123123
0

Вербозілля: садові види та сорти – посадка та догляд

Саджанці вербозілля – декоративно-листяна та квітуча садова рослина. І для вирощування в горщиках на балконах та підвіконнях вона теж підходить відмінно. Ні, з вербою вони не родичі. Очевидно, назва пов'язана з тим, що листочки вербозілля нагадують листя дерева верби. А можливо, ще й тому, що вербозілля – невибагливий і теж добре пристосовується до різних умов вирощування. Ботанічні родичі вербозілля – ліхніс, додекатеон та примули.

Lysimachia або лісимахія в садовій культурі – це багаторічні трав'янисті рослини. У каталогах садових центрів саджанці представлені як природними видами, і ефектними садовими сортами, гібридами. Зверніть увагу, всі саджанці нашого каталогу – морозостійкі, добре ростуть у відкритому ґрунті.

Ботанічні види, гібриди та сорти вербозілля – особливості та відмінності

Ботанічних видів вербозілля – безліч, кілька сотень. Ви можете бути знайомі з вербозіллям витким і не впізнати цю рослину у вербозіллі пурпуровому або сортовому Beaujolais.

Ботанічних видів вербозілля – безліч, кілька сотень. Є високі до 100 см кущі з жорсткими вертикальними стеблами, і сланкі ґрунтопокривні рослини з дрібними смарагдовими листочками. Тому познайоммось з різними видами та сортами, які зазвичай використовуються у садівництві.

  • Витке або лугове вербозілля

Цей вид ще називають «луговий чай» чи нуммулярія. За старих часів цю їстівну трав'янисту рослину заварювали як настій. Нині для цілющого трав'яного чаю використовують інші рослини. Lysimachia nummularia – один із найвибагливіших видів вербозілля, який добре росте в низинах, на вологих ділянках, біля водойм. Може рости на відритих ділянках та у затінених місцях. Кущики висотою до 5-7 см. Довжина пагонів до 30 см. Листочки округлі, як монетки, насичено зелені, на коротких черешках, густо покривають пагони. Використовується як ґрунтопокривна рослина. Прекрасно виглядає на схилах, терасованих ділянках, місцях перепадів висоти рельєфу – наче зелена хвиля тече. Його вирощують не тільки як рослину відкритого ґрунту, а як ампельну горщикову рослину. Також використовують і для вертикального озеленення, підвісних кашпо, вирощують у контейнерах на балконах та підвіконнях. Квітки невеликі, жовті, діаметрів до 2,5 см. Строки цвітіння залежать від освітленості, на сонці – з кінця травня, у тіні – з липня до серпня. Квітки з'являються протягом 2-3 тижнів. Відрізняється гарною морозостійкістю. Витримує короткочасні посухи та надлишок вологи.

Найбільш популярний культурний сорт Aurea (Ауреа). Рекомендуємо висаджувати його в напівтіні та розсіяній тіні, щоб полуденне сонце не залишало опіків на листі. Добре росте на легких вологоємних поживних ґрунтах. Особливість сорту – яскраве жовте молоде листя. Прекрасно виглядає в рокаріях і альпінаріях, як заповнююча ґрунтопокривна рослина у квітниках та мікс-бордерах. Швидко розростається.

Goldilocks (Голділокс) – сорт з особливо довгими пагонами, золотистим листям. Найбільш популярний для горщикових композицій та підвісних кашпо.

  • Вербозілля Крапчасте (точкове)

Цей вид утворює трав'янисті кущі заввишки 50-60 см. Саджанці добре розростаються, буквально за один сезон, за хороших умов, молода рослина перетвориться на невелику куртину з 4-6 нових кущиків. Листя видовжено-овальне, велике. Стебла – опушені, прямі, висотою до 60 см. Квітки Lysimachia punctata – виразні, жовто-лимонні, збори у суцвіття у верхній частині стебел. Цвітіння – травень-червень. На відміну від попереднього, цей вид добре росте саме на сонці, у тіні – ні. Найбільш декоративними сортами вважаються Alexander (Олександр) з білою облямівкою по листку та Golden Alexander – з жовтою облямівкою.

  • Вербозілля Чорно-Пурпурове

Ефектний багаторічник, кущі висотою 50-90 см. Lysimachia atropurpurea – морозостійкий та добре росте у нас скрізь. Відрізняється незвичайним забарвленням квіток. Високі колосоподібні суцвіття густо вкриті безліччю дрібних винно-червоних, майже чорних квіток. На тлі сріблясто-зеленого листя вони виглядають мальовничо та дуже декоративно. Дорослі кущі до 45-60 см у діаметрі з безліччю квітконосів. Цвітіння з червня до початку серпня. По краю листа – легке гофрування, особливо помітне на молодому листі. Beaujolais (Божоле) – один із найвиразніших сортів. Добре росте на нейтральних і слаболужних ґрунтах. Віддає перевагу помірно вологому садовому ґрунту, виносить короткочасну посуху. Прекрасно виглядає як у посадці групою, так і у бордюрах. Можна вирощувати у контейнерах. Квіти добре стоять у букетах.

  • Вербозілля Конвалієве /клетровидне

Це теж досить великий кущ, у діаметрі до 60 см, у висоту до 90-120 см. Вербозілля clethroides відрізняється виразним цвітінням. На верхівках стебел у середині літа формуються витончені вузькі пірамідальні суцвіття із загостреним кінчиком, який злегка відгинається убік. Цвітіння – тривале до 20 днів. Ефектно виглядає при посадці саджанців групою. Добре стоїть у зрізці.

  • Вербозілля пурпурне

Порівняно компактний кущ, висотою 45-55 см, з пурпурно-червоним листям. На тлі листя Lysimachia purpurea (L. Ciliata) – яскраві лимонно-жовті квітки виглядають особливо виразно. Цвіте у липні-серпні. Добре росте на сонці. Вербозілля Firecracker (Файркрекер) гармонійно поєднується з багаторічниками зі сріблястим листям такими як живучка, ліхніс, роговика та ін.

У ландшафтному дизайні використовують інші види – вербозілля звичайне, в. дібровний та ін.

Посадка вербозілля у відкритий ґрунт

Саджанці вербозілля висаджують у звичайний для посадки час – навесні чи восени. Рослини в контейнерах можна посадити і влітку.

Місце посадки

Вибирайте освітлене, сонячне. Виняток – в. сланке, який потрібно висаджувати у напівтіні.

Ґрунт

Вербозілля може рости і на бідних ґрунтах, але краще розвивається на помірно вологих садових ґрунтах. Важливо, щоб земля була добре дренованою, вологоємною – не надто щільною.

Догляд

Вербозілля – прекрасна рослина для садівників-початківців. Це прості у вирощуванні рослини. Вони добре та швидко розростаються на ділянці. Зверніть увагу, що вербозілля сланке легко розмножується живцями, тобто частинами рослини. Тому будьте готові обмежувати його ріст в межах того місця, яке ви йому відвели. У міру росту кущики – розсаджують. І якщо ви посадите кілька саджанців вербозілля. То вже за пару сезонів – зможете розсадити їх на більшій площі.

Обрізку вербозілля

Проводять восени, коли листя в'яне. Квітконоси обрізають у міру того, як вони відцвітають. Квітучі види можуть давати самосів. Тому, рекомендуємо видаляти суцвіття, як тільки вони почали в'янути, поки не дозріло насіння.

Вербозілля цілком може обійтися без системного підживлення. Восени – замульчуйте посадки компостом, а навесні – злегка «присоліть» посадки повним мінеральним універсальним добривом. Уникайте надлишку добрив, вербозілля цього не любить. На надто родючих ґрунтах цвітіння стає скромнішим. Кущі починають «лінуватися» і майже дають не квітконосів. Тому дотримуйтесь балансу у підживленнях, вносьте добрива помірно.

Взимку морозостійке вербозілля не потребує укриття. При осінній посадці саджанців вкрийте молоді рослини листям або агроволокном. Надалі дорослі рослини легко переносять морози до -30°С.

Шкідники та хвороби

Вони не часто докучають вербозіллю, якщо воно росте в оптимальних умовах. Зрідка з'являються грибкові захворювання або кореневі гнилі, але фунгіциди легко виправлять ситуацію.

При посадці в рокаріях, альпійських гірках буде достатньо 15-20 см родючого ґрунту. Коренева система вербозілля неглибока. Зрідка рослинам шкодить попелиця трипси та ін. При сильному ураженні – використовуйте інсектициди.

Вербозілля у сучасному ландшафтному дизайні

Вербозілля сланке добре поєднується з іншими рослинами, які люблять рости в тіні та півтіні – хостами, бруннерами, астильбами та ін. На схилах він буде добре рости в тіні спіреї, таволги, бірючини та ін

Сонцелюбні види гармонійно ростуть із вівсяницею, міскантусом та іншими декоративними злаками.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити