123123
0

Посадкова яма: як правильно підготувати, які добрива при цьому використовувати

Плануєте садити дерева та плодові кущі восени? Час робити посадкові ями! Чому місця посадки готують заздалегідь? Як це робити правильно? Для того, щоб дати старт росту вашому молодому саду – потрібно створити саджанцям такі умови, щоб вони якомога легше пережили стрес пересадки, скоріше вкоренилися та розпочали нормальний процес вегетації. Переїзд на нове місце – це і для людей велике потрясіння, а для рослин – тим більше.

Традиційно посадку саджанців плодових дерев та ягідних кущів – роблять восени, іноді – навесні. Купівлю саджанців зазвичай планують заздалегідь. Тому місця посадки теж підбирають у саду так, щоб саме цій рослині на ньому добре жилося і рослося.


 

Коли робити посадкову яму?

Наперед, за кілька тижнів до посадки. Чому? Важливо, щоб розпушена земля – рівномірно ущільнилася по всьому об'єму, добрива та волога розподілились по всьому ґрунту. Тоді після посадки саджанець почуватиметься максимально комфортно. Ви зустрічали рекомендовані терміни, від кількох тижнів до 2 місяців? Хто ж має рацію? Всі. Зараз ви все зрозумієте.

Час, за який ґрунт у посадковій ямі добре сяде і сформується нормальне середовище для росту саджанців – залежить від обсягу. Якщо це невелика посадкова лунка, розміром з долоню для розсади однорічників, то їй і кількох годин вистачить, а для серйозної ями під велике дерево – потрібно більше місяця.

Розмір посадкової ями – скільки ж треба копати?

Не лякайтесь. Дерев, для яких потрібні насправді великі ями не так багато. І копати ви їх будете не так часто, якщо звичайно у вас не фермерські або промислові сади. Але у таких випадках застосовують засоби сільгосп механізації.

Об'єм ями залежить і від самої рослини і від того, який ґрунт на вашій ділянці.

 • Для насіннєвих плодових дерев, насамперед яблунь і груш – роблять найоб'ємніші ями – діаметром 80-120 см та глибиною 50-60 см. Правда, нічого страшного?

Так, ви можете пам'ятати, що за часів наших бабусь, дідусям доводилося копати ями глибиною мало не до пупа землі і по два метри діаметром. Але це було актуально, на ділянках, де родючого окультуреного ґрунту взагалі не було. Дачі радянським людям діставалися і на чистих пісках, і на звалищах, і на кам'янистих непридатних садівництва ділянках. Сьогодні є сучасні добрива і просто знання, які допомагають вирощувати все набагато простіше, купити саджанці – набагато кращі, а агротехнології – використовувати ефективніше.

 • Для кісточкових плодових дерев, таких як слива, обліпиха, абрикос, вишня місце посадки – діаметром близько 80 см та глибиною 40-50 см.
 • Для великих плодових кущів, ліщини, смородини, аґрусу, йошти, ожини – достатньо буде ями діаметром 50-60 см та глибиною 35-45 см.

На якій відстані висаджувати саджанці?

Дуже важливий момент. Відстань між рослинами – не менше половини діаметра крони дорослого дерева чи куща. Найчастіша помилка новачка – надто густа посадка. Так, саджанці спочатку здаються аматорам такими маленькими, що молодий садок або ягідник здається їм занадто порожнім. Але, дерева та кущі ростуть швидко і вже через пару років, їм почне бракувати сонця, елементів живлення. Стовбури та гілки стануть тонкими, почнуть витягуватися вгору, а про нормальне плодоношення – взагалі доведеться забути. Виправити ситуацію складно, крони – формуються неправильно, рослини хворіють та слабшають. Тому закладайте відстань між посадковими ямами правильно відразу.

 • Між великими деревами діаметром крони 5-6 м – залишайте не менше 3-4 м.
 • Між середньорослими – від 2,5-3,5 м
 • Між низькорослими – від 1,5-2,5 м-коду.
 • Зовсім мало місця у саду – купіть саджанці колоновидних плодових дерев. Їх можна посадити через 80-100 см.

Кущі висаджують на відстані:

 • Аґрус, смородина – 1-1,5 м.
 • Малина – від 70 див.
 • Ожина – від 100 см.

Що означає це «від» та «до»? Схема посадки залежить від особливостей кожної групи рослин, характеристик сортів та догляду, обрізки тощо.

Тому читайте описи в каталозі та рекомендації з агротехніки в нашому блозі.

Як розмір посадкової ями залежить від властивостей ґрунту на ділянці?

Детальніше про різні типи садового ґрунту та його структуру – читайте в окремій статті.

Тут говоримо про те, як коригувати рекомендовані розміри посадкової ями, залежно від ґрунту на ділянці.

 • На щільних суглинках глибину посадкової ями треба зменшити. Навіть для яблуні вона не перевищує 50-55 см. А от діаметр краще збільшити на 20-30 см. Чому? Тому, що щільні суглинки мають порівняно погану волого- та повітропроникність. І коріння, що всмоктує і які дають рослині основне живлення – розвиватиметься краще в шарах ближче до поверхні суглинистого ґрунту.
 • На легких та бідних супіщаних ґрунтах – збільшити потрібно і глибину, і діаметр. Для яблуні оптимальна яма має бути не менше 1 м завглибшки і до 2 м у діаметрі. Проблема піщаних ґрунтів у тому, що вони погано утримують воду, елементи живлення, тому потрібно заповнити великий обсяг ями – структурованим багатим органікою вологоємним ґрунтом.

Загальне правило: краще, якщо посадкова яма ширша, ніж глибша – це дасть корінням велику площу для оптимального зростання, розвитку та живлення.

Копаємо посадкову яму – з чого почати, що додавати?

Отже, ви взялися за лопату із чого почати. Визначте ширину ями, вона може бути і округлою, і квадратною, якщо вам так зручно.

 • Зніміть верхній шар родючої землі і відкладіть убік, вона нам буде потрібна. На яку глибину? Приблизно на 1-1,5 багнета лопати.
 • Ґрунт із глибших шарів – відразу прибирайте, ми його замінимо на більш родючий.
 • На дно ями обов'язково покладіть дренаж – биту цеглу, гравій, шар піску. На легких супісках – додатковий дренаж робити не потрібно.
 • Насипаємо садовий компост, що повністю перепрів (це важливо) перегній, додаємо частину мінеральні добрива – перемішуємо, повертаємо землю з верхнього шару, яку відклали убік, додаємо другу частину добрив, і знову перемішуємо.
 • Добре поливаємо. Готово! Не складно, правда?

Скільки потрібно органічних та мінеральних добрив у посадкову яму?

Для плодових дерев – слива, обліпиха, абрикос, вишня:

 • 10-15 кг компосту та/або перепрілого перегною.
 • 200-250 г суперфосфату або 100-150 г подвійного суперфосфату можна додати деревну золу - 1 л.
 • 20-30 кг компосту та/або перепрілого перегною.
 • 500 г суперфосфату або 300 г подвійного суперфосфату, можна додати деревну золу – 1,5-2 літрові банки.

Важливо: для рослин, які ростуть на кислих ґрунтах – лохина, рододендрони, азалії, гортензії, золу та інші розкислювачі ґрунту – додавати не можна. Докладніше – читайте у блозі про агротехніку цих рослин.

Для плодових кущівмалина, смородина, аґрус, ожина

 • 10-15 кг компосту та/або перепрілого перегною.
 • 200-250 г суперфосфату або 100-150 г подвійного суперфосфату можна додати деревну золу - 1 л.

Так, підготовка гарної посадкової ями – вимагає трохи вашої уваги, сил та часу. Але, так ви забезпечите саджанці гарним стартом, і про підживлення можна не думати хоча б пару сезонів. А нагородою за працю вам буде максимально раніше початок цвітіння та плодоношення вашого здорового саду.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити