: вирощуємо врожайні екзотичні дерева в Україні

Посадка і вирощування хурми у відкритому ґрунті тепер і для українських садівників – реальність. Смачні та унікально корисні плоди хурми дозріють прямо у вашому саду.

Хурма, выращивание в Украине

З появою нових морозостійких сортів хурми – навіть садівник-аматор може отримати хороший урожай. Щоб зробити посадку правильно і забезпечити рослині хороший догляд – дотримуйтесь наших рекомендацій.

Хурма морозостійка: посадка та догляд в українському кліматі

Хороші професійні саджанці. Спочатку вибирайте кращі сорти та саджанці хурми тільки в професійних садових центрах і розплідниках. Сучасні сорти щеплені на особливий морозостійку підщепу. У випадкових місцях ви ризикуєте придбати проблему – «дичка», сіянець, який не в змозі плодоносити самостійно та ін. Кращі для посадки 1-2-річні саджанці, у них найвища приживлюваність. Фірмові саджанці хурми починають плодоносити на 3-4 рік після посадки. А це означає, що якщо ви посадили восени 2-річний саджанець, то вже наступної весни – він зацвіте і зав'яже плоди. А як правильно посадити хурму і домогтися того, щоб зав'язь не опадала – читайте далі.

Обираємо правильне місце посадки для саджанців хурми

Місце посадки має бути теплим і таким, що прогрівається, з південного боку саду. Ідеально, щоб з північно-західного боку від вітрів його закривали споруди, огорожа або щільний живопліт. Хурма любить тепло, а її пагони порівняно крихкі і можуть ламатися при сильних вітрах. Крона має добре висвітлюватися, щоб плоди рівномірно дозрівали.

Ґрунт має бути вологоємним, добре дренованим. Підійдуть окультурені суглинки і супіски. Ділянки з високими ґрунтовими водами і застоєм води – потрібно виключити.

Підготовка місця посадки хурми. Саджанці висаджують на відстані від 3 м один від одного і від великих дерев і чагарників. Посадкові ями викопують досить об'ємними приблизно 60х60х80 см. На дно насипте дренаж на глинистих ґрунтах. Додайте компост, хорошу свіжу землю, навесні – повний мінеральний комплекс добрив, осінню - не потрібно. Добре полийте і залиште хоча б на кілька тижнів, щоб земля усталилася.

Підготовка саджанців. Незважаючи на всю екзотичність хурми, саджанці готують як зазвичай. Якщо коріння упаковані в плівку - зніміть її. Розгорніть і ображати секатором кінчики. Заздалегідь підготуйте суміш Корневін та Епін Максі. Коріння опустіть в розчин, хурму в контейнерах - полийте за кілька годин до посадки.

Правильна посадка хурми та догляд

На суглинках кореневу шийку розташовують на рівні землі, на супісках можна злегка заглибити на 3-5 см. При осінній посадці хурми добрива в яму не додають, саджанець високо підгортають. Грунт навколо - густо мульчують компостом або торфом шаром 15-20 см.

Посадка  саджанців хурми, фото

Крону обов'язково вкривають агроволокном або іншим дихаючим матеріалом. Не можна використовувати плівку, щоб уникнути накопичення конденсату. Інакше крона і кора просто згниють. При весняній посадці - додайте жменю добрив. Нововисаджені молоді саджанці навесні добре поливайте. Уникайте як пересихання, так і застою води.

Поливи хурми

Крім звичайного прополювання і акуратного розпушування пристовбурного кола – стежте за поливами. Важливо, щоб хурма не страждала як від посухи, так від переливання. Це не тільки послаблює дерево, а й призведе до осипання плодів. З приходом спеки – мульчуйте пристовбурні кола, щоб зберігати вологу. Якщо осінь не посушлива, то поливи припиняють за місяць до перших заморозків.

Особливості обрізки хурми

Як правильно обрізати хурму, при вирощуванні для максимальної врожайності? Про правила формування крони поговоримо далі.

Однорічні саджанці навесні обрізають на висоті до 50-60 см від місця щеплення. Коли з'являться бічні гілки, залишають 4-5 найбільш розвинених, які за рік вкорочують до 35-40 см. Наступний ярус гілок теж через сезон вкорочують на 40-50 см. Так формується крона зі скелетними і напівскелетні гілками. Важливо: хурма дає урожай на молодому прирості. Тому основна мета подальшої обрізки – стимулювати його ріст. Разом з тим, надмірна приріст крони – йде на шкоду плодоношенню. У дорослих дерев хурми проводять і омолоджуючу обрізку. З урахуванням того, що пагони, яке вже плодоносили більше плодів не дають, то гілки старші 3 років поступово видаляють, залишаючи молодші. Санітарну обрізку проводять за потребою, видаляють підмерзлі, сухі, пошкоджені гілки.

Підживлення хурми, вносимо мінеральні мікси по сезону

Запорука хороших урожаїв і благополучної зимівлі – правильні регулярні підживлення. Навесні – збалансовані комплексні мікси, восени – тільки калійно-фосфорні.

Хурма укриття на зиму

На зиму хурму вкривають тільки в перші роки в саду. Обов'язково потрібно утеплити саджанці після осінньої посадки. Надалі, дорослі дерева морозостійких сортів зимують без укриття.

Хвороби та шкідники хурми

Хоча хурма нечасто і слабо уражається шкідниками, але в несприятливі роки – потрібно про неї подбає. Хурма може хворіти паршею, сірою гниллю та ін. Для профілактики хурму обробляють як мінімум двічі за сезон – рано навесні і після цвітіння. Краще скористатися системними фунгіцидами, такими як Ридоміл та ін., навесні часто використовують Бордоська суміш. При ураженні шкідниками використовуйте інсектициди.

Проблеми при вирощуванні хурми. Чому обсипаються плоди хурми?

При недотриманні правил агротехніки, хурма може скинути частину зав'язі. Іноді, зав'язь обсипається, навіть коли ви думаєте. Що хурма отримує достатньо догляду. У чому ж причини?

  • Молоді дерева можу скидати зав'язь тому, що ще недостатньо розвинені для масового плодоношення. Перші плоди з'являються вже у 3-4-річних дерев.
  • Відсутність запилювача для не самоплідних сортів призведе до того, що сформована зав'язь починає обсипатися. Тоді потрібно посадить поруч додатковий сорт-запильник. Читайте описи сортів в нашому каталозі, більшість наших саджанців – самоплідні, вони плодоносять самостійно. Але, за відгуками експертів, самоплідні сорти збільшують кількість і якість плодів при посадці поруч хурми інших сортів.
  • Недолік поживних елементів, регулярних підживлень – призводить до обпадання зав'язі.
  • Недостатній полив і перезволоження, особливо у період формування зав'язі – може привести до масової втрати врожаю.

У наших умовах, при правильному виборі місця посадки – хурма росте добре і плодоносить регулярно. Смачний і багатий урожай хурми в українських садах це вже не фантастика, а звичайна справа.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити