123123
0

Тис – вічнозелений та невибагливий: колоноподібні та компактні сорти для вашого саду

Тис – вічнозелена хвойна рослина з високою декоративністю. На відміну від більшості хвойних рослин, його хвоя – м'яка, плоска, незвичайна, глянсова. Різноманітність видів та сортів у каталозі – дозволяє вибрати як компактні невисокі пишні кущі, так і стрункі колоноподібні деревця.

Крона тиса сама гармонійно формується зі ростом саджанців. Є сорти з широкою та розлогою кроною, можна купити високі вузькопірамідальні сорти, є порівняно великі тиси-кущі. Висота дорослих кущів рідко перевищує 350-400 см, дерева можуть рости до 4 м. Річний приріст тису – порівняно невеликий.

Хвоя саджанців тису – особлива, темна, густо-зелена, розташована на пагонах спірально. Довжина хвої 25-30 мм. Деякі види тису дають червоні неїстівні ягоди, які на тлі темної хвої виглядають яскравими акцентами до середини зими.

Витривалий та невибагливий тис – здатний рости в сильному затіненні, під кронами великих дерев.

Морозостійкий тис – довговічна рослина, надійна, стабільна в садових композиціях.

Тис росте практично на будь-яких ділянках з будь-яким типом ґрунту, окрім забруднених важкими металами. Тому не варто висаджувати саджанці на парковках, стоянках, у загазованому міському середовищі.

Важливо: всі частини рослини містять отруйні речовини для людей і тварин. Хоча деякі птахи скльовують м'якоть ягід.

Сорти та види тису – кущові та деревоподібні форми для саду

Дерева чи кущі тиса є у всіх професійних садах. Ці рослини – традиційні у ландшафтному дизайні. Важко уявити регулярні французькі сади, старовинні італійські, пейзажні англійські без тису. Крона тису дуже пластична і відмінно переносить обрізку, їй можна надавати різну форму. Хвоя тиса залишається вічнозеленою, з насиченим забарвленням весь рік, взимку практично не змінює відтінок. Морозостійкість -25°С, добре витримує зниження температури навіть до -30°С.

Тис (Taxus) – це велика група, яка складається з 8 видів. У садовій культурі найчастіше використовують:

Тис гострокінцевий, далекосхідний, японський

Taxus cuspidata – струнке деревце, з густогіллястою видовжено-яйцевидною кроною, акуратною та пишною. Пагони більш гіллясті та густі, ніж у тису ягідного. Доросле дерево досягає висоти 2 м, шириною до 3 м. Росте порівняно повільно. Хвоя трохи вигнута, серпоподібна, загострена. Дуже декоративний та морозостійкий вид.

Rustique – декоративний садовий сорт. Висота крони досягає 2 м, більше розростається завширшки до 3 м. Хвоя Рустік – блискуча, видовжена. Восени голки набувають бронзового відтінку. Пагони – довгі, кінчики злегка припідняті. Форма крони – розлога, мальовнича. Прекрасно росте в тіні, напівтіні та на сонці. Добре переносить обрізку. Росте на будь-якому ґрунті, за винятком перезволоженого, заболоченого. Обрізка пагонів, які ростуть вгору – стимулює ріст бічних гілок завширшки. Витримує міське середовище та забруднене повітря. Друга назва – Bonte Hoek.

Тис ягідний, європейський, звичайний

Taxus baccata – ще одна деревоподібна форма Тиса. Крона – пірамідальна або колоноподібна, гілляста знизу догори. Висота дерев до 5 м, старі дерева досягають 10 м. Швидкість росту – невелика 10-20 см за сезон. Характерна риса – червоні ягоди. Вони отруйні для людей і свійських тварин, але деякі дикі тварини та птиці можуть їх поїдати. Висока здатність пагонів до гілкування дозволяє формувати крону обрізкою, створювати топіарій.

Про те, як робити топіарій із хвойних – читайте у блозі.

Погано переносить як посуху, так і заболочені ґрунти. Один з тіньовитривалих і невибагливих, має найбільшу кількість садових форм. Саджанці тису ягідного одні з найбільш затребуваних.

David – колоноподібний сорт, висотою до 200 см. Росте повільно. Відрізняється дуже декоративною хвоєю, зеленою з жовтою каймою. Плодів не утворює. Прекрасно піддається стрижці, підходить для топіаріїв. Добре росте на вологоємних родючих ґрунтах. Посадка саджанців – на сонячних місцях або у м'якій напівтіні. Важливо: жовте забарвлення хвої проявляється під час посадки на сонячному місці, у напівтіні, хвоя стає зеленою.

Fastigiata Robusta – колоноподібна форма Тиса. Росте вертикально, висотою 4-5 м, діаметр до 250 см. У віці 10 років – висота 3 м. Сезонний приріст – 15 см. Восени кущ прикрашений червоними ягодами. Хвоя широка, розташована на пагонах радіально, вигнута вниз. Фастігіата Робуста один з найбільш тіньовитривалих сортів. Не виносить сильно кислих ґрунтів. Відмінно підходить для живоплоту, легко піддається формуванню.

Summergold – компактний сорт. Доросла рослина – висотою 100 см, ширина до 150 см. Забарвлення хвої змінюється залежно від сезону, навесні та влітку – золотисто-жовте, взимку зелено-коричневе. Кущ густий гіллястий, наче подушка. Річний приріст до 10 см. Саджанці Саммерголд добре розвивається як на сонці, так і у напівтіні, зберігає забарвлення. Невибагливий, добре росте на будь-яких навіть бідних ґрунтах, у тому числі вапняних, окрім сильнокислих. Друга назва: Літнє золото. Прекрасно переносить обрізку та формування крони. Підходить для бордюрів, невисоких живоплотів, альпінаріїв.

Repandens – високодекоративна форма від Парсонс (США). Дуже популярний у ландшафтному дизайні. Крона Репанденс – густа, дуже щільна, широка, подушкоподібна, висота до 60 см, ширина – 200-300 см. Хвоя голчаста, темно-зелена. Кущі прикрашені червоними ягодами. Сорт відрізняється надзвичайною тіньовитривалістю, хоча може і на сонці рости. Добре росте на нейтральних та кислих ґрунтах, не виносить вапняних.

Тис середній

Найчастіше росте у вигляді пишного густого куща. Росте повільно, і за багато років досягає висоти 4-5 м завширшки та висоти. Але є компактніші сорти. Taxus media – гібридна форма тису ягідного та гострокінцевого. Хвоя відрізняється незвичайною будовою, на дорослих гілках вона вигнута як серп, розташована спірально і спрямована вгору, на молодому прирості – пряма. Довжина плоскої хвої до 2,5 см. Саджанці цього виду стійкіші до посухи, ніж попередній вид. Відмінно стрижеться, густогіллястий.

Hicksii – сорт із широко-колоновидною кроною. Погони жорсткі, припідняті. Хвоя щільна, голчаста, м'яка, густо-зелена з вираженою поздовжньою жилкою. В міру росту крона стає розлогішою, розкрита догори, як келих. Дорослий кущ Хіксії, висотою 3-5, діаметрів до 3 м. Восени рослина прикрашена яскравими червоними ягодами. При правильному догляді та обрізці – крона густа знизу до верху, стовбура не видно. Росте повільно, щорічний приріст заввишки до 20 см, завширшки – до 10 см.

Groenland – деревоподібна форма, висотою 3,5-5 м, діаметром до 150-200 см. Добре піддається обрізці, підходить для формування живоплотів. Швидкість росту – до 25 см за сезон. Гроєнланд – один з найстійкіших до затінення сортів, невибагливий і дуже морозостійкий.

Hillii – широкопірамідальний кущ, краще тримає форму у живоплоті, ніж попередній. Скелетні гілки ростуть строго вертикально, бічні пагони – короткі. Кущ компактний, густий, дуже мальовничий. Росте повільно. Хвоя блискуча, темно-зелена, з вираженою центральною жилкою. Один з найбільш підходящих не тільки для міксбордерів, а й для живоплоту, дуже надійний і морозостійкий.

 

Посадка саджанців тиса – рекомендації щодо вирощування та догляду

Саджанці невибагливі та добре ростуть, на відповідних сорту, типах ґрунту (див. опис у каталозі), виносять затінення. Але при цьому, вимогливі до вологості ґрунту, їм потрібні регулярні поливи, неприпустима сильна посуха.

Стрижку всі види та сорти тиса переносять чудово, утворюють безліч бічних гіллястих пагонів. Тис демонструє дивовижну живучість. Навіть сильно пошкоджена, поламана рослина – відновить крону із залишків стовбура та сплячих підземних бруньок. За відгуками навіть пень може дати буйний ріст пагонів і відновити крону. Сланкі форми, з пагонами, що поникають, можуть навіть укорінюватися при приляганні гілок до землі.

При любові до вологих і вологоємних ґрунтів, саджанці тиса не будуть рости на заболочених ділянках, там, де є постійний застій води. Тому при посадці саджанців ви маєте забезпечити рослині хороший дренаж.

Коренева система тису досить розвинена, глибока. Тому посадкову яму готують глибиною до 70 см і діаметром 60-80 см.

При щільній посадці в живоплоті – відстань між саджанцями від 60 см.

Перед посадкою обробіть саджанці або просто опустіть коріння в розчин спеціального стимулятора Корневін.

Під час підготовки посадкової ями – внесіть збалансовані добрива для хвойних. З кінця літа та восени – рекомендуємо використовувати сезонні осінні мінеральні мікси.

Кореневу шийку саджанця при посадці – не заглиблюйте. Залиште її на рівні землі. Основний догляд – звичайний, як і за іншими хвойними рослинами. Тис – морозостійкий, дорослі рослини укриття не потребують.

Про особливості підготовки хвойних до зими читайте у блозі.

Слідкуйте за поливами молодих рослин, земля не має пересихати, мульчуйте пристовбурні круги для збереження вологи.

Стрижку тиси переносять чудово, обрізка стимулює розгалуження.

Тис у садовому дизайні

Саджанці тиса – тіньовитривалі, тому їх можна використовувати не тільки в живоплотах, групах та мікс-бордерах, а й висаджувати на схилах, вздовж підпірних стінок. Ці рослини підходять для фігурної стрижки, створення топіарію. Крім цього тиси добре переносять сильну та низьку обрізку, якщо потрібно. Низькорослі сорти підходять для посадки в рокарії та альпінарії. Високорослі колоноподібні форми чудово виглядають, як акценти в садових композиціях.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити