123123
0

Топіарій із хвойних: стрижка покроково – формуємо унікальні крони своїми руками

Топіар чи топіарій – це кущова скульптура, яку формують спеціальною фігурною стрижкою дерев. Топіарне мистецтво Європи бере початок із часів Римської імперії. Ще в епоху Ренесансу дерева та кущі в європейських садах стригли у формі геометричних фігур – кулі, куба, піраміди, спіральних композицій. Топіари вистригають вручну, використовують спеціальні форми-шаблони. Бажаєте зробити топіар своїми руками? Ми навчимо вас підбирати правильні рослини та обрізати їх так, щоб ваш сад був незвичайним та чарівно красивим.

Хвойні рослини – класична основа садово-паркових, котеджних та ландшафтних композицій, що залишаються декоративними весь рік. Взимку вічнозелені хвойні, як то кажуть, «роблять сад». Хвойні рослини – сосни, кипарисовики, ялинки, кипариси, туї і навіть сланкі ялівці.

Рослини, з якими характеристиками підходять для створення топіарію:

 • Найчастіше для топіару підбирають кущі та невисокі деревця. Докладніше про компактні види та сорти хвойних рослин читайте у статті.
 • Добре переносять стрижку.
 • Крона дрібно гілляста.
 • Рослини, які ростуть доволі повільно.
 • Листя або хвоя – дрібні.
 • Крона формує нові пагони протягом усього життя рослини.
 • Тіньовитривалість.
 • Здатність пробуджувати сплячі бруньки на стовбурах і скелетних гілках.

Особливості вирощування хвойних рослин для топіарію

 • Для того, щоб ваш об'ємний зелений куб, широка колона або конус були густими і щільними, часто потрібно посадити поруч кілька кущів. Іноді 4-5 і навіть більше саджанців хвойних рослин. Рекомендуємо висадити в основі фігури квадратом.
 • Якщо для густоти майбутнього топіару ви вирішили підсадити молоді рослини до дорослого, то не поспішайте відразу братися за топіарну стрижку. Спочатку потрібно зробити омолоджуючу обрізку старшого куща, щоб він дав нові молоді пагони і тільки через сезон – починайте загальне формування всіх рослин у фігурі.

Форми топіарної обрізки хвойних: загальні правила

Класичними вважаються топіари геометрично правильної форми. Кронам ялин, туй, самшитів, ялівців – ретельною обрізкою надають форму:

 • кулі,
 • піраміди,
 • овалу,
 • циліндричної колони,
 • куба,
 • штамбові форми та ін.

Методика такої стрижки залишилася незмінною з часів вікторіанських садів. Для того, щоб лінії були точними та рівними – використовують шаблони, лекала та рейки. Наприклад, для створення куба робиться шаблон із дерев'яних планок, фактично каркас куба потрібного розміру, який одягається на кущ та зайві гілки обрізаються за шаблоном. Для того щоб обрізати крону пірамідою – беруть довгі рейки, з'єднують їх угорі, кінці впирають у землю навколо дерева так, щоб вони утворили квадрат. Потім по цих напрямних формують крону. Слідкуйте тільки щоб верхівка піраміди-шаблону була строго по центру основного ствола, щоб фігура була рівною по вертикалі.

Наприклад, якщо ви вирішили зробити кубічний топіарій із самшиту, то потрібно спочатку посадити 4 кущі по кутах основи майбутнього куба і чекати поки вони підростуть. Або посадити вже дорослі контейнерні рослини 5-6-річні. Для формування топіарі – потрібно поставити каркас із рейок у формі куба. Його розмір має бути меншим, ніж крона. Так у вас вийде лекало, за яким ви робитимете топіарну стрижку. Починайте обрізати рівними ножицями для живплоту за лекальною формою. Не поспішайте, не намагаєтеся відразу різати прямо по рейках. Відступіть від них кілька сантиметрів. За другий-третій прохід – дострижете до ідеального стану.

Важливо: топіарну стрижку проводять регулярно, не менше 2 разів за сезон. Тому будьте готові займатися цим постійно. Це не жива огорожа, яку досить стригти раз на рік. Плануйте розміри, форму та кількість топіарів у вашому саду так, щоб ви встигали вчасно і правильно робити обрізку або запрошувати фахівців.

Лайфхак: далі ми говоритимемо про топіарії з хвойних. Більшість із них ростуть порівняно повільно. І бажано робити обрізку відразу правильно. Це не так складно, як здається новачкам спочатку. І тим не менше. А поки ваші туї та їли, ялівці та сосни підростають – посадіть кілька саджанців бірючини. Вона легко і швидко відростає навіть після найневдалішої обрізки, добре гілкується. І ви зможете кілька разів на рік тренуватися та вчитися робити топіари своїми руками.

Основні правила топіарної обрізки хвойних для топіару:

 • Топіарну стрижку починают проводити, молодим деревам та кущам старше 5 років.
 • За один раз зістригають не більше 1/3 довжини пагонів, обсягу крони. Тобто не можна відразу сильно обрізати всю рослину. Інакше вони не встигатимуть дрібно і густо розгалужуватися. І ваш топіарі буде «лисим», з пустотами та прогалинами.
 • Формування заданої форми куща чи дерева – йде поступово. Ідеальну форму ви отримаєте за кілька сезонів. Чим складніша форма, тим більше вона формується. Так, топіарі – це справа не швидка. Зате топіарні рослини виглядають чудово, в будь-якій стилістиці саду.
 • При виборі місця посадки слідкуйте, щоб кущ максимально рівномірно освітлювався сонцем. Це важливо, щоб пагони після стрижки відростали рівномірно густо по всьому об'єму крони. У деяких випадках навіть роблять спеціально отвір вгорі куща, щоб сонце освітлювало внутрішній простір крони. Інакше кущі всередині будуть голі. Якщо ви не впевнені в тому, що у вас в саду достатньо світла для рослини – зверніть увагу на хвойні для тіні та напівтіні.
 • Особливість топіару з хвойних в тому, що все потрібно робити відразу правильно. Якщо гілки хвойних рослин оголилися через неправильний догляд та обрізку, то відновити їх буде практично неможливо. Такі рослини теж гарні, але вже не як топіарій.

Будь-яка обрізка – стрес для рослини. Тому, робіть її лише за потребою. Не бігайте із секатором та ножицями за кожною гілочкою, яка злегка вибилася із загальної форми.

Основні хвойні топіарні рослини: особливості обрізки

Для топіарних композицій, як правило вибирають дерево або кущ старше 5 років. У нього має бути добре розвинена коренева система, сформована крона. Її розмір має перевищувати обсяг фігури, яку ви хочете вистригти. Тому, краще купити саджанці хвойних у контейнерах, вибирайте рослини 2-3-річні. Зараз у розсадниках можна підібрати рослини й старші.

Ялини для топіаріїв

Для створення топіарі рекомендуємо вибирати порівняно невисокі види та сорти ялинок. Навряд чи ви будете регулярно стригти дерево висотою понад 2 м. В нашому каталозі є докладні описи ялин, швидкість росту, висота та ширина крони. У кожного виду ялинок є компактні сорти. Зазвичай, крони у ялин – конічної форми. Але, є незвичайно красиві сорти з округлою розлогою кроною, асиметричною, пишною жовтою або блакитною хвоєю.

 • Серед саджанців канадських ялинок зверніть увагу на – красиву та невибагливу ялинку Коніка. У неї пишна густа крона, добре гілкується, піддається обрізці, а висота не перевищує 2 м. Можна відразу придбати 3-річний саджанець Conica. Дуже красива, конічна, з насиченим смарагдовим молодим приростом – Biesenthaler Fruhling, висота до 2 м. Особливість Cinderella – вузько-конічна крона, з темно-сизою хвоєю, вона чудово підійде для формування топіару у вигляді колони. Для топіарі у формі кулі чи овалу краще вибрати сорти з округлою кроною, як Alberta Globe.
 • Із саджанців блакитних ялинок вибирайте теж невисокі з пишною гіллястою кроною. Нагадаємо, насиченим і яскраво-блакитним забарвлення хвої буде тільки при посадці рослин на добре і рівномірно освітленому місці. Glauca Compacta незвичайний сорт, що формує ярусну горизонтальну крону. Це дозволяє створювати не тільки конічний топіар. А спробувати й інші форми – наприклад, штамбову або ярусну. Для цього прибирають усі нижні гілки, щоб відкрити стовбур. Потім залишають ярус гілок. Вище – знову оголюють частину стовбура. І знову залишають ярус гілок. Так виходить незвична штамбова форма. Для колоноподібної стрижки – рекомендуємо Iseli Fastigiate із вузькою насичено смарагдовою кроною. Прекрасний округлий топір вийде з Glauca Globosa, це карликовий сорт з несиметричною овальною кроною.
 • Садові сорти ялинки звичайної – зможуть вас здивувати. Для топіарної стрижки у формі колони – рекомендуємо Cupressina, для конічної – Honey Pot, для штамбових топіарів – Gold Drift, дивовижний сорт Rydal з м'якою хвоєю та червоним молодим приростом.
 • Серед саджанців ялинки білої, більшість сортів нашого каталогу – невисокі. Zuckerhut – вузько-конічний сорт з дрібною та дуже густою яскравою хвоєю. Skra – з яскраво-жовтою, а Dendrofarma Gold – із широкою овальною кремово-золотистою кроною.

Більшість ялинок добре реагують на часту обрізку. Ростуть вони порівняно повільно, добре тримають форму, не вимагають частої формуючої стрижки.

Топіарій з ялівцю

Ялівці настільки різноманітні як за формою крони, так і її структурою, що ви точно виберете відповідний для топіару. Для колоноподібних та конічних топіаріїв – вибирайте високі сорти ялівців з вузькою кроною, як Hibernica, Arnold та ін. Ялівець звичайний пропонує незвичайний сорт Repanda з густою кроною, що стелиться. Зверніть увагу на округлий сорт Glauca – карликовий із сизо-блакитною кроною. Про особливості різних видів та сортів ялівцю – читайте у спеціальній статті.

Тис ягідний для топіарію

Сорти тисів – різноманітні і багато з них підходять для формування топіаріїв. Для широкої колони підійде Hicksii із майже ідеальною циліндричною кроною. Вічнозелений широко колоноподібний David підійде для широкого конічного топіару. Нерегулярна розлога крона Groenland підійде для формування цікавого топіару на штамбі.

Топіарій із туї

Саджанці туї - найпоширеніші рослини для топіарію. Вічнозелена хвоя, густа крона, гарне розгалуження після обрізки - робить тую прекрасним об'єктом для декоративної стрижки. Туя – невибаглива, легко росте у нашому кліматі, добре зимує. Сучасні туї – найкращі на формування топіару. Особливо для садівників-початківців, які хочуть робити топіарну стрижку своїми руками. У нашому каталозі є сорти, які формують практично ідеальну форму крони. У популярної туї Smaragd – пірамідальна неширока крона, її форму легко підтримувати навіть новачкам. Відомий Brabant та Salland з жовтою кроною – формують ширший у основі конус, з них вийде виразний топіар пірамідальної форми. Туя складчаста Gelderland – майже ідеальної колоноподібної форми, крона широка – можна робити циліндр, прямокутник, робити складне фігурне обрізання за шаблоном. Крона мініатюрна туї Little Giant округла, її легко буде сформувати кулею. У Hoseri та Globosa Aurea крона більша і ширша, але теж кругла. З неї можна зробити і кулі, і овали, і куби.

Важливо: ретельно доглядайте хвойні топіари. Вчасно робіть підживлення, поливи, обробляйте від хвороб та шкідників. Особливо уважними будьте в осінній період під час підготовки до зими.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити